Plíseň u mláďat

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Sabelius
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: Ne Lis 02, 2014 21:42

Plíseň u mláďat

Příspěvekod Sabelius » Pá Lis 07, 2014 19:35

Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu, protože sám už si nevím rady. Chováme činčily a narodil se nám třetí vrh. Všechno bylo vždy v pořádku až ve třetím nebo čtvrtém týdnu mladá činčila dostala plíseň. Nepomáhalo nic. Prostě ztratila hodně chlupů, po přidávání fungistopu zase zpátky během jednoho až dvou měsíců jim srst zpátky narostla. U starších činčil není žádný problém, na ty se to nikdy nepřenese. Dostávají to pouze mláďata. To samé se opakovalo i u druhého vrhu a taky i u jiného páru v jiné kleci. Pořidil jsem i proto měřič teploty a vlhkosti. Teplota je stála, vlhkost kolem 60%.

Poradíte prosím co s tím dělat? Z čeho to může být? Je plíseň přenosná jen kontaktem a nebo i vzduchem?

Disable adblock

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň u mláďat

Příspěvekod Dantha » Út Lis 11, 2014 13:51

Spóry plísně se šíří velmi dobře i vzduchem. Jednu dobu (po přestěhování činčil do jiné místnosti) jsem s plísní hodně bojovala. Místnost je v suterénu a pokud se netopí, tak mi vlhkost vyběhne i přes 80%. Koupila jsem odvlhčovač a čističku vzduchu, do písku přidávám fungistop a klece desinfikuji jednou za 7-14dní dezisanem. Od té doby máme klid, činčilky mají krásné kožíšky a nikde žádný náznak plísně a já i myšky jsme spokojení.

Obecně se doporučuje jako prevence plísně udržovat vlhkost pod 70% - já se snaží držet 50-60% a je klid :-)

Mláďata jsou obecně náchylnější jak na plísně, tak na jiná onemocnění. Zkuste se podívat na složení granulek, zvířátkům může chybět nějaký vitamín a proto můžou mít menší imunitu. Můžete zároveň podávat různé bylinky na podporu obranyschopnosti a proti plísním - například proti plísním je výborná růže a činčily ji milují.


Vrátit se na “Nemoci a potíže”