co činčilky můžou papat?

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

angor
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Srp 12, 2007 10:57
Místo/Bydliště: Hradec Králové

co činčilky můžou papat?

Příspěvekod angor » Čt Črv 12, 2008 8:47

dobrý den,
s přítelem jsme přišly ke třem činčilkám - odebrali jsme je jeho sestře, které už dvě umřely a nyní měla už třetí namále - v ne jsme jí našli značně vyhublou, vážící sotva 400 g. Včera jsme je přivezli domů - v po jsme nechali činčilce zbrousit stoličky, měla je značně přerostlé a poraněnou dáseň. Činčilky byly krmeny jakýmisi peletkami - váženými, jelikož vím, kde byly kupované byla jsem se informovat, co obsahují - prý 50% seno a 50% vojtěška. Takže tuto stravu měly činčilky asi 2 roky, velice sporadicky dostávaly seno, což byl zázrak, že ještě byly v takovémto stavu. S přítelem jsme jim koupili směsku od Prestige - zelený pytlík. Větvičky, kostku na obrušování předních zoubků jsme jim také dali. Víme, že můžou kousek jablíčka, mrkvičky, rozinky - jako pamlsky. Máme už 2 králíky a ti dostávají čerstvou vojtěšku a trávu, můžou činčilky také vojtěšku? Samozřejmě postupně bychom je navykali. A také nějakou travičku, bylinky apod.? A co vlastně výhradně nesmí? Včera jsme na ně večer koukali a zkonstatovali, že vlastně víme jen o senu a směsce - ted zas na internetu spíše čtu, že směska zase není moc vhodná, a že jsou lepší granule. No jsem z toho zmatená........... Děkuji za odpověď.
Alena S.

Disable adblock

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Čt Črv 12, 2008 8:55

Tak za prvé,Prestige opravdu NEEEEEEEE,je to pěkný svinstvo.Jelikož jsi tu nová překopíruju ti sem info o základní stravě činči.

KRMIVO
Speciální pelety pro činčily, nikdy ne pro králíky nebo jiné hlodavce! Obsahují dostatek minerálních látek a vitamínů. Spolu se senem a vodou jsou základní potravou. Dávejte činčilám stolní nebo kojeneckou balenou vodu, z vodovodu není vhodná, může způsobovat průjmy.
Doporučované granule: Vitacraft, Sonnenland, Apetit CH, Tukan, White Mollen- Country line a Biosta-Chinch universal, Biostan,
zahraniční - Bello, KFK, Oxbow
Pamlsky:
Kousíček jablíčka, kousíček mrkve(lépe sušené), sušené ovoce bez chemických konzervantů(ne exotické), rozinky, šípky, lístek pampelišky, tvrdý chléb, Vitacraft Cocktail.
Nikdy oříšky a olejnatá semena(slunečnice), vysokým podílem tuků poškozují játra.
Obrušování zubů:
Tvrdý chléb(nebo Knäckebrot), větve z ovocných stromů (jabloň, hrušeň), větve ze stromů s tvrdým dřevem, sépiová kost, siporexová kostka, kalciový kámen.

A klobouk dolů,že jste se činče ujali,udělali jste moc hezké gesto,činča se vám určitě odvděčí.

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Čt Črv 12, 2008 8:56

A z vlastní zkušenosti vodu nemusíš kupovat stačí ji převařit a nechat vychladnout.

angor
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Srp 12, 2007 10:57
Místo/Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod angor » Čt Črv 12, 2008 9:31

parisse napsal:A z vlastní zkušenosti vodu nemusíš kupovat stačí ji převařit a nechat vychladnout.



No a můžou teda i vojtěšku a zelený? Když se postupně navyknou? A taky může se jim do vody dávat Acidomid nebo Optimin? Co máme králíky, tak tohle dostávají a takhle upravená voda jim chutná, obsahuje to dost minerálů. Po krmení se zkusíme podívat, králíci dostávají Prestige - proto jsme od téhle značky koupili i pro činčilky, pro králíky je tahle směs opravdu dobrá, koukala jsem na Witte molen, tak možná zkusíme to. Ještě se jim musí udělat nějaká větší klec - chudinky byly výhradně klecový a to ještě v kleci, která by měla být mnohem větší. Jo a jsou v místnosti s králíkama - není jiná možnost. Máme ted byt rozdělený, protože naše králice se začly rvát - jedna je vážně nemocná, takže má každá svoji místnost a třetí místnost máme my. Zatím jsou teda s tou jednou králicí v předsíni.
činčilky u nás skončily proto, protože jsme jim nesehnali nikoho, kdo by byl ochotný se ujmout 3 činčil, aby byly spolu - jsou to 3 holky, krásných barev, táta byl black velvet, máma beige (oba jsou už mrtvý, díky špatné péči). Holky jsou black velvet, beige a brown velvet - taková vznikla tím křížením. Každopádně, kdyby se nám podařilo sehnat někoho u koho by se měli moc dobře, tak je darujeme. Péče o nevyléčitelně nemocného králíka a ještě jednoho zdravého zabere hrozně moc času a ještě to kombinovat s činčama, když králci jsou v bytě navolno a tak se zavřít nemůžou a nevím jak se spolu budou snášet.
Každopádně děkuju za jakoukkoli reakci, aby jsme činčilkám nějak neublížili. Jdu ještě pro jistotu objednat přípravek na trávící potíže, kdybyse jim něco stalo.

Disable adblock

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Čt Črv 12, 2008 11:17

Já teda nevím,ale já osobně bych vojtěšku a jakékoli zelené nedávala vůbec.Místo na 2 holky bych měla,ale nemůžu si je vzít kvůli letálnímu faktoru.

pepsi.zelvicka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: Pá Lis 30, 2007 21:07
Místo/Bydliště: Slavkov, okr. Uherské Hradiště

Příspěvekod pepsi.zelvicka » Čt Črv 12, 2008 14:59

Já mám s Prestige taky špatnou zkušenost, už bych si nic od této značky nekoupila, ale dneska mně přišlo zadarmo, spolu s objednávkou toto http://img.kralici.cz/minishop/08ca6be0 ... 90.jpg?300 , myslíte, že i tohle mám vyhodit? :):D Je to lisované seno s něčím..

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Čt Črv 12, 2008 16:13

Buď to vyhoď nebo jen jako pamlsek jednou za čas.Nevypadá to v reálu jako dlouhej hnědej činčilí bobek?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Črv 12, 2008 16:47

zelené bych nedavala.....po zeleném se může činčilka nadmout a umřít...jednou za čas jeden listek pampeliškového květu neškodi, ale nesmí se dávat velké množství.

jinak jak říkali holky, granule jen pro činčily a pamlsky také jen jednou za čas:-)

pepsi.zelvicka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: Pá Lis 30, 2007 21:07
Místo/Bydliště: Slavkov, okr. Uherské Hradiště

Příspěvekod pepsi.zelvicka » Čt Črv 12, 2008 16:58

Jsou to takové asi 2 cm dlouhé válečky :lol: No, raději to vyhodím, po otevření jsem zjistila, že to nevoní moc pěkně- jak je u Prestige zvykem :lol:

WINNOWING
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 83
Registrován: Stř Kvě 28, 2008 15:05
Místo/Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod WINNOWING » Pá Črv 13, 2008 15:09

JA by som prestige svojim cincam nedaval vobec. je to svinstvo a hlavne tie kde do toho miesaju dalsie veci

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”