Prosím o podrobné vysvětlení letální faktor, křížení ...

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Pidinka
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: Ne Říj 03, 2010 9:31

Prosím o podrobné vysvětlení letální faktor, křížení ...

Příspěvekod Pidinka » Ne Říj 10, 2010 8:49

Moc prosím o radu, může mi někdo vysvětlil co znamená Letální faktor, většinou jsem našla o tomto tématu jen jednu větu, ale mohl by to někdo vysvětlil více do podrobna. Nejsem žádná znalkyně činčilek, ale malinko mě překvapilo, že nemůžu křížit dvě černý, nebo dvě bílý. Můžete mě i napsat něco víc o křížení, jaký kombinace jsou nejlepší atd. A naopak jak velké komplikace můžou nastat při nesprávném křížení. Jestli už něco víc tady k tomuto tématu je, tak se omlouvám, že se ptám, ale já jsem zatím nic rozsáhlejšího nenašla. Předem děkuji za všechny odpovědi a přeji všem pěkný den.

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Říj 10, 2010 9:00

Je to dost komplikované téme,pročti si tuhle diskuzi:
http://forum.cincila.eu/topic.php?id=1142

Trochu odborně:
http://www.cincily.cz/genetika.asp#zaklad

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 11:41

minlub napsal:Je to dost komplikované téme,pročti si tuhle diskuzi:
http://forum.cincila.eu/topic.php?id=1142

Trochu odborně:
http://www.cincily.cz/genetika.asp#zaklad
takže pokud jsem to správně pochopila křížít se smí ve stejných barvách téměř všichni kromě velvet+velvet a white+white nebo WHITE něco+WHITE něco aVELVET něco+VELVET něco??? Jinak mužu křížít standart+standart, ebony+ebony, béžová a béžová, béžová + standart,standart+ebony atd. Jinak jsem asi blb ale pořád mi uchází ta pointa kdy mužu křížít stejne barvy mezi sebou a kdy ne. Jinak se zatím nechystám nic křížít, dokud to pořádně nepochopím. Nemám ráda hazard. Chci najít toho správného partnera pro svou standartku.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Lis 04, 2010 12:00

Ano,pochopil.Nesmí být white (velvet) nebo mít znaky white (velvet).
Ale ani by neměl mít předky white (velvet)-na to ti ale každý řekne jiný názor.Někdo zastává to,že by se neměli křížit činčilky které mají v rodokmenu white (velvet).Jiný ti řekne že můžou.
Co myslíš tím kdy můžeš křížit stejné barvy mezi s sebou?

ke standardce můžeš cokoliv,víš rodiče?

Disable adblock

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 12:13

těmi barvami myslím čístá barva (černá, béžová, fialová, šedá) a jejich mutace, a že se smí pářit mezi sebou jakékoliv ty mutace těchto barev(kromě bílých a těch velvetú) s čistou barvou a taky se smí pářit ty mutace mezi mutacemi. Takže prostě riziková je akorád bíla a velvet, ti se nesmí spářit jak čistá barva (bíla a velvet) tak jejich mutace s čistou barvou a ani jejich mutace mezi sebou. Ale bílá a velvet se smí pářit,ne??jen to nesmí být prostě třeba White velvet s velvet (plus třeba ještě nějaká mutace velveta)
Doufám že jsem se vymáčkla aspoň trošku srozumitelně :wink:

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 12:14

jo a rodiče nevím, je ze zverimexu ale předpokládám že je čistá standart. Mají tam již několik let chovný pár standartu takže asi pochází z nich.Ale jací byli rodiče toho chovnýho páru, nevím.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Lis 04, 2010 13:43

Letalní faktor se projevuje pouze v homozygotním stavu. Tudíš se musí z každé strany tyto geny potkat a to se stane pouze v případě, pokud dáte bílou činčilu na bilou a nebo velveta na velveta, protože velvet a bíla nejsou recesivní mutace, které by se táhli dál jako gen.

Za celou dobu co chovam, jsem se nesetkala s tim, že by se letalní faktor projevil přes generace a nikdy jsem to neviděla ani u zahraničních chovatelů. Znám spoustu chovatelů, kteří měli potomky bilych činčil na sobě a nikdy neměli problémy s tim, že by činčila špatně rodila, měla malé vrhy a potracela. Ba naopak.

Taorie o tom, že se velvet gen přenáší přes generace dál pramení jen z toho, že lidé nepoznají třeba na extra dark ebonkovi velveta anebo na bílé činčile velveta.

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 14:01

Martej napsal:Letalní faktor se projevuje pouze v homozygotním stavu. Tudíš se musí z každé strany tyto geny potkat a to se stane pouze v případě, pokud dáte bílou činčilu na bilou a nebo velveta na velveta, protože velvet a bíla nejsou recesivní mutace, které by se táhli dál jako gen.

Za celou dobu co chovam, jsem se nesetkala s tim, že by se letalní faktor projevil přes generace a nikdy jsem to neviděla ani u zahraničních chovatelů. Znám spoustu chovatelů, kteří měli potomky bilych činčil na sobě a nikdy neměli problémy s tim, že by činčila špatně rodila, měla malé vrhy a potracela. Ba naopak.

Taorie o tom, že se velvet gen přenáší přes generace dál pramení jen z toho, že lidé nepoznají třeba na extra dark ebonkovi velveta anebo na bílé činčile velveta.
Ahaaaa, ...takže riziko je jen křížení těch ''čistých'' barev velveta a bílýho.a teoreticky by nemělo vadit křížit třeba standarta který má rodiče bíly a standart s třeba White mozaik. Zase na jednu stranu, názory se tu dost ruzní, jedni tvrdí že smí druzí se pohoršují že zase nesmí... asi by to bylo na nekonečnou diskuzi. Spíš se v tom nebudu víc patlat, nebo z toho budu mít mega guláš. :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Lis 04, 2010 14:12

Přesně jak píšeš. Standard, který je po bilé mamince se může dát na bílou samici :-) Teorie se různí, ale já mohu dokázat na příkladech, že to tak neni a že letalní faktor opravdu vznika jen v homozygotnim stavu:-)

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 14:30

Martej napsal:Přesně jak píšeš. Standard, který je po bilé mamince se může dát na bílou samici :-) Teorie se různí, ale já mohu dokázat na příkladech, že to tak neni a že letalní faktor opravdu vznika jen v homozygotnim stavu:-)
fajne, takže řeším jen že nesmím mít samce i samici bílou (případně oba velvet). Ale múžu mít samce třeba white mosaik a samici white ještě víc mozaik :D (fakt nevím kolik mutací má white xD) ? teoreticky jo, protože mají gen bílý a třeba šedý, kdežto čistý white má gen bílý a bílý a tyto dva stejný geny by s kontaktem dalších dvou stejných genů (bílí a bílí) dělali neplechu (nedonošená, invalidní nebo neživoucí mláďata) . Nebo omyl???

boruvka311
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1179
Registrován: Po Srp 07, 2006 13:04
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj- Ostrava, F-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod boruvka311 » Čt Lis 04, 2010 14:39

Se standardni cincilkou muzes mit jakehokoliv partnera k ni, bez ohledu na predky :wink: ..klidne TOV white chocolatte, kdyz sezenes :D

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 14:57

boruvka311 napsal:Se standardni cincilkou muzes mit jakehokoliv partnera k ni, bez ohledu na predky :wink: ..klidne TOV white chocolatte, kdyz sezenes :D
jj to je mi jasné, ale jen tak ze zvědavosti jsem uvažovala nad tím, jestli se prostě smí dát k sobě samce bílýho s šedými fleky a samici čistě bílou, nebo prostě už mají smulu protože i když má samec v té bílé šedivé fleky tak stejně hrozí let. faktor protože je i bílej. JInak děkuji moc za vysvětlení, to je něco pro moji zvědavou dušičku :wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Lis 04, 2010 15:01

Jakmile je tam něco bílého tak k bílé nesmí :D

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 15:09

nooooooo :P právě to jsem chtěla vědět :wink: . To samé platí i pro velvety. Myslím, že se nám teď povedlo tak dobře vysvětlit letální faktor, že ten kdo tomu do teď neporozumněl tak už to musí pochopit.
Aspoň je to muj pocit, ledaže by byl zakopanej pes ještě někde jinde, ale na nic jinýho jsem už nenarazila.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Lis 04, 2010 15:14

Pokud zastáváš teorii že můžeš dát např.potomka velveta na velveta,tak vše vysvětleno srozumitelně :D
Já se taky přikláním k tomu že když nejsou známky white (velveta) může jít k protějšku white (velvet).Co jsem zatím četla připadá mi to logické.
Ale názory na toto téma se opravdu různí :wink:

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 15:27

to jo no, jeden názor stírá ten druhý a všichni jsou přesvědčeni že mají pravdu. Když vlastně mají pravdu všichni, jen jim ji zkušenost ukázala každému trošku jinak. Na jedné straně jsou zkušení chovatelé, na druhé genetici, na třetí pokročilí chovatelé a na poslední začínající chovatelé (třeba jako já) kteří se v té změti názorů, poznatků a dohadů musí nějak orientovat a vybrat si to nejduležitějšía a snažit se neudělat si v tom zmatek... Ale kolikrát je sranda to číst. :wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Lis 04, 2010 15:33

To máš pravdu.Ale stejně má vždycky pravdu příroda :D
já se přiznám že tomu moc nerozumím,základy jsem pochopila a vzala jsem si z toho to co mi připadalo logické :oops:

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Čt Lis 04, 2010 16:02

minlub napsal:To máš pravdu.Ale stejně má vždycky pravdu příroda :D
já se přiznám že tomu moc nerozumím,základy jsem pochopila a vzala jsem si z toho to co mi připadalo logické :oops:
já taky moc ne,jen sbírám informace.Nejlepší je prostě používat rozum, protože některé příspěvky mi přijdou skoro až zfanatizované a to taky není dobrý (teď to myslím tak nějak všeobecně). Prostě milovat činčilky srdcem ale s rozumem.Ale to asi patří zase do jiného tématu #-o

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Lis 04, 2010 16:09

přesně :D

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Pá Črc 22, 2011 16:03

potřebovala bych si objasnit, jestli je letální faktor i u beige + beige. protože někde jsem se dočetla,že to vadí a jinde zase , že je to jen u tov a white.díky

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Pá Črc 22, 2011 17:46

letální faktor se týká pouze white a white, velvet a velvet

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Pá Črc 22, 2011 20:36

u beige určo není ;) jinak by nebyli ani homo beige :D

Avatar uživatele
sasi
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: Út Srp 30, 2011 23:49
Místo/Bydliště: SR (Trenčín, Bratislava)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sasi » Po Pro 19, 2011 22:32

Mozem sa opytat k tejto teme? Nechapem presne par veci, aj ked vyzera to tak, ze je na to viac nazorov..Ak je biela farba, ebony alebo velvet dominantna,cize sa bud prejavi alebo nie a biela samicka ma standard mlada,moze sa mlada krizit s bielou, lebo nenesie gen pre bielu farbu..Rovnako by to malo byt,ked ma cincila rodica velvet a sama nie je velvet, tak by sa mohla krizit s velvetom..Nechapem potom v tejto suvislosti dve skratky, konkretne TOV-na kalkulacke je na vyber TOV alebo velvet,ako by to boli dve rozne veci.TOV znamena,ze ma cincila jedneho rodica velvet alebo, ze je sam velvet?? Lebo ak TOV znamena,ze velvet nie je, ale len ma jedneho rodica velvet, tak by sa mohol krizit s inym TOV,ktory tiez nie je velvet,iba ma jedneho rodica velvet, nie ? Znamena teda TOV rovna sa velvet?A druha vec, preco sa pouziva EC,ked ebony nie je recesivna farba a tym padom ak sa raz napr.ebonymu narodi standard,tak predsa s inym standardom by nikdy nemal mat ebony mlada,nie?EC by som skor pochopila ked sa narodi biela cincila a neda sa urcit,ci je ebony alebo nie:-)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Po Pro 19, 2011 22:44

Faktem je, že názory se liší, ale důkazy o tom, že se dominantní barva velvet a white nosí dále nejsou. Nikdo ještě na vlastní oči neviděl, že by se toto opravdu stalo. Je to i z genetického hlediska nesmysl, protože lethalní faktor se objeví pouze u homozygotního stavu, tudíž, když dáte bílou na bílou a nebo velveta na velveta. Já osobně mám důkazy o tom, že dvě činčily, které měli v předcích bilou či velvet nikdy velvet ani bílou mutaci nedali a žádný letální faktor se u nich neprojevil :-)

Jinak v kalkulačce je napsáno tov or velvet a znamená to to a samé, že to je velvet, ale někteří lidé používají raději tov jiní velvet, ale je to to a samé.

tergo
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Út Pro 13, 2011 8:22

Příspěvekod tergo » Út Pro 20, 2011 7:10

Nejuznávanější chovatelka v ČR a okolí bude vždy stát za tím, že TOV a Velvet je to samé, ale, že bude obhajovat to za co tak pranýřovala Bibi? Hmm, to jsou obraty :)

Jinak tiše přešla druhou část otázky ohledně údajně recesivního genu Ebony, tedy hlouposti tvrdit ostatním, že Ebony je recesivní, nebo jak je teď modní říkat, polodominantní mutace a tedy označení činčily EC. Nebo, že by na to vážně jen v té rychlosti zapomněla?

Sasi. Koukej do rodokmenů činčily a pokud v předcích byl Velvet, nebo White, tak ač je činčila jakákoliv, pořiď ji jinou mutaci než Velvet či White. Je přeci takových mutací. A pokud ti někdo prodává třeba Beige a tvrdí, že má v sobě ebony gen, tak mu to sice můžeš věřit, ale ebonyho se můžeš dočkat, jen když mu pořídíš ebonyho partnera ;)

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”