problém s očam, zlý stav a len 343g

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

chrobacik926
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: Čt Pro 29, 2011 20:47

problém s očam, zlý stav a len 343g

Příspěvekod chrobacik926 » So Kvě 23, 2015 17:48

POMOC!! som zúfalá, dochadzajú mi nápady...
pred cca mesiacom som večer našla činčiliaka s úplne zalepeným očkom od hnisu, kedže bolo už okolo deviatej večer uvarila som repíkový odvar, očko opatrne omývala kým sa nerozlepilo, vyliezol odtial kopec hnisu, vypláchla som to dočista, osušila a odstánila som z klietky piesok na kúpanie a podstielku, na celom očku bol viditeľný zákal. Ráno sme šli na veterinu. Očko mu vyšetrili, zhodnotili že má poškodenie na rohovke a vytvoril sa mu tam vred, postali sme mastičky : opthalmo-azulén (min.3x denne natierat) a opthalmo-framikoin (3xdenne aplikovat 30minut po opthalmo-azuléne) to bol cca pondelok/utorok a že v piatok sa máme príst ukázať či začína zaberať. poctivo som mastila v piatok sme išli na kontrolu, zákal sa stiahol na cca 50%, hnisanie prestalo, kazali pokračovať a zastaviť sa začiatkom týždňa že ak bude liečba nadaľej zaberať tak ako zaberá, vymenia nám masť už len na doliečenie. V utorok sme teda išli na kontrolu, očko na pohľad čisté, činčila veselá aj keď nervózna ( pol hlavy mal mastnej z aplikovaných mastí... ) pri prehliadke zistené že vred sa stiahol, ale objavený daľší na vrchnej časti očka... kázali pokračovať a príst koncom týždňa. Koncom týždňa sa mu pri nervóznom škriabaní si tváre ( po troch týždňoch mastenia ma srst na hlave komplet mastnú a je s toho na prášky... ) podarilo poskrabať si zdravé oko pazúrmi... takže bolo zhodnotené že pokračovať a aj toto poškriabané preventívne natierať nech sa nezapáli, akurát opthalmo-framikoin bol vymenený za Tobrex (3x denne), a máme príst v pondelok že či je tam pokrok po vymenení účinnej látky.... cez výkend armagedon , poskrabané oko sa hojilo úplne v pohode ale to s ktorým to celé začalo neskutočne hnisalo a začalo opúchať, v pondelok na kontrole skonštatované že stav je zlý, oko začína vystupovať von a máme mastiť a užiť si ho kým sa dá.... :(( že to vyzerá že na oko niečo z vnútra tlačí pomohlo by ho vybrať a zistili by co sa presne deje... lenže v jeho veku (13r) a v momentálmon stave je neoperovatelný ,prestal jesť keď sa stav zhoršil momentálne papká ako zvyčajne no je vychudnutý už úplne... pred chorobou mal len niečo málo cez 400g... (najviac za svoj život mal cca 460-450g od malinka je menší a chudý) cez týždeň sme začali očko vymývať repíkom, opuch ustúpil, hnisať zas prestalo. Akonáhle sa to trošku zostabilizovalo začínam s dokrmovaním nech nabere lebo on uz par rokov papká len koľko musí.
1. bylinky mu jednoznačne zaberajú najlepšie ale bojím sa nasadiť mu do stravy dáke proti zápalu keď je podvýživený.... niaké iné nápady ako podporiť liečbu??
a za 2. ako schudol je mu viditeľne chladno, do klietky som mu dala prepravku na ktorú je zvyknutý a má ju rád vystlanú uterákom, chodí sa tam zachumlať a zohrievať, máte dáke skúsenosti s vyhrievacími kameňmi/podložkami ? alebo niečim podobným?


Ja viem že je to pekný vek a viem že je na tom zle ale budem vďačná za každú radu a nápad, preskákal si už kadečím dvakrát som ho už skoro stratila a vždy sme to dokázali... nedokážem sa vzdať a aspoň neskúsiť čo sa dá...

Disable adblock

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: problém s očam, zlý stav a len 343g

Příspěvekod Dantha » Po Kvě 25, 2015 12:07

Nejsem veterinář, takže v takovéto situaci nemohu příliš radit, jak postupovat s léčblou. Nicméně, vzhledem k tomu, že píšete, že byla poškozená rohovka, veterinář správně nasadil ATB a nikoli kortikoidy (ty by sice s největší pravděpodbností oko vyléčily, avšak je-li poškozená rohovka, nesmí se aplikovat, protože pak zvíře o oko jistě příjde - oko prostě dírou vyteče ven).
Co se mazání/kapání do očí týče, je potřeba dodržet co největší frekvenci - tedy minimálně 3-4x za den - což jste dělali.
Podle toho že oko začíná vystupovat ven bych usoudila na zánět v prostoru za okem, který tlačí na očičko - něco podobného jsem viděla u známé, když jsme s činčilou dojely k veterináři, oko jí prostě vypadlo, tak šla činčila hned pod kudlu, zanícený prostor za očičkm vyčistili, oko zašili a činčilka se nakonec velmi dobře zhojila, jen už měla jen jedno oko.
Předpokládám, že je možné vyzkoušet ještě nasazení celkových širokospektrých ATB, nicméně vzhledem k současnému stavu a věku zvířete zřejmě hrozí riziko selhání ledvin nebo jater.

Z bylinek je na podpoření imuniti možné použít například růži stolistou, echinaceu, šípek atd... (vždy kombinovat maximálně 5 druhů bylinek zároveň, jinak se jejich účinky vzájemně ruší.

Přeju pevné nervy a držím palce!


Vrátit se na “Nemoci a potíže”