Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Bobanecek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 281
Registrován: Stř Led 16, 2008 21:32
Místo/Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Můžou se dát se Extra dark ebony na sebe?

Příspěvekod Bobanecek » Ne Led 25, 2009 10:06

Chci se zeptat muze se parovat Etra dark Ebony a etra dark ebony nebo i dark ebony spolem?

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Led 25, 2009 10:21

Může, ale nedoporučuji to, protože je to tmavá barva na tmavé barvě a hrozí, že by byly jejich potomci nazrzlý. Pokud máš extra nebo dark ebonka, je lepší ho dát na medium nebo light ebonka
Naposledy upravil(a) martej dne Ne Led 25, 2009 16:39, celkem upraveno 2 x.

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Ne Led 25, 2009 14:43

Marti ty ses do toho nejak zamotala :lol:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Led 25, 2009 16:33

trochu no :-D příspěvek sem opravila :-D

Disable adblock

Reznatko
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: Po Lis 14, 2011 23:17

Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod Reznatko » Po Dub 16, 2012 19:31

Potřeboval bych od Vás zkušených chovatelů radu. Chtěl bych si doma odchovat miminka mutace Extra Dark Ebony a proto jsem si pořidil samičku Extra Dark Ebony TOV a také samečka Extra Dark Ebony AVC (sameček má teprve půl roku a tak jsem ho ještě nezařadil k samičce). Plánoval jsem je dát k sobě, ale tady na forů jsem se dočetl, že když dám k sobě dva jedince velmi tmavé tak se mi sice může z velké pravděpodobnosti radotit tmavé miminka, ale prý nebudou tak hezká a nebudou mít tak kvalitní srst. Jak to tedy mám udělat....

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony

Příspěvekod minlub » Po Dub 16, 2012 19:42

S tím souhlasím. Bohužel se tím hodně kazí nejen barva, ale i kvalita, pokud nejsou činčilky kvalitní.
Raději bych volila na EDE světlejší mutaci.

Reznatko
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: Po Lis 14, 2011 23:17

Re: Extra Dark Ebony

Příspěvekod Reznatko » Po Dub 16, 2012 19:47

Takže pokud bych na sebe dal dvě kvalitní činčily EDE tak to není takový problém? Co přesně si mám představit pod pojmen ,,světlejší mutaci"

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony

Příspěvekod minlub » Po Dub 16, 2012 19:56

Mě osobně se dvě extra tmavé činčily na sobě nelíbí. To, že je opravdu kvalitní poznáte buď na výstavě nebo musíte mít zkušenosti a nejlépe bílé světlo, aby bylo poznat, zda nemá nežádoucí nádech do zrzava. Tmavý ebony by měl být černý s nádechem do modra.
Světlejší myslím Dark, Medium, Light Ebony, Standard, Violet atd. Na EDE lze dát jakoukoliv mutaci, často se na něj dává Tan nebo White Ebony.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod martej » Po Dub 16, 2012 21:11

Neřekla bych, že se nenarodí hezká miminka. To hrozí pouze u recesivních mutací, což ebony není. Jediné, co se dá zkazit je barva a srt. Pokud činčila nemá tak kvalitní barvu, srst, tak to bude předávat dál a tak je lepší dát na Extra dark ebonka třeba standardní činčilu, ale pokud nemáte ambice chovat výstavní činčily a nebude vám vadit, že činčila bude mít nazrzlý kožich, tak je na sebe dát můžete. Jinak nazrzlý kožich poznáte i na denním světle :-))

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod žanda » Po Dub 16, 2012 21:22

Jenže v Čechách nevím o moc chovatelích, který by měli doma ebona, který by nebyl pod denním světlem nazrzlý... Bohužel u nás je ta barva tak zdegenerovaná... :?

Avatar uživatele
Jirka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Čt Pro 29, 2011 22:34

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod Jirka » Po Dub 16, 2012 21:24

Jako správný chovatel byť jen mazlíčkář by jste měla chtít kvalitní mláďata. Je škoda pokud jsou krásní kvalitu snižovat, což se stane pokud je dáte na sebe.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod minlub » Po Dub 16, 2012 21:24

Každé miminko je hezké. Myslím, že nejde o ambice vystavovat, ale být spokojený se svými ochovy, mít pěkné činčilky a neprodávat za každou cenu horší kvalitu. Proto je lépe nedat na sebe 2 extra tmavé mutace, pokud si nejsem jistá hustotou a barvou. V Čechách je kvalitních ebonů málo a tímto se chovy akorát zhorší.
Na denním světle se pozná nazrzlý kožich, ale nádech už ne, na to je potřeba lampa :-) )

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod tarja666 » Po Dub 16, 2012 21:31

také si myslím, že když už se někdo rozhodně odchovávat činčilky, tak by se měl zamyslet nad tím, jaké mutace a kvalitu na sebe dá a jaké mladé z toho asi vylezou. I když je někdo jen mazlíčkář a nemá výstavní ambice, tak když prodá mladé s nazrzlým kožíškem a nový majitel se rozhodne ho dát do chovu, bude tato vada šířit dál. Potom je jakákoliv snaha o zlepšení kvality činčil v ČR naprosto k ničemu...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod martej » Po Dub 16, 2012 21:34

i nádech se pozná, jen se musí umět člověk podívat :-)) Pravdou je, že kvalitní ebonci nejsou, ale pokud činčilky vypadají dobře a člověk chová pro radost a ne na výstavy, tak bych si je nebála dát na sebe jen kvůli tomu, že budou mít nazrzlý nádech, který nepujde normálním okem vidět.

Avatar uživatele
Jirka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Čt Pro 29, 2011 22:34

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod Jirka » Po Dub 16, 2012 21:36

Tady nejde o výstavy, ale snažit se o zkvalitnění chovů v ČR hlavně ebonů, kteří jsou špatní.
Výstava už je jen ta radost, že se můžeš pochlubit kvalitním chovem.

Avatar uživatele
Jirka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Čt Pro 29, 2011 22:34

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod Jirka » Po Dub 16, 2012 21:41

martej napsal:i nádech se pozná, jen se musí umět člověk podívat :-)) Pravdou je, že kvalitní ebonci nejsou, ale pokud činčilky vypadají dobře a člověk chová pro radost a ne na výstavy, tak bych si je nebála dát na sebe jen kvůli tomu, že budou mít nazrzlý nádech, který nepujde normálním okem vidět.

nechci napadat, ale tady si protiřečíte
i nádech nazrzlosti je vidět na slunci

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod minlub » Po Dub 16, 2012 21:46

Většina lidí se právě podívat neumí a tak zněl i dotaz. A nejde zde pouze o nazrzlý nádech, ale o celkovou kvalitu, tj. i hustotu kožíšku, která se tím může kazit. Proto moc EDE na sobě v chovech nenajdeme.
A pokud v ČR je opravdu problém s kvalitou ebonů a ví se to, nevidím smysl v tom to doporučovat začínajícímu chovateli. Vždyť i po EDE a světlejší mutaci se můžou EDE narodit a kvalitnější, holt ne ve 100%.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod martej » Po Dub 16, 2012 21:56

Jirka napsal:
martej napsal:i nádech se pozná, jen se musí umět člověk podívat :-)) Pravdou je, že kvalitní ebonci nejsou, ale pokud činčilky vypadají dobře a člověk chová pro radost a ne na výstavy, tak bych si je nebála dát na sebe jen kvůli tomu, že budou mít nazrzlý nádech, který nepujde normálním okem vidět.

nechci napadat, ale tady si protiřečíte
i nádech nazrzlosti je vidět na slunci


Neprotiřečím. Já to vidím, ale lidi, kteří nevědí, jak do kožichu kouknout a nezajímají se o to, tak ten nádech nevidíte. Já bych je na sebe taky nedala, ale pokud někdo chová na mazlíčky, tak se mi zdá zbytečný řešit, jestli budou mít miminka nádech či ne.

Avatar uživatele
Jirka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Čt Pro 29, 2011 22:34

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod Jirka » Po Dub 16, 2012 22:16

martej napsal:Neprotiřečím. Já to vidím, ale lidi, kteří nevědí, jak do kožichu kouknout a nezajímají se o to, tak ten nádech nevidíte. Já bych je na sebe taky nedala, ale pokud někdo chová na mazlíčky, tak se mi zdá zbytečný řešit, jestli budou mít miminka nádech či ne.


nedávno pán řešil že má chov a chce chovat kvalitu a jako bývalá moderátorka to víte. Tak nevím proč mu radíte že je může dát na sebe, když sama by jste je nedala. Tím chov v ČR jen zhorší. Kdo si bude chtít koupit zrzavé činčily. A když někdo koupí tak tu zrzavost bude množit zase dál. Tím se kvalita nikdy nezlepší.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod martej » Po Dub 16, 2012 22:26

Já nic nedoporučuji. Jen říkám, že to nelze paušalizovat. Pokud chce někdo chovat na mazlíčka, tak klidně dva ebonky tmavy dát může. A opravdu si nepamtuji, co kdy kde pan psal, odpověděla jsem na teď konkrétní dotaz, kde pan napíše, že hledá top kvalitu do chovu.

Avatar uživatele
Jirka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Čt Pro 29, 2011 22:34

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod Jirka » Po Dub 16, 2012 22:38

Reznatko napsal:Potřeboval bych od Vás zkušených chovatelů radu. Chtěl bych si doma odchovat miminka mutace Extra Dark Ebony a proto jsem si pořidil samičku Extra Dark Ebony TOV a také samečka Extra Dark Ebony AVC (sameček má teprve půl roku a tak jsem ho ještě nezařadil k samičce). Plánoval jsem je dát k sobě, ale tady na forů jsem se dočetl, že když dám k sobě dva jedince velmi tmavé tak se mi sice může z velké pravděpodobnosti radotit tmavé miminka, ale prý nebudou tak hezká a nebudou mít tak kvalitní srst. Jak to tedy mám udělat....
martej napsal:Já nic nedoporučuji. Jen říkám, že to nelze paušalizovat. Pokud chce někdo chovat na mazlíčka, tak klidně dva ebonky tmavy dát může. A opravdu si nepamtuji, co kdy kde pan psal, odpověděla jsem na teď konkrétní dotaz, kde pan napíše, že hledá top kvalitu do chovu.


Stačí si přečíst první článek, kde se pán ptá jak to má udělat aby měl kvalitní srst.
A pokud vám jde o chovy kvalitních zvířat , tak by jste to neměla doporučovat ani mazlíčkářům.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod martej » Po Dub 16, 2012 23:04

Jak jsem psala, nikomu nic nedoporučuji. Je to na každém a opravdu si nemyslím, že stačí jen dát na ed ebona medium ebonka a budeme tu mít kvalitní chov. Není to podle mě takový průšvih, když dá někdo na sebe ed ebonky, pokud budou dobrý, tak se nic nestane a pokud budou trochu nazrzlý, tak to taky nevadí, protože když dáte na takovou činčilu třeba white ebonka, tak se tato vada iliminuje. A ten kdo chce kvalitní činčilu, tak ví jak si vybrat. U nás v čechách se tu dělaí jiné věci, které jsou mnohem horší, jako je třeba dávání safírů na safíry.

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod lustici » Po Dub 16, 2012 23:15

martej napsal:Jak jsem psala, nikomu nic nedoporučuji. Je to na každém a opravdu si nemyslím, že stačí jen dát na ed ebona medium ebonka a budeme tu mít kvalitní chov. Není to podle mě takový průšvih, když dá někdo na sebe ed ebonky, pokud budou dobrý, tak se nic nestane a pokud budou trochu nazrzlý, tak to taky nevadí, protože když dáte na takovou činčilu třeba white ebonka, tak se tato vada iliminuje. A ten kdo chce kvalitní činčilu, tak ví jak si vybrat. U nás v čechách se tu dělaí jiné věci, které jsou mnohem horší, jako je třeba dávání safírů na safíry.


A jak by se asi měli safíři šlechtit ???
Tohle je pěkná kravina !!!
protože je naprosto normální, že dvou genových zvířat
standart SC + standart SC ................................standart SC + standart SC
se narodí safír narodí se nepříbuzný safír
který se právě pro utvrzení barvy dá se safírem od jiného nepříbuzného páru
mláďata budou safír a ta se zase dají se standardem
narodí se standard SC
a takhle se pokračuje dál
- tedy u chovatelů, šlechtitelů !

(u pseudomazlíčkářů a zlatokopů je tomu asi trochu jinak)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod martej » Po Dub 16, 2012 23:19

když si moji citaci přečtete znova, tak tam je jasně napsáno
: třeba dávání safírů na safíry = safir + safir .

Pokud někdo dává kvalitní standardy na safiry a chová na genových zvířatech, tak to jen schvaluji ;-)

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Extra Dark Ebony na Extra Dark Ebony?

Příspěvekod lustici » Po Dub 16, 2012 23:24

lustici napsal:
martej napsal:Jak jsem psala, nikomu nic nedoporučuji. Je to na každém a opravdu si nemyslím, že stačí jen dát na ed ebona medium ebonka a budeme tu mít kvalitní chov. Není to podle mě takový průšvih, když dá někdo na sebe ed ebonky, pokud budou dobrý, tak se nic nestane a pokud budou trochu nazrzlý, tak to taky nevadí, protože když dáte na takovou činčilu třeba white ebonka, tak se tato vada iliminuje. A ten kdo chce kvalitní činčilu, tak ví jak si vybrat. U nás v čechách se tu dělaí jiné věci, které jsou mnohem horší, jako je třeba dávání safírů na safíry.


se narodí safír narodí se nepříbuzný safír
safír, který se právě pro utvrzení barvy dá se safírem od jiného nepříbuzného páru
mláďata budou safír


ale já jasně uvedla, že se dají na sebe dva safíři !!!
i s vysvětlením jak a PROČ !

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”