nováčci ve vlastnění činčilek

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Stř Říj 17, 2012 23:18

Ahojky, předevčírem do naší rozsáhlé a povedené rodinky přibyl činčiláček-standart, děti mu hned dali jméno Čip a ptali se po Dejlovi [-o< .Čip je sice plachý, ale nechá se chytit i od prvního dne podrbat v kleci.A dneska byla bezproblémová první vycházka z kontaktem a vločkami jako mlskou. Koupel v kouly po rybičkách které už rok nemáme a byla schovaná na půdě co kdyby :lol: .Takže se jelo jen pro písek. Tak 5x se rychlostí blesku otočil a hned zase mazal skoumat. Někde tu jsem četla, že to má trvat 30min, takže se ptám, zda to naše není málo? Dost toho tu o činčilkách čtu a děkuji, pro mě, za tak vzácné, poučné rady a postřehy. Zároveň bych se ráda zeptala, co ještě není napsané v mlskách(čerstvý babán,jahody,okurky,brambor,květák,pomeranč). Samozřejmně vše v malých porcičkách.Měli jsme teddyky a nevím jestli je to stajné, taky to byli mlsouni. Na zahradě máme jen merunku(větvičky králíčkům chutnaly) a ořech.Tak nevím jestli plody merunky mohu dávat a oříšek na zpestření pro zábavu nalousklý? Ted jsem dočetla příspěvek o pap.kapesníku s uzlem a hned jsem jej dala do klece a osvědčilo se.Takže díky a myslím, že se uvidíme častěji protože budu chodit pro rady dál. =D> =D> =D> je to tu bomba

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 8:47

Ahojky, tak to gratuluju =D>
Co se týče koupání, tak to má každý jinak, někdo písek nechává celý den, někdo ho nechává v kleci na 30min. (Třeba já - když sem nechávala písek celý den k dispozici, tak si z něj andílci udělali záchod a písek ztrácel význam. Od té doby nechávám písek na 30 min, a činčily se v něm koupou občas utrousí nějaký ten bobek, ale záchod si z něj už nedělaj, takže písek plní svou funkci). 30 min úplně stačí :) Pokud vidíš, že je kožíšek ještě takový ušmudlaný, klidně nech déle :)
Jinak činčila je zvyklá na "chudou stravu, není jako morče, že ti sbouchá všechno, má velmi citlivé zažívání.)
Proto pamlsky ano, ale hodně málo a výjimečně.
Banán, je na činčilu moc tučný, takže denně určitě ne, banán se činčile dává, pokud má třeba průjem, protože banán staví - dává se jí maličko, cca půlka kávové lžičky.
Jahody ano v malém množství, občas. a co se týče zeleniny, tu já nedávám vůbec, protože o ni moji andílci nejeví zájem.
U pamlsků se vždy řídíš jedním ukazatelem - bobkama. Pokud jsou bobky tmavé- hnědé, oválné, ani měkké, ani tvrdé, podlouhé, je vše v pořádku. Pokud jsou bobky jiné, je potřeba okamžitě přestat s pamlskama. Zažívací problémy jsou nejčastější průjem (bobky jsou mazlavé a neforemné) a nebo zácpa. Obojí může vést až k úmrtí... Proto pozor co jí dáváš a v jakém množství.
Klacíky, za sebe dávám už jen lísku a jabloň... Jiné totiž k dispozici už nemám. :wink:

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 9:43

Děkuji, mám opravdu s Čipa radost. Dneska jsem hned vzala rozinky a krmila v kleci z ruky.Chvilku koukal co to k němu jde za velkou vec(ruka), ale vůni neodolal.Dala jsem mu 2, jednu si vzal a druhou dostal že si vzal první :lol: .Myslíš, pokud se z toho stane rituál každý den, že si pro rozinku časem přijde? Pochopila jsem tu, že mají rády pravidelný režim. Pokud je něco pořád dokola,rychleji si zvykají. Je to jako další dítě :lol:.Ale po včerejší vycházce se mi zdá nějaký divný, v noci jen seděl.Sice se najedl a pohrál s ubrouskem a ruličkou ale nelítal v kleci.Nevím jestli je to tím že byl vyběhaný a je to dobře,nebo vystresovaný a mám ho dnes nechat raději v kleci.Přece jen mám ho od pondělí.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Lenca » Čt Říj 18, 2012 9:51

Ahoj..moji se taky nekoupou 30min vkuse.Mají koupelnu při výbehu každý den a tak nejak přiběhnou,porochňaj se a zase odběhnou a za chvilku tam zase skočí.
Rozinky mu nedávej určitě né každý den! Rozinka se dává max. 2x do týdne.Obsahují moc cukru a hlavně ty z obchodu bývají siřené, doslazované a namáčené v oleji. Já třeba rozinky nedávám vůbec, radši jim dám ze zdravé výživy Goji, kustovnici čínskou 1ks třeba za 14 dní. Ale dávají ji ostatní i jako rozinku max. 2x do týdne. Květák bych se bála že ho nadmne a hlavně mým činčilkám zelenina nechutná. Jen jedné činčilce chutná paprika, jí nechám 1x-2x kousnout, víc ne,at nemá průjem radši a to je také jednou za čtvrt roku třeba.merunku bych se taky bála dát.Do banánu jim taky nechám někdy 1x kousnout,ale má hodně cukru a staví. Oříšek bych v žádném případě ani vyjimečně nedala.Větvičky z peckovic se nedávají, uvidíš že ti více ocení jabloňové větve, ty jim chutnají a nic se jim z jabloně nestane :)

Disable adblock

Pacinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 365
Registrován: Čt Zář 18, 2008 14:51
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Pacinka » Čt Říj 18, 2012 9:58

Ahoj, jak už psaly holky přede mnou, zeleninu rozhodně ne, pamlsků opravdu pomálu. Pokud zeleninu, tak kousek sušené mrkvičky nezaškodí, květák a podobné - to je mimo, činča se ti leda tak nadme, bude mít bolesti a pak nejspíš průjem :? Je třeba si uvědomit, že činčily žijí vysoko v Andách, kde nic moc neroste, nejsou uzpůsobeny na bohatou a šťavnatou stravu, jako třeba králíci. Nedá se to vůbec srovnávat. Tuky a cukry jsou zkrátka problém, musí se dávat opravdu minimálně.
Pak bych se za Chipa přimluvila, aby měl i Dalea. Činčily nejsou samotářská zvířátka, samotná činčila trpí. :(

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Lenca » Čt Říj 18, 2012 10:04

Pacinka to napsala pěkně :) hlavně aby měl vždy seno a pelety, navíc toho moc nepotřebuje. Ze zeleniny tu sušenou mrkvičku, tu jeden kousek mužeš davat častěji, je dobrá na stoličky jak ji žvýkají. U nás činčilky hrozně žebraj a já mám potřebu jim pořad něco dávat,takže moji dostávají spíš sušený jitrocel, hluchavku, kopřivu, sedmikrásku, smetanku,jablonové listečky, maliní, tak nejak na střídačku každy den dostanou jiný lísteček a jsou spokojení. Nepotřebují dostavat sladké, jen občas jim dám křížalku nebo goji nebo neco jiného.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 10:12

Rozinky vyměň za sušenou mrkev, jabka, pak je plno průmyslově vyráběných pamlsků. :wink:
Třeba existují kuličky od Vitakraftu, s tím, jak s pamlskem taky uspěješ :)
http://cincilka.cz/p/4/vitakraft-vita-s ... -kids-600g
Nebo:
http://cincilka.cz/p/42/beaphar-care-cincila-250g
Nebo:
http://cincilka.cz/c/10/zdrave-a-chutne
nebo:
http://cincilka.cz/c/12/ovoce-a-zelenina

Tohle všechno lze použít, jako pamlsky, na rozinky se vykašli, já je též nedávám vůbec...

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod mefoxinka » Čt Říj 18, 2012 10:43

Gratuluju k nové činčilce :D

S pamlskami opatrně, čerstvý babán,jahody,okurky,brambor,květák,pomeranč vhodné moc nejsou.

Nejlepší jsou bylinky, např. firma JR Farm vyrábí plno druhů http://www.eliscinobchudek.eu/susene-by ... davce-c12/

A samozřejmě další doma sušené věci (jablíčka, jitrocel, šípky, sedmikrásky, listy maliníku a jahodníku atd.) :)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod saskie » Čt Říj 18, 2012 12:54

Gratuluji k činčilce. Náš první je také Chip. Druhá byla Gadgetka a až jejich prvorozený Dale :D
Dvě činčily budou pravděpodobně šťastnější než jedna, takže přibrat co nejdříve Dalea také doporučuji :wink:
K pamlskům: holky už to psaly, ale napíšu to znova, protože je to zkrátka důležité - ořechy ne, zelenina ano, ale sušená; rozinky ano, ale jen pokud si je usušíte bez přidaných pomocníků v sušičce na ovoce, ty ze supermarketu fakt ne, jsou naložené v oleji a to činčilu brzy zabije, a i tak rozinku tak jednou za měsíc, určitě ne každý den a ne více než jednu. Goji nebo plátek jablka usušené bez konzervantů činčily přijmou se stejnou láskou. Ale takové věci také ne denně. Pamlsky, které denně neudělají neplechu jsou různé sušené lístečky, ať už pampeliška nebo kopřiva nebo jitrocel - je toho spousta. Ale s mírou, pár lístků. Aby to pak nejedli místo sena, které potřebují na obrušování zubů, zejména stoliček. S ovesnými vločkami to také není radno přehánět. Pár vloček jednou za čas, ale víc ne, činčilu to zasytí a pak nesní potřebnou dávku tvrdých granulí, které potřebuje také na obrušování zubů, takže pak mohou přerůstat.
Člověk by jim nejraději dal všechny pamlsky světa a to klidně najednou, kor když udělají ten svůj prosebný pohled. Oni by si to také hned vzali a vypadali spokojeně. Ale zdání klame. To nejlepší, co pro ně lze udělat, je nepodlehnout a držet jeden až dva pamlsky denně a to jen ty pro ně zdravé. Milovanému dítěti bychom přece také pro jeho zdraví neservírovali každý den tři celé dorty a kýbl slaniny.

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 19:41

Ahojky, děti se koupou, tak mám čas psát. Moc Vám všem díky ,opravdu si to vezmu k srdci.Tak že jen sušenou mrkev a jablko a lístky bylin. Rozinky nedávám, protože je už Čip ani nechce. Sice si ji vezme, ale jako dítě hračku ji naštvaně odhodí. Dneska jsem dostala od sousedů jabloňovou větev tak jsem obrala menší a velkou má na lezení.Mám pořád strach, aby se mu u nás líbilo a aby se ochočil.Potřebovala bych nějakou vychytanou mlsku aby věděl že vždy dostane něco dobrého.Jinak někdo psal ,aby měl seno a pelety,to máme a vodu má každý den čerstvou.Dejla nevím, jednak jsem někde četla, že pokud je sama bere lidského kamaráda víc.Taky klec mi přijde na 2 činčily malá.Máme přímo na činči a denně ho pouštím, tak nevím no. Tatím se srovnáváme s jedním.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod minlub » Čt Říj 18, 2012 20:00

Mrkvička je dobrá nejen na zuby, ale i posílení organismu a je bohatá na vitamíny. Zkus jestli by mu nechutnali peletky, dává se jen trošičku denně na granulky http://www.eliscinobchudek.eu/doplnkova ... d-1kg-i50/
Gratuluju k nové činčilce :)

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 20:01

=D> =D> =D> =D> =D> udělali jsme veliký pokrok.Čip se nechal 5min. drbat pod bradičkou, na hlaně a bříšku, měl u toho zavžené oči.Je to dobré nebo néé?upozornuju že ho mám od pondělí.

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 20:22

když byliny co levandule? #-o

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod saskie » Čt Říj 18, 2012 20:28

Tak to je paráda, to si zvyká rychle. Pamlsky jsou na ochočení fajn, ale pokud zůstane jen (nebo hlavně) u nich, činčila v tom také víc vidět nebude. Ale u vás to tak není. To jen, zaručenost vidím spíš ve věnování se jim. Dávat jim sebe a svůj čas. Jo a co se klece "určené pro činčily" týče, tak pokud to vychází z toho, že název měl v sobě činčila nebo tak podobně, tak na to bych moc nehrála. Výrobci jsou schopni napsat, že klec je vhodná pro činčilu, ačkoli má velikost na křečka. O tom je dost v tématu bydlení.

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 20:38

Néé neboj, je to ta vysoká s 2 teráskama. Jednu má vysoko a tam má krabici z tvrdého kartonu a z druhé přístup k pítku a vitamínové tyčce. Dole nadně domeček (takový velký válec prolézací, obalený ze vnitř i z venčí senem). Vyfotím a pošlu joo.

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 20:43

Náš Čipík a jeho bejvák :lol:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 20:44

Super, ale tu tyčinku vyhoď, není pro činčily vůbec vhodná, je lepená bůhvíčím a není na ní nic dobrýho pro ně....

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 21:03

to mi dali ve zveráku, je na tom napsáno pro činčily [-o< :cry: powervit kolby.

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 21:06

už je venku. a ted jsem koukala na tu druhou a byli na ní molí vajíčka a mol v pytliku :evil: :evil: :evil: :evil:

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Lenca » Čt Říj 18, 2012 21:06

to je krásný,že se nechá takhle drbat,to u nás to trvalo déle a někteří kvůli své povaze se drbat nenechají. Ta klec..no je postačující,pokud bude mít výběh každý den, pro dvě je bohužel malá.Tu tyčku bych též vyndala, bývají lepené medem a není to nic zdravého. Jinak vypadá spokojeně :) větve mu určitě udělaly velkou radost ;)

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 21:09

Že pořád otravuju,dneska se mu nechce nějak ven, už by měl poskakovat v kleci a on pořád podřimuje. Myslíš, že je to tim že je ještě brzo? Nebo tím, že přez den toho moc nenaspí, jak je pořád ještě ostražitý. Mám ho vyndat z klece?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 21:11

Víme, plno věcí je pro činčily nevhodných, a stejně je na obalu činčila a přímo pro ně #-o
Viz:
http://www.svetgranulek.cz/image/cache/ ... 00x400.jpg

Činčila tam je, ale pro ni je to zcela nevhodný... :roll:
Ať žije marketing....

Pokud chceš něco pro ně, jsou tu 2 obchůdky, který je dobrý projít a kouknout, co maj, všechno co tam je, je opravdu správné a jen pro činčily.
http://cincilka.cz/
http://eliscinobchudek.eu/

:)
To, co maj ve zverákách, spíš nebrat! :evil:

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 21:12

Pro Lenču- jj ta blbá tyčka už je venku.Holkýýýýý on vylezl sáááám =D> =D> =D> =D> =D>

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 21:12

Nech ho být, až bude chtít, vyleze si, pokud chce spát, nech ho spát :)

Avatar uživatele
uhlice
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: Stř Říj 17, 2012 22:47
Místo/Bydliště: Litoměřice

Re: nováčci ve vlastnění činčilek

Příspěvekod uhlice » Čt Říj 18, 2012 21:18

vylezl sám a sedí mi u nohy a očichává.Dělám že tu neni.

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”