Vlhké bobky

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod ajtik » Po Led 20, 2014 21:26

Spíš by mě zajímalo jakého věku se vaše činčily dožily pokud je krmíte takovou stravou????

Disable adblock

Diana
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Po Led 20, 2014 12:47

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Diana » Po Led 20, 2014 22:34

Ne, ekolog nejsem :). A v Andách rozhodně nerostou pelety :).

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Wulfina » Po Led 20, 2014 22:42

Pelety jsou složené z rostlin, které nejlépe odpovídají přirozené stravě činčil... :)

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Kobylatko » Po Led 20, 2014 22:48

Co si takhle přečíst z čeho pelety jsou?Pelety jsou akorát slisované seno a bylinky do válečku :wink: A že nerostou?ale rostou v podobě trávy a bylin akorát ještě nejsou slisovaný do válečků :D .No být tvou činčilou bych nechtěla.Mým činčilím holkám ukázat něco čerstvýho tak s jekotem a vřeštěním utečou a budou na mě hledět jak na vraha a jestli sem normální :D .

Disable adblock

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Dora » Út Led 21, 2014 9:05

Diano, určitě bych takhle nekrmila činčilu věčně, budou jí opravdu chybět důležité vitamíny a minerály, které jsou obsažené v granulích!!!Bohužel to poznáš až po několika letech a pak už je pozdě.
Ale jako alternativa na upravení trávení a očistu..... proč ne??
Trochu me mrzí jak tu napíše někdo něco jiného než co je tu napsané tisickrát, tak je to špatně!Já osobně jsem teda ráda za nové poznatky a možnosti.Kdyby to fungovalo, tak určitě je to lepší dát činčile občas ohryzat větvičku, než do ní cpát chemické léky, které způsobí další zdravotní potíže ....
Jen bych vyloučila ty čerstvé bylinky a čerstvé zelené. Taky bych to nedoporučovala přmo na prujem.
Ale pro zdravou činčilu jako prevenci před bakteriemi a parazity, proč ne??
Spíše mi to právě připomína složením přírodní bylinkové odčervovací kůry co se používají pro lidi...
Určitě pokud má činčila zažívací potíže tak na chvíli vysadit granule a dávat kvalitní seno a bylinky je v pořádku.
Lněné seminko, dýně, fenykl, tymián... proč ne?? Na trávení, střeva dobré.
Vrba, bříza, jehličnaté stromy... v minimálním množství nejspíš taky nic neudělá..
Jen by mě zajímalo, jak moc je to odzkoušené?? Kdo ti to poradil?Jak dlouho a na kolika činčilách to bylo praktikované????
Jediné čeho bych se bála je množství těchto čerstvých stromu, které mužou sníst!
Kousíček podle mě neuškodí,ale kdyby toho snědli více, nevím nevím.A taky bych to určitě nedávala dlouhodobě.
Ale kdyby to mělo fungovat jako prevence jednou za měsíc dát činčile kousek větvičky... proč ne?? :-)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod jasmin » Út Led 21, 2014 14:28

Pelety jsou prevazne i z obilnin.Cincila nesmi ale zito, byl by problem kvuli jejich strevum s travenim.Briza, jako vetve take neni vhodna, nekde se primo nedoporucuje vubec a dub, buk, vetve kde jsou plody s peckami, jako tresen, visen, merunka, svestka, broskev, v zadnem pripade ne!
Vhodne jsou vrba, liska, jablon, hrusen

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod jasmin » Út Led 21, 2014 14:46

Jinak teprve nyni jsem si vsimla toho, co pise Diana ohledne krmeni a stravy a uprimne jsem zdesena.Pokud chcete cincily postupne zabijet, ci jim zadelavat na vazne budouci zdravotni problemy, tak vesele dal pokracujte, ale nepsala bych to tady byt Vami, jako doporuceni, ponevadz se toho bohuzel muze chytit nekdo nezkuseny a novacek a bude maler.
Rozhodne nemuzu souhlasit s temi semeny olejnatymi a zvlaste v obdobi prujmu cincilek, to by snad pochopilo i decko, ze pri prujmu se musi vynechat jakykoliv tuk, dokonce nekteri vetove nedoporucuji ani granule, jen seno, hermanek, dve, az tri susene boruvky denne, ovesne vlocky, ale ne moc.Az teprve po zlepseni pridavat trochu obycejnych granuli kvalitnich.Orechy nikdy, ani kdyz je cincila zdrava a bez prujmu!!!!, uz se o tom psalo nesceslnekrat i v odbornych knihach.A majoranku, nebo, ani jsem to cele nedocetla, ponevadz na me sly temer mdloby bych take nedavala, jen proverene a osvedcene veci.
Nevim a neni duvod se bat opravdu kvalitnich granuli, pokud nejde o lacine smesky, ktere cincilky zabijeji ve velkem a zpusobuji vazne zdravotni problemy s jatry apod.
Na trhu jsou super kvalitni granule a krmivo, treba od JR Farm, nebo OXbow, nezkonkurencni kvalita a tam neni nic spatneho, pouze prirodni suroviny, jako seno, obilniny prevazne.
Bylinky se cincilkam dat samozrejme muzou, ale jen obcas a male mnozstvi, vseho moc skodi i tady.
Opravdu mi to chvilema prislo tez, jako provokace.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod jasmin » Út Led 21, 2014 14:56

Spise me to prijde, jako opravdu provokace a snaha o hadku, jinak to nevidim, ponevadz takovehle blbosti napsat ohledne krmeni cincil nemuze rozumny, dospely clovek, ktery se o ne trochu zajima.
Cincilam se venuju hodne moc dlouho a cenne zaklady jsem ziskala v zemi, kde se s nimi zacinalo a kam byli dovezeny kdysi a to od nejlepsich odborniku pres ne, ale tohle bych jim ani nemohla predlozit. :evil:
Jak tady pisi ostatni, steatoza jater se opravdu nepozna hned a muze se projevit i po letech a ikdyz se treba takto krmene cincily dozili vyjimacne vyssiho veku, slo spise o nahodu, jinak umirali a umiraji diky temto hovadinam ve velkem dodnes. :evil:
Certsbe jablicko, kousek, proc ne, nebo vypeckovane hroznove vino, ale pouze cincile, ktera nema prujem a jen obcas a jeden kousek.Take me byla tenkrat doporucna cista stava z aloe, ikdyz to je tady problem, tady jsou jen konzervovane, tam to meli primo u zdroje a opravdu bez konzervace cistou.take obcas davam, tenkrat to milovaly dve moje samicky tam, cistou stavu z cranberry-brusinky kanadske, tady je davam dve, az tri susene, ale jen pouze ususene bez prichute a konzervace, koupila jsem je v susenem stavu, jako caj od Gresika.Je to vyborne na mocak a mocove cesty i u lidi.

Diana
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Po Led 20, 2014 12:47

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Diana » Út Led 21, 2014 14:59

Ahoj Doro,

děkuji za přiznání práva na vlastní názor, moc si toho vážím. Zdravím také další uživatele, kteří reagovali na můj příspěvek. Chápu, že je to nejednoznačné téma, ale takovou smršť jsem stejně nečekala… Do tohoto fóra jsem původně zabrousila kvůli inzerci a nechtěla jsem se přihlašovat – v jednom fóru o činčilkách už jsem a ani tam nestíhám psát tak, jak bych si přála. Pak jsem si ale přečetla příspěvky od smutných chovatelů, kterých činčilky mají opakovaně a dlouhodobě průjmy, i když koprologie byla negativní. V takovém případě je problém opravdu často ve složení stravy a já chtěla nabídnout - možná neznámou – alternativu, která může pomoct tento problém vyřešit. Mrzí mě, pokud to někdo pochopil jako provokaci anebo jako zpochybnění vlastních chovatelských zkušeností, které jsou o mnohých z vás určitě mnohem větší než u mě. Jsem přesvědčena, že všichni na fóru mají své činčilky rádi, jinak by tady nebyli - rádi je pozorujeme, jak dovádí v pokoji, jak jim to doslova v té jejich hlavičce šrotuje, kdy by udělali další vylomeninu anebo ukousli kousek něčeho tak, abychom si toho nevšimli, jak spolu rozmlouvají a mazlí se… A my všichni chceme pro ně to nejlepší. Názory na to, co to nejlepší je, se ale můžou různit. A názor je to, co nabízím i já – nic víc a nic míň. Kdo chce, tak se nad ním může zamyslet, kdo ne, pojede si dál ve svých vyjetých kolejích – je to svobodná volba každého.
Abych zodpověděla základní dotaz – o bezpeletové stravě pro činčilky se v Německu a Švýcarsku vedly diskuze ca od r. 2004 – 2005. Napřed se mluvilo o stravě chudé na pelety, pak se na základě zkušeností chovatelů přecházelo k stravě bezpeletové. Chovatelé na německy mluvícím fóru, na kterém jsem přihlášena, ji praktikují ca od r. 2006. I v těchto státech proti sobě stojí dva názory – PSV versus přirozená strava. Ale jak rostou zkušenosti s přirozenou stravou, roste i počet chovatelů, kteří ji praktikují. Já jsem se o tomto způsobu dozvěděla vloni v létě, když našemu činčilákovi diagnostikovali selhávání ledvin, „diagnóza velmi opatrná až špatná“. Přes pomoc klasické medicíny, infuzí i homeopata v říjnu umřel. Bylo mu 8,5 let, u mě byl poslední čtyři roky. Stravoval se klasicky – pelety, seno, minerální kámen, větvičky na ohlodávání, voda. Předchozí majitelka mu občas dávala čerstvé jablíčko, když měl zácpu (jak by ji neměl, když se nemohl ani proběhnout po pokoji). Já jsem byla svědomitá a po přečtení příruček pro chovatele, kde se psalo, že všechno čerstvé je pro činčilku jed a mor, jsem mu namísto čerstvého jablka začala dávat jako pamlsek kousíček sušeného jablíčka. Když nám sdělili diagnózu, snažili jsme se s manželem najít k tomuto onemocnění co nejvíc informací, googlili jsme v češtině i němčině. Na jedné německy psané stránce jsme našli doporučení, aby se takto nemocné činčilce podávala čerstvá strava, a aby se rozhodně vynechaly pelety se syntetickým přídavkem vitamínu A, D a E, které nemocné ledviny neumějí zpracovat a zatěžují je. Zařazení čerstvé stravy v podobě jablíčka anebo pampeliškového listu mi poradili i na klinice v Brně (šlo o to, aby činčilák dostával do sebe co nejvíc tekutin, aby ledviny pracovaly), tak jsem místo sušeného jablka začala podávat opět čerstvé, na víc změn jsem si ale netroufla, protože jak známo z knížek, náhlá změna obvyklé stravy může vést ke zdravotním problémům a to jsem přece u nemocného činčiláka nemohla riskovat! Byla to chyba. Prošla jsem ale hodně obchodů pro chovatele v několika městech a hledala jsem pelety bez přidaných vitamínů A, D a E. Bezúspěšně. Už tehdy jsem se chtěla na to jejich fórum přihlásit a napsat jim, že radí blbě, protože pelety bez přidaných vitamínů prostě nejsou. Vůbec mi nedocvaklo, že když nejsou, tak by se prostě neměly podávat vůbec. To bylo pro mě s mým tehdejším pohledem na věc nepředstavitelné. Ale pak do toho něco přišlo… A říkala jsme si, že to stejně nic nevyřeší… Tak jsem nakonec nenapsala a spokojila se s pelety, které měly co nejnižší obsah přidaných syntetických vitamínů. A právě tehdy jsem začala podrobně studovat složení pelet a zjišťovat, co v nich doopravdy je. Přečtěte si jej také a zjistíte, že slisované bylinky a seno to opravdu není a když, tak jen v minimální míře. Spíš je to geneticky modifikovaná sója, různé „vedlejší produkty“, kukuřice, pšenice, slad, slunečnice. To cituji z obalu jedné z těch „lepších“ značek.
K tomu, abych se na to zvláštní fórum skutečně přihlásila, mě ale dotlačily až naši dva noví činčilí spolubydlící. Jsou to dva kluci a u jednoho z nich jsem hned po ca dvou dnech začala mít podezření na problém se srdíčkem, bohužel se u činčilek vyskytují čím dál častěji. Tak jsme opět dvoujazyčně zoufale googlila. A narazila jsem na to samé fórum, kdy jedna uživatelka konzultovala podobný problém a stav činčilky se upravil po přechodu na bezpeletovou stravu. To byl ten rozhodující impuls pro mě. Přečetla jsem si na fóru hodně článků a příspěvků, kladu pořád dotazy. Na základě těch informací a mých dosavadních zkušeností jsem si utvořila názor, že pelety nejsou přirozené a nejsou to pravé ořechové. Argumentů je spousta, ale tady je asi úplně nemá smysl rozepisovat. Takže naši dva kluci přešli od října na stravu chudou na pelety (úplně bezpeletoví zatím nejsme). Dostávají hodně sušených květů a bylinek, olejnatá semena (ale žádné obiloviny!), denně max. 1 oříšek a jednu mandli, čerstvé zelené, samozřejmě seno a hlodají břízu i jehličnany. A řekla bych, že jím to prospívá. Chápu ale, že každý to má jinak, také jsem si to hodně nechávala projít hlavou, hlavně ty oříšky :-). Tak prosím berte můj příspěvek opravdu jako příspěvek do diskuze. Jsem ráda, že internet je virtuální médium, jinak už bych tady zřejmě byla dávno ukamenována…
Pro případné zájemce přidávám i pár odkazů, bohužel jsou pouze v němčině:
http://degupedia.de/board/index.php
http://www.chinchillaschutzforum.com/

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod jasmin » Út Led 21, 2014 15:19

Pokud by to bylo pro cincilku nemocnou, tak clovek asi zkusi vse a pokud by se ji dodaly prirozene veci, ktere potrebuje a ktere granule kvalitni obsahuji, tak proc ne, jako bylinky, susene listy, obilniny.Ale nikdy nemuste trefit spravne mnozstvi a cincile to muze spise ublizit.A davat cincile denne orech a mandly, tak tim ji opravdu zabijite, s tim by nemohl souhlasit ani zkuseny veterinar v Brne na Universite.
Je zajimave, ze ti moji pratele, kteri me za oceanem tenkrat vse o cincilach naucili a poucili, krmily hlavne kvalitnimi peletami Oxbow, senem, obcas cerstve jablicko, hroznove vino, brusinka, aloe,susena mrkev a jejich cincilky se dozivali i 20 let, cimpak to asi?
Samozrejme, ze pokud nekdo krmi nekvalitnim hnusem lacinym, tak nemuze cekat zdravou cincilu, ale i v granulich se da se hnat opravdova kvalita.Hlavne bych rozhodne nikdy cincile nedala orechy a mandle, ponevadz navic mandle muze byt jedovata, pokud bude zrovna horka a mate smrtak ihned.A olejnata semena take ne, mozna vyjimecne jedno, dve do mesice, ale spise dynove, rozhodne ne slunecnici

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod jasmin » Út Led 21, 2014 15:21

Pokud pro nemocnou cincilku chcete neco dobreho a prospesneho udelat, ale i pro zdravou, jako prevenci, dejte ji obcas stavu z Aloe, pokud sezenete bez konzervace cistou, nebo si ji vylisujete doma z pestovane rostliny.Ale pouze aloe pro lekarske ucely, ne kazda aloe se hodi a mela by se pestovat aspon 3 roky, aby mela lecive ucinky

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Kobylatko » Út Led 21, 2014 16:14

smrk -kůra a jehličí jsou jedovaté, uskladněné dřevo je však vhodné (suché) .A déle smůla z jehličnanů je hrozně lepkavá a může poškodit vnitřní orgány.Dyť kolikrát nejde dostat ani kartáčem z ruk natož aby si s tím v bříšku poradilo ta malé zvířátko.
A když tím teda krmíš kde najdu v Andách víno,jablko ...?

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Dantha » Út Led 21, 2014 16:37

Mylím si, že dnešní doba a v mnoha případech i móda zapřičiňuje snahu krmit zvířata "přirozenou" stravou... Krásný příklad je krmení psů... Dříve se krmilo zbytky a jinou doma připravovanou stravou a psi zastávali funkci hlídačů a jiných pomocníků... Pak nastal čas, kdy se z nich postupně stali domácí mazlíčci a výrobci granulí si mnuli ruce - po granulích pejsek tolik nekaká, hovínka tolik nesmrdí atd atd atd... Nyní přichází nová generace kdy se lidé snaží psům dopřát "přírodní" stravu. Každá metoda krmení má své zastánce i odpůrce. Jedni tvrdí, že granule nejsou přirozené, druzí tvrdí, že z vařeného jídla pes nedostane dostatek vitamínů, další názor tvrdí, že pes je masožravec a má žrát syrové maso, odpůrci nabádají že stravu kterou připravíte nejste schopní psovi správně vyvážit co do jednotlivých složek. Názorů je mnoho, ale který je správný? Těžko říct!
U činčil je zachovaná tradice krmit granule, seno vodu, občas nějaký pamlsek. Když jsem se ponořila hlouběji do zkoumání složení různých druhů granulí nakonec jsem přišla na to, že asi optimální krmení neexistuje. Mnoho lidí říká: nedávejte slunečnici činčilám, obsahuje moc tuků. Tak proč ji výrobci přidávají do granulí? Další názor nedávejte činčile oříšky, v přírodě je nenajde! Pokud bysme měli argumentovat přírodou tak se obávám že 80% složek z granulí činčila v přírodě nepotká. A takto bych mohla pokračovat velmi velmi dlouho...

Každopádně co je myslím zásadní je to, že ať člověk krmí čičnilu čím chce, myslím, že je dobré dodržovat určité zásady složení stravy, jako je obsah kvalitních tuků, bílkovin, jednoduchých cukrů a dostatečné množství vlákniny a přiměřené množství vitamínů.

Takže můj verdikt? Já krmím svoje zvířata granulemi (psa, koně, činčily) ale pokud má někdo dostatek odvahy zkoumat jednotlivé suroviny, vytvářet si krmnou dávku tak říkajíc na míru a sažit se tak svým zvířatům dopřát to nejlepší dle svého uvážení, tak v tom těm lidem fandím!

Jinak ráda bych přidala ještě příběh z minulosti... naše první samička žrala asi dva roky směsky se spoustou slunečnice než jsme o činčilách něco načetli a dnes je jí již více jak osm let a těší se dobrému zdraví!

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod jasmin » Út Led 21, 2014 23:45

A to je prave to, ze je jedna z mala tech stastnych, proste nahoda, ze to krmeni smeskama ji neodrovnalo.Je to jako s lidmi kuraky.Nekteri, kteri huli, jako fabriky se dozivaji i vyssiho veku, ale v globalu to vetsinu lidi zabiji a mohlo by se pokracovat.
Muj samecek Vincentek, ktereho jsem koupila pred 14 lety ve zverimexu, jako mlade tam byl krmeny pouze mesic, dva smeskou a nezdrave, nevhodne.Najela jsem na spravnou stravu, granule atd. a teprve po pul roce zacal mit problemy a objevily se problemy s jatry, malem neprezil, vazil v jednom roce jen 250g,Nakonec jsem ho zachranila, jak mi poradil jeden b´veterinar stary, ostropesrcem marianskym.A kdyz jsem s cincilama zacinala prvne tenkrat za oceanem, tak bohuzel nato 3 cincilky doplatili zivotem, ikdyz ta prvni se zranila a na nasledky zraneni zemrela:-(.Druha, Ferdik byla take ze zverimexu, uz vetsi, nebo byla tak vykrmena a bohuzel tenkrat jsme jeste o cincilkach nevedeli nic, tam kde jsme ji koupili nas prodavac, Cinan vybavil na cestu pytlikem orechu, mandle, ze pry to cincilky miluji.Doma jsem mu jednu mandli hned dala a sla se osprchovat.Kdyz jsem se vratila za 10 minut, lezel ve vydlabane kure, domecku, oci otevrene a nehybal se, byl mrtvy:-(.Pravdepodobne ho zabila ta mandle, muzou byt jedovate, pokud je hořká.Dalsi samecek Ričinek měl problemy velke, zdravotni, krece casto, padal a pak take zemrel.Nedokazal, kdyz mu bylo slabe skocit ani z policky na policku, ktere byly nizko a od sebe maximalne 10cm, padal a spadnul a zlomil si nohu.Nakonec, kdyz sel na kontrolu, neprezil narkozu:-(.Tak jsme si rekli dost a zacali schanet odborne chovatele a cincilky pouze od nich.A tam jsem se postupne zacala ohledne cincil skrze tyto lidi vzdelavat a ziskavat cenne informace.
Zpocatku tady byla vydana brozura mezi prvnimi o cincilach a tam se doporucovalo michat krmivo ze surovin sami, byla tam bohuzel i slunecnice.Jenze to bylo spise ty informace od kozesinovych chovatelu a tam se hlavne jednalo o kvalitu kozesiny a proto ta slunecnice, ponevadz cincilky urcene na tuhle vec, kterou nikdy nepochopim a neuznam se stejne nedozivali dele, nez roku, nejak v tomto obdobi nastava jejich cas:-(.Takze tam asi neslo poznat, jaky dopad na jatra ma slunecnice.Ikdyz, pokud by se cincilce zdrave dala slunecnice, jedno, maximalne dve seminka do mesice, asi by se nic nestalo take, ja treba obcas davam maly platecek suseneho kokosu, take jde o tuk, ale jen vyjimecne jednou za mesic, dva.Ovsem orechy a mandle bych skutecne nikdy nedavala a zvlaste ne kazdy den.Jinak bylinky a listy susene davam normalne ke granulim, nebo susenou sedmikrasku, ale bylinky jen male mnozstvi, muze to ve vetsi mire uskodit.
Ohledne psu, co jsi psala, krmeni, tak ja jsem zastancem bud psovi varit, nebo kvalitni granule, ale opravdu hodne kvalitni, nesetrit na tom a hlavne cist slozeni, aby tam bylo maso skutecne a ne nejaka moucka, obilniny apod.Znama mi pred nekolika lety doporucila vynikajici knihu, kde autorka pise o prirozenem krmeni psu, jmenovala se Sehnerová Ilona myslim.A ta tam psala, ze pes je jako clovek a ze je dobre mu davat stejne, co jime sami, ale ne korenene a presolene.Klidne ho mensim mnozstvim nakrmit vicekrat denne, jako jime sami, kdyz si dame bilou kavu s rohlikem, tak klidne i jemu apod.tak nejak to tam myslim bylo, presne ale uz si to nepamatuju, je to dlouho.A byla hodne uznavana.Spise by tady slo o cas, kdo ho ma, aby psovi daval jidlo nekolikrat denne, vcetne snidane, obeda, svaciny, vecere:-).Hodne mojich pratel krmi psy tak, ze jim denne varej kureci se zeleninou, ryzi, nebo testovinami, obcas kupuji morkove kosti, nebo jine kosti, zebra apod.Syrove maso bych se psu bala dat, ponevadz, ikdyz jsou odcervovani, tak nahoda je blbec, ale hlavne bych se bala salmonely, aby nechytnul z toho.Spise kocky jsou masozravci a doporucuje se syrove maso, ale take bych se bala ze stejneho duvodu.Tech bakterii je dnes v mase mozno chytnout hrozne moc, takze lepsi jistota je uvarit maso, zvlaste kureci a drubezi.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Kobylatko » Stř Led 22, 2014 11:30

Ano psům buď kvalitní granule nebo vařené maso ,dnešní kupované maso je hnus samá voda,steroidy atd...atd Ptala sem se na to i pár šéfkuchařů.Takže nevidím důvod dávat psovi syrové maso,koupené z obchodů.Pokud má nekdo kamaráda nebo známeho jako my který chová prasata na zabíjačky a víte čím krmí,proč né :wink:.A zde to máš černé na bílém že mandle jsou ve vetším množství pro člověka jedovaté to znamená u činčily deně mandle jistá smrt,když to otráví člověka jak si s tím má jako poradit takové malé zvířátko?http://cs.wikipedia.org/wiki/Mandle_%28plod%29 .A k zelenému krmení občas lístek pampelišky nebo ovocných stromů proš né ale deně ?též občas dám ale jen list pampelišky a jen opravdu vyjímečně,spíše dám sušený.Občas čerstvý plátek jablka pro né ale deně?Blbost!Činčila není ani kralík ani odpadkový koš.Poříd si raději potkana ti mohou vetšinu,nebo kralíčka tem čerstvé nevadí.

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Dantha » Stř Led 22, 2014 12:42

Mě by celkem zajímalo Diano, jaké by tedy dle výše zmíněných doporučení "přírodní" stravy pro činčily mělo být složení... Jednotlivé složky jste tu uvedla, ale zajímalo by mě především složení živin v této Vámi doporučované stravě.

Dovolím si ocitovat pořadavky na výživu činčil uvedené v mé oblíbené knize: diseases of small domestic rodents (mimochodem tuto publikaci můžu doporučit všem, co se o zajímají o nemoci činčil, je velmi dobře psaná a přinesla mi mnoho cenných informací, takže když je nějaký problém, vetšinou se v ní dá najít vhodné řešení)

Požadavky na výživu:
bílkoviny 15% (zvýšit v průběhu březosti a laktace)
sacharidy 35%
tuky 4%
vláknina 30%
minerály 6%
vlhkost a stopové prvky 10%

Vzhledem k tomu, že se jedná o odbornou veterinární publikaci, nemyslím si, že doporučení zde uvedená jsou úplný blábol!

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Kobylatko » Stř Led 22, 2014 12:53

Tymián obecný-Jeho nadužívání může způsobit tyreotoxikózu, proto by se k jeho použití hlavně ve formě čaje mělo přistupovat s mírou. Nejlépe působí ve formě kloktadel, koupelí (působí výborně na regeneraci buněk pleti) a jako koření do různých jídel (zlepšení trávení, proti nadýmání).

Zlepšení trávení, proti nadýmání :tím se myslí občas!jako každá bylinka,taže pokud dáváš bylinky deně tak si koleduješ o to,až tvé činči budou opravdu nemocné nezaberou a budeš do nic zbytečně cpát chemické léky.

Diano:Chtělo by si to o bylinkách něco přečíst.A snad každý ví i dítě že bylinky se davají jen občas a při potížích. :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod jasmin » Čt Led 23, 2014 0:06

Ja mam jasno, bala bych se sama neco sestavovat, abych to proste neprepiskla, ponevadz tezko nekdo odhadne spravne slozeni a mnozstvi.I bylinky muzou byt ve vetsi mire nebezpecne a skodlive a kolik mnozstvi pro tak male zviratko, ze.Jedine bylinky, ktere davam jsou ostropestrec mariansky, jdno seminko denne, nebo obden z duvodu, ze bere leky, aby to nebyl takovy zahul pro jatra.Dale obcas jednou tydne trosinku hermanku, nebo repiku, susene cranberry obden asi 3 kousky, sipek jeden denne suseny a listy susene davam take denne par, ty by vadit nemely, v sene jsou take.
ale hlavne zakladem proste jsou kvalitni granule, nedam dopustit na Oxbow, nebo JR Farm.Take davam denne jeden kousek ususene mrkve, denne dostane 1,5 goji a krizalku jablicka, nebo dvakrat do tydne kousicek cerstveho od zahradkare.A samozrejme denne kvalitni seno susene

Diana
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Po Led 20, 2014 12:47

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Diana » Čt Led 23, 2014 22:56

Dantha napsal:Mě by celkem zajímalo Diano, jaké by tedy dle výše zmíněných doporučení "přírodní" stravy pro činčily mělo být složení... Jednotlivé složky jste tu uvedla, ale zajímalo by mě především složení živin v této Vámi doporučované stravě.



Bližší info viz následující odkazy:
http://www.chinchilla-scientia.de/index ... ernaehrung
http://degupedia.de/board/viewtopic.php?f=12&t=3095

Jsou bohužel v němčině, ale vzhledm k tomu, že tady myslím nikdo o přechodu na přírodnější stravu neuvažuje, tak jsem překládáním stránek teď zbytečně neztrácela čas.

Pokud by to někdo přece chtěl zkusit, dá se objednat třeba na:

www.futterparadies.de
www.zooplus.de
www.das-heimtierparadies.de
www.futterkonzept.de
www.samenkiste.de
www.susis-tiershop.de/catalog/
www.hansemanns-team.de

Pokud by někdo měl zájem, a netroufal si namíchat potravu pro činčilky sám, je možné objednat připravené směsi třeba na:
http://www.hansemanns-team.de/xtc/index ... th=422_440
http://www.hansemanns-team.de/xtc/produ ... ts_id=1636
http://www.hansemanns-team.de/xtc/produ ... ts_id=1755
http://www.hansemanns-team.de/xtc/produ ... ts_id=1765
http://www.hansemanns-team.de/xtc/produ ... ts_id=1121

Ale pokud se vašim činčilkám vede dobře, netrpí průjmy a nebo jinými neduhy, někdy zdánlivě bez příčiny a dožívají se vysokého věku, tak není co řešit.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Kobylatko » Čt Led 23, 2014 23:38

Vždyť tohle jsou obyčejné pelety http://www.hansemanns-team.de/xtc/produ ... ts_id=2051
Berkel jsme měli ale činčám nechutná,chutnak ale ted se jim už nelíbí.List rukoly jak je na té jedné stránce na obrázku dávám ale sušenou,občas jako každou bylinku.Bazalku též sušenou a ten salát dostavají naši degu osmáci :lol: .

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Kobylatko » Čt Led 23, 2014 23:41

A na těch druhých stránkách koukám že až na pár kousku a listy stromů mají bylinky sušené tak jak se říka tady na fóru :wink: .Takže nevím co máš furt s čerstvým zeleným krmením :D :wink: .

Diana
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Po Led 20, 2014 12:47

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Diana » Pá Led 24, 2014 0:22

Kobylatko napsal:A na těch druhých stránkách koukám že až na pár kousku a listy stromů mají bylinky sušené tak jak se říka tady na fóru :wink: .Takže nevím co máš furt s čerstvým zeleným krmením :D :wink: .

Samozřejmě že tam jsou bylinky. Čerstvé zelené krmení si snad opravdu každý dokáže koupit v krámu za rohem a nepotřebuje k tomu specializované internetové stránky :wink: . Jukni ještě jednou na první dva odkazy:
http://www.chinchilla-scientia.de/index ... ernaehrung
http://degupedia.de/board/viewtopic.php?f=12&t=3095

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Wulfina » Pá Led 24, 2014 12:12

No, já mám jasno, sem tam naše potvory dostali čerstvou meduňku nebo pampeluchu, vždy po tom měli bobky takový měkký a někdy i matlavý, takže jsem čerstvé zelené totálně zavrhla... Dávám jen sušené... :wink:

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod Kobylatko » Pá Led 24, 2014 12:29

Čerstvej dostávaj moje činči jen pampeliškový list a list jabloně a to jednou za čas.Čerstvý dostávaj u nás osmáci a pískouši.

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhké bobky

Příspěvekod genca » So Led 25, 2014 22:54

Kdysi jsme taky dávali mandle a směsky, u nás to kupodivu činčilky přežily a letos slavíme 12 a 2x10 let, mladší už všechny tohle období "hrůz" nezažily. ;) Pak teda máme ještě jednu zachráněnou, ta bude mít cca 9 let a krmena byla tak půl života převážně ovsem...
Asi to část činčil dokáže rozchodit, ale i jako člověk s určitým náhledem do vet.medicíny bych to nikomu nedoporučila. Bohužel když to některé činčily zvládnou, může to někoho ještě podporovat v tom, že to tak moc nevadí.
Psa krmíme granulema, obsah pečlivě studuju a schvaluju já (po absolvování výživy zvířat ve škole ;)), ale BARFování se mi moc líbí...
Ale hrozně mě baví dělat jídelníček potkanům, ti toho můžou tolik... :-)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”