nebaští:(

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
tess
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Pá Pro 02, 2011 20:54

nebaští:(

Příspěvekod tess » Stř Bře 21, 2012 20:48

Asi 2 týdny z5 mi Fiona přestala téměř úplně baštit granule-míchám ji Apetit a Darwin+přimíchám trochu Versele-Laga Complete nebo Re-Balance, k tomu ještě seno. Vždycky snědla za den všecko co měla v misce ale ted si sotva zobne a nesní ani polovinu a zdá se mi že i sena ubývá málo. Napadlo mě jestli nemá něco se zoubkama ale větve mizí okamžitě a mlsky taky baští dokonce i opravdu tvrdý usušený šípek. Mám zkusit změnit granule? a co říkáte na přidávání jablečného octa do vody tak 1x za měsíc, je to pro ni vhodné? předem děkuji za odpovědi.

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod minlub » Stř Bře 21, 2012 21:07

Granulky bych neměnila, pokud je na ně zvyklá. V tom by problém být neměl a změna jí neprospěje. Vážíš jí pravidleně? Zhubla?
Neteče jí z nosu, není apatická či jiná viditelná změna? Běhá?

Avatar uživatele
tess
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Pá Pro 02, 2011 20:54

Re: nebaští:(

Příspěvekod tess » Stř Bře 21, 2012 21:14

Vážíme pravidelně a nehubne, ale zdá se mi že nemá uplně ideální váhu (450 g a je stará skoro 8 měsíců) a běhá normálně jako obvykle, jinak je čilá jako vždycky jenom špatně papá:( před týdnem k nám ale přibyl ještě zakrslý králík tak mě ted napadlo jestli to nemůže být z toho, třeba ze stresu?:(

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod martej » Stř Bře 21, 2012 21:16

Nezůstává v misce jen nějaký druh granulí ? Pokud mícháte granule, tak si může vybrat jen ty, co ji chutnají.:-)

Disable adblock

Avatar uživatele
tess
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Pá Pro 02, 2011 20:54

Re: nebaští:(

Příspěvekod tess » Stř Bře 21, 2012 21:19

ne bohužel zůstávají všechny, zobne si jich jenom pár za den:(

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod minlub » Stř Bře 21, 2012 21:20

Pokud neubírá, tak něco papá. Na 8 měsíců to je nižší váha, ale může být drobnější. Jestli je králík ve stejné místnosti, poslala bych koprologii, zda se nemohla nakazit parazity viewtopic.php?f=8&t=10699

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod martej » Stř Bře 21, 2012 21:23

A jaké má bobky? nemá činčilka zácpu? nebo není nafoukla?

Avatar uživatele
tess
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Pá Pro 02, 2011 20:54

Re: nebaští:(

Příspěvekod tess » Stř Bře 21, 2012 21:28

Něcomálo papá o tom vím, několikrát jsem ji u misky viděla ale znepokojuje mě to, že jí tak strašně málo. Děkuji za radu, určitě bobky pošlu jen jak zjistím kam v okolí to bude nejlepší, jsem z Ostravy a u veterináře jsme ještě nebyli.

Bobky má v pořádku, myslím. Vypadají jako jindy, možná jsou trochu menší ale tím si nejsem 100%ně jistá, zácpu určitě nemá, pořád bobkuje jako o život kamkoliv příjde no a nafouklá podle mě taky není:(

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Re: nebaští:(

Příspěvekod Reňaaa » Stř Bře 21, 2012 21:33

Na veterinu nejlépe do Mariánských hor - http://vetmed.cz/
Činčilám rozumí MVDr. Kokešová, radí se s Jeklem z Brna - tyhle informace mám od chovamcoumim. Má s touto veterinou zkušenosti.

Avatar uživatele
tess
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Pá Pro 02, 2011 20:54

Re: nebaští:(

Příspěvekod tess » Stř Bře 21, 2012 21:36

Děkuju moc za tip, nahodou nevíš kolik by tak mohlo vyšetření bobků na parazity u ní stát, alespoň odhadem?:)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod martej » Stř Bře 21, 2012 21:39

a granule nedrolí? nevrže podezřele zuby? Zkuste ji u veterináře koupit bio-lapis probiotika a pokud by se to do tři dny neurovnalo, tak bych ji vzala rovnou k vetovi. Koprologii určitě udělejte. Taky je možné, že ji vadí ten králík. Je ve stejné místnosti?

Avatar uživatele
tess
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Pá Pro 02, 2011 20:54

Re: nebaští:(

Příspěvekod tess » Stř Bře 21, 2012 21:48

Granulky nedrolí, ani nevrže zubama. Určitě ji raději udělám, pro jistotu. A taky už mě napadlo že jí možná vadí, jsou ve stejné místnosti ale v oddělených klecích.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod martej » Stř Bře 21, 2012 21:57

Odděl kralika, každý má jiný bioritmus a navzájem se ruší.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: nebaští:(

Příspěvekod chovamcoumim » Čt Bře 22, 2012 8:27

Jojo ta veterina v mariánkách je super my za koprolku platili 110kč,určitě tam zajděte i s činčou prohlídne ji a budete vědět jak to vypadá,držím palečky Lenka

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod Dora » Čt Bře 22, 2012 10:32

Určitě udělej koprologii a doporučuji udělat i u králika!!!!!! Ti mají parazity dost často a pokud jsou v jedné mistnosti, tak riziko nákazy je.Tak ať máš jistotu i do budoucna.Jablečným octem nic nepokazíš, pokud to činčila bude pít, ale druhý den je třeba dát novou vodu.Každopádně bych ale vzala činčilu na veterínu tež, aby se vyloučilo že to není od zubů.
Taky bych zkusila dát na misku jen pár granulek, jestli opravdu nemiznou, protože když dáš plnou misku je možné, že se ti zdá že neubývá a činčila je přitom najezená...
protože jestli hodně bobkuje, tak něco žrát musí :-) Bez příjmu není výdej...

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod saskie » Čt Bře 22, 2012 10:53

Též myslím, že králík a činča blízko u sebe je nevhodné. Pokud je ta místnost veliká a každý je v jiném rohu, tak leda, ale když jsem hlídala mámě králíčka, byl v jiné místnosti, aby oba měli klid. Přecejen králík je v noci zvyklý mít klid, a činča by přes den zase neměla být stresována. Držím palce, ať se vrátí opět vše do normálu.

Avatar uživatele
tess
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Pá Pro 02, 2011 20:54

Re: nebaští:(

Příspěvekod tess » Čt Bře 22, 2012 18:42

Všem moc děkuju za rady:)

P.O.B
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: Čt Led 19, 2012 7:45
Místo/Bydliště: Třinec

Re: nebaští:(

Příspěvekod P.O.B » Út Bře 27, 2012 9:17

Chtěl bych se zeptat v souvislosti s tím "nepapáním" jestli je OK váha 380g ve skoro 5 měsících?

neříkám, že náš Luigi nic nejí, ale všude se píše, že průměrně 30g denně (cca 1kg/měsíc), a to u něj bude těžko, spíš taková slabá třetina...

Jako nic mu viditelně není, běhá, bobkuje, pije, žere seno, mlsku (cokoliv mimo granulí) zblajzne jednu denně, okusuje co vidí, neskřípe zubama... Jen z misky mizí tak v 80% jen ty tmavě zelené New generation, ostatní možná pár Vita for Kids a Vita peletek...

Díky...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod minlub » Út Bře 27, 2012 9:23

Vzhledem k věku by měl mít víc. Ale to neznamená, že nedoroste nebo je nemocný. V jakém poměru krmivo dáváš? Základ jsou zelené peletky, ten zbytek jen jako doplněk v malém množství.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod martej » Út Bře 27, 2012 10:11

P.O.B napsal:Chtěl bych se zeptat v souvislosti s tím "nepapáním" jestli je OK váha 380g ve skoro 5 měsících?

neříkám, že náš Luigi nic nejí, ale všude se píše, že průměrně 30g denně (cca 1kg/měsíc), a to u něj bude těžko, spíš taková slabá třetina...

Jako nic mu viditelně není, běhá, bobkuje, pije, žere seno, mlsku (cokoliv mimo granulí) zblajzne jednu denně, okusuje co vidí, neskřípe zubama... Jen z misky mizí tak v 80% jen ty tmavě zelené New generation, ostatní možná pár Vita for Kids a Vita peletek...

Díky...


Není pravdou, že by měli průměrně přibírat 30 g denně :-) si vem, že by si měl za 10 dnů 300 g činčilu a ve třech měsících by měla 3 Kila :-D Určitě by měla mít víc. V 5 měsících by měl mít 450- 600 g. Já osobně bych mu dala jednodruhové granule, tím vybíráním přichází o důležité živiny a díky tomu tolik neroste. Doporučuji zkusit mu dát osvědčené dobré granule: biostan, ovator, zbýšov, witte mollen atd.

Bodlinka-h
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 248
Registrován: Ne Kvě 08, 2011 15:36

Re: nebaští:(

Příspěvekod Bodlinka-h » Stř Bře 28, 2012 8:35

Martej: myslím, že těch 30gramů bylo myšleno jako denní příjem granulí, ne nárůst na váze :) Za měsíc kilovou činču, no potěš koště :D

P.O.B
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: Čt Led 19, 2012 7:45
Místo/Bydliště: Třinec

Re: nebaští:(

Příspěvekod P.O.B » Stř Bře 28, 2012 12:21

Bodlinka-h napsal:Martej: myslím, že těch 30gramů bylo myšleno jako denní příjem granulí, ne nárůst na váze :) Za měsíc kilovou činču, no potěš koště :D

JJ, byl myšlen denní přísun ne váha, ty 3 kila za měsíc to by teda bylo :shock:

Martej: OK, budem teď objednávat nějaké doplňky, tak přiberem i jednodruhové granule a nebude si vybírat ;-)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod saskie » Stř Bře 28, 2012 17:28

A baští rád seno? Třeba Charlie seno miluje a někdy si dá obzvláště senový den a granulek skoro neubyde.

P.O.B
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: Čt Led 19, 2012 7:45
Místo/Bydliště: Třinec

Re: nebaští:(

Příspěvekod P.O.B » Pá Bře 30, 2012 13:42

saskie napsal:A baští rád seno? Třeba Charlie seno miluje a někdy si dá obzvláště senový den a granulek skoro neubyde.


No, seno baští, ale jestli je to moc nebo málo, to neposoudím, dáváme mu teď alpské bio seno, které je v balení lisované a když mu hrábnu hloubš pro voňavější, tak větší hrst přes noc určitě zmizne ;-) (fakt nevím, kolik je norma...)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nebaští:(

Příspěvekod saskie » Pá Bře 30, 2012 14:41

P.O.B napsal:
saskie napsal:A baští rád seno? Třeba Charlie seno miluje a někdy si dá obzvláště senový den a granulek skoro neubyde.


No, seno baští, ale jestli je to moc nebo málo, to neposoudím, dáváme mu teď alpské bio seno, které je v balení lisované a když mu hrábnu hloubš pro voňavější, tak větší hrst přes noc určitě zmizne ;-) (fakt nevím, kolik je norma...)

Tak to mi přijde, že ho baští dost - což je správné. Čím víc sena zbaští, tím lépe. Všechny naše činči seno baští, ale je třeba jim dávat denně čerstvé, do něj se hned pustí, ale zdá se mi, jen Charlie je schopen ho snízt opravdu dost - celou pořádnou hrst.

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”