Křížení dvou Blue Diamondů

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Po Lis 09, 2009 13:39

Docela mě mrzí, že jako zkušení chovatelé křížíte mezi sebou BD a BD, navíc podle fotek samice není zrovna nejkvalitnější a tak by mě zajímalo, proč, když už chováte takto vzácnou mutaci, ji nekřížíte kvalitním, obougenovým standardem a vystavujete tak mláďata genetické zátěži?

Disable adblock

michalw
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: Út Črc 28, 2009 22:18
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod michalw » Po Lis 09, 2009 14:18

Vážená moderátorko,
křížit BD na BD si můžeme dovolit. Jedná se totiž o absolutně čisté a velmi kvalitní jedince. Jen blázen by si koupil nekvalitní Blue Diamondy.
Pokud Vy podle fotky poznáte, že zvíře je nekvalitní, jste asi světový posuzovatel. Já jsem bohužel jen adept na posuzovatele podle evropských pravidel AGEP, ale vím jak má kvalitní činčila vypadat. Tato samice je velmi kvaltní nejen svou barvou a kvalitou srsti, tak po stránce chovné.
Naši BD jsou čistější a kvalitnější než většina např. violetů a safírů v republice a dál. Takové bych si třeba křížit mezi sebou nedovolil a taky to neděláme.
Před časem jsem tady na foru nabízel popis pravidel jak má správně po všech stránkách činčila vypadat. Bohužel bez reakce a zájmu.
Tak mi příjde, že spousta lidí by pak zjistila, co vlastně chová po stránce kvalitativní. Stránku domácího miláčka neřešme ta je jasná.

Mimochodem u samce BD máme také: beige VC, Standard VC SC, violet SC, wilson white a dark ebony.

Z Vaší reakce spíš cítím něco jiného, co ale nebudu komentovat.

Michal Weingart

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Po Lis 09, 2009 15:02

Nevím, co z mé reakce cítíte, dotaz byl myšlen slušně a bez postranních umyslů. Bohužel vaše zvířata můžu posoudit jen z těchto pár fotek, žádné jiné na stránkách nemáte.

Osobně si myslím, že by se neměli křížit ani safíři, natož blue diamondi. BD je už natolik nakřížená mutace, že křížením dvou BD nevzejde nic dobrého. I když máte TOP BD na TOP BD, nikdy se vám z toho nenarodí stejná kvalita jako u rodičů.

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Po Lis 09, 2009 15:06

michalw napsal:Před časem jsem tady na foru nabízel popis pravidel jak má správně po všech stránkách činčila vypadat.


Budeme rádi, když nám na fóru napíšete, jak má podle pravidel činčila vypadat.

Disable adblock

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Po Lis 09, 2009 16:46

Je na kazdem chovateli,jaka zvirata mezi sebou bude a nebude krizit,ale souhlasim s Romanou. zvire po Bd x Bd se nemuze rovnat zvireti po BD x standard scvc,pokud jsou vsichni jedinci na podobne urovni. Z Violeta x Violeta i Safira x Safira vznikaji mene kvalitni,mensi jedinci,natoz u BD.To je samozrejme jen muj osobni nazor, jinak kazdy at dela po svem :).

Sweetbee
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Čt Zář 27, 2007 14:07

Příspěvekod Sweetbee » Po Lis 09, 2009 16:46

Ja tedy nevim co maji Moderatorky proti Farme bobina, ale nejak nechapu tu agresivni metodu jakou je tu stale ukazuji v tom nejhorsim svetle.
Kdyz tu nektere chovatelky pisi o tom, jak krizi bile jedince ci jedince s pribuzenskou krvi, pak to bud prejdou tichym mlceni, nebo napominaji ty, co si dovoli nesouhlasit.
Kdyz tu ale Farma bobina ukazuje neco noveho, tak rychle hledaji neco cim je pospinit. A stejne tak jako autorovi i me se zda, ze za tim asi bude jen ta obycejna ceska zavist.
A jelikoz to neni poprve co tohle Moderatorky udelali, tak asi stejne jako v pripade tech co si je dovoli kritizovat zrejmne i me ceka nejky ten trest.
Jo a jeste musim dodat, ze nemam nic spolecneho s Farmou bobinou (to az budete fizlovat IP adresu) a ze se jedna jen o muj osobni nazor. Je to tak spravne, ze?
Naposledy upravil(a) Sweetbee dne Po Lis 09, 2009 16:49, celkem upraveno 1 x.

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Po Lis 09, 2009 16:49

Ja v tom teda zadnou agresi nevidim. Romana rekla jen svuj nazor. A po tu dobu co sem chodim bych teda nerek,ze se tady "pribuzenske krizeni nebo krizeni dvou bilych jedincu" jen tak prechazi mlcenim . :?

boruvka311
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1179
Registrován: Po Srp 07, 2006 13:04
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj- Ostrava, F-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod boruvka311 » Po Lis 09, 2009 17:54

Souhlas s Jessem a Romcou, ale zaroven je to presne na kazdem jak kdo krizi..kdyz teda nejde o ty letalni krizeni. Aspon co vim, tak byl pokazde "chovatel" co krizil dve bile nebo velvety radne "upozornen"... :wink:

jana.w
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Stř Zář 23, 2009 16:41
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jana.w » Po Lis 09, 2009 18:25

Vážení,

bavím se při čtení vašich příspěvků na křížení BD s BD. Pokud vím, že obě zvířata jsou kvalitní srsti, barvy, váhy a chovná, nemají v předcích wilsony, ebony, blacky, beige, pinky atd. tak s klidným srdcem tyhle dva nádherné jedince budu křížit. Nikdo tady netvrdí, že po dvou nádherných jedincích budou stejně kvalitní mláďátka. To se uvidí v 5-6 měsících věku, kdy mají první kožešinovou dětskou zralost, jak na tom budou stavbou těla, hustotou, délkou a barvou srsti.

Když se podívám na stránky moderátorky Romany /a nejen na jejich stránkách/, jak kříží činčily, tak se nad tím musím pozastavit. Samičku wilson white kříží se samečkem ebony, který má v předcích mutaci wilson white. Mutace wilson white /po samečkovi/ se může projevit na mláďatech /může se projevit hned nebo v 2 nebo v dalších generacích, ale nemusí se také projevit vůbec/ - narození mrtvého mláďátka, nízká porodní váha, mláďátka uhynou do odstavu, po odstavu nebo do 1 roku věku.
Stejné je to u mutací black velvet, brown velvet, pink white a všech TOV.

Tak o čem tady kážete???

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Lis 10, 2009 0:39

Nikdo farmu Bobina nenapadá. Nemyslím si, že byste museli reagovat tak často podrážděně, když někdo vyjádří pouze svůj názor. Bohužel musím souhlasit s názorem, že bych dva Safíry na sebe nedala, natož Blue Diamondy. V této době se nemusí nic projevit, ale pokud se budou tyto mutace křížit nadále mezi sebou, budou vznikat různé nemoci, jako například vznikají u přešlechtěných psů. Ale jak tu bylo už napsáno, ať každý chová podle svého.

To, že se nesmí dávat na bílé činčily potomci bílých činčil, není potvrzené. Jak zvěrolékaři, tak genetici souhlasí, že letální faktor vzniká z homozygotního stavu (tudíž velvet na velveta nebo bíla na bílou). Nevím, jak dlouho chováte, ale já jsem se za ty roky nesetkala, že by někdo měl s tímto problém. Myslím, že zrovna Romany činčily vyvracejí vaší teorii, protože zmíněná bílá činčila, která má potomky s ebonem po bílém rodiči, měla početné vrhy a všechny zdárně odchovala. A pokud je mi známo, tak tito potomci již mají zdravá a prospívající mláďata. Pokud by se v podobném křížení objevilo úmrtí, hledala bych chybu v genetické vadě.

Hanča
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 196
Registrován: Ne Bře 08, 2009 18:43

Příspěvekod Hanča » Út Lis 10, 2009 13:53

Podle Vás není agrese a zaujatost proti farmě Bobina to, že moderátor napíše, že mají nekvalitní BD zvíře a špatně kříží? ... mimochodem zajímalo by mě kolik v životě viděli kvalitních BD činčilek, že si odváží toto konstatovat.

Já jsem taky toho názoru, že by se neměli křížit bílé činčily s činčilama které mají v předcích bílou .... ty genetické vady tam podle mě hrozí a chtěla bych slyšet genetika, který tvrdí, že to není pravda...

Mimochodem paní Jana Vám psala, že se vady nemusí projevit hned v těchto generacích, ale v dalších... takže argument, že teď jsou všichni zdraví jaksi nechápu.

No hlavně přeju krásným činčilkam ať si najdou pohodové majitele... :)

Avatar uživatele
Jana L
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 435
Registrován: Stř Dub 15, 2009 10:29
Místo/Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jana L » Út Lis 10, 2009 15:56

pazdh napsal:Podle Vás není agrese a zaujatost proti farmě Bobina to, že moderátor napíše, že mají nekvalitní BD zvíře a špatně kříží? ... mimochodem zajímalo by mě kolik v životě viděli kvalitních BD činčilek, že si odváží toto konstatovat.

No hlavně přeju krásným činčilkam ať si najdou pohodové majitele... :)

Plně s tímto názorem souhlasím. Nechci tvrdit že činčilkám a jejich křížení mezi sebou rozumím. Koupili jsme si vždy činčilky které se nám líbili a nemusejí být nejlepší z nejlepších. Myslím, že moderátorky tohoto fora (1 určitě se tady i omlouvala farmě Bobině)už tady měli s farmou Bobina rozbroje, se kterými jsem nesouhlasila a ozvala se a proto mi nedá, sem znovu nenapsat na jejich obranu. Byli jsme u nich několikrát a podle mně jsou perfektní. Snaží se poradit a pomoct a to je pro mně jako chovale činčilích mazlíčků to nejdůležitější a nelíbí se mi když někdo něco píše aniž by ty činčilky viděl na vlastní oči a pokud s majiteli osobně nemluvily. Docela mně to zlobí a nemíním se za to omlouvat. Bylo toho snad už dost. Nemám ráda rozbroje ale tohle mně fakt štve. Prosím každého aby tady nikdo nikoho nenapadal. Každý z nás má právo dělat co uzná za vhodné. Nikdo kdo s tímto nesouhlasí si přece činčilky s farmy Bobina nemusejí kupovat. Ještě jednou prosím nechte toho. Děkuji Jana Lacinová

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Út Lis 10, 2009 17:59

Určitě jsou chovatelé z farma Bobina velmi příjemní,vždy poradí,pomohou,ale to nemění nic na tom,že BD x BD by se prostě dělat nemělo,ani z kvalitních jedinců. Je dokázáno že zvířata ze safír x safír či violet x violet jsou méně kvalitní,mají méně kvalitní srst,jsou menší. O to horší u safírů a kor u diamondů,tohle není zaujatost,to je fakt.

jana.w
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Stř Zář 23, 2009 16:41
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jana.w » Út Lis 10, 2009 18:32

Milý Jesse,
nemusíte souhlasit s mým názorem, ale když se podívám na vrhy Vašich činčilek a máte 28,6% úmrtnost mláďátek, tak to o něčem vypovídá.
My při počtu 250 chovných samic máme úmrtnost 10,8% a stále ji snižujeme. Začínali jsme na 23% a snižujeme ji díky tomu, že pokud se objeví problém u mláďátek, tak samičku přehodíme k samcům mutací čistý standard, které si v chovu udržujeme jako vzácnost a v 99% je problém vyřešen a samičky rodí zdravá a krásná mláďátka.
Naši BD jsou kříženi pouze standardy, violety a safíry. Tohle není přegenované zvíře jako např. činčilka, která má v sobě gen wilson white, black velvet, beige, violet, standard.

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Út Lis 10, 2009 19:26

Milá Jano,
Vypovídá to tak maximálně o tom,že se stávají i takové věci,jako vyhřeznuté střevo a následné úmrtí samice ,která má 5 denní mláďata,bohužel se mi i přes veškeré své pokusy nedokázal všechny miminka zachránit.Taky nemám možnost dát mláďě k jiné samici,když má samice více mláďat nežli dokáže zvládnout(mám malý chov,nikoli 450 činčil),a i přes všechnu snahu miminko umře,i u jiné chovatelky,protože jsem se většinou snažil najít pro miminka náhradní rodiče,tedy těch 25% - neboli 2 mláďata z 9,která se mi letos narodila,nemělo nic společného s žádnými vadami!to o tom vypovídá!

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Lis 11, 2009 11:43

Jano, prosím přestaňte tu od boku házet špínu na ostatní. Myslím, že jsme dospělý lidé, kteří se dokáží domluvit rozumně, aniž by někoho bezhlavě poškozovali. To, že někdo napíše, že se mu nelíbí, že dávate na sebe dva BD vám nedává právo tu poškozovat ostatní.

jana.w
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Stř Zář 23, 2009 16:41
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jana.w » Stř Lis 11, 2009 11:51

Na nikoho neházím špínu, to je realita.

michalw
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: Út Črc 28, 2009 22:18
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod michalw » Stř Lis 11, 2009 12:01

Vážená,
pokud umím dobře číst tak s napadáním začala moderátorka romana, když podle dvou fotek na kterých je hlava samice prohlásila, že je nekvalitní.
Takže se vlastně bráníme Vašim útokům.
Nebo to se tady nesmí???

boruvka311
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1179
Registrován: Po Srp 07, 2006 13:04
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj- Ostrava, F-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod boruvka311 » Stř Lis 11, 2009 12:17

Je pravda, ze jsem si na fotce taky rekla, ze ma ta samicka jakoby nesoumernou srst, ale to mohlo byt jen na tech fotkach zrovna...branit se utoku je v poradku, ale nikdo tady neutocil..pouze se namitlo ze BD na BD neni moc dobra volba, a kdyz si date historii, zjistite ze se tady resilo uz homo beige na homo beige, tmavi eboni na sebe, violet na violet...takze, tvrdit, ze je to zaujatost a zavist je nesmysl, protoze, tohle se resi pokazde, kdyz se na sebe davaji tyhle mutace...nejste prvni ani posledni, komu se to tady vytyka a bude vytykat...nemate nejakou fotku cele samicky? Ne proto, jak je nebo neni kvalitni, ale protoze na strankach je myslim nemate a je to skoda nemit vyfocenou takovou krasnou mutaci :wink: ..

michalw
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: Út Črc 28, 2009 22:18
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod michalw » Stř Lis 11, 2009 12:44

Nespojujte prosím hrušky a jablka. Na spojení BD x BD si pište námitky jaké chcete. Nikdo z Vás ty zvířata neviděl a jejich rodokmen taky ne. Takže Vaše soudy si přečtu ale nějak mě neberou.
Já jsem reagoval na fotkové hodnotile. Opět upozorňuji - nehodnoťte zvířata podle fotek. Jak je uvidíte v reále tak můžete dělat soudy a psát takové vyjádření. Hodnocení podle fotky a zveřejnění prohlášení, že je to nekvalitní zvíře považuji za napadení ať se Vám to líbí nebo ne.

Místo toho aby jste tady uvítali, že tu přispívá někdo kdo má díky rozsáhlosti chovu nespočet zkušeností tak to řešíte útoky a nepodloženými závěry, které když tady zveřejníte nás vlastně poškozujete.

I když vlastně každá reklama dobrá.

Hanča
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 196
Registrován: Ne Bře 08, 2009 18:43

Příspěvekod Hanča » Stř Lis 11, 2009 15:10

Taky mi to přijde k pousmání... řekla bych, že tady se hodí přísloví: kuře chce učit orla létat. :D

Konečně tu máte zkušeného velkochovatele, který nechová max 30 kusů jako my a může nám předat informace a poučit nás jak to všechno chodí v praxi. Má to co říká ověřené na mnoha jedincích ve svém chovu, taky se stýká se zahraničními chovateli a Vy tu blábolíte hlouposti o kvalitě jeho zvířat kterou jste poznali z fotek. :D , gratuluji.

Taky se trochu zamyslete nad svým chováním, ale vy máte svou hrdost a ze svého názoru už neustoupíte i kdyby co říkali byla stokrát pravda... z principu zřejmě. Tak si to užijte, pravda i negativní reklama je reklama :wink:

PS: Na jaře jsem si kupovala z jejich farmy dvě milá zvířátka (Billa a Willa) a BD jsem viděla a je opravdu krásná.. věřím tomu, že 99% z Vás tuto mutaci ani ve skutečnosti neviděla a to chce hodnotit.

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Stř Lis 11, 2009 15:57

Mně přišly k pousmání "realistické statistiky" Jany. Přesto ale zajímavá statistika,mě by nikdy nenapadlo udělal statistiku z 9(!!!) mláďat.Po tom,co jsem si zažil za komplikace a udělal všechno pro to,abych miminka či samici zachránil,mně vaše věta "to už o něčem vypovídá" přišla nevhodná.Asi jako každému chovateli,který udělal pro život své činčilky cokoli,přesto marně.


Myslim si,ze tady o BD x BD padlo uz dost a je zbytecny se o tom dal hadat.Kazdy at si na to udela svuj nazor a krizi podle sveho svedomi .

jana.w
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Stř Zář 23, 2009 16:41
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jana.w » Stř Lis 11, 2009 16:09

Vám to možná přijde k pousmání, ale každého chovatele by mělo zajímat, kolik mu uhyne mláďat, hledat příčiny úmrtí a učinit nápravu, aby k úmrtí dále zbytečně nedocházelo. Pro spoustu chovatelů je tahle statistika samozřejmostí.

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Stř Lis 11, 2009 16:14

K pousmání mi příjde vaše představa reality,nikoli úmrtnost mláďat.Já o vím o všech příčinách úmrtí svých mláďat či samic,i pro mě je to samozřejmostí. Nevhodné to je,pokud mi samice zemře na vyhřeznuté střevo,zbydou mláďata,nemám náhradní samici a i přes veškerou snahu všechna nezachráním a vy vydedukujete to,že zemřeli kvůli nějakým genetickým vadám.To je nevhodné.Jako zkušená chovatelka jste se s tímto problémem u samice určitě setkala,takže víte,o co jde.Pokud ne,doufám,že se vám to nikdy nestane.

jana.w
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Stř Zář 23, 2009 16:41
Místo/Bydliště: Sedliště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jana.w » Stř Lis 11, 2009 16:17

A jsem pyšná na to, že jsme dokázali snížit úmrtnost na 10,8% za loňský rok a dále se snažíme toto číslo snížit. Tímto číslem se však už řadíme mezi nejúspěšnější chovy.
Je jedno z kolika mláďátek se toto číslo počítá, procento vyjde stejné jestli je to z 9 mláďat nebo z 500.

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”