Strava - vaše otazky a zkušenosti

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Re: prodej

Příspěvekod Vlasticka » Po Pro 19, 2005 16:48

Ina napsal:neprispivam sem a ani jsem uz nechtela, ale po delsi dobe jsem si zde opet neco precetla a neda mi to, abych nereagovala a nezastala se zde Vlasticky. Ma moji plnou podporu a muzete se do ni navazet, jak chcete. kdyby takto zodpovedne ke koupi a porizeni cincily a nejen cincily pristupovali vsichni lide, tak by bylo po problemu. Je mi jasne a uz dopredu vidim, jak se tady na me opet snese nenavistna kritika, ktere jsem si tady uz v minulosti od urcitych lidi uzila vic nez dost, jmenovat narozdil od nekoho tady ale nebudu.
Ja, jelikoz narozdil od vetsiny tady z vas vim, co to obnasi zachranovat a umistovat nechtene cincily, tak vim, ze zodpovedny clovek a chovatel si pred porizenim zvirete o nem nejdriv neco precte a informuje se dopredu, co to obnasi a ne az po koupi. Tak se muzete chovat akorat pri koupi nabytku a doplnku do bytu. Vlasticka to popisovala dost jasne a chapu jeji rozhorceni, ponevadz prave od takovychto nezodpovednych lidi, kteri cincilu, nebo jine zvire koupili svemu rozmazlenemu diteti, ktere prohlasilo naprosto stejne, ze tohle chce, ja pomaham najit velmi vystresovanym cincilam novy domov. V lepsim pripade pro ne, ponevadz v tech horsich konci svuj zivot na polich, nebo vyhozene venku, ve sklepech apod.kde nepreziji ani par dni, jenze o tech uz se nedozvim,bohuzel.
A co se tyce prodeje zvirat ve zverimexech, tak opet s vama nekteryma, opet nechci a nebudu jmenovat, nemuzu souhlasit, ponevadz osobne znam jeden zverimex, kde prodavaci skutecne cincilu neprodaji kazdemu a uz vubec ne rodicum s malymi detmi. Je to spise vyjimka, nez pravidlo, bohuzel, protoze vetsina zverimexu chce prodat a zbavit se zvirat komukoliv, kdo zaplati.
Napsala jsem to jen proto, abych podporila Vlasticku, protoze se mi jeji pristup libi. Jestli to Vlasticko budes cist, tak by bylo dobre jim v tom zverimexu rict, ze cincilam skodi a postupne je tou stravou likviduji. Vim, o cem pisu, ponevadz pokud nemaji k dispozici granule, tak hrozi nejen spatna jatra z tech semen, ale problemy se zubama, protoze granulema se jim prirozene obrusuji stolicky mimo jine. A musi mit seno a dreveny okus,kamen. Pokud by to nepomohlo, poslala bych stiznost na veterinarni krajskou spravu.Neboj, urcite tam pujdou, kdyz jim opakovane napises, ale budes mit dobry pocit, stoji to zato. Zminila bych i to hroznove vino, ktere tam lezi delsi dobu a zahniva. To je muze zabit velmi brzo, i spinava voda plna toxickych ras. Na tohle by uz mela veterinarni sprava reagovat.


Velmi dekuji za podporu. Snazim se v tech zverimexech neco rict, ale posilaji me nekam. V diskuzi jste mi tady hadali 13 let a s mymi necelymi 160 cm mi lide ve skutecnosti nehadaji o moc vic :cry: Prosim kdo uz jste psali nejakou stiznost na zverimex nebo zadost aby tam veterina poslala kontrolu, muzete mi poslat vzor? Treba na mail nebo jako SZ, pripadne uverejnit tady odkaz kde neco takoveho najdu, vubec nevim jak na to :( Jedna se mi hlavne o formality ktere by to melo obsahovat. Vim ze tady je tema strava ale jen jsem chtela odpovedet.

Disable adblock

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Re: prodej

Příspěvekod Vlasticka » Po Pro 19, 2005 18:17

Naposledy upravil(a) Vlasticka dne Stř Pro 21, 2005 12:19, celkem upraveno 2 x.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Zverimexy

Příspěvekod VeronikaL. » Út Pro 20, 2005 9:30

Vlastičko,
v létě jsem se pokoušela něco o tom zjišťovat, vše, co jsem zjistila, je v diskusi zde http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=520
(Je to v sekci "Ostatní" - oznámení - nevhodné podmínky ve zverimexech). Nevím, ale obávám se, že na internetu žádné vzory nenajdeš, protože se to oznamuje na úřady, a ty se rozhodně nepřetrhnou ochotou a aktivitou. Ta paní, co jsem s ní mluvila, se tvářila dost kysele, a jinde to asi lepší nebude. Ale myslím, že to podstatné - totiž co do té stížnosti napsat a jak postupovat tam je. A hlavně pak asi člověk musí pořád volat a připomínat se otázkami, co se se stížností stalo, aby to nezaložili někam do šuplíku.

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Vlasticka » Stř Pro 21, 2005 12:20

Dekuji.

Disable adblock

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

reakce

Příspěvekod Ina » Stř Pro 21, 2005 13:00

Co se krabice tyce, tak to je na jeden prevoz vpohode, take jsem si tak nejednou od chovatele i ze zveraku cincilu prevazela, ale musela byt velka a hobliny na dne, kdybych ji prevazela dal, tak uz bych ji dala kousek jablicka a nasypala trochu granuli, ale je zase predpoklad, ze to cestou pocura ze stresu.Prepravku jsme nakonec stejne koupili.
Podle me a nejen podle me, by se nemely v obchodech prodavat ziva zvirata, obzvlaste ne ta stresova a pokud jim tam nemuzou a nedokazi vytvorit vhodne podminky a uz vubec ne, aby v tak nevhodnych podminkach byly treba i rok a vice. Tyka se i ptaku a jinych a uz vubec by je nemeli prodavat lidi, kteri tomu ale vubec nerozumi. Mam pravo byt uz dostatecne nastvana na tuto formu nezodpovedneho prodeje, kdy na to zacina doplacet dalsi z mych cincilek, ktere jsem v lete vykoupila a zachranila z jednoho takoveho zverimexu, kde je na prvnim miste prodej a ostatni je podruzne.Byly tam krmene smeskama plnyma orechu, umistene v male klicce sotva pro jedno morcatko a problem se dal cekat a uz je tady. Uz jedna z holcin mela tri osklive zachvaty kreci a je to opravdu strasne, protoze se s tim neda nic vubec delat. Kdo to nezazil, tak to tezko pochopi a predstavi si, kdyz na vas cincila vytresti oci, skube sebou, jako ve smrtelne kreci a uplne ztrati vedomi na chvili. V tu chvili to vypada, ze je konec a zachvaty se opakuji zhruba po mesici. Vypada to na jatra, ale muze to byt i geneticke poskozeni mozku vznikle pravdepodobne nevhodnym pribuzenskym krizenim i stravou, nedostatkem vitaminu a materskeho mleka, v tom zveraku byly v dobe, kdy mely byt jeste u mamy, stezi jim byl mesic a kousek.Kdy uz se tim zacne konecne nekdo opravneny zabyvat a kontrolovat a tvrde postihovat tyto nevhodne podminky a stravu zvirat, jako jinde v Evrope?Jak je mozne, ze tam delaji lide, kteri o zviratech a jejich potrebach nevi vubec nic? Mame pravo byt nastvani, protoze kolik z nas uz na to doplatilo, respektive nasich zviratek? Naposled na to doplatily moje cincilky na jare, kdyz se otravily po vecech urcenych pro hlodavce ve zverimexu a znovu hrozi problem u dalsich? Kolik je v obehu nemocnych cincil s genetickyma vadama vzniklych pribuzenskym krizenim jen kvuli rychlemu zisku, nevedomosti a ignoraci a kolik jich tyto vady stihne predat Proto bysme meli my vsichni zodpovedni cincilari se pokusit neco s tim delat, zminene stiznosti na urcite obchody a postoj prodavacu,apod.
Naposledy upravil(a) Ina dne Stř Pro 21, 2005 13:07, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Vlasticka » Stř Pro 21, 2005 13:06

To s tou krabici bylo spis jen na okraj, spis mi slo o toho rozmazleneho spratka. Kdyz uz nema rozum ona, tak alespon ten otec ji mohl vysvetlit, ze o tom zvireti musi nejdriv neco vedet. Uz jen z toho, ze cinca neni zvire na mazleni si myslim, ze bude ta holka zklamana. co teprve az zjisti, ze cinca dela v noci hluk? Nechapu proste takove lidi. A mas pravdu melo by se s tim neco delat.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

cincila

Příspěvekod Ina » Stř Pro 21, 2005 13:17

Nechci plasit, ale po vsech tes zkusenostech s umistovanim se da predpokladat, obzvlast kdyz ani nekoupili klec a prodavaci jim zrejme prodali smesky a semena ta cincila mozna skoncila nekde vyhozena. Pokud se jednalo o nejake snobaky, pro ktere je zvire jen chvilkovym rozmarem, at stoji, co stoji, tak tech penez litovat nebudou. Zrovna nedavno mi psala slecna, ze videla na navsteve u lidi cincilku koupenou jako darek k Vanocum a bylo ji do breku. Nikdo si ji nevsima, odlozili ji do koupelny, cincilky je vystresovana, je tam uz rok a je malicka, hubena a neustale se boji a kouse.Nevidela vybeh, denni svetlo. Odprodat ji te slecne ale nechteli. Tak jim snad nejak domlouvala a takhle je to porad dokola.

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Re: cincila

Příspěvekod Vlasticka » Stř Pro 21, 2005 13:23

Ina napsal:Nechci plasit, ale po vsech tes zkusenostech s umistovanim se da predpokladat, obzvlast kdyz ani nekoupili klec a prodavaci jim zrejme prodali smesky a semena ta cincila mozna skoncila nekde vyhozena. Pokud se jednalo o nejake snobaky, pro ktere je zvire jen chvilkovym rozmarem, at stoji, co stoji, tak tech penez litovat nebudou. Zrovna nedavno mi psala slecna, ze videla na navsteve u lidi cincilku koupenou jako darek k Vanocum a bylo ji do breku. Nikdo si ji nevsima, odlozili ji do koupelny, cincilky je vystresovana, je tam uz rok a je malicka, hubena a neustale se boji a kouse.Nevidela vybeh, denni svetlo. Odprodat ji te slecne ale nechteli. Tak jim snad nejak domlouvala a takhle je to porad dokola.


to je strasneeeeeeeee. Ja porad nedokazu pochopit, jaktoze tem lidem neni tech zvirat lito. copak jsou tak necitlivi proboha???? Kdyz se o ni nestaraji, meli byt radi ze ji nekdo chtel. Nechapu to!!!!!! Nekteri lidi jsou hnusne svine a zaslouzili by si proste totez!!!

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Čt Pro 22, 2005 12:59

To mas pravdu a bohuzel to neni ojedinely pripad, kdy cincila konci odlozena v koupelne a vim i o pripadu, kdy tam bylo v kleci nekolik cincil odlozenych a nechanych svemu osudu mesice, ktere se mezi sebou mnozily vesele pribuzensky, protoze to bylo dotycne sumafuk. Samci, samice, otci se synama, matky se synama a dcery, hruza.Pomahala jsem pri umisteni, jedno mlade umrelo lidem hned do mesice, dalsi melo ukousane prstiky, zadna cincila nevidela pisek, zacuchanou plstnatou srst. Takto je to dodnes zrejme, uz o tom dal nevim, ale dotycna dokonce takto vykrizena mladata odprodavala a snad odprodava kozesinovemu chovateli, alespon o tom mluvila. A to si je porizovala zpocatku jako mazliky a prezentovala se, jak zvirata miluje! A v takovem stavu se je nestydela chtit prodavat. Podle ni si na sebe a jidlo totiz musely vydelat a ceny mela dost vysoke, takze se ani nedivim, ze se ji je nedarilo dlouho prodat, tak tam zustavaly a mnozily se mezi sebou, nez prisla na to, ze je od ni chce vykupovat chovatel. Tak tady je potom akorat dalsi dukaz, ze ne vsichni chovatele maji zdrave chovy. Tohle vubec nechapu, myslela jsem si, ze si chovatele sve chovy hlidaji, aby se jim tam nedostaly nemocni jedinci, ale asi ne vsichni. Nekteri dokonce tvrdi, ze nevadi, kdyz se cincily pribuzensky zkrizi mezi sebou:-(. A bohuzel po precteni Tveho prispevku o dotycnem tatikovi a rozmazlene holce me napadlo pouze to, ze dotycna cincilka skonci v lepsim pripade v akvarku, kdyz ani nekoupili klec, protoze jim prodavacka zrejme rekla, ze muzou byt v akvarku, inspirovali se asi i ve zverimexu a doma treba nejake meli:-(. Uz jsem take pomahala s umistenim cincily, kterou mela nejaka ucitelka v akvariu, ze ji to doporucili v obchode kde ji kupovala, ze je to normalka. To akvarko bylo tak male, ze se tam ani skoro nevesla a bohuzel, nez jsme tam prijely se zajemkyni, tak cincilu stihla prodat i s akvarkem nekomu jinemu:-(.
Jinak preju vsem krasne Vanoce a stastny Novy Rok, hlavne bez trpicich a nemocnych cincilek.

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Vlasticka » Čt Pro 22, 2005 13:51

Clovek nema verit vsemu a ma si to overit. A kdyz prodavaci o tech zviratech nic nevi, tak nikomu nedokazi spravne poradit a pak to dopada takhle. Je to zacarovany kruh. Dokud ty zviratka nebudou prodavat skoleni lide, tak se to nezmeni :cry: :cry: :cry:

Pitrysek

Jablka, Podzemnice olejná

Příspěvekod Pitrysek » Út Ún 28, 2006 20:30

Lze dávat činčile čerstvé(nesušené)jablko a podzemnici olejnou(nevyloupanou)?

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jablka, Podzemnice olejná

Příspěvekod Janča » Út Ún 28, 2006 21:16

Pitrysek napsal:Lze dávat činčile čerstvé(nesušené)jablko a podzemnici olejnou(nevyloupanou)?


kousek jablíčka jí dát klidně můžeš, jen oloupej slupku (kvůli možným chemikáliím) a nepřeháněj to, aby činča neměla průjem...ale tyburáky v žádným případě, činčily nesmí nic tučného - oříšky,slunečnice a tak podobně.. ničí jim to játra. A navíc, ořech může být žluklý, to by mohlo i v malém množství způsobit těžkou otravu, až smrt...

Host

Re: Seno

Příspěvekod Host » Ne Bře 05, 2006 11:21

VeronikaL. napsal:Ahoj,
prosím o radu. Měla bych mo�nost odebírat z venkova "domácí" seno, ale chtěla bych se domluvit, co v něm nesmí být. Na�la jsem kapradí, ocún, pryskyřičník. Je něco dal�ího, na co si dávat v seně pozor? (Jestli to u� tady někde je, tak se omlouvám - nemám čas hledat).
Díky moc za odpověď
:roll:

Renata

Příspěvekod Renata » Pá Kvě 12, 2006 10:53

Nedávno jsem se dočetla, že činčilám by se vůbec neměly dávat slunečnice, ořechy ani mandle, že je to pro ně moc tučné a že jim to působí trávicí potíže a špatně působí na játra. Jak je tedy možné, že pokaždé když jí koupim krmení, je tam pomalu největší obsah slunečnic o oříšků ani nemluvě. Všude je uvedeno něco jiného, já už opravdu nevim čim bych jí měla pořádně krmit. Granulí má sice dostatek, ale také mi bylo řečeno, že granule se jim mají dávat v malém množství, že jsou pro ně až příliš energické, nejlépe je míchat půl napůl s jiným krmivem. Jenže v tom je právě ten háček, poněvadž v jiných krmivech jsou zase ty slunečnice a oříšky, popravdě jsem ani jiný druh krmiva neviděla. Taky obsahují kukuřici, která má zase pro ně příliš škrobu. Pokud budete mít někdo nějaký typ nebo zkušenosti, ráda bych je uvítala. díky moc

Renata

Dodatek

Příspěvekod Renata » Pá Kvě 12, 2006 10:56

Ještě jedna věc. Když jí dávám čerstvé jablko, vždycky ho odmítne, v podstatě vůbec všechno šťavnaté odmítá, jediný co si vezme je usušená mrkev ale jakmile je čerstvá tak se jí nedotkne. Nevim čim to

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Pá Kvě 12, 2006 11:07

Určitě krm jen granulema.Tady jsme se shodli, že nejlepší jsou granule Vitakraft (ale ty činčám moc nechutnají), pak Apetit CH, Tukan, Biosta, Sonnenland, Witte Molen - Country - ty dávám já a jsem s nimi spokojená, jen z nich vybírám stébla vojtěšky, tu by také činčily neměly dostávat. Jinak co píšeš je pravda, dávej pozor na složení granulí. Tyhle co jsem ti napsala jsou o.k.
Některým činčilkám prostě čerstvé nechutná, tak si s tím nelam hlavu. Dávej jí sušené a také bude spokojená a je to i lepší.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Pá Kvě 12, 2006 15:38

Doporucuji Ti michat tyto granule: Vitacraft Pellets, Biosta-chin universal, Country-Line White Mollen, Tukan, Apetit-Ch. Muzes od kazde znacky trosku, take to tak delam. Smesky urcite vubec nekupuj, to jim radeji davej ke granulim, nebo z ruky jako vhodny pamlsek denne 1-2kousky Vitacraft Coctejl pro cincily. Take jedna dobra rada na zaver, vzdy se divej, kdy maji granule datum spotreby a doporucuji zkrmovat nejdele mesic pred koncem zaruky.
Susene je pro ne skutecne lepsi, bud sipek, jablicko, nebo rozinky, ale pozor, aby nebyly sirene, nebo konzervovane, nektere jsou dokonce v oleji! Rozinku muze jednu tak dvakrat do tydne.
Stavaly se i pripady, ze cincilky umrely na tezky prujem, kdyz snedly cerstve jablicko kousek, takze bych se priklanela spis k tomu susenemu.Cerstve jablicko muze dostat cincila jedine kdyz ma zacpu.Nekterym to nic neudela, i moje predesle byly zvykle dostat obcas kousek cerstveho jablicka, nebo kulicku omyteho a vypeckovaneho hroznoveho vina, ale slysela jsem i o tech pripadech, kdy z toho mely zminene problemy a umrely, ponevadz maji citlive zazivani, ktere je uzpusobene jen na velmi chudou a hlavne suchou stravu.

Avatar uživatele
tuta
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1479
Registrován: Út Črv 27, 2006 21:58
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

správná strava

Příspěvekod tuta » Čt Črv 29, 2006 11:16

Ahoj,
asi tím někoho nepotěším. V podstatě svou Báru skoro vraždím jídlem každý den. Ale nedá mi to abych vám nepopsala co jí to vlastně dávám. Dostává především seno, rozmlsávám jí hrozinkama, různýma směsama sušenýho ovoce a zeleniny. Kvůli granulím vyloženě zuří a vysypává misku, proto jí je skoro nedávám. Má moc ráda travičku (pampelišky, bodláky) větve z různých stromů (s pupeny, listy - kalorická bomba)... Prostě snažím se jí dávat co jí chutná, protože jen tak má život smysl, a snažím se jí nenutit co je pro ni zdravé a dobré (tzn. rezignovala jsem na tahání v ruce, pouštění po pokoji a tak, netvářila se spokojeně)
Ina mi dala kontakt na doktora v Brně, tak jsme u něj byly na kontrole. Nejsem si jistá jejím věkem 9 jí určitě ale bylo. Zuby má prý na 2 roky, není obézní a je v kondici. Takže nechte své mazlíčky užívat si života... A nepoutejte je tím co by měli a neměli.....
Martina

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Re: správná strava

Příspěvekod Vlasticka » Čt Črv 29, 2006 11:26

tuta napsal:Ahoj,
asi tím někoho nepotěším. V podstatě svou Báru skoro vraždím jídlem každý den. Ale nedá mi to abych vám nepopsala co jí to vlastně dávám. Dostává především seno, rozmlsávám jí hrozinkama, různýma směsama sušenýho ovoce a zeleniny. Kvůli granulím vyloženě zuří a vysypává misku, proto jí je skoro nedávám. Má moc ráda travičku (pampelišky, bodláky) větve z různých stromů (s pupeny, listy - kalorická bomba)... Prostě snažím se jí dávat co jí chutná, protože jen tak má život smysl, a snažím se jí nenutit co je pro ni zdravé a dobré (tzn. rezignovala jsem na tahání v ruce, pouštění po pokoji a tak, netvářila se spokojeně)
Ina mi dala kontakt na doktora v Brně, tak jsme u něj byly na kontrole. Nejsem si jistá jejím věkem 9 jí určitě ale bylo. Zuby má prý na 2 roky, není obézní a je v kondici. Takže nechte své mazlíčky užívat si života... A nepoutejte je tím co by měli a neměli.....
Martina


Je super, ze po takove strave mas mysku jeste v 9 letech zdravou.

Ja se ale budu drzet radeji zdrave stravy a podobne veci necham jen jako pamlsky. Jak mi rikala byvala majitelka Kuliska, byl taky krmen hrozne, podle toho taky vypadaly jeho bobky. Uz se ale spravil a je to mnohem lepsi. Ja budu radeji krmit sve zvire spravne, i kdyz mu nedopreju jen to co ono samo chce. Clovek taky nemuze jist jen same sladkosti a tucne a nezdrave veci. Vetsina rodicu taky uci sve deti spravne strave, stejne to beru ja ke svym zviratum. Pamlsek dostanou, to ano, ale neni to hlavni vec, ze ktere by byli zivi. Navic se problemy nemusi projevit hned. Vsechno se to uklada v jatrech a strevech a az budou videt priznaky, bude pozde. A ja bych pak nerada videla jak se mi mysaci trapi jen proto, ze jsem nebyla neustupna a krmila je buh vi cim jen ne tim, cim jsem mela.

Opravdu tim mysku svymi slovy vrazdis kazdy den, ale jsi svepravna, cist umis a tady se muzes docist, co takova nespravna strava zpusobila. Takze jestli se ti to libi, krm dal tak jak krmis.

Ja te za tvuj nazor neodsuzuju, chapu ze ji chces doprat to co ji chutna, ale na druhou stranu te nechapu....

Avatar uživatele
tuta
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1479
Registrován: Út Črv 27, 2006 21:58
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Ruku na srdce

Příspěvekod tuta » Čt Črv 29, 2006 12:06

Neříkám, že jsem ideální... Základem je seno... Ale ty granule prostě nešmakujou... a když tě tvá potvůrka budí každou noc přesně ve 3 vyklepáváním granulí z misky (kameninovou už nemá, tu nosila do patra a pak ji hodila dolů, aby ukázala, že ty granule nejsou fajn)ˇ, teď má nerezovou mističku, která se dá upevnit na pletivo, ale když jí tam dám granule, umí ji sundat (opakuji přesně ve 3 ráno) a u toho ještě dost hlasitě píská. Myslím, že granule nejsou dobrá strava (stejně je to umělej výmysl člověka, aby si zjednodušil práci). Zase na druhou stranu, sama chodím ven a sháním trávu na seno (luční má nejradši) a suším bylinky (je zvláštní že má ráda i sušený hříbky)... Nikdy neměla nezdravou stolici skoro v deseti letech má zuby jak dvouletá... Možná to nedělám tak špatně. Pan Doktor mi řekl, že se činčila dožívá tak 5-7 let, že občas někomu přežije i 10. rok, nejstarší činčilu co měl v péči tak jí bylo 13...
A ruku na srdce...
Jeden doktor (měla jsem náběh na žaludeční vředy) se mě kdysi dávno ptal "kouříte? pijete? anebo aspoň kávu? maso jíte? jíte zdravě?" když jsem na věci co byli záporné odpověděla ne a na zdravé věci ano, tak se na mě tak podívat (a ve svém věku 60 let) se mě naprosto vážně zeptal... "A co z toho života vlastně máte?"

Avatar uživatele
Vlasticka
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1266
Registrován: Út Lis 22, 2005 11:42
Místo/Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Vlasticka » Čt Črv 29, 2006 12:20

A muzes mi prosim poradit, jake bylinky susis? Davala bych to treba jako pamlsek.

Avatar uživatele
tuta
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1479
Registrován: Út Črv 27, 2006 21:58
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

bylinky

Příspěvekod tuta » Čt Črv 29, 2006 12:33

no má ráda hodně zmiňovaný ostropestřec, šípky, občas trochu bezinky (s těma su ale opatrná), sušené listí z břízy, kopřivy, hluchavky, občas pár kvítků divizny,¨má ráda pampelišky, když jsou květy může se po nich zbláznit, ale i lístky jí chutnají, občas jí dávám jen pampeliškové seno, taky má ráda sušené pupeny. Bylinky záleží na sezoně, teď mě toho moc jinýho nenapadá, protože toho moc jinýho není, občas heřmánek, suším jí doma švestky, mrkvičku, jablíčka, meruňky - ty má extra ráda, za ty se ke mně i tulí. Až budou kvést další byliny, napíšu dál, nebo až si prolistuju nějakou knížku na osvěžení mysli (když něco najdu a vím, že je to jedlý tak to testuju. Vzpoměla jsem si že měla ráda takovýty červený jeřabiny a sušený rybíz (bacha jeřabin je víc druhů, některý nejsou jedlý) má ráda i klasický bodláky... I jehličí z jehličnatých stromů jí taky chutná
Martina

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”