Giardioza - onemocnění

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod martej » Čt Dub 05, 2012 19:00

bacha aby ti nedal metradiazol. Ten nesmějí. Pouze metrozol. Sášek 20 g stojí 20 kč.
http://www.herriovet.com/product.php?id_product=403

Disable adblock

misa.vod
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: Čt Lis 27, 2008 20:54
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod misa.vod » So Dub 07, 2012 21:17

Tak jsem byla na veterině. Narazila jsem tam akorát na doktorku, která sama chová přes 30 činčil, vše mi vysvětlila a dala na giardie Panacur. Bylo mi však řečeno, že ho mám dát jen nebřezím a nekojícím činčilám, tudíž kojící(původně břeží) samička nesmí být "odčervována". Ptala jsem se na ten metrozol a paní mi ho nedoporučila, prý v poslední době je dost případů, že není schopen giardie zlikvidovat a panacur je účinější. A už kort ne ten metrodiazol?! Ten ničí játra a přímo činčily zabíjí. Oddělila jsem tedy v místnosti na jednu stranu březí a kojící, na druhou činči k odčervení. Udělala jsem kompletní desinfekci u odčervovaných činčil. Myslíte, že je pravděpodobnost, že se po vyléčení už zdravé činčily opět nakazí? Snažím se dodržovat max prevenci a čistotu.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod Terezka » So Dub 07, 2012 22:32

Která doktorka chová činčily?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod martej » So Dub 07, 2012 23:18

taky by mě to zajímalo. Panacur je spíše na odčervení a na giardie moc učinný není, musel by se dávat déle. Já osobně bych teda nečekala až všechny porodí a odkojí, mohlo by být pozdě.

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod Terezka » So Dub 07, 2012 23:41

Jestli rozumí činčilám, určitě by neměla chybět na seznamu veterinářů.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod minlub » Ne Dub 08, 2012 10:04

Souhlasím. Určitě bych volila Metrozol, březícím a kojícím se dát může a odčervovala bych hned všechny.
Když zaléčíš jen polovinu činčil, je zde velká možnost opětovné nákazy a budeš je přeléčovat znova, což je další zátěž. Pokud budeš čekat, je zde možnost že se Giardie více přemnoží vlivem stresu a námaze při porodu nebo při kojení a pak by mohla mít samička i mimi velké problémy.
Pokud máš pochybnosti, zkonzultuj to (třeba po telefonu) ještě s jiným veterinářem a uvidíš.
Určitě pak dej vědět jak léčíte a kontakt na paní dokrorku do seznamu veterinářů.

Avatar uživatele
katerina.kat
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: Ne Dub 01, 2012 19:28
Místo/Bydliště: Havlíčkův brod

Re: Giardioza

Příspěvekod katerina.kat » Út Dub 10, 2012 7:38

S giardiemi jsme měli problémy několikrát. Určitě přeléčit hned všechny vhodně zvoleným lékem.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Giardioza

Příspěvekod chovamcoumim » Út Dub 24, 2012 15:34

Mám dotaz na veterině mi říkala doktorka že i v metrozolu je látka co ničí játru tak nevím jestli ho mám dávat a nebo ne poraďte budu ráda

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Giardioza

Příspěvekod chovamcoumim » Út Dub 24, 2012 16:34

potřebuji to vědět jestli to můžu dát je to na ty holuby že díky

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod martej » Út Dub 24, 2012 16:49

Každý lék je zátěž pro játra, ale metrozol je opravdu šetrný a účinný.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Giardioza

Příspěvekod chovamcoumim » Út Dub 24, 2012 16:52

Díky moc :D

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod vera novotna » Stř Dub 25, 2012 13:41

Tak opravdu nevím #-o : mám s tímto loňské zkušenosti, kdy jsem dostala na doporučení pro zvýšený výskyt giardiozy léčený účinnějším a oproti ostatním medikamentům neškodným Panacurem cca 14 dní (cca po 3x kontrolách čerstvých bobků a váhy!!!) pouze u všech ostatních činčil kromě kojící maminy a mimin z důvodu přenosu na mimča mlíčkem (týkalo by se to i březích samic v jejich začátku), které by jinak ztratilo svoji hodnotu a čekalo by mě zbytečné dokrmování při jejich krásném přibírání na váze! Po terapii a je čekala opětovná koprolka s negativním výsledkem. Po celou dobu léčby musela být kojící mamina oddělena od ostatních v jiné místnosti a po skončení kojení její koprolka i mimin byla negativní. Byla mi doporučena pro ustálení střevní flóry probiotika vyléčených ostatních činčil a to jsem byla s činčilami na fakultní veterinární klinice u MVDr.Hauptmana a MVDr.Jekla. :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod martej » Stř Dub 25, 2012 14:33

Jj. Panacur se dává často, ale není tak učinný jako metrozol a jak sama píšete, tak jste ho musela dávat 14 dní, špatně se dávkuje a hlavně se nesmí dávat těhotným a kojícím samicím. Tudíž, kdyby měla i samička giardie, tak se nemůže použít.

Metrozol se dává do napáječky na týden (2g na 1l vody) a pak se za 14 dní opakuje kura na 4 dny. Je šetrnější, může se dávat i těhotným i kojícím samicím a je účinější.

Nevím proč ho veterináři nepoužívají, ale když se poprvé začalo tady na fóru mluvit o giardiich, tak i zahraniční chovatele tady na foru doporučovali na giardie metrozol. I já musím říct, že když sem dávala na giardie panacur, tak nebyl moc učinny a metrozol pomohl na 100% a pak sme dali na tři dny probiotika a byl klid :-))

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod vera novotna » Stř Dub 25, 2012 15:35

Ano, martej, vím, že metrozol je účinnější, ale nikdo nedokáže přesně odhadnout, jaké množství každá léčená činčila vypije z napáječky a jaký je dlouhý stálý účinek dávky po týdnu v napáječce (změny v pokojových teplotách, chemické reakce v napáječce apod.: na můj dotaz na veterině mi bylo takto odpovězeno) a proto se to opakuje za dalších 14 dní. Navíc rychlejším a taky silnějším účinkem působí po čase viditelnější změny nejen v zažívání, ale i v krevní tvorbě. Proto se taky doporučuje zákaz pro březí a kojící samice včetně jejich izolace od ostatních, ale není to vždy podmínkou pro určitý druh medikamentu !!! Léčba se vždy jistí probiatiky pro vyváženou funkci normálního zažívání těmito složením podobných medikamentů.

Dostala jsem přesně naředěný Panacur a s pomocí injekční stříkačky samozřejmě bez jehly jsem opatrně vstřikovala do tlamičky 0,5ml na jednu činčilu 1x za 24 hod. bez jakéhokoliv ředění vodou. Praktikovala jsem to před výběhem, kdy neměla možnost se činčila napít a tak znehodnotit přesnou dávku. Proto byly nařízené vizuální kontroly bobků a váhy činčil. Po opakované koprolce jsem před výběhem probiotika dávala přímo do tlamičky z prstu cca 0,5 cm pasty 1x do týdne po dobu 1 měsíce. Musím si klepat na čelo nebo hlavou o dřevěný stůl, že se od té doby giardioza zatím viditelně neobjevila. :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod martej » Stř Dub 25, 2012 16:04

Pravdou je, že nikdy nevíte, kolik toho vypije, ale každá činčila když má žízeň, tak pije a nikdy sem s tím problém neměla. Ten metrozol se musí dělat každý den nový. Zbylou vodu z napáječek vylít a udělat novou várku.
Panacur se dává přímo do tlamičky, ale zase si to neumim představit u někoho, kdo má třeba kolem 60 činčilek a více :-))

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod vera novotna » Stř Dub 25, 2012 18:15

To je fakt, že při 60 i více činčil se nedá udělat velmi přesná a důkladná léčba jak při jednom nebo druhém medikamentu, ale takový chovatel si vždycky po veterinární konzultaci zvolí takovou možnost, aby terapie byla rychlá a hlavně účinná pro zastavení šíření nemoci a neohrožení celého chovu. Taky si musí vybrat ekonomicky, aby zbytečně nevyhazoval prachy za zdlouhavou časově náročnou terapii s prodlouženým výsledkem účinnosti celkové terapie. :wink:...např. s metrozolem by neměl šanci sledovat celý chov při úbytku naředěné vody v napáječkách i kdyby si psal na ně čárky po spotřebě nebo si vedl přesné údaje v papírech, natož ještě každý den v nich vyměňovat znovu naředěnou vodu při ubytování více činčil v jedné kleci, ani taky při ubytování po jedné činčily v kleci : jedna je "chlastometr" a druhá "upejpavá" a to by se s jednotlivými nutnými dávkami přeplatil kvůli denně novým dávkám!!! Proto v takovém případě radši zvolí jednorázovou individální dávku pro každé zvíře mimo březích a kojících samic s mladými : jednak tím postupně ušetří na laboratorní vyšetření pro odstavená mláďata a právě nekojící jejich matky a vyjde mu i na další "upravování celkového zdravotního stavu v celém chovu po účinné rychlé léčbě" :wink: nemluvě o vynaložené prachy pro krmivo, písek a podestýlku bez možností eventuálního prodeje mláďat z jasných karanténních důvodů.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Giardioza

Příspěvekod chovamcoumim » Čt Dub 26, 2012 7:11

Takže nakonec asi léčit nebudem včera jsem volala na veterinu ohledně výsledků a gairdie jsou zvýšené minimálně.Máme dovezeneho 3.měsíčního samečka a bydlí zatím v kuchyni,v pokojíku nemůže tam mám maminy s mimkama a v obyváku mám celý chov tak tam až za 14 dnů.Doktorka říkala že je to ještě v normě že to může mít z převozu,tak to by bylo super co myslíte mám ho přeléčit a nebo nechat tak?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod martej » Čt Dub 26, 2012 9:25

Já osobně bych ho teda přeléčila. I když jsou mírně zvýšené, mohou dělat neplechu. Nehledě na to, bych se bála toho, že pak po přidání do chovu by mohl nakazit další činči, které by to měli. takže já sem pro přeléčení. :wink:

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Giardioza

Příspěvekod chovamcoumim » Čt Dub 26, 2012 10:34

Díky tak ho přeléčím a pobude si v kuchyni déle,mám pocit že mu to ani moc nevadí má velkou klec tak si to užívá :lol:

Avatar uživatele
hyperzuzik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: Ne Kvě 05, 2013 13:00

Re: Giardioza

Příspěvekod hyperzuzik » Pá Zář 06, 2013 21:30

Ahojte. Ako to je s kontrolou po odcerveni? Treba ist este raz na koprologiu, ci liecba zabrala?

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod Dora » Út Zář 10, 2013 12:37

Určitě si nech udělat kontrlní koprologii, at víš jistě že léčba zabrala :-)
Nejlépe z odstupem od ukončení léčby mimimálně 14 dní!

Avatar uživatele
hyperzuzik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: Ne Kvě 05, 2013 13:00

Re: Giardioza

Příspěvekod hyperzuzik » Út Zář 10, 2013 21:47

Diky za výstižnú odpoveď. To som presne nevedela, že či treba íst na kontrolu a hlavne KEDY. Veľmi si mi pomohla :)

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Giardioza - onemocnění

Příspěvekod Schecke » Pá Lis 07, 2014 20:06

Já jsem léčila akutní nakažení z nejmenované CHS a to mám doma 30 činčil. Nemoc postupovala rychle. Ihned po koprologii infikovaného zvířete, které bohužel ještě před léčbou zemřelo jsme nasadili na radu MVDr. Jekla Metrozol. Léčili jsme Metrozolem v napáječkách, ale činčily přestaly pít protože jim lék nechutnal, bylo léto a málem na to doplatily. Léčili jsme 2 týdny. Pak měla být dva týdny odmlka a koprologie. Negativní bylo 5 párů. Dva páry a jedno trio s mláďaty s třemi plusky. Mláďata ochabovala rychleji. Nasadili jsme znovu metrozol, tentokrát přímo do úst aby jme měli přesný odhad léku a činčily mohly pít. Opět stejně dlouhá léčba. Pak koprologie. Stále 5 párů pozitivních, některé činčily zemřely. Navštívila jsem veterinářku Horáčkovou. Ta když viděla výsledky, doporučila Panacur. Léčilo se 5 dní. Výsledky- všichni negativní pouze dva páry lehké nálezy. Doteď se těšíme zdraví :) Tolik moje zkušenost.

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Giardioza - onemocnění

Příspěvekod Schecke » Pá Lis 07, 2014 20:11

Jen dodám, že Metrozol byl rozpuštěný v troše vody. Panacur jsem rozdrolila a vsypala naměřené množství činčilám přímo do úst, protože není rozpustný ve vodě. Sice ho plivaly ale většinu spolkly.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”