křížení violet s violet

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Hanka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: Pá Ún 11, 2011 9:47
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

křížení violet s violet

Příspěvekod Hanka » Stř Črc 24, 2013 20:32

zdravím chovatelé, jak je to s křížením violetů? genetiku chápu, ale bylo mi řečeno, že chovatelé neradi vidí křížení violeta s violetem. že by se měl křížit violet s genem violet. bude to nejspíše věc názorů, protože jsem teď objevila chovatelku co normálně kříží violet s violetem... jen by mě zajímalo, na kterou stranu se přikláníte vy?
díky za názory :)

Disable adblock

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Dora » Čt Črc 25, 2013 10:26

Určitě bych nedoporučila dávat violeta na violeta, sice je jistota že se budou rodit mláďata violet, ale je to na úkor kvality!!!! U recesivních mutací potřebujete něčím oživit barvu a kvalitu a nejlépe to uděláte standardem, nebo kvalitním genovým zvířetem.

Avatar uživatele
Hanka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: Pá Ún 11, 2011 9:47
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Hanka » Čt Črc 25, 2013 10:35

Moc děkuji za názor! Osobně bych nekřížila violeta s violetem a asi bych si nepořídila ani mládě s takového spojení... Proto mě zarazilo u (podle mého úsudku) zkušené chovatelky toto křížení. Sama violety chovám. Zatím nemám sestavený pár, ale určitě dám violeta dohromady jen s nositelem genu. Ještě jednou děkuji za názor.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod minlub » Čt Črc 25, 2013 12:17

Violet mutace na sobě je běžné spojení u hodně chovatelů jak u nás, tak v zahraničí. Spíše ale v barevných kombinacích. Nejde o spojení violet + violet, ale o kvalitu, váhu, hustotu, barvu. Recesivní mutace jsou náchylnější a pokud činčilky nebudou kvalitní, kvalita se zhoší ještě více při křížení violet + violet než violet + avc. Z toho důvodu někdo nerad vidí odchovy po dvou violetech.
Pokuď jsou činčilky kvalitní, s pěknou srstí a váhou, nevidím v tom problém. Můžu dát violeta na genový protějšek a pokud nebudou kvalitní, kvalitní mládě se nenarodí. Oproti tomu ze dvou violetů kteří budou kvalitní mohu mít kvalitnější mládě jak z genových.
Několik violetů ze spojení violet+violet mám a jde o kvalitní činčilky. Na výstavách jsem viděla odchovy po violetech často v 1. třídě, i oceněné. Raději pak ale na ně dávám genové protějšky.
Více bych se bála křížení safír+safír, ale i to začíná být časté..... dokonce i BD+BD nebo BD+safír.
Miriam ale sama přece violet na violetovi chováš.

Disable adblock

Avatar uživatele
Hanka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: Pá Ún 11, 2011 9:47
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Hanka » Čt Črc 25, 2013 12:42

Dobrá dobrá... takže se to smí, ale pouze s kvalitními jedinci. To je dobré vědět. Moc děkuji za info

Avatar uživatele
petulinovo
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: Stř Led 16, 2008 0:56
Místo/Bydliště: Staré Město pod Landštejnem

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod petulinovo » Čt Črc 25, 2013 13:13

Miriam žádné dva violety na sobě nechová,máš špatné info.Pokud narážíš na spojení BD+vio SC,tak napiš jak to je.

Chovatelé neradi vidí dva violety,protože už povětšinou jsou po violetech a nijak tím tedy nezlepšuješ kožich ani čistotu barvy.To ale platí zrovna tak,když plácáš violeta na VC s nevalnou kvalitou -jedno jaká barva.
Drž se Hani svého zdravého úsudku - pokud máš dva kvalitní violety,klidně,pokud chceš vylepšit,najdi si na violetka pěknou samici standart Vc či blečku VC s dobrou srstí.
Mám na violetovi pěknou standinku /tedy nebudou nikdy violeti z tohoto páru/ a taky pár vio+vio..

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod minlub » Čt Črc 25, 2013 13:21

BD je violetsafír. Spojení BD + vio Sc beru jako violet + violet. Plus je do toho zamíchaná další recesivní mutace.

Avatar uživatele
Hanka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: Pá Ún 11, 2011 9:47
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Hanka » Čt Črc 25, 2013 14:28

Určitě určitě... právě že jsem slyšela, že to chovatelé neradi vidí a udivilo mě, že tak někteří sami činní. Ale už jsem nevěděla o té kvalitě, kdy to vlastně nevadí. Jsem nadšená z mutace ebony violet a když jsem si jí vyhledala u chovatelů, tak byla ze spojení ebony violet + violet apod. takže tak...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod minlub » Čt Črc 25, 2013 14:43

O kvalitu by mělo jít u všech mutací. Ale recesivní mutace se nevhodným křížením více kazí, proto se více hlídají. Nevidím v tom problém, pokud si vyhlídnete pěkné, velké :) Ebony violeti se mi také líbí, jen jsou často nahnědlý, tam bych dávala při výběru pozor.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Dora » Čt Črc 25, 2013 15:21

A Ebony violeti jsou nahnědlí právě proto že se barva " nečistí " a dávají se ebony na ebony a violet na violeta.
Nevidím rozdíl, proč by měl být safír horší na safíra než violet na violeta??
Je to uplně stejná recesivní mutace...
kvalitní safír, na kvalitního safíra je uplně to stejné jako kvalitní violet na kvalitního violeta.
Nevidím v tom rozdíl a nedoporučuji.
V chovu BD se to používá protože BD je spojení dvou recesivních mutací safíra a violeta.
A netvrdím taky, že BD je kvalitou na tom stejně třeba jako ebony, béž, bílá a jiné mutace.
BD je zcela specifická mutace a monohem náročnější a háklivější než jiné mutace, právě díky křížení recesivních genu!!!
Ale nevidím důvod proč to dělat když nemusím křížit dva recesivní geny a křížím jeden?
Ale každýho věc a křížit se dá v podstatě všechno se vším.
Jen pak co z toho bude je na přírodě :-D
Jen nevím proč se tu řeší moji BD, když byl dotaz na violety a já slušně napsala svůj názor,
ale dík za reklamu :-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod minlub » Čt Črc 25, 2013 17:18

Ano, recesivní mutace, ale to neznamená, že úplně stejná. Mě nepřijde stejné violet x violet a safír x safír. Pro mě je důkazem to, že violet na violet je běžné a safír na safíra lze vidět pouze ojediněle. Myslím, že je to tím, že safíři obecně jsou všude nižší kvality oproti violetům.
To by teoreticky se neměli dávat ani violeti na safíry. Jak ale jinak získat dvougeny bez BD?
Právě proto, že je BD háklivější by se k ní mělo přistupovat s větší pozorností ne? Nedoporučuješ violet + violet, ale u náročnější a háklivější mutace violetsafír to je v pořádku? To si odporuje, proto mě zarazilo že u jedné recesivity to nedoporučuješ a u dvourecesivní mutace tak chováš. Nic jiného jsem tím nemyslela.

Hanko, sice starší článek z dob, kdy kvalitní violeti zde nebyli tak rozšíření, ale dobře napsaný viewtopic.php?f=13&t=4417

Avatar uživatele
Hanka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: Pá Ún 11, 2011 9:47
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Hanka » Čt Črc 25, 2013 19:24

našla jsem na netu pár fotek od chovatelek (snad se nebudou zlobit, odřízla jsem označení chovatelské stanice)... samička na modrém pozadí je ebony violet ze spojení Light Tan a Ebony homo extra dark , ano zajímavé... chovatelka neuvádí violet geny, tak možná zázrak :) a druhý violet je po dvou ebony violet a příjde mi teda moc krásný... oproti tomu druhá samička mi příjde nahnědlá

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod minlub » Čt Črc 25, 2013 19:39

Fotka nebo pozadí udělá hodně, z ní bych nesoudila. Někdy se na ní činčilka zdá nahnědlá a není nebo naopak. Někdy je hodně a je to vidět už okem, někdy až pod bílým světlem. Činčilky se také přesrsťují, dospívající srst může být nahnědlá a pak není.
Stává se, že činčilka je prodána bez genu a postupem času se zjistí, že gen má. Rodiče druhé činčilky museli oba mít geny, buď nejsou napsané nebo to chovatelka nevěděla.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Dora » Pá Črc 26, 2013 1:24

Podle fotky bych určitě činčilu nehodnotila, to může být dost zkreslené.

Asi se budu opakovat, ale nevím proč se tu řeší můj chov BD!???
minlub:
Pro mě je především směrodatné, že na největší farmě na chov BD v Evropě, používají k chovu BD a Violet SC samice!
V kombinaci s genovými violety nebo safíry.
Na pročištění a zkvalinění barvy se pak používají čistí Dánští Standardi ( negenový) na tvorbu genových zvířat a koloběh se opakuje.
V chovu BD de především o čistotu a jasnost barvy, hodnotí se především sněhově bílé bříško a hustota srsti.
Např první BD a TOV BD vznikly za použití příbuzenské linie.... proto to nepřirovnávám k ostatním mutacím, je to mutace relativně mladá a stále se chov nějak vyvíjí dále...
Chov BD je zcela specifický a pokaždé to budou dva recesivní geny na sobě, které je oslabují, jinak to udělat nejde.
Proto mutace jako BD, Angora, Goldbár ..... jsou drobnější, slabší, komplikovanější...
není to odolný Standard. Proto jde hlavně o čistotu barvy...
Přimícháním Velveta do BD je udržení čistoty daleko náročnější, je třeba větší selekce chovu, aby bylo u TOV BD žádané sněhově bílé bříško. Na to se také přišlo odchováním prvních TOV BD....
Také se chovatelé čistých BD obloukem vyhýbají ebonům, protože at se vám to libí nebo ne, ebon se projevuje několik generací a způsobuje u BD "špinavé" bříško v celé linii, což není žádoucí.
A "legenda" o Safírech v chovu BD asi vznikla tím, že chovatelé vyřadili Safíry VC SAMICE z chovu, kvůli menším počtům mláďat a horšímu zabřeznutí, což je dědičné, tak aby se to u BD eliminovalo.
Ale pouze samice!!!!!!!!!!!!!!!!
Co se týká Ebony Violetů de o to, jestli de o mutaci, nebo kvalitu.
Ebony X Ebony po více generací není dobré....
Violet X Violet k tomu jsem už napsala co si myslím.
Chtěla bych jen dodat, že Violet sám o sobě má jinou strukrůru srsti než jiné mutace, tím že dáte dva na sebe tak se to násobí..... víc to rozebírat nebudu.
Jestli má někdo něco proti mému chovu, může mi nasat SZ nebo na e-mail.
Děkuji

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Dora » Pá Črc 26, 2013 1:35

Ještě k těm fotkám, si myslím, že ta druhá je na modrém a podle mě focená obyčejným automat foťákem s bleskem( automatickým), ta druhá fotka je focená kvalitnějším foťákem. Nejsem žádneý fotograf, nevím,ale typla bych to tak.
Taky mám fotoaparát obyč, tak vím, jak dokáže co vyfotit a jak barvu zkreslit :-)
Proto bych neposuzovala - kupovala podle fotky.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod martej » Pá Črc 26, 2013 13:35

Chtěla bych tu jen napsat pár svých poznatků. Chov recesivních mutací je obecně složitější a tyto mutace díky většímu šlechtění jsou mnohem víc náročnější na správný chov, jak jiné mutace. Recept na kvalitní recesivní mutace je jednoduchý - vybrat si kvalitní dva standardy, kteří jsou nositeli genu (ne tmavé dánské, ale pouze světlé) a dát je k sobě, ale to nikdo neudělá, protože je menší pravděpodobnost, že se narodí barva. Proto doporučuji si pečlivě tyto recesivní mutace vybrat, nešetřit na ceně a posléze na ně nedávat další recesivní mutaci, ale jednu ze základních barev, které jsou nositeli genu. Pokud dáte na sebe dvě recesivní mutace, nikdy se Vám nenarodí lepší miminko, jak jsou rodiče a pokud bude mít jeden z rodičů, nějakou vadu - umocníte ji. Většinou jsou i tito potomci menší jak rodiče. U Ebonků, ať jsou violet nebo ne si dávejte také pozor, aby miminko nebylo nazrzlé a nebo s bílými chlupy v srsti - pokud je miminko nazrzlé, nebo s bílými chlupy, bude to předávat dál - Oba nešvary mohou zmizet, ale pod zkušeným okem, třeba na výstavě tyto vady opět vylezou, protože úplně nevymizí.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: křížení violet s violet

Příspěvekod Dora » Pá Črc 26, 2013 14:04

martej, krásně napsané :-)

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”