Problémy se zuby
-
- Zlatý uživatel
- Příspěvky: 1050
- Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
- Místo/Bydliště: Kladno
Problémy se zuby
Proč činčila přestane jíst
Příčin může být mnoho. Například šok, mechanický problém, kdy si činča například zapíchne do tlamičky třísku, přerostlé přední hlodáky nebo přerostlé stoličky.
Proč je hladovění pro činčilky nebezpečné
Když činča přestane úplně baštit, znamená to pro ni obrovské riziko a to hned z několika důvodů:
- hrozí nevratné poškození střevní mikroflóry
- hrozí vážné poškození jater
- když činča nejí, neobrušuje si stoličky a hrozí, že přerostou (pokud právě ony nejsou příčinou problému)
- hubnutí může vést k podchlazení
:!: V žádném případě neplatí, že několikadenní půst činčile prospěje. Například u králíků je potvrzeno, že dvoudenní hladovění znamená téměř jistou smrt.
Co pro činčilku můžeme udělat
:idea: Heřmánek zklidňuje. Nálev z heřmánku ochucený glukopurem dodá činče energii a současně zklidní bolavou tlamičku. Jen je třeba si uvědomit, že heřmánek se používá proti průjmu a že tudíž hrozí zácpa, pokud by byl činčile podáván jen heřmánek. Zácpě zabrání podávání acidofilního mléka nebo jogurtu s živými kulturami.
:idea: Acidofilní mléko nebo jogurt s živými kulturami pomáhá uchovat střevní mikroflóru takovou, jaká má být. Osvědčilo se mi acidofilní mléko ABT, nic jiného si Lumpík nevzal a to jsem vyzkoušela snad všechny jogurty a kefíry, které se u nás prodávají. Nejprve jsem dávala mlíčko samotné, později jsem do něho míchala rozdrcené granule.
:!: Pokud činčila užívá antibiotika, měl by být jogurt nebo acidofilní mléko samozřejmostí. Denní minimum jsme při antibiotikách měli naordinované tuším 2 ml. Antibiotika také ničí střevní breberky, takže doporučuji mlíčko nepodceňovat.
:arrow: V praxi jsem vzala hmoždýř, rozdrtila granule, prosila jemným sítkem, vmíchala do mlíka, nabrala 3 ml injekční stříkačkou a šla jsem krmit. Jedna dávka se pohybuje od 1 do cca 8 ml, podle chuti činči. Mléko samozřejmě nelze podávat studené přímo z ledničky, je třeba ho nechat ohřát na pokojovou teplotu. V lednici mi vydrželo použitelné dva dny, pak jsem otevírala nové. Ovšem není nutné to nespotřebované vylít, jsou z něho dobré lívance :lol:
Výše zmiňované acidofilní mléko ABT vypadá takhle:
:idea: Další možností, čím činčilu krmit, je rozvařená rýže s drcenými granulemi. Toto mi ovšem neporadil veterinář, ale moje "člověčí" paní doktorka v době, kdy jsem ještě neobjevila acidofilní mléko. Rýže se ve vodě rozvaří, po vychladnutí se prosije a zahustí se prositými granulemi roztlučenými v hmoždýři. Když byla rýže sama o sobě moc hustá, naředila jsem jí trochu vodou, aby se do daly granule přimíchat.
:idea: Jak zjistila Simona, pan doktor Fiala doporučuje také granule pro leguány a suchozemské ještěry. Granule jsou vyrobeny jen z přirodních produktů jako je zelenina, obilniny, ovoce. Analýza:sur.protein-12,5%,sur.tuk-2,5%,sur.vláknina-22%,sur.popel-8,5%.Vitamíny:A,D3,E,C. Vyrábí:JBL GmBH,Německo. Moje zkušenost s nimi je taková, že zdravé činče moc chutnají a ta, co má bolavou tlamičku, ta je nechce. Stejnou zkušenost má Simona.
:idea: Když činčilka nebaští nebo baští málo, začne hubnout, nemá dostatek energie a dříve nebo pozdějí jí začne být zima. V tomto případě se mi osvědčilo dát činče do klece dvoulitrovou lahev (klidně dvě) naplněnou horkou vodou, nejlépe obalenou ručníkem. Ručník drží teplo a současně umožňuje použít teplejší vodu, protože nehrozí, že by se činča spálila. Pokud lahev nelze použít, je dobré dát do klece alespoň kousek fleesu, aby činča neseděla na studených poličkách. Pro stejné blázny jako jsem já je tu ještě možnost vzít si vyhublou a zesláblou činču na noc do postele. Tam je jí úplně nejlíp. Jen pozor na zalehnutí.
:idea: Pozitivní myšlení je stejně důležité, jako všechno ostatní. Když člověk začne panikařit, činčilka to ihned vycítí a ještě jí to přitíží. Jasně, že když nám chlupáč onemocní, jsme z toho nesví, tím spíš, když to jde se zvířátkem z kopce. Ale je třeba věřit v dobrý konec a nepřipouštět si, že by to mohlo skončit špatně. Činčilka to pozná a hned bude mít větší chuť do života. Shrnuto a podtrženo: žádné hořekování a litování nepomůže, myška potřebuje uklidnit a ujistit, že zase bude dobře, že zase bude "zdravá a tlustá myš" :)
Kdy a kam na veterinu
Kdy :?: Co nejdříve. Hlavně u přerostlých stoliček hrozí velké riziko infekce. Přerostlá stolička má jakési ostré špičky, které rozdírají a poškozují dásně a jazyk. To je jednak velice bolestivé, ale vůči jemným tkáním i velmi destruktivní a je třeba zoubky co nejdříve sbrousit. Zbytky potravy zachycené mezi zuby a dásněmi spolu s poraněními způsobují ošklivou infekci, která je také nebezpečná.
Kam :?: Kontakty na různé veterináře najdete tady: http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=147
V případě problémů se zuby je důležité, aby bylo veterinární pracoviště bylo vybaveno zubní vrtačkou. Nenechte se zmást, není to běžné vybavení (jak jsem mylně předpokládala) a ne všude vrtačku mají. Je to totiž docela drahá záležitost. Zuby totiž nestačí jen zaštípnout. Je třeba ja obrousit, aby zmizely veškeré ostré hrany. To platí nejen o stoličkách, ale i o předních hlodácích.
V případě problémů se zuby se osvědčili:
Veterinární klinika v Klánovicích, MVDr. Vlach
Po ošetření na veterině
Když činčilka zvládne narkózu, není ještě zdaleka vyhráno. Například u psů je vyhráno, pokud se pejsek probere z narkózy, pak jde jeho stav obvykle k lepšímu. U činčil je kritický období zhruba druhý den po zákroku. To se projeví, jak moc byl organismus nemocí poznamenán. Zhruba ve stejnou dobu se také začnou projevovat poranění v tlamičce způsobená při zákroku. S těmi je třeba počítat, činčilí tlamička je malinká, moc prostoru pro nástroje tam není a proto je velice pravděpodobné, že k nějakému nechtěnému drobnému poranění vrtačkou dojde.
My jsme dostali od pana doktora Betadine, osvědčený právě na léčení zanícených zvířecích tlamiček. Nakape se na vatovou tyčinku a vytírá se s ním tlamička. To je dobré si nechat ukázat od veterináře, tlamičku je třeba čistit důkladně, aby se zánět nezhoršil. (To se stalo u nás, bála jsem se, že Lumpíka v tlamičce dloubnu a byl z toho problém.) V každém případě je nutné pozákroku tlamičku ošetřovat, pokud od svého veterináře nic nedostanete, doporučuji koupit Betadine v lékárně. Druhou variantou je Tantum Verde, používá se jako pro lidi, tedy naředěný roztok (tak se dá také koupit, takže nemusíte doma nic ředit). Vytírá se s ním tlamička stejně jako s Betadinem. (Kdo ho doporučuje a komu se osvědčilo doplním........)
Heřmánek na to nestačí. (Stejně tak není dobré vytírat tlamičku Betadinem před zákrokem, špičky a nerovnosti zubů při tom mohou způsobit další poranění.)
Druhý den po zákroku bude nejspíš činčilku bolet tlamička úplně nejvíc. Proto je dobré se jí více věnovat a nezapomenout na heřmánek, případně dokrmovat trochu tekutější směsí, aby se líp baštila. Činčilka v tu dobu asi nebude mít na jídlo moc pomyšlení, ale aspoň trošku je třeba jí vnutit, aby žaludek nebyl úplně prázdný. Jak se bude zánět hojit, začne stoupat i chuť k jídlu.
Antibiotika
Pokud nejde jen o lehký zánět, pravděpodobně bude vaše činčilka dostávat antibiotika. Jak jsem již uvedla výše, je nutné po dobu podávání antibiotik pečovat o střevní mikroflóru činčilky podáváním jogurtu s živými kulturami nebo acidofilního mléka.
V době, kdy začnou léky zabírat, se může objevit něco jako velké zhoršení stavu činčilky, například nevyskočí ani na poličku v kleci, je unavená a nemusí mít chuť do života. Toto se stává, proto se nevyděste a věnujte činčilce maximální péči. Po dobrání léků se to spraví.
Přechod na normální stravu
Pokud se nemoc podchytí včas, může být přechod zpět na normální krmení asi relativně rychlý. Jestliže ale dojde k prodlení s léčbou nebo se objeví nějaké komplikace, může se tato doba protáhnout až na několik měsíců.
:idea: Jak na to? Už při dokrmování injekční stříkačkou jsem nechávala v kleci mističku s nadrcenými granulemi, drcenými ovesnými vločkami a pšeničnými klíčky (nepleťte si to s naklíčenou pšenicí, to není totéž), případně i trochou celých granulí. Lumpík postupně, jak ho přestávala tlamička bolet, začal ochutnávat. V tu dobu už jsem mu dávala do klece i seno. Pokroky se dostavovaly ale velmi pomalu, objevila se totiž další komplikace - přerostlé dolní přední hlodáky a velmi krátké horní. Takže jsme ještě jezdili na veterinu na průbežné zkracování, aby se poměr zoubků srovnal. Pozná se to snadno. Když se podíváte z boku na hlodáky, musí do sebe pasovat. Pokud rostou špatně, tak se míjí a činčila s nimi tudíž nic neukousne.
Po uzdravení
Když činčilka přestojí všechny útrapy spojené s přerostlými stoličkami, je třeba se jí ještě nějaký čas více věnovat. Hladověním, dokrmováním, antibiotiky a vším tím mohou být poznamenána játra. Proto je velice rozumné nasadit činčile dietu složenou především z kvalitního sena a granulí bez velkého množství tuků. Pozor na jetel a vojtěšku (vojtěškové granule, Zelená louka...), obsahují velké množství bílkovin a ty je třeba také omezit.
:arrow: Možná vás zarazilo, že ve fóru probíráme zdravou stravu a já tu doporučuji plnotučné acidofilní mléko. Důvod je prostý. Pokud činčila přestane jíst, je to velký průšvih a jedině tohle mléko se mi osvědčilo a Lumpík ho daštil dobrovolně a rád. Pokud si někdo najde dietnější náhražku (pozor, musí být s "breberkami"), jedině dobře.
Výše uvedené jsou moje osobní poznatky a zkušenosti. Nejsem veterinář ani jiný študovaný odborník na zvířátka. Výše uvedené postupy by bylo v případě léčby vhodné s vaším veterinářem prokonzultovat, zde jsou určeny pouze jako vodítko pro chovatele, kteří se do podobného problému dostali poprvé.
---- pokračování a úpravy příště -----
Uf. Prosím o schovívavost, píšu to "z voleje".
Na případné koniny mne, prosím, upozorněte.
Příčin může být mnoho. Například šok, mechanický problém, kdy si činča například zapíchne do tlamičky třísku, přerostlé přední hlodáky nebo přerostlé stoličky.
Proč je hladovění pro činčilky nebezpečné
Když činča přestane úplně baštit, znamená to pro ni obrovské riziko a to hned z několika důvodů:
- hrozí nevratné poškození střevní mikroflóry
- hrozí vážné poškození jater
- když činča nejí, neobrušuje si stoličky a hrozí, že přerostou (pokud právě ony nejsou příčinou problému)
- hubnutí může vést k podchlazení
:!: V žádném případě neplatí, že několikadenní půst činčile prospěje. Například u králíků je potvrzeno, že dvoudenní hladovění znamená téměř jistou smrt.
Co pro činčilku můžeme udělat
:idea: Heřmánek zklidňuje. Nálev z heřmánku ochucený glukopurem dodá činče energii a současně zklidní bolavou tlamičku. Jen je třeba si uvědomit, že heřmánek se používá proti průjmu a že tudíž hrozí zácpa, pokud by byl činčile podáván jen heřmánek. Zácpě zabrání podávání acidofilního mléka nebo jogurtu s živými kulturami.
:idea: Acidofilní mléko nebo jogurt s živými kulturami pomáhá uchovat střevní mikroflóru takovou, jaká má být. Osvědčilo se mi acidofilní mléko ABT, nic jiného si Lumpík nevzal a to jsem vyzkoušela snad všechny jogurty a kefíry, které se u nás prodávají. Nejprve jsem dávala mlíčko samotné, později jsem do něho míchala rozdrcené granule.
:!: Pokud činčila užívá antibiotika, měl by být jogurt nebo acidofilní mléko samozřejmostí. Denní minimum jsme při antibiotikách měli naordinované tuším 2 ml. Antibiotika také ničí střevní breberky, takže doporučuji mlíčko nepodceňovat.
:arrow: V praxi jsem vzala hmoždýř, rozdrtila granule, prosila jemným sítkem, vmíchala do mlíka, nabrala 3 ml injekční stříkačkou a šla jsem krmit. Jedna dávka se pohybuje od 1 do cca 8 ml, podle chuti činči. Mléko samozřejmě nelze podávat studené přímo z ledničky, je třeba ho nechat ohřát na pokojovou teplotu. V lednici mi vydrželo použitelné dva dny, pak jsem otevírala nové. Ovšem není nutné to nespotřebované vylít, jsou z něho dobré lívance :lol:
Výše zmiňované acidofilní mléko ABT vypadá takhle:
:idea: Další možností, čím činčilu krmit, je rozvařená rýže s drcenými granulemi. Toto mi ovšem neporadil veterinář, ale moje "člověčí" paní doktorka v době, kdy jsem ještě neobjevila acidofilní mléko. Rýže se ve vodě rozvaří, po vychladnutí se prosije a zahustí se prositými granulemi roztlučenými v hmoždýři. Když byla rýže sama o sobě moc hustá, naředila jsem jí trochu vodou, aby se do daly granule přimíchat.
:idea: Jak zjistila Simona, pan doktor Fiala doporučuje také granule pro leguány a suchozemské ještěry. Granule jsou vyrobeny jen z přirodních produktů jako je zelenina, obilniny, ovoce. Analýza:sur.protein-12,5%,sur.tuk-2,5%,sur.vláknina-22%,sur.popel-8,5%.Vitamíny:A,D3,E,C. Vyrábí:JBL GmBH,Německo. Moje zkušenost s nimi je taková, že zdravé činče moc chutnají a ta, co má bolavou tlamičku, ta je nechce. Stejnou zkušenost má Simona.
:idea: Když činčilka nebaští nebo baští málo, začne hubnout, nemá dostatek energie a dříve nebo pozdějí jí začne být zima. V tomto případě se mi osvědčilo dát činče do klece dvoulitrovou lahev (klidně dvě) naplněnou horkou vodou, nejlépe obalenou ručníkem. Ručník drží teplo a současně umožňuje použít teplejší vodu, protože nehrozí, že by se činča spálila. Pokud lahev nelze použít, je dobré dát do klece alespoň kousek fleesu, aby činča neseděla na studených poličkách. Pro stejné blázny jako jsem já je tu ještě možnost vzít si vyhublou a zesláblou činču na noc do postele. Tam je jí úplně nejlíp. Jen pozor na zalehnutí.
:idea: Pozitivní myšlení je stejně důležité, jako všechno ostatní. Když člověk začne panikařit, činčilka to ihned vycítí a ještě jí to přitíží. Jasně, že když nám chlupáč onemocní, jsme z toho nesví, tím spíš, když to jde se zvířátkem z kopce. Ale je třeba věřit v dobrý konec a nepřipouštět si, že by to mohlo skončit špatně. Činčilka to pozná a hned bude mít větší chuť do života. Shrnuto a podtrženo: žádné hořekování a litování nepomůže, myška potřebuje uklidnit a ujistit, že zase bude dobře, že zase bude "zdravá a tlustá myš" :)
Kdy a kam na veterinu
Kdy :?: Co nejdříve. Hlavně u přerostlých stoliček hrozí velké riziko infekce. Přerostlá stolička má jakési ostré špičky, které rozdírají a poškozují dásně a jazyk. To je jednak velice bolestivé, ale vůči jemným tkáním i velmi destruktivní a je třeba zoubky co nejdříve sbrousit. Zbytky potravy zachycené mezi zuby a dásněmi spolu s poraněními způsobují ošklivou infekci, která je také nebezpečná.
Kam :?: Kontakty na různé veterináře najdete tady: http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=147
V případě problémů se zuby je důležité, aby bylo veterinární pracoviště bylo vybaveno zubní vrtačkou. Nenechte se zmást, není to běžné vybavení (jak jsem mylně předpokládala) a ne všude vrtačku mají. Je to totiž docela drahá záležitost. Zuby totiž nestačí jen zaštípnout. Je třeba ja obrousit, aby zmizely veškeré ostré hrany. To platí nejen o stoličkách, ale i o předních hlodácích.
V případě problémů se zuby se osvědčili:
Veterinární klinika v Klánovicích, MVDr. Vlach
Po ošetření na veterině
Když činčilka zvládne narkózu, není ještě zdaleka vyhráno. Například u psů je vyhráno, pokud se pejsek probere z narkózy, pak jde jeho stav obvykle k lepšímu. U činčil je kritický období zhruba druhý den po zákroku. To se projeví, jak moc byl organismus nemocí poznamenán. Zhruba ve stejnou dobu se také začnou projevovat poranění v tlamičce způsobená při zákroku. S těmi je třeba počítat, činčilí tlamička je malinká, moc prostoru pro nástroje tam není a proto je velice pravděpodobné, že k nějakému nechtěnému drobnému poranění vrtačkou dojde.
My jsme dostali od pana doktora Betadine, osvědčený právě na léčení zanícených zvířecích tlamiček. Nakape se na vatovou tyčinku a vytírá se s ním tlamička. To je dobré si nechat ukázat od veterináře, tlamičku je třeba čistit důkladně, aby se zánět nezhoršil. (To se stalo u nás, bála jsem se, že Lumpíka v tlamičce dloubnu a byl z toho problém.) V každém případě je nutné pozákroku tlamičku ošetřovat, pokud od svého veterináře nic nedostanete, doporučuji koupit Betadine v lékárně. Druhou variantou je Tantum Verde, používá se jako pro lidi, tedy naředěný roztok (tak se dá také koupit, takže nemusíte doma nic ředit). Vytírá se s ním tlamička stejně jako s Betadinem. (Kdo ho doporučuje a komu se osvědčilo doplním........)
Heřmánek na to nestačí. (Stejně tak není dobré vytírat tlamičku Betadinem před zákrokem, špičky a nerovnosti zubů při tom mohou způsobit další poranění.)
Druhý den po zákroku bude nejspíš činčilku bolet tlamička úplně nejvíc. Proto je dobré se jí více věnovat a nezapomenout na heřmánek, případně dokrmovat trochu tekutější směsí, aby se líp baštila. Činčilka v tu dobu asi nebude mít na jídlo moc pomyšlení, ale aspoň trošku je třeba jí vnutit, aby žaludek nebyl úplně prázdný. Jak se bude zánět hojit, začne stoupat i chuť k jídlu.
Antibiotika
Pokud nejde jen o lehký zánět, pravděpodobně bude vaše činčilka dostávat antibiotika. Jak jsem již uvedla výše, je nutné po dobu podávání antibiotik pečovat o střevní mikroflóru činčilky podáváním jogurtu s živými kulturami nebo acidofilního mléka.
V době, kdy začnou léky zabírat, se může objevit něco jako velké zhoršení stavu činčilky, například nevyskočí ani na poličku v kleci, je unavená a nemusí mít chuť do života. Toto se stává, proto se nevyděste a věnujte činčilce maximální péči. Po dobrání léků se to spraví.
Přechod na normální stravu
Pokud se nemoc podchytí včas, může být přechod zpět na normální krmení asi relativně rychlý. Jestliže ale dojde k prodlení s léčbou nebo se objeví nějaké komplikace, může se tato doba protáhnout až na několik měsíců.
:idea: Jak na to? Už při dokrmování injekční stříkačkou jsem nechávala v kleci mističku s nadrcenými granulemi, drcenými ovesnými vločkami a pšeničnými klíčky (nepleťte si to s naklíčenou pšenicí, to není totéž), případně i trochou celých granulí. Lumpík postupně, jak ho přestávala tlamička bolet, začal ochutnávat. V tu dobu už jsem mu dávala do klece i seno. Pokroky se dostavovaly ale velmi pomalu, objevila se totiž další komplikace - přerostlé dolní přední hlodáky a velmi krátké horní. Takže jsme ještě jezdili na veterinu na průbežné zkracování, aby se poměr zoubků srovnal. Pozná se to snadno. Když se podíváte z boku na hlodáky, musí do sebe pasovat. Pokud rostou špatně, tak se míjí a činčila s nimi tudíž nic neukousne.
Po uzdravení
Když činčilka přestojí všechny útrapy spojené s přerostlými stoličkami, je třeba se jí ještě nějaký čas více věnovat. Hladověním, dokrmováním, antibiotiky a vším tím mohou být poznamenána játra. Proto je velice rozumné nasadit činčile dietu složenou především z kvalitního sena a granulí bez velkého množství tuků. Pozor na jetel a vojtěšku (vojtěškové granule, Zelená louka...), obsahují velké množství bílkovin a ty je třeba také omezit.
:arrow: Možná vás zarazilo, že ve fóru probíráme zdravou stravu a já tu doporučuji plnotučné acidofilní mléko. Důvod je prostý. Pokud činčila přestane jíst, je to velký průšvih a jedině tohle mléko se mi osvědčilo a Lumpík ho daštil dobrovolně a rád. Pokud si někdo najde dietnější náhražku (pozor, musí být s "breberkami"), jedině dobře.
Výše uvedené jsou moje osobní poznatky a zkušenosti. Nejsem veterinář ani jiný študovaný odborník na zvířátka. Výše uvedené postupy by bylo v případě léčby vhodné s vaším veterinářem prokonzultovat, zde jsou určeny pouze jako vodítko pro chovatele, kteří se do podobného problému dostali poprvé.
---- pokračování a úpravy příště -----
Uf. Prosím o schovívavost, píšu to "z voleje".
Na případné koniny mne, prosím, upozorněte.
Naposledy upravil(a) Iva dne So Říj 01, 2005 7:36, celkem upraveno 3 x.
-
- Stříbrný uživatel
- Příspěvky: 614
- Registrován: So Kvě 14, 2005 18:55
poděkování
Moc děkujeme,jsi skvělá :!:
Burýska
Burýska
-
- Stříbrný uživatel
- Příspěvky: 330
- Registrován: Čt Led 26, 2006 21:21
- Místo/Bydliště: Pilníkov
- Kontaktovat uživatele:
Jo,spousta lidem to určite poradí a dodá aspon kapku nadeje...Dekujeju... :wink: .
Betadine
jen malá drobnost Betadine je desinfekce na bázi jodu. Použitelná i pro lidi a běžně dostupná v každé lékárně, cena je kolem 60 Kč za 30 ml, s tím že se dle povahy zranění ředí 100-1000x. Koncentrovaný se používá jen vyjímečně... A není to žádný speciální přípravek na vnitřek ústní dutiny.
super článek, spousta užitečných rad....
jen se chci zeptat, od včerejška pozoruju svojí činčilí slečnu, protože trochu zhubla a připadá mi, jako kdyby vrzala zubama...něco jako dělají i králíci, když je něco bolí.....kontrolovala jsem jí zoubky....přerostlý je nemá, ale jsou světlejší než u druhýho činčiláka....tak jsem koupila přímo vápníkové tabletky pro činčili....ale vůbec to nejí, můžu jí to třeba rozmíchat do vody??? Jinak večeři si dala, ale zdálo se mi, že to jí nějak pomalu a že se v tom dost přehrabuje, ale to už jí možná moc pozoruju, nevim.....mám o ní strach.....proto prosím o radu, jestli mám postupovat podle tohoto návodu, jako kdyby nejedla vůbec, nebo jestli jí mám dát víc výživných věcí, aby přibrala.....
moc děkuju
jen se chci zeptat, od včerejška pozoruju svojí činčilí slečnu, protože trochu zhubla a připadá mi, jako kdyby vrzala zubama...něco jako dělají i králíci, když je něco bolí.....kontrolovala jsem jí zoubky....přerostlý je nemá, ale jsou světlejší než u druhýho činčiláka....tak jsem koupila přímo vápníkové tabletky pro činčili....ale vůbec to nejí, můžu jí to třeba rozmíchat do vody??? Jinak večeři si dala, ale zdálo se mi, že to jí nějak pomalu a že se v tom dost přehrabuje, ale to už jí možná moc pozoruju, nevim.....mám o ní strach.....proto prosím o radu, jestli mám postupovat podle tohoto návodu, jako kdyby nejedla vůbec, nebo jestli jí mám dát víc výživných věcí, aby přibrala.....
moc děkuju
-
- Zlatý uživatel
- Příspěvky: 2636
- Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
- Místo/Bydliště: Trnava, SR
Pouze laická odpověď:
Taky jsem si všiml, že občas vržou zoubky, ale nějakou souvislost jsem nenašel. Vypadá že je to občas baví :lol:.
Vápnikové tabletky taky moc nejdou, ale časem ji postupně rozhryzou.
Přehrabujú se občas taky, možná sis to dřív nevšímala. Podle mně by bylo ideální sledovat hmotnost, podle toho se dá nejlíp poznat že hubne.
Taky jsem si všiml, že občas vržou zoubky, ale nějakou souvislost jsem nenašel. Vypadá že je to občas baví :lol:.
Vápnikové tabletky taky moc nejdou, ale časem ji postupně rozhryzou.
Přehrabujú se občas taky, možná sis to dřív nevšímala. Podle mně by bylo ideální sledovat hmotnost, podle toho se dá nejlíp poznat že hubne.
Hm, je to možné, že jsem si toho dřív nevšimla....ale taky nikdy nevrzali takhle nahlas......nevim, nemám z toho dobrý pocit.....uvidím ráno, kdyžtak bych s ní zašla na veterinu....
Ona teda už když jsme jí přinesli, tak byla taková hubeňoučká, pak mi přišlo, že se trochu spravila a teď zas....ach jo....to jsou starosti.....kdyby to aspoň uměli říct, co přesně je bolí.....
Ona teda už když jsme jí přinesli, tak byla taková hubeňoučká, pak mi přišlo, že se trochu spravila a teď zas....ach jo....to jsou starosti.....kdyby to aspoň uměli říct, co přesně je bolí.....
-
- Zlatý uživatel
- Příspěvky: 2636
- Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
- Místo/Bydliště: Trnava, SR
Zkus jestli budou hlodat větvičku nebo ytong. Pokud ne, mohl by být problém taky se stoličkama, ty se myslím jednoduše skontrolovat nedají. Pokud hlodat budou, tak jsou snad zoubky v pořádku.
Jdu to zkusit, větvičku zkusim zítra, ale tu tvárnici máme doma, původně pro králíky, ale těm je to šumák...úplně jsem na to zapomněla....tak jdu na to, zítra se ozvu, co a jak....
jo a strašně moc děkuju za radu...
jo a strašně moc děkuju za radu...
Tak a je to, včera odpoledne jsme šli k doktorovi, protože příznaky vypadaly na problémy se zubama....to nám potvrdila i doktorka....musím jí velmi pochválit, byla jsem tam poprvé a měla jsem z ní velmi dobrý pocit....dokonce minulý týden dělala činčile císařský řez....pro Liberecké si myslim jí mohu doporučit, je to Klinika Nisa za Barvířskou.....takže ráno jsme přišli na operaci, protože když byla vzhůru, tak paní doktorka viděla pouze na první stoličku, dál ne.......odpoledne, když jsem si pro Miu šla mi říkala, že zoubky jsou v pořádku, prý až ukázkové :-) A že to bude nejspíš zánět slinných žláz, proto ta poslintaná bradička a proto se jí i hůř jedlo....takže jsme dostali antibiotika a nějaký lék proti nadměrnému slintání....ráno se jdeme zase ukázat....na další injekci a taky aby jí zkontrolovala...říkala, že tam teď budeme chodit asi dost často, protože by mi nerada dala třeba na týden prášky a pak jsme zjistili, že tam vadí ještě něco jiného....taky říkala, že zánět by měl jít dobře vyléčit...sice to bude prý zdlouhavější, ale mělo by to být dobré....jediné nebezpečí by nám hrozilo, kdyby se jí ten kanálek ucpal, to se prý pak odstraňuje velmi špatně....tak snad to bude dobré......
Jinak velmi děkuji Ivě za úvodní článek v tomto tématu, protože mi to velmi pomohlo, abych si udělala představu, co nás čeká.....
A jak jsem tu četla o tom, že se jim dává to mléko....mě paní doktorka doporučila přesnídávku, ale z místního ovoce, nejlépe jablečnou, né žádná exotika....a přimíchat do toho trochu hroznového cukru....Mie to vééélmi chutnalo.....dokonce i Piky, když viděl, jak mlaská, tak se pověsil na klec a chtěl taky ochutnat....legrační je, že normálně by se toho ani nedotkl.....
No ale teď už to Mia moc nechce, snědla jen pár granulek....a ždibíček sena.....nechci jí nutit....i doktorka říkala, že jí mám nechat sníst co bude chtít....tak uvidíme až se vyspí, jestli trochu vyhladoví :-)
Jinak velmi děkuji Ivě za úvodní článek v tomto tématu, protože mi to velmi pomohlo, abych si udělala představu, co nás čeká.....
A jak jsem tu četla o tom, že se jim dává to mléko....mě paní doktorka doporučila přesnídávku, ale z místního ovoce, nejlépe jablečnou, né žádná exotika....a přimíchat do toho trochu hroznového cukru....Mie to vééélmi chutnalo.....dokonce i Piky, když viděl, jak mlaská, tak se pověsil na klec a chtěl taky ochutnat....legrační je, že normálně by se toho ani nedotkl.....
No ale teď už to Mia moc nechce, snědla jen pár granulek....a ždibíček sena.....nechci jí nutit....i doktorka říkala, že jí mám nechat sníst co bude chtít....tak uvidíme až se vyspí, jestli trochu vyhladoví :-)
-
- Stříbrný uživatel
- Příspěvky: 497
- Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
- Místo/Bydliště: Psáry
- Kontaktovat uživatele:
Tak to je skvělá zpráva. Určitě bude myška brzy zdravá a papat jako o závod :wink:
Jo jo, teď už to snad bude dobrý....dostává pořád antibiotika, v pondělí naposled (zítra tam doktorka není, tak musím dát injekci sama, když by sebou moc mlela a nešlo to, tak jí to můžu dát i do pusinky, ale to se musí ráno i večer.....bojim bojim :-) ) a něco proti tomu slintání....takže už nesliná, ale ani moc nejí...prý to může být po těch antibiotikách, takže každé tři hodiny krmim aspoň přesnídávkama a zkoušim dávat i normální činčilí jídlo.....ale sranda je, že jsem jí nakoupila jablíčkový přesnídávky, tak se na to vždycky vrhla, pak to přestala chtít, tak mi to přišlo divný, dala jsem jí jahodovou a zase se po tom mohla utlouct....je legrační, že i činčila se může nějaký chutě přejíst :-)
Ještě na něco jsem zapomněla...u nás nemají to mlíčko, co tu je na obrázku....teda mají nízkotučné....tak jestli by to nevadilo.....jinak zatím jsem koupila Activii....ta by měla být v pohodě, ne?
PROBLEM PROSÍÍÍÍÍM POMOC :(
Ahojik mam problem moje činča , už asi tři dny má mokro pod tlamičkou jakoby to má mokré. Je mi 13 a tak nevím co s tím mám dělat. Zatím nehubne ale jídlo které jí nechá nedožraný a má problémi ho ukosnout .. : :cry: bojím se o ní poradil by my nekdo ??? Neví nekdo co to je jestli je to kratkodobe nebo neco vaznejsiho ... v kazdem pripade si s nim ( bohuzel az vp ondeli ) zajdem na vetrerinu doufam ze ji to pomuze :( ........ Dik predem za odpoved Markýta a Bady
-
- Stříbrný uživatel
- Příspěvky: 794
- Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
- Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
- Kontaktovat uživatele:
podle všeho to vypadá na zoubky - vůbec bych neváhala a běžela s ní na veterinu!!! Tam jí pomůžou nejlíp! :wink: >:*B
-
- Zlatý uživatel
- Příspěvky: 1721
- Registrován: Pá Srp 26, 2005 21:08
- Místo/Bydliště: Žatec (Ústecký kraj)
- Kontaktovat uživatele:
Re: PROBLEM PROSÍÍÍÍÍM POMOC :(
markytka01 napsal:Ahojik mam problem moje činča , už asi tři dny má mokro pod tlamičkou jakoby to má mokré. Je mi 13 a tak nevím co s tím mám dělat. Zatím nehubne ale jídlo které jí nechá nedožraný a má problémi ho ukosnout .. : :cry: bojím se o ní poradil by my nekdo ??? Neví nekdo co to je jestli je to kratkodobe nebo neco vaznejsiho ... v kazdem pripade si s nim ( bohuzel az vp ondeli ) zajdem na vetrerinu doufam ze ji to pomuze :( ........ Dik predem za odpoved Markýta a Bady
co jí dáváš na okus? to budou zuby - ne možná, ale určitě...... mokrá tlamička, vyhledává pouze měkčí papání, možná ji mohou taky slzet oči... sice teď nehubne, ale později by ti mohla hubnout před očima... na zuby pozor... okamžitě na veterinu...
-
- Zlatý uživatel
- Příspěvky: 1050
- Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
- Místo/Bydliště: Kladno
Jo jo, bohužel to vypadá na zoubky. Nebo jen škrábnutí v tlamičce, které se zanítilo - ale i to musí ošetřit veterinář, s tím si sama neporadíš, na to je třeba mít už nějaké zkušenosti.
Držíme palce, ať je činčilce brzy dobře.
Držíme palce, ať je činčilce brzy dobře.
-
- Zlatý uživatel
- Příspěvky: 1057
- Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56
Je velmi dulezite, aby se cincily dostala k odbornikovi pres cincily a v tom je bezkonkurencni Brno Palackeho,jinde to nema vyznam.
Tam je moznost cincilu hospitalizovat odborne a jsou naprosto bezkonkurencni ve vsem. Pokud cincilu nezachrani tam, tak uz nikde.
Posilam Ti cislo telefonu na MVDr. Hauptmana a Jekla, lze se s nimi na privezeni cincilky domluvit predem. Jezdi tam lide i z opacneho konce republiky.Jsou to stoprocentne problemy se zubama, nebo korenama, zanet zpusobeny poranenim a podle popisu uz je to spatne a je nutne co nejdrive jednat.
MVDr. Hauptman:608449274
MVDr.Jekl:732615647
Tam je moznost cincilu hospitalizovat odborne a jsou naprosto bezkonkurencni ve vsem. Pokud cincilu nezachrani tam, tak uz nikde.
Posilam Ti cislo telefonu na MVDr. Hauptmana a Jekla, lze se s nimi na privezeni cincilky domluvit predem. Jezdi tam lide i z opacneho konce republiky.Jsou to stoprocentne problemy se zubama, nebo korenama, zanet zpusobeny poranenim a podle popisu uz je to spatne a je nutne co nejdrive jednat.
MVDr. Hauptman:608449274
MVDr.Jekl:732615647
-
- Bronzový uživatel
- Příspěvky: 109
- Registrován: Čt Lis 16, 2006 10:17
- Místo/Bydliště: Bratislava
- Kontaktovat uživatele:
vápnikové tablety
Lucka napsal:super článek, spousta užitečných rad....
jen se chci zeptat, od včerejška pozoruju svojí činčilí slečnu, protože trochu zhubla a připadá mi, jako kdyby vrzala zubama...něco jako dělají i králíci, když je něco bolí.....kontrolovala jsem jí zoubky....přerostlý je nemá, ale jsou světlejší než u druhýho činčiláka....tak jsem koupila přímo vápníkové tabletky pro činčili....ale vůbec to nejí, můžu jí to třeba rozmíchat do vody??? Jinak večeři si dala, ale zdálo se mi, že to jí nějak pomalu a že se v tom dost přehrabuje, ale to už jí možná moc pozoruju, nevim.....mám o ní strach.....proto prosím o radu, jestli mám postupovat podle tohoto návodu, jako kdyby nejedla vůbec, nebo jestli jí mám dát víc výživných věcí, aby přibrala.....
moc děkuju
ahojky, k tým vápnikovým tabletám: osvedčilo sa mi pomrviť ich na prášok a posypať nimi krmivo. ale niekedy sa v tom tá moja toľko prehrabuje, že všetká tá drť prepadne na spodok misky. vtedy prichádza na radu kŕmenie pekne krásne z ruky do papulky. zaujímavé je, že keď mám tú drť v ruke, tak to zje, a keď je to v miske, tak ani za svet.
-
- Bronzový uživatel
- Příspěvky: 69
- Registrován: Stř Dub 25, 2007 10:49
- Místo/Bydliště: Most
dokrmování
Jestli dokrmujete činču, například po broušení stoliček, tak mě na vetrině doporučili přesnídávky, spařené ovesné vločky a takový ty kaše pro mimina, ale nedělat je s mlékem! pouze s vodou. Já jsem koupila instantní rýžovou od Hami a činče chutná, může se i trochu osladit. Potom se mi osvědčilo do rozmačkaných granulí nastrouhat jablíčko. A místo odvaru z heřmánku používám odvar z řepíku.
-
- MODERÁTOR
- Příspěvky: 4367
- Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
- Místo/Bydliště: Středočeský kraj
- Kontaktovat uživatele:
Je vidět, že jsme byly u stejné doktorky ;-), až na ty přesnídávky mi radila to samé. Odvar z řepíku je dobrý na hojení a má dezinfekční účinky. Mně toho tehdy radila ještě trochu víc, protože my jsme byli zvláštní případ, hlavně že to všechno nakonec dobře dopadlo.
-
- Bronzový uživatel
- Příspěvky: 69
- Registrován: Stř Dub 25, 2007 10:49
- Místo/Bydliště: Most
Chtěla bych se opravit, ta instatní rýžová kaše od Hami se mi nakonec moc neosvědčila. činče sice chutnala, ale měla po ní zácpu. Tedy myslím si, že to bylo z tý kaše, potom co jsem jí dávat přestala, tak už měla bobky normální. Jinou kaši jsem pak už nezkoušela...
-
- Stříbrný uživatel
- Příspěvky: 274
- Registrován: Út Led 30, 2007 13:06
- Místo/Bydliště: Praha 9
Ja kdyz sem mela problemi s cincou tak sem volala do brna na veterinu a tam mi doporucili ryzovou kasi Hipp...
-
- Stříbrný uživatel
- Příspěvky: 426
- Registrován: Út Říj 31, 2006 18:29
- Místo/Bydliště: Liberec
pokud činčila nejí a stejně jako ta moje odmítá veškeré kašičky, doporučuju požádat veterináře o FRUBIASE
což je německá přírodní šťáva hodně bohatá na vitamíny, minerály a glukozu. činčám to chutná (mně taky;)) a dodá jim to potřebnou energii, doporučená dávka je tak 1-1,5ml denně. je to lepší, než riskovat šok z výživy podávané pod kůži - tam to u vyčerpané činčily bývá "buď a nebo", protože šok z velkého tlaku pod kůží činčila nemusí přežít:(
dále - pokud činčila nejí a zároveň nepije vodu, nenuťte ji k tomu, protože jí to může ublížit; vylučováním vody z těla činčila přichází o minerály, které jsou vlastně nezbytné pro udržování vody v těle - to znamená, že čím víc lijete do činčily bez příjmu minerálů vodu, tím více ji odvodňujete.
pokud ale činčile namícháte fyziologický roztok, pravděpodobně se ho sama napije, protože vycítí, že je to pro ni dobré. stačí udělat 0,9%roztok soli ve vodě, tj. na jeden litr vody připadne 9 gramů soli.
mojí činčilce tyhle věci pomohly, snad pomohou i vašim :)
což je německá přírodní šťáva hodně bohatá na vitamíny, minerály a glukozu. činčám to chutná (mně taky;)) a dodá jim to potřebnou energii, doporučená dávka je tak 1-1,5ml denně. je to lepší, než riskovat šok z výživy podávané pod kůži - tam to u vyčerpané činčily bývá "buď a nebo", protože šok z velkého tlaku pod kůží činčila nemusí přežít:(
dále - pokud činčila nejí a zároveň nepije vodu, nenuťte ji k tomu, protože jí to může ublížit; vylučováním vody z těla činčila přichází o minerály, které jsou vlastně nezbytné pro udržování vody v těle - to znamená, že čím víc lijete do činčily bez příjmu minerálů vodu, tím více ji odvodňujete.
pokud ale činčile namícháte fyziologický roztok, pravděpodobně se ho sama napije, protože vycítí, že je to pro ni dobré. stačí udělat 0,9%roztok soli ve vodě, tj. na jeden litr vody připadne 9 gramů soli.
mojí činčilce tyhle věci pomohly, snad pomohou i vašim :)
-
- Stříbrný uživatel
- Příspěvky: 603
- Registrován: Út Ún 19, 2008 12:41
- Místo/Bydliště: Třebíč
- Kontaktovat uživatele:
jak poznám že má činči přerostlé zuby? nebo spíš jaká délka je dobrá...čikouš občas, třeba při pití nebo jen tak divně chroustá až vrže zubama, nemůže je mít přerostlé? žere úplně normálně, nehubne, okouše co mu přijde pod nos a minerální kostku taky občas okousne...myslíte že jsou ty zvuky ok? :?
Vrátit se na “Nemoci a potíže”