Neplodnost?

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Nešmarek
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: Po Bře 05, 2007 11:14
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Neplodnost?

Příspěvekod Nešmarek » Čt Bře 18, 2010 13:24

Ahoj! Přemýšlela jsem, jestli to téma mám psát do "Nemocí" nebo do této kategorie. Jestli mi prosím někdo můžete poradit, tak budu moc ráda :) Mám dvě činčilky - standartně šedou samičku (má přes 3 roky) a bílého samečka (má cca 2 a půl, se samičkou je hned jak jsem ho koupila jako malého). Jsou krásní, zdraví, nikdy jsem na veterinu s nima nemusela, mají dostatek správné stravy (seno, klasické granule, občas jablíčko a ovesné vločky, minerální kostku, vždy čerstvou vodu), velký výběh. Samička je mazlivá, společenská, všímá si nás, je moc hodná. Sameček je samotář, má rád jen tu naši samičku :) Nás lidí si moc nevšímá, jen když máme rozinku :) občas kousne a málokdy se nechá pohladit. Ale vyjímka je spíš samička, že je tak hodná :) Bohužel za ty dva roky co spolu jsou nikdy neměli mladý. Znají jen sebe, žádná jiná činčila s nima nikdy nebyla (neměli mladé s jinou činčilou :) ) Setkali jste se s tím někdy někdo? Sameček ji často nahání, co tak vidím přes den, co se děje v noci to nevím, ale lítají tam někdy chlupy :) Jinak se přes den mazlí, spíš sameček dolízá za samičkou :) Moc bychom chtěli aspoň jedno mládě, nenapadlo by mě, že jim to nepůjde :( Může být činčila neplodná?! Ve kterém z nich si myslíte, že by mohl být problém? Nikdy před tím jsem činčily neměla, takže s tím zkušenosti nemám. Jen křečky a ty se množili pořád :-D Předem děkuji moc za jakoukoliv radu, Martina.

Disable adblock

Avatar uživatele
Magda
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 248
Registrován: So Črc 16, 2005 13:21
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Magda » Čt Bře 18, 2010 13:56

Ahoj,
samozřejmě je možné, že některý z nich je neplodný. Další varianta je, že samičce se prostě sameček nelíbí a mládata s ním nechce. Nebo se jim může zadařit až po delší době......Já mám samičku, které jsou 3 roky a ještě mláďata neměla, a to jsem jí vyměnila asi 3 samečky. Letos to vypadá, že asi zabřezla, samečka jsem jí "půjčovala" na střídačku s jinou samičkou. Takže uvidíme. Pokud máš možnost, zkus dát samičce jiného partnera, nejlépe který už mláďata měl. Jen jí ho dej až v době, kdy bude na 100% jasné, že není březí.

Avatar uživatele
Nefertiti
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Ne Ún 07, 2010 8:57

Příspěvekod Nefertiti » Čt Bře 18, 2010 16:56

no tak ako aj u ľudí, aj u činičliek sa môže stať, že je neplodná...ale príčinou môže byť aj mutácia, lebo u niektorých mutácií ide rozmnožovanie ťažšie ako napr. u štandardov.
A ak má činčilka už vyše troch rokov...tak by som ju ani veľmi nenechala pripustiť..lebo samička by mala mať malinké do dvoch rokov, neskôr by jej pôrod mohol ublížiť a jediné možné riešenie by bol asi cisársky rez. to máš niečo podobné ako u morčiat...prosto do určitého veku musí porodiť, kvôli pánvovym kostiam.
Ale možno sú tu aj taký čo im činčilka porodila až po tak dlhom čase...ja osobne som nechala pripustiť samičku len do tých dvoch rokov. :wink:

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod genca » Čt Bře 18, 2010 21:21

Mě porodily dvě samičky poprvé ve věku čtyř let, byly se samci taky od dosažení správného věku a váhy... Samce jsem prohazovala, až si konečně daly říct. Obě to zvládly c pořádku. Akorát už je to rok a dva roky a od té doby už nic :lol: potvůrky. Jinak o tom, že i u činčil je to s připouštěním podobně jako u morčat jsem se doslechla poprvé poměrně nedávno...

Disable adblock

Avatar uživatele
Nefertiti
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Ne Ún 07, 2010 8:57

Příspěvekod Nefertiti » Čt Bře 18, 2010 21:29

no ja som si aj myslela, že sú tu aj taký čo im porodili činčilky o niečo neskôr...máš šikulky keď to tak zvládli :wink: :D
no ja som o tom vedela, respektíve mi to povedal veterinár ešte pred kúpou druhej činčilky...bo prvého som mala samčeka..., takže som sa snažila a snažím dodržať...určite sa nedá 100% tvrdiť, že pôrod prebehne tak a tak...
ktovie ako to je v prírode??? :?:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Bře 20, 2010 7:30

samice by měla zabřeznout opravdu do dvou let, protože když jsou starší, hrozí, že samice porod nezvládne a je zbytečný je ohrožovat na životě.

Avatar uživatele
Nešmarek
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: Po Bře 05, 2007 11:14
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Nešmarek » Ne Bře 21, 2010 2:33

Martej napsal:samice by měla zabřeznout opravdu do dvou let, protože když jsou starší, hrozí, že samice porod nezvládne a je zbytečný je ohrožovat na životě.



Aha, ale já je od sebe dávat nebudu, co když nějakou náhodou zabřezne?
Takže všichni co chováte činčily, máte samice starší dvou let pryč od samců?

Avatar uživatele
Nefertiti
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Ne Ún 07, 2010 8:57

Příspěvekod Nefertiti » Ne Bře 21, 2010 7:25

no pokiaľ mi samička porodila aspoň raz do tých dvoch rokov tak ju môžem mať aj naďalej so samcom...ale ak by som mala samičku ktorá teda ešte nemala miminká ani raz do tých dvoch rokov so samčekom..tak by som ju mala určite oddelene. Ale ako som písala ja sa to snažím dodoržať a nemám samičku ktorá by do tých dvoch rokov nemala miminko.
Ale ako písala Genca...jej činčilky porodili prvý krát až vo veku štyroch rokov...a všetko dopadlo dobre, ale na druhej strane ako písal Martej, tak je to pre ne riziko a nemusí to dobre dopadnúť. Mne osobne tiež veterinár neodporúčal riskovať to....

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Bře 21, 2010 12:08

Pokud už miminka měla,se samcem je necháváme.Od 2-2,5 let,pokud samička ještě neměla mladý,začíná zarůstat pánev a mohlo by dojít k potratu,nebo by mohla být při porodu ohrožena na životě.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Bře 21, 2010 13:52

pokud je nechceš dávat od sebe, tak bych raději samce nechala v brně vykastrovat... samice by mohla díky porodu zemřít. Mě pokud do 3 let samice nezabřezne, tak ji dávám od samce.

Avatar uživatele
Nešmarek
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: Po Bře 05, 2007 11:14
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Nešmarek » Ne Bře 21, 2010 17:33

Martej napsal:pokud je nechceš dávat od sebe, tak bych raději samce nechala v brně vykastrovat... samice by mohla díky porodu zemřít. Mě pokud do 3 let samice nezabřezne, tak ji dávám od samce.



Aha, no škoda, že jsem se v žádné literatuře předem nedočetla, že po dvou letech věku by samice neměla zabřeznout, to bych teda do párku asi nešla, kdybych je měla dát po dvou letech od sebe. Každopádně všem díky moc za odpověď! Škoda, čekala jsem nějakou dobrou radu a dozvěděla jsem se, že ve dvou letech je na mláďata pozdě...to jsem nečekala, když se můžou dožít třeba i 15 let.

Avatar uživatele
tuta
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1479
Registrován: Út Črv 27, 2006 21:58
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tuta » Ne Bře 21, 2010 18:03

A to Vám řekl jaký veterinář? Tady v Brně mi při telefonickém rozhovoru před dvěma lety řekli, že činče na srůsty netrpí. Změnili už názor?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Bře 21, 2010 23:04

no nevím , ale i ty tuto si neměla porody bez problému. U jedné samičky mi to taky nevyšlo. Fakt bych to neriskovala.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Bře 22, 2010 13:06

Já se srůstama přímo zkušenosti nemám,ale vyčetla jsem to a nechala jsem si poradit.Dost se o tom tady na fóru psalo,tak se tím radši řídím,nechci riskovat.

Avatar uživatele
Nefertiti
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Ne Ún 07, 2010 8:57

Příspěvekod Nefertiti » Po Bře 22, 2010 14:01

mne to povedal veterinár...takže ja som to mala od neho. Bo keď som si šla kúpiť prvú samičku tak som chcela vedieť, že čo a jak...doma som už mala samčeka, takže...ja netvrdím, že to musí byť za každým rizikové, ale keď sa dá tak určite by to malo byť do tých dvoch rokov...potom sa hovorí, že je to pre činčilku rizikovejší pôrod a nemusí dobre dopadnúť.
Ale ako písala Genca jej porodila aj neskôr a bez problémov, ale ja osobne sa držím toho, že aby mi samička porodila do tých dvoch rokov.
A nemôžem posúdiť ako prebehne pôrod pri vyššom veku činčilky....bo mne sa zatiaľ zadarilo mať malinké aspoň raz do tých dvoch rokov...ja len čo viem od veterinára a teda aj na tom to fóre tak píšu, takže ...

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”