slepota

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

macuska64
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: Po Pro 22, 2008 16:29
Místo/Bydliště: Hlohovec,Slovenska Republika

slepota

Příspěvekod macuska64 » So Črc 14, 2012 12:16

Ahojte činčiláci,stretol sa už niekto z vás že by činčilka z ničoho nič začínala slepnúť?Pred dvoma dňami som si všimla že moj Snow nejako zvláštne behá,sem tam sa mu nepodarilo vyskočiť na poličku,ako keby sa netrafil na ňu a strácal rovnováhu,som si najprv myslela že si niečo urobil s nohou,ale keď som ho vzala do rúk tak bol v pohode,pekne pomne liezol,ale keď som ho položila tak zase tak divne bežkal.Dnes som ho vzala veterinárovi,ten ho pekne prehliadol a povedal mi že s nožkami nemá nič,že je krásný ale že už na 70% je slepý :(( a že s tým nemože nič robiť,že asi bude úplne slepý,že to sa niekedy stáva :cry: som z toho úplne mimo,poradil mi že mu mám z klietky odstrániť všetky poličky aby si neublížil,musela som ho oddeliť od Coffi s ktorou má dcérku ktorá už bude mať 2 mesiace,presunula som ho do inej klietky bez poličiek,je mi ho strašne lúto,zatiaľ mi pekne papá,pije aj bobkuje,na váhe neubudol.Poradte čo by ste urobili na mojom mieste

Disable adblock

Avatar uživatele
Sharona
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 887
Registrován: Čt Kvě 18, 2006 11:46
Místo/Bydliště: Postřižín u Prahy

Re: slepota

Příspěvekod Sharona » Ne Črc 15, 2012 21:07

A řekl ti veterinář proč slepne??? Nemá třeba cukrovku???

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: slepota

Příspěvekod vera novotna » Po Črc 16, 2012 0:40

Ahoj macusko, mám taky ze dvou třetin slepého samečka Alíčka-Alču : špatně viděl už ve 4 měsících, kdy se mu stále vracel oční zánět a podle doktorky se mu dále zhoršoval zrak během růstu. Stále měl široce otevřené to levé oko a jakoby víc vyvalené z očního důlku :( , léčením bylo pouze čištění fyziologickým ředěným roztokem, pak kapkami a mastí z možného důvodu zanešeného oka nějakým mikroskopickým pískem, částečkou podestýlky nebo zapíchnutím stébla ze sena. Když se to na chvíli uklidnilo, tak se ozval znovu zánět a to mi doktorka doporučila speciální kliniku a tam zjistili podle očního vyšetření začínající zákal oka a bohužel bez možností operace :( . Navíc i pravé oko na tom nebylo o nic lépe : sice bylo suché, ale začal se mu tvořit v zorničce a pak dále i v duhovce bílý flíček stejně jako dřív v levém oku :( . Ještě mi udělali celkové vyšetření zubů RTG a má naprosto zdravě rostlé zuby, taky koprolka dopadla moc dobře přes jeho tzv. rohlíčky místo běžných bobků, jinak je vitální, má obrovskou chuť k jídlu i na samičku :D , ale je mu houby platné, protože se u něho zastavil růst okolo 5. měsíce věku a dodnes váží kolem 400g ve 23 měsících. Přitom se narodil jako jedináček nepříbuzným zdravým velkým rodičům o porodní váze 39g. Na klinice to odhadují na možné geny z dávných předků, kdy se objevil určitě možný stejný činčilák nebo činčilka jako např. je to i u lidí, kdy se objeví v rodokmenu někdo hendikepovaný...Alík-Alča se s tím hendikepem naučil postupně žít, je hyperaktivnější díky jeho náhradním "očím" : uším, hmatovým vouskům a rovnováze díky dlouhému ocásku, takže žádný skok mu není cizí, vzdálenosti stejně odhaduje jako normálně vidící činčila, ale přesto ho ostatní brášci přehlížejí kromě otce, který ho před nimi chrání jako hlídací pes. Naproti tomu vlastní mamina Xanyna ho odvrhla po skončeném kojení, přesto ho nejvíc při kojení chránila i před staršími dcerami :( , asi už tehdy vycítila, že s ním není něco v pořádku. Stejně tak jako Alíček dopadla její starší dcera Vlastička, vlastně jeho starší sestra, která také moc nedorostla od porodní váhy 41g do normální váhy a má pouze 430g ve svém 2+1/4 roku a i když jako normálně vidící trpí občas špatnou funkcí ledvin. Přes svůj hendikep jsou to oba největší mazlíčci a víc chytřejší oproti zdravějším rychlo-tryskovým činčilám :wink: . Alča měl navíc nešťastný úraz přivřením mezi dveřmi před 3 měsíci, kdy strčil hlavu mezi dveře a futra při zavření a odnesly to jeho oči, takže nastala okamžitá první pomoc na klinice, ale bohužel pravé oko bylo eunakluováno a levé oko se zachránilo do původního "vidění" jen díky antibiotickými očními kapkami :wink: a dnes Alík lítá jako před úrazem a přesto všechno se rád nosí a ještě víc se moc rád chová :D . Dokonce mi nabídli u vetů odkup k jejím známým pro rodinu s pubertálními kluky, ale mají doma zakrslé králíčky, tak jen nevím, jak by ho uchránili před králičí stravou takového nenasytu :lol: : snad rozdílným výběhem a schováním králičí stravy :lol: před Alčem :D , který potřebuje zvýšenou pozornost před ostatními normálně prospívajícími činčilami.

S Tvým činčiláčkem Snowem a ještě k tomu taťkem to bude naprosto stejné, ale navíc jako taťku bych ho ještě klidně nechala dohromady s maminou Coffi aspoň do 3 měsíců jejich dcerky a pak do té oddělené klece, pokud možno i s nízkými policemi. Teď bych police v původní kleci rodičů dala níže taky už kvůli možnému pádu dcerky. Jedině pokud se nemohou přemístit, tak bych do klece blízko poliček zavěsila bezpečnější hamaky pro případný pád. Jinak každá nevidící činčila je víc citlivá na změnu vlastního přemísťování a taky citlivější na přestěhování předmětů ve výběhu, které si zapamatovala ještě z dřívějšího poznávání světa kolem sebe. Později při oddělení by měli být klece blízko sebe, aby se mohli vzájemně přes mříže očichávat a neztratily tak kontakt mezi sebou :wink: . Myslím si, že i když taťka bude nadále slepý, tak to nebude mít velký vliv na případné další potomky, ale radši je lepší zkonzultovat tuto genetiku s odborným veterinářem, specializovaným na činčily a celkově jejich genetiku anebo si o tom přečíst někde na webu. :wink:

macuska64
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: Po Pro 22, 2008 16:29
Místo/Bydliště: Hlohovec,Slovenska Republika

Re: slepota

Příspěvekod macuska64 » Stř Črc 18, 2012 15:56

Neviem čím to mohlo byť,testy má v poriadku,je 100% zdravý,vrátila som k nemu Coffi aj s dcérkou,vyzerá že je lepší než keď bol chvíľku sám,tak uvidím ako sa s tým vysporiada,nechala som im jednu poličku ktorú som umiestila o dosť nižšie aby sa náhodou nezranil,sem tam na ňu vyskočí ale inak je stále dole pri domčeku.

Disable adblock

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: slepota

Příspěvekod vera novotna » Čt Črc 19, 2012 22:36

Snad pomůže nějaký jeho rodokmen předků :wink: třeba z průkazu o původu....a je dobře, že je zpět s Coffi v upravené kleci, aspoň se necítí být zbytečný a má chuť do života, časem si zvykne na svět "s jinýma očima" :wink: ....

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”