Jak stara samicka k sameckovi?

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Gabula
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Út Dub 26, 2011 11:20
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem

Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod Gabula » Út Dub 26, 2011 11:27

Ahoj,

potrebovala bych poradit...mela jsem samicku, uz starsi, da se rict, ze jsem ji zachranila, v sesti letech jsem si ji vzala od lidi, kteri ji drzeli celou dobu v kleci pro kralika a jeste k tomu v uplne tmave mistnosti, ani probehnout ji nepousteli...pak se ji chteli zbavit, doneslo se to ke me a tak jsem si ji vzala...na novy, lepsi, zivot si zvykla rychle, jen se stale bala, ale i tak se docela naucila i po takove dobe. bohuzel mi ted umrela, po dalsich ctyrech letech :( Pritel mi slibil novou cincilku a nez se stihl vratit z prace, mamina byla akcni a sehnala mi noveho samecka (pet mesicu) :) je uplne jiny, zvyka si rychle, je sikovny a tak jsem zacla zvazovat, ze mu poridime samicku, at neni tak sam. Pocitam s tim, ze by mohli byt miminka, problem ale je, ze jsem nekde cetla, ze samicka musi byt aspon o pul roku starsi, jenze ted nemuzu najit, kde to bylo a zadne jine info o tom nikde nemuzu najit....poradite mi prosim?

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Út Dub 26, 2011 11:35

Samička by měla mít min. 8 měsíců a měla by mít +- 550g,aby zvládla porod.Podle mého názoru je lepší dát samičku až okolo 1 roku k samečkovi.

Gabula
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Út Dub 26, 2011 11:20
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Gabula » Út Dub 26, 2011 11:40

oki, dekuju moc :-) slo mi o to, aby se ji neco nestalo...chci mit doma spokojeny parecek :-)

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Út Dub 26, 2011 11:48

Já mám například samičku starou 8 měsíců,ale přijde mi,že stále ještě roste. Činčiláři,je možné,aby mi samička v 8 měsísích ještě rostla?

Disable adblock

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Út Dub 26, 2011 11:57

Určitě je to možný,já jsem měl doma dvě samičky,co byli okolo osmýho měsíce hrozně malinký a po pár měsících to krásně dohnaly a hezky dorostly.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Dub 26, 2011 12:14

Činčilk rostou a mohutní až do 2 let.
Blahopřeji k činčilce a pokud nechceš dlouho čekat než samička vyroste,kup mu rovnou starší 7-8 měsíců, klidně i roční.Ale aby měla váhu nad 550g,aby zvládla porod.

Dis
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: Ne Črv 24, 2012 1:33

kdy k sobě?

Příspěvekod Dis » Ne Črv 24, 2012 3:35

Pročítal jsem forům a toto jsem nikde neobjevil. Mám doma samečka, rok a 2 měsíce a rozhodli jsme se mu koupit partnerku. S karanténou počítám, vím že dokuď samička nedoroste nesmim je dát do stejný klece, ale chtěl jsem se zeptat jestli když budu hlídat, aby samec neobskočil samici, je možný je spolu pustit aby si na sebe zvykali. A taky dá se nějak odhadnout kdy samice přijde do říje abych je oddělil, přijde mi že když už je v říji je na to trochu pozdě, navíc když občas kvůli práci na ně nebudu mít víc jak hoďku denně. Chtěl bych aby mezičasi mezi mláďaty byli co největší, aby to moc neunavovalo samici, taky si nejsem jistý jestli bych dokázal všechny prcky udat a kastrace samce mi příjde u tak malého zvířete hodně nebezpečná a navíc bych chtěl odchovat pár malých

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod minlub » Ne Črv 24, 2012 8:35

Samička může k samečkovi až po 7-8 měsících věku a minimální váze 550g. Dřív ne, je to proto, aby dobře zvládla březost, porod a kojení.
Do to doby bych je spolu ani nepouštěla, už se několikrát stalo, že zabřezli jen při společném pouštění. Říje se může dostavit nepravidleně a nemusí se vždy hned podchytit. Jsou rychlý a k oplodnění může dojít během chviličky, což se neohlídá. Navíc je to pro ně stres. Pokud se neznají, budou se při běhání nahánět. Pokud je seznámíš a budeš na říji oddělovat, bude se jim stýskat.
Je i varianta koupit samičku, která po karanténě již bude moct rovnou k samečkovi.
Mláďátka udáš, je ale potřeba počítat s jednou klecí na jejich odstav, než najdeš nové majitele. Lépe se udávají barevná miminka, můžeš třeba pořídit samičku jiné mutace než je sameček.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod chovamcoumim » Ne Črv 24, 2012 11:17

Já mám samičku náš odchov byla z trojčátek nejmenší a mamina jí nekrmila tak jsem musela já a v osmi měsících měla jen 500g nechala jsem jí na mazlíka a dnes má přes rok a váhu 750g takže opravdu rostou některé dýl.Je to jako u lidí já v šestnácti měla 175cm a myslela že je to konečná výška a dorostla jsem do 184cm :lol:

Dis
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: Ne Črv 24, 2012 1:33

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod Dis » Ne Črv 24, 2012 14:27

už máme vybranou a zarerzervovanou krásnou činčilku, která k nám jde po třech mesících, takže si počkáme...jinak klecí doma máme tolik že nevíme co s nima, ale budeme muset postavit něco většího když samička bude muset být tak dlouho sama

Dis
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: Ne Črv 24, 2012 1:33

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod Dis » Ne Črv 24, 2012 14:30

jinak jsem koukal i na vaši černou krásku, ale jelikož jsem z Prahy a nejsem si jistej že chci teď tři tak si na ni budu muset počkat

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod minlub » Ne Črv 24, 2012 16:56

Děkuji :D Jestli máte víc klecí a půjde to, je varianta dát dvě na sebe a propojit, hodně lidí to tak má.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod Kobylatko » Út Črc 03, 2012 12:27

Může 2,5 činčilí samicka k samečkovi :D ?Naše Kiki je pořád sama,přemyšlím o kamarádce ale zatím sme nenašli nic z našeho okolí všechny sou pro nás dost daleko.Napadl mě i sameček tak jestli v tomhle věku ještě muže mít samečka :D ?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod Wulfina » Út Črc 03, 2012 17:33

Pokud samička měla už miminka, tak ano :)
Pokud 2,5 letá samička ještě neměla miminka, tak k samci už nee... :wink:

Avatar uživatele
verýk
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 423
Registrován: Stř Črc 09, 2008 12:08
Místo/Bydliště: Jablonec nad Jizerou- okres Semily
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod verýk » So Ún 02, 2013 9:59

Co jsem já slyšela tak poprvé by samička měla zabřeznout do 4 roků, vždyť rostou do 2 let a něco, takže to že by měli problémy jako morčátka je velmi malá pravděpodobnost :)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod tarja666 » So Ún 02, 2013 14:22

Na výstavě jsem se ptala vetky, co měla přednášku o činčilách, jestli jsou ony "zvěsti" o srůstech pánve pravdivé. Bylo mi řečeno, že to je naprostá kravina, že to je jako by ženským ve 25 srostla pánev a nemohly by mít děti.
Vzhledem k tomu, že to byla odbornice a "pravá ruka" Jekla, věřím jí.
Předtím jsem se na to ptala i ve škole a bylo mi řečeno něco podobného.

Avatar uživatele
verýk
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 423
Registrován: Stř Črc 09, 2008 12:08
Místo/Bydliště: Jablonec nad Jizerou- okres Semily
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod verýk » So Ún 02, 2013 14:32

Taky si myslím ;) u mě měla samička po 4 letech první miminko a vše bylo v pořádku a taky jsem právě předtím psala různým chovatelům a říkali že nezažili aby byl nějaký problém :)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod tarja666 » So Ún 02, 2013 14:34

asi tak nějak. Navíc kolikrát tu psali lidi, že jim po x letech najednou samička porodila, kolikrát to byly samičky 5 nebo 6 let a vždy bylo vše naprosto v pořádku.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod Wulfina » So Ún 02, 2013 17:26

Též v této věci jsem změnila názor...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod minlub » So Ún 02, 2013 18:49

Taky věřím veterinářce, konkrétně tohle mě zajímalo také, ptala jsem se několika odborníků a všichni říkali totéž.

janka88
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: Stř Pro 18, 2013 22:29

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod janka88 » Stř Pro 18, 2013 22:39

mám dotaz. Od kamarádky jsem dostala činčilku co jsem u ní už měla vyhlídnutou je to klučina a má devět měsíců. Bohužel bratr a přítelkyně se mi do něj zamilovali tak jsem jim od stejné kamarádky pořídila samičku z jiného vrhu " má víc párečků" když jsem ji dovezla tak jsem ji měla asi hodinu u sebe aby si na mě zvykla a pak ji dala do klece ke klučinovi chová se k ní vzorně neperou se výborně spolu vycházejí občas mám dojem když si ji chce bratr vzít k sobě proběhnout že ji brání musel se naučit chytnout první ho Žofi jde pak v klidu za ním ven jakmile ji ale ztratí z očí začne vyvádět a kousat dokud ji někdo nenajde kam zalezla . Teď jsem se ale dočetla že by spolu neměli být dokud nebude mít alespoň osm měsíců máme je tedy oddělit? Žofi má teď 4,5 měsíce. Děkuji za radu

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod minlub » Čt Pro 19, 2013 7:19

Určitě oddělit. Kdyby zabřezla v růstu, dávala by živiny co potřebuje pro sebe miminku a pak by mohla mít problémy s porodem, kojením, váhou, zuby, pevností kostí. Jsou nepříbuzní?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod Wulfina » Čt Pro 19, 2013 10:10

Určitě oddělit!
Pokud samice zabřezne takhle brzy bez dostatečné váhy, zemře ti...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod minlub » Čt Pro 19, 2013 10:18

Nezemře, nestraš nejhorším. Ale může mít vážné následky.

janka88
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: Stř Pro 18, 2013 22:29

Re: Jak stara samicka k sameckovi?

Příspěvekod janka88 » Čt Pro 19, 2013 10:45

Příbuzní určitě nejsou. Jen máme dost velký problém s Koranem už jsme ji to jednou zkusili a kluk právě přestal žrat a v jednom kuse štěkal tak nevím.

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”