Kozich

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Mathyass

Kozich

Příspěvekod Mathyass » Po Kvě 16, 2005 20:47

Ahoj

mam dotaz ohledne kozichu .... asi tak pred mesicem jsem si najednou vsiml ze ma Soten na zadech takove divne misto - jakoby mu tam chbely chlupy - ale jelikoz on neni zrovna ten typ ktery by se rad choval takze jsem si rikal ze ma asi chlupy jen narhnute k jine strane - chodit totiz "nekonvencne" ucesan ej jeho hobby. Nejak jsem to pustil z hlavy. Bohuzel to ma ale porad a ted kdyz jsem ho uz i kvuli tomu parkrat "odchytil" tak jsem zjistil ze ma vsude krasny kozisek ale na tom hrbetu na prave strane a mensi mistecko i na leve strane hrbetu ma takove divne. Kozich tam ma jakoby ridsi misto a chlupy jsou takove jakoby ponicene - nejvice to asi bude pripominat treba vlasy ponicene ruznyma barvama apod. U tela pak je videt tak 0,5 cm vysoke chlupy jakoby mu tam dorustala nova kozesina. Kazdopadne nevim - nepripada mi nemocny je porad vital ni, bobky normalni beha, koupe se v pisku proste v klidu. Ale ty chlupy jsou zvlastni. Nejdrive me napadlo jestli treba nemeni srst (ze je jaro tak ze obmenuje chlupy) ale to asi cincila nedela ze ? alespon jsem o tom nikde necetl.

ZKusil jsem to vyfotit ale z fotek to nenni az tak moc patrne kazdopadne pro nahled lze kouknout sem
http://www.behunek.net/sotek/7.jpg
detail pak teto fotky je zde
http://www.behunek.net/sotek/7d.jpg
a jine foto - kde uz jsem ho trochu ucesal aby byly videt trochu ta mista kde mu jakoby roste nova srst
http://www.behunek.net/sotek/10.jpg
a opet detail
http://www.behunek.net/sotek/10d.jpg

fotky sice nic moc ale fotte s fotakem cerne zvire ... s bleskem...
:D

tak ja doufam ze nekdo bude vedet co by to mohlo byt. Jeste me ted napadla jedna moznost ma v kleci te par vetvi a ty vetve uz ma na koncich zrucne ophlodane az do spicky a on ma ve zvyku behat po stana a preskakovat pozadu lopingem pres ty vetvicky na plosinu - vzdy si rikam ze se tam vleze mezi kleci a tema vetvema a ted me tak napada zda tety dva pruhy nema vytrhane od tech vetvicek .... mno zkusim ty vetve dat pryc.

Zatim cau

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Kvě 16, 2005 21:03

Ahoj, ja myslim, že má ty chlupy normálně vytržené a že mu teď dorůstají. Bohužel je to proces pro mě značně dlouhý a trvá týdny, než místečko s pleškou zaroste. Mohlo se mu klidně stát od těch větví, nebo se při výběhu k něčemu přilepil a možná si to i sám vykousal. Párkrát si Ferdík taky vykousal do kožíšku dírky...

Radka.S

Příspěvekod Radka.S » Po Kvě 16, 2005 22:03

Chci se v této souvislosti zeptat, zda činčile VŽDY dorostou chlupy, když jí je někdo vytrhne? Jeden agresvní sameček vytrhl mojí samičce chomáček chlupů a mě připadá, že jí to pořád i po skoro roce nedorostlo. Na tom místě jsou totiž vidět bílé chlupy, to znamená ten bílý prostředek ostatních chlupů v okolí toho postiženého místa.

Vždycky, když pouštím svoje činčilky, neubráním se tomu, abych se s nimi trošku nepomazlila, nepodrbala je, nebo nepohladila. Ale vždycky po tom má moje činčilka takovou nehezkou srst, a utíká se zase vykoupat do písku. :D Zato ta menší 4měsíční, tu můžu hladit jak chci, ta má neuvěřitelně kompaktní krásnej kožíšek, vůbec se jí hlazením neumastí... Je možný, že se takhle srst u starších činčilek-mazlíků časem prostě hlazením trošku "opotřebuje"?

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Kvě 16, 2005 22:18

Souhlasím s Terezkou - Šotének si partně někde připravil o část kožíšku a ten mu teď z vesela dorůstá. Za pár týdnů bude zase fešák :)

Disable adblock

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Kvě 16, 2005 22:22

Radka.S napsal:Chci se v této souvislosti zeptat, zda činčile VŽDY dorostou chlupy, když jí je někdo vytrhne? Jeden agresvní sameček vytrhl mojí samičce chomáček chlupů a mě připadá, že jí to pořád i po skoro roce nedorostlo. Na tom místě jsou totiž vidět bílé chlupy, to znamená ten bílý prostředek ostatních chlupů v okolí toho postiženého místa."


Lumpík má na zádech už od půlky října takový podobný olysalý flíček. Chlupy tam nemá úplně vytržené, má je jen okousané. To když se seznamovali s Mrňousem :lol: Ono zřejmě když činčilka má "letní sestřih", tak chlupy dorostou až při línání a výměně celého kožíšku. Kdežto ty vytržené začnou dorůstat okamžitě.

Radka.S napsal:Vždycky, když pouštím svoje činčilky, neubráním se tomu, abych se s nimi trošku nepomazlila, nepodrbala je, nebo nepohladila. Ale vždycky po tom má moje činčilka takovou nehezkou srst, a utíká se zase vykoupat do písku. :D Zato ta menší 4měsíční, tu můžu hladit jak chci, ta má neuvěřitelně kompaktní krásnej kožíšek, vůbec se jí hlazením neumastí... Je možný, že se takhle srst u starších činčilek-mazlíků časem prostě hlazením trošku "opotřebuje"?


S kluky je to úplně stejné. Mrňous má kožíšek jako nový, Lumpík opotřebovaný.

Maru
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: Pá Bře 04, 2005 9:51
Místo/Bydliště: Mrač 178

Příspěvekod Maru » Út Kvě 17, 2005 7:44

Ahoj, já si myslím, že mu ty chlupy vypadali a teď mu dorůstají, ale to samozřejmě nění jisté. Můžeš si s ním raději zajít na veterinu a oni ti udělají testy na plíseň. Jednou jsem to podstoupila s Pižitkou. Odebral jí doktor chloupky, které jí čouhali z kožíšku a během 14-ti dní vyrostla plíseň a Piži dostala do kožíšku injekci a měla poko. Chloupky vždycky dorostou, alespoň mým holkám vždy dorostli. Když byla Piži nemocná, dostávala injekce a na tom místě jí vypadal velký kus chlupů. Brzy jí to místo zarostlo a nebylo to poznat, a to že to byl dost velký kus!

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Út Kvě 17, 2005 9:16

Na plísně je dobrý do písku přidávat Fungistop.

Mathyass

Fungistop

Příspěvekod Mathyass » Út Kvě 17, 2005 9:28

Fungistop v pisku ma ...

Maru
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: Pá Bře 04, 2005 9:51
Místo/Bydliště: Mrač 178

Příspěvekod Maru » Út Kvě 17, 2005 10:29

Já fungistop dávala od začátku co jsem Pižitku měla, bohužel asi moc nepomáhá :?
Naposledy upravil(a) Maru dne Út Kvě 17, 2005 11:32, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Út Kvě 17, 2005 10:50

Tak to nevím, mě to doporučila paní chovatelka, ať dávám jednu lžičku na kilo písku. My jsme zatím žádný problém neměli, tak nemůžu říct zda zabírá nebo ne.

Maru
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: Pá Bře 04, 2005 9:51
Místo/Bydliště: Mrač 178

Příspěvekod Maru » Út Kvě 17, 2005 11:31

Já měla problém akorát u Pižitky a to taky přesně nebylo určeno z čeho to je, ale vypadalo to zcela neškodně, jako když činča líná. Mě se to nezdálo a tak jsem s ní raději zašla k doktorovi. Bubáš a Šmudla teď taky línají, ale nikam s nima nepůjdu, snad to je opravdu jen línání. Kdyby to neustávalo, tak budu muset podstoupit návštěvu u doktora a to si tak dobře se Šmudlou nedokážu představit :?

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Út Kvě 17, 2005 12:27

Lumpík měl párkrát při línání kožíšek ošklivý, ale to trvalo jen chvilku. Asi jak se staré chloupky na kožíšku zacuchaly. Po skončení línání už byl zase fešák.

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Stř Kvě 18, 2005 15:01

to já jsem si problémů se srstí užila až až... Lucce se kdysi objevila lysinka na čumáčku, začla jsem chodit k doktorovi ale vůbec to nepomáhalo, zkoušel spoustu mastiček a pak i injekce každý druhý den, ale Lucka pořád jen plešatěla... po půl roce měla srst už jen od stehen k ocásku!!! :shock: :!: vypadala hrozně, byla úplně holá, ale nijak jí to asi netrápilo, byla úplně v pohodě. radši dostala do klece deku, aby jí nebyla zima :D . pak jsem dostala tip na jinýho veterináře, ten mi předepsal mastičku kterou maj volně v prodeji v každý lékárně a řek mi ať se za týden stavím, že by to mělo už být dobrý. Samozřejmě jsem mu vůbec nevěřila... ale po týdnu se opravdu začaly objevovat šedé flíčky - začla jí růst úplně nová srst! trvalo to, než to všechno dorostlo, ty krátký chloupky byly hrozně příjemný na dotyk, ještě jemnější než normální činčilí... od tý doby co jí to dorostlo má strašně kvalitní srst a nikdy s ní neměla potíže, a to už jí táhne na sedmý rok! :D akorát se jí změnil tvar hlavičky, uprostřed má ty chloupky takový kratší :D
mimochodem, když srst dorůstá tak už je to většinou v pohodě, maj jí dost citlivou takže když se tam dostane plíseň tak chloupky brzo opadají - a rychle se to šíří. Jediná činčilka u který vím že jí vůbec nedorostla na jednom místě srst tam měla jizvu - máma jí pokousala :( . Proto jsem taky Lucku musela prodat na samotku, aby už neměla další děti - od jistýho okamžiku se v ní něco zlomilo a mláďata zabíjela :(

moty2

Příspěvekod moty2 » Út Srp 23, 2005 23:11

mam s mou cincilkou takovy dilema.. u ocasku ma jakoby povytahnutej chomacek chlupu ale kdyz sem ji ty jakoby uz vytrhnuty chlupy chtela odstranit tak docela drzeli a bala sem se abych ji neco neudelala a ted to dilema..kdesi sem cetla ze se cincilam ma obcas procesavat srst tak bych to chtela vyskouset jestli to pomuze ale nevim cim? nic me nenapada

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Stř Srp 24, 2005 0:34

Použij na vyčesávání zubní kartáček, nějaký starší. Je to levná záležitost. Chomáčky chlupů také míváme, ony drží, ale evidentně už jsou vypadlé, stačí víc zatáhnout. Činča sice zakňučí, ale myslím, že ji to nebolí.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”