Metrozol - vysoké dávkovanie

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Ne Dub 07, 2013 12:43

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Pred týždňom sme robili koprológiu a vyšla pozitívna na parazit Giardia lamblia nález ++. Tak sme išli k veterinárovi a on nám dal nato Metrozol. Ale nezdá sa mi dávkovanie aké napísal. Obsah balenia má 20 gramov, podľa tohto dávkovania som mala balíček rodzeliť na 7 rovnakých kôpok a každý deň dávať jednu. Len keď to takto rozdelím, tak jedno vychádza približne na 3 g., čo sa mi zdá veľa. Činčila má vyše 5 mesiacov a 400 gramov a naozaj nemám predstavu, ako to do nej dostanem. Skúšala som jej to injekciou napichať do hrozienok, to by aj fungovalo, ale to by ich denne musela zjesť veľa. Tak som jej to skúšala dať dobrovoľne zmiešané s vodou, ale to mi začala prskať. Tak som to nakoniec dala do napájačky a dala som tam menej vody, keď už dnes by som mala dať novú dávku, ale mám pocit, že sa mi tej vody ani nedotkla.
Takže prosím vlastne o dve rady, či je to dávkovanie v poriadku a ako nenásilne to do nej dostať.

Ďakujem

Disable adblock

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod silva » Ne Dub 07, 2013 19:11

Ahoj, my před dvěma měsíci dostali Aldifan, dávkování 0,4 ml dvakrát denně, při váze 490 gr. Na stejný problém - pozitivní na +. Manžel činču držel, já jí chytla čumák a mírným násilím injekční stříkačkou bez jehly jsem to dávala přímo do tlamičky. Tak to bylo celý týden.
Zavolej si na veterinu do Brna - 541 562 368, 602 631 886 a zeptej se na dávkování.

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Ne Dub 07, 2013 19:32

Ďakujem za odpoveď, tiež som rozmýšľala nad tou striekačkou. Ale teraz skôr rozmýšľam, že jej dám asi dávkovanie podľa seba a to určite pomenej. Včera som do nej dostala cca 2 g. a z mojej zdravej činčilky (koprolka bola len preventívna, žiadne problémy sme nemali) sa stala apatická a malátna pacientka. Od včera večera som nenašla žiadne bobky, nevyšla z domčeka, neje, nepije, inokedy o takomto čase by už likvidovala klietku a teraz nič. Dala som jej aj papať, granulka v jednej aj druhej ruke a hľadela pred seba. Bojím sa, či jej ta vysoká dávka neuškodila.

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Dub 07, 2013 21:16

Dávka metronidazolu (tj. účinná látka tvého přípravku) je u činčil 50 mg na 1kg!!!! Ty píšeš o gramech! Přestaň ji to dávat! Nemluvě o tom, že činčilám se už nějaký čas metronidazol nedává na giardie z důvodu, že mají u některých infaustní dopad. Podává se fenbendazol. Ihned prosím na veterinu, která dělá činčily!!!!!

Disable adblock

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Dub 07, 2013 21:42

Teď jsem našla na netu, že 1g Metrozolu obsahuje 200mg metronidazolu. Tedy v jednom 20g sáčku je 4000 mg metronidazolu. Ty jej dělíš na 7 hromádek tzn.: 4000:7= 572 g metronidazolu. Tvá činčilka má ale dostat 20 mg!!!! Ta dávka je toxická!!!!!!!

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Ne Dub 07, 2013 21:48

Metrozol som ihneď vyradila, na veterinu teraz nemám absolútne možnosť, neviete, čo jej môžem dať, nech mi aspoň niečo vytlačí. Dnes aj niečo spapala, ale bobky žiadne.

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Dub 07, 2013 22:12

Pokud nepije nebo málo, napájej ji vodou (převařit a zchladit na teplotu takovou, že kápneš na kůži na hřbetu tvé ruky, tak aby to byla příjemná teplota - tak jak to děláme při kontrole teploty mléka pro mimina), potřebuje se to v uvozovkách zředit (nejlepší by byla podkožní infuze). Takto vysoká dávka léčiva je zátěž hlavně na ledviny a játra, zředěním pomůžeš orgánům, aby se lépe poprali s účinnou látkou. Takže v domácích podmínkách napájet stříkačkou - opatrně, když je apatická, aby to nevdechla. Ted večer dej do ni aspoň 15-20 ml (rozvrhni to tak, že ji budeš podávat toto množství během tři hodin, pak dej zas dvě až tři hod pauzu a znova napájej tři hodiny, ale už 10 ml celkově). Pokud máš doma ostropestřec, podej ji ostropestřec semínka cca 3 kusy. Dále jestli máš doma probiotika pro hlodavce, ty je taky podej, klidně v té vodě. Je to z důvodu, že má metronidazol i antibiotickou složku a obávám se průjmu. A ráno na veterinu. Vedle ni polož petky s ohřátou vodou zabalené v ručníku, tak aby ji jemně hřáli, ale nepřehřáli.

Podívej se mi na ten pytlík, že mluvíme o stejném Metrozolu, kdy 1g obsahuje 200mg metronidazolu.

Napiš, jak to s ní nyní vypadá. Sice jsem veterinář, ale víc ti nemohu takto na dálku pomoct.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod minlub » Ne Dub 07, 2013 22:12

Tady se Metrozol doporučuje několikrát a píše se dokonce 3g viewtopic.php?f=8&t=4735&start=25
Dost chovatelů i veterinářů ho používá. Na výstavě měla přednášku veterinářka z Brna, která nám říkala, že ho také dávají, jelikož Panacur ne vždy zabral.

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Dub 07, 2013 22:19

Minlub, 2-3g do jednoho litru vody. Ona dostala jednorázově tři gramy. Jsem vychována Hauptmanem i Jeklem.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod minlub » Ne Dub 07, 2013 22:24

Aha, díky, a to je dávkování přiměřené? Četla jsem dost pro i proti. Ale chovatelé ho doporučují. Teď často ordinují Aldifal, ale je prý hodně silný.

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Dub 07, 2013 22:41

Jak právě nepoužívám metronidazol, tak ti neřeknu, jestli je dávka do vody přiměřená. Používala jsem nanejvýš tu oficiální dávku 50 mg na kg do tlamky. Zcela jsem však přešla na fenbendazol, když se začaly zvyšovat případy s poškozenými játry nebo přímo úhyny po podání metronidazolu (naštěstí ne v naší ordinaci, hlavně v cizině). Aldifal je albendazol, což je obdoba fenbendazolu (patří do stejné skupiny). Doporučuji ho, když nepomůže fenbendazol. Taky se podává i až 7 - 14 dní dle stavu, ale dávku si teď nepamatuji, jsem doma. Myslím si, že je silnější právě z toho důvodu, že se ještě tolik nepoužívá jako fenbendazol, tudíž rezistence není tak rozvinutá...

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Dub 07, 2013 22:51

Ještě se tě zeptám, pokud nebobkovala, prohmátni ji jemně bříško, jestli není "nafouklá"?

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Ne Dub 07, 2013 23:10

Bruško má dobré. Aj sa mi zdá čipernejšia. Dala som jej aj toho bodliaku zo senom a pekne ho papkala. A našla som dva malinké bobky, čo ma veľmi potešilo. Trochu pobehala, poriadne sa vykúpala a teraz už je v klietke v domčeku. Papá už aj granulku a mám pocit, že aj rýchlejšie prežúva ako predtým. Takže ju budem ešte pre istotu sledovať. Ráno by malo byť najhoršie za nami. Tak budem veľmi dúfať.
Ďakujem za všetky rady, veľmi ste mi pomohli a zajtra určite napíšem, čo a ako.

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Dub 07, 2013 23:18

Super zprávy, držím palce:-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod minlub » Po Dub 08, 2013 7:28

Hlavně aby byla v pořádku, držím palce.

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Po Dub 08, 2013 20:30

Dobrý večer, píšem trochu neskôr, chcela som mať istotu, že už sme ok. V noci bolo dobre, bobky síce malinké, ale aspoň boli. Zato dnes zase nič. Čiperná a hravá bola ako predtým, aj papkala, pila, skákala, skúmala, všetko po starom. Dávala som jej ten bodliak a žihľavu, aj kvapku jablčného octu do vody. Len celý deň zase žiadne bobky, až konečne navečer tak potroche. Tak dúfam, že každým dňom to už bude lepšie a najhoršie je zažehnané. Ale teraz by som sa vlastne chcela vrátiť k tej Giardii. Neviem, ako mám pokračovať, rozmýšľala som, že túto skúsenosť budem brať ako keby týždeň užívala ten Metrozol a o dva týždne by som to chcela skúsiť znova, ale už v dávke 2-3 gramy na liter vody na týždeň, alebo tak nejak som to čítala. Myslíte si, že by som urobila správne? K veterinárovi teraz moc nechcem chodiť (aspoň nejaký čas). Ďakujem

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod Dora » Po Dub 08, 2013 21:24

To je fajn že je na tom činičlka lépe, už bude dobrá.
Jen nevím, jestli je vhodné léčbu úplně vyřadit, protože bych měla strach při přerušení léčby z následné rezistence Girardii!!!!!!!
Doporučuji zkonzultovat s některým zde doporučovaných veterinářů třeba telefonicky.
Možná bych se zeptala i na více názoru :-)
Držím palce at je činčilka v pořádku. >:*B

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Po Dub 08, 2013 21:52

Pred chvíľou som ju bola pozrieť a v klietke ma už čakala veľká nádielka, takže môžem konečne povedať, že už je všetko v poriadku. Tiež by som tu liečbu chcela dokončiť, len neviem, či by to teraz nebola pre ňu veľká záťaž. Ale je to veľký bojovník, aj keď jej bol totálne zle, aj tak mi pekne ohlodávala po stranách posteľ. Naozaj by som sa všetkým chcela veľmi poďakovať, že ste mi včera pomohli. A najviac tým, ktorý s nami boli do noci hore.

Avatar uživatele
Magda
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 248
Registrován: So Črc 16, 2005 13:21
Místo/Bydliště: Brno

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod Magda » Út Dub 09, 2013 13:39

Posílala jsem ti SZ. M.

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Stř Črv 12, 2013 20:19

Dobrý večer, takže po opätovnom (úspešnom) preliečení činčilky (už má 490g.) sme si zaobstarali druhú, spravili sme koprolky najpr jednej a po troch týždňoch v karanténe aj druhej. Tá prvá bola negatívna (mám ju vyvesenú z bočnej strany klietky :)) A dnes nám prišli výsledky od novej činčilky a znova giardia. To by ma tak netrápilo, po minulej skúsenosti už som obozretnejšia, ale klietky mám v jednej miestnosti kúsok od seba. Čo sa mňa týka dávam extra pozor, nová činčilka chodí len na stôl, po každom (stolnom) výbehu všetko dezinfikujem (ako kedy, savom, sanytolom, al. teraz mám dezinfekciu značky Trixie), dávam pozor, či niečo nevypadne na zem, zbieram servítkom a znova dezinfikujem, kým staršiu činčilku pustím. Na stôl sa ani nedostane. Zvlášť si dezinfikujem ruky keď sa venujem jednej a zvlášť druhej. Takisto má každá vlastné papanie, mimo od seba. Ale tento víkend som bola na chate a starala sa mi o ne mamina (ale nepúšťala ich) a tá to neberie asi tak vážne ako ja, takže sa bojím, či náhodou, nejakým spôsobom nemohla preniesť tú giardiu aj na druhú činčilku. Takže som tak rozmýšľala, že tá moja myška to bude musieť ešte týždeň vydržať v menšej klietke a už aj bez stolného výbehu (samozrejme metrozol 2-3g na liter vody a to týždeň podávať) a že by som ich potom zoznámila a po ďalších dvoch týždňoch im dala tú opätovnú dávku spoločne, pre istotu. Všetky praktické bylinky už mám zaobstarané, dokonca aj nejaké špeciálne probiotiká, žihľavu, bylinky, jablčný ocot, b-complex. Čo si myslíte? Spravím takto dobre? Alebo sa mám zamerať s nejakým iným liečivom len na jednu činčilku a dúfať že to bude ok?

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod Dora » Čt Črv 13, 2013 11:25

určitě bych nejprve přeléčila tu nemocnou činčilu, udělala rozbor a když by byly ok, tak je dala k sobě!!
Pokuď se o činčilky stará někdo jiný, ta možnost přenosu je tam dost velká.Určitě bych činčilky dala dále od sebe v lepším případě pokuď je to možné do jiné mistnosti a nepouštěla je po dobu léčby!!Přece jen nemocná činčilka by měla být v karanténě!!Doporučuji udělat než je dáte k sobě raději oboum činčilkám (zvlášť)rozbor,at máte jistotu!Lepší větší opatrnost než pak léčit znovu. :-)

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Ne Črv 30, 2013 19:31

Omlouvám se, že jsem zmizela ze zemského povrchu, ale jinak to nešlo - počítač se zhroutil a má hesla v něm včetně i hesel do emailu. Tudíž oprava byla úspěšná a jsem zpět:-) Jsem moc ráda, že je krásná a zdravá. A že nyní má resp. bude mít novou kamarádku.

adriatica
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: Ne Dub 07, 2013 12:27

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod adriatica » Ne Črv 30, 2013 20:52

Ďakujem, malinkú sme preliečili, potom dali vitamíny a teraz sme týždeň zoznamovali. A konečne včera sa zadarilo a už dnes ráno spali baby na sebe.

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Re: Metrozol - vysoké dávkovanie

Příspěvekod syringa » Po Črc 01, 2013 17:45

Moc, moc gratuluji:-)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”