dotaz

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Pro 13, 2011 14:24

souhlasim s Martinou.Zodpovedny chovatel, kteremu jde hlavne o cincily a ne zisk nikdy nemuze prohlasit, nebo dokonce doporucit, ze do chovu muze jit samice dokonce mladsi 7mesicu a pod vahoou 550g a dokonce jeste pod 500g.
Zkuseny chovatel stavbu panve pozna, vetsinou dobre rostle samice sirokou panev maji normalne,coz se pozna, kdyz cincilu mate posazenou na kline zady k sobe.Ale nejdulezitejsi je spravyn cas a vaha a nic neuspechat

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Pro 13, 2011 14:29

Tergo, nikdo vás tu neuráží. Pokud vás uráží fakt, že jsou daná nějaká pravidla při chovu, tak to se omlouvám, ale je to fakt. Nikdo neříká, že máte chodit k veterináři a nebo jezdit po chovatelích. Pokud to nepoznáte, tak buďte trpělivý a raději ji dejte do chovu déle. Já osobně chovám déle a spolupracuji se zahraničními chovateli a tak vím, jak má vypadat činčila, která smí či nesmí do chovu a věk 7 měsíců a váha 550 g je opravdu jen minimální a když počkáte o chvíli déle, nic tím nezkazíte.

tergo
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Út Pro 13, 2011 8:22

Příspěvekod tergo » Út Pro 13, 2011 14:29

Aha. Takže dávat samici k samci smí jen zkušený chovatel. protože nikdo jiný nepozná zda je činčila připravena k oplodnění samcem.

Stejně tak je rozdíl zda samice má 545 gramů nebo 550 gramů. A dokonce zda má 6 či 7 měsíců.

Pak většina chovatelů a chovatele zde v ČR jsou nezkušení chovatelé a podle vašeho vyjádření by vůbec neměli chovat pár činčil :)

Děkuji za vysvětlení a za odpověď chovatelce Elleně a ostatním nezkušeným chovatelkám.

jasmin napsal:souhlasim s Martinou.Zodpovedny chovatel, kteremu jde hlavne o cincily a ne zisk nikdy nemuze prohlasit, nebo dokonce doporucit, ze do chovu muze jit samice dokonce mladsi 7mesicu a pod vahoou 550g a dokonce jeste pod 500g.
Zkuseny chovatel stavbu panve pozna, vetsinou dobre rostle samice sirokou panev maji normalne,coz se pozna, kdyz cincilu mate posazenou na kline zady k sobe.Ale nejdulezitejsi je spravyn cas a vaha a nic neuspechat

Vážně máte pocit, že takto poznáte, zda má či nemá činčila velkou pánev? U kolika samic jste toto pozorovala?


martej napsal:Tergo, nikdo vás tu neuráží. Pokud vás uráží fakt, že jsou daná nějaká pravidla při chovu, tak to se omlouvám, ale je to fakt. Nikdo neříká, že máte chodit k veterináři a nebo jezdit po chovatelích. Pokud to nepoznáte, tak buďte trpělivý a raději ji dejte do chovu déle. Já osobně chovám déle a spolupracuji se zahraničními chovateli a tak vím, jak má vypadat činčila, která smí či nesmí do chovu a věk 7 měsíců a váha 550 g je opravdu jen minimální a když počkáte o chvíli déle, nic tím nezkazíte.


Ale mě neuráží fakt, že se považujete za nejzkušenější chovatelku v ČR a okolí. Mě pouze urazilo, to, že když zapochybuji o vašich pravidlech chovu, tak jen proto, že se chci hádat, nebo proto, že jsem oproti vám nezkušenost sama
Pořád nevím, jak má chovatelka, která má doma 7. měsíční samici o váze 545 gramů ještě poznat, zda má tu vámi nastavenou správnou stavbu těla.
Pokud to nepozná, tak je přeci jedno, zda samice bude stará 12 měsíců a bude vážit 750 gramů, nebo ne?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Pro 13, 2011 14:36

:lol: Nikdo nic takového neřekl, ale asi zrovna vám je zbytečné cokoli vysvětlovat, když jste sem přišel jen provokovat.

Trpělivost přináší růže a platí to i v chovu činčil. Určitě u činčil nezkazíte nic na tom, když počkáte s zařazením do chovu na jeji rok, ale rozhodně nesmíte dávat činčily, které jsou menší jak 550 g a a jsou mladší 7 měsíců. Ač vám jako začátečníkovi se zdá stavba těla hloupost, ale pokud má samice stále stavbu těla mláděte, tak porod nemusí přežít. A když to začátečník nepozná, tak stačí počkat o pár měsíců déle.

Disable adblock

tergo
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Út Pro 13, 2011 8:22

Příspěvekod tergo » Út Pro 13, 2011 14:38

Vidíte a zas jen urážíte. Já se nepřišel ani hádat ani provokovat, ale od vás se člověk dočká jen urážek - proč?
Nevyhodili jste náhodou proto i Minlub?

tergo
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Út Pro 13, 2011 8:22

Příspěvekod tergo » Út Pro 13, 2011 14:41

Takže podle vaší definice stavba těla je samice starší 7 měsíců a váhy větší než 550 gramů? Děkuji. V tom případě stačilo začínající chovatelce napsat přesně toto a netvrdit ostatním, že vy jako nejzkušenější chovatelka kromě váhy a staří upřednostňujete i stavbu těla, když jde jen vlastně o to aby činčila byla starší popřípadě víc vážila :)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Pro 13, 2011 14:42

Nevím v čem vidíte urážku ? Píšu jen fakta, které jsou základy. Opět obacíte moje slova a je zbytečné vám cokoli psát. Nejzkušenější chovatelka nejsem a nic z toho co jste napsal, jsem neřekla. :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Pro 13, 2011 14:45

vypada to, ze se chcete pouze hadat a me to nebavi.
Myslim, ze Vam Martej odpovedela dost srozumitelne a jasne.
Jestli mate takovy problem pockat s vekem a neumite zvazit cincilu a poznat, kdy vazi 550g, tak to je fakt problem velky.
Dulezity fakt je i ten, ze samice by nemela vazit mene, nez samec, ponevadz ty mimina muzou byt velka po nem a nemusela by je vytlacit, musela ba ny cisar, nebo zemrela pri porodu, pokud by se ji nedostalo pomoci okamzite.
A na zaver.To, ze si nekdo rika chovatel a tak se muze i prezentovat, dokonce muze mit i velky chov jeste neznamena, ze chova v zajmu zvirat a ne jen pro penize.Ja mela pred vice lety tu cest slyset od jednoho velkochovatele takove silenosti, ze jsem se nestacila divit.Byl to kozesinovy chovatel a dokonce tvrdil zajemcum, kteri mi to rekli, ze k sobe muzou do paru dat dve bile, ze se nesparej, chtel prodat obe.Jesteze o tom ty lidi vedeli a rekli mu sve.Me take rikal veci podobne, ze samice muze zabreznout uz v 6mesicich a mimi odstavoval a prodaval i v 7tydnech.Pribuzenske krizeni pry nevadi, ponevadz se tim muze dostat genove kvalita kozky, coz bylo pro nej nejdulezitejsi a pry to tak delaji i ostatni.Mel v chovu zubni problemy a ty cincily to prenaseli, nebot to neresil, mozna ani nepoznal v tom mnozstvi.Tak mi zde netvrdte, jak jsou vsichni chovatele zodpovedni a sve cincily hlavne miluji a nejde jim jen o zisk.Tohle nejlepe poznate navstevou chovu a chovatelu, vicero, aby si clovek udelal obrazek a nejednou a pak i z komunikace

tergo napsal:Vidíte a zas jen urážíte. Já se nepřišel ani hádat ani provokovat, ale od vás se člověk dočká jen urážek - proč?
Nevyhodili jste náhodou proto i Minlub?

Tak tady mi to zavani dalsi provokaci a kdovi, kdo jste, kdyz si narychlo vytvorite novy nick, ze.Tohle schovavani fakt miluju, zvlast kdyz se pak vytvareji hadky a napadani, zesmesnovani

tergo
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Út Pro 13, 2011 8:22

Příspěvekod tergo » Út Pro 13, 2011 14:50

Jak to, že neřekla?
Sama jste napsala, že kromě stáří a váhy je pro vás rozhodující stavba těla. jasmína k tomu dodala, že musí mít velkou pánev a vy jste teď napsala, že stavba těla je, když má činčila víc jak 550 gramů a je starší 7. měsíců.

Omlouvám se pokud vás uráží, že vás považují za nejzkušenější chovatelku, ale pokud se podívám do vašich starších příspěvků, tak ona magická hranice váhy je z vašich úst. A dokonce se posouvala z oněch 450, 500 až na současných 550 gramů.

Proto mi nedalo se nepousmát nad tím, kde to skončí a zda začínající chovatelka Ellena nakonec nebude muset počítat své samici kolik chlupů má na hlavě, aby mohla samici dát k samci a nebyla zde označena za nezkušenou chovatelku, nebo dokonce za trýznitelku činčil :)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Pro 13, 2011 15:03

Nevím o co vám jde, ale přestaňte provokovat a přehánět. Jediné co Vám řeknu je fakt, že po mých zkušenostech s chovem by měl člověk hledět na to v jaké kondici má činčilu a jak vypadá. A ne kvůli tomu, aby měl výstavní činčilu, ale kvůli jejímu zdraví. Takže rozhodně nedoporučuji dávat činčily s váhou menší jak 550 g do chovu a mladší 7 měsíců. Když jí dáte do chovu v roce, budete mít jistotu, že už je opravdu tak dorostlá jak má být. A dobra stavba těla se opravdu nerovná 7 měsíců a váha 550 g.

Ellene
Nový uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: Ne Pro 11, 2011 12:09

Příspěvekod Ellene » Út Pro 13, 2011 15:14

notak!Já sem to už pochopila hned z prvních pár příspěvků.počkám.nehádejte se prosím nedá se na to koukat!Jsem tu velmi krátce a už tu ani být nechci.Hádáte se tu jako blázni.Ukončíte jednu hádku a přijde další :(
Tak už dost!

Avatar uživatele
verýk
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 423
Registrován: Stř Črc 09, 2008 12:08
Místo/Bydliště: Jablonec nad Jizerou- okres Semily
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod verýk » Út Pro 13, 2011 15:55

Já bych to schrnula asi takto pokud jde o začínajícího chovatele, či někoho kdo chce mít jistotu je nejlepší počkat, a dát samičku až po 1 roce :) je to nejlepší, pokud to není opravdu obřík :wink:

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

...tak ještě jednou...

Příspěvekod lustici » Út Pro 13, 2011 19:04

Tato nebo podobná diskuze se tu již vedla v jiném tématu,
kde jsem se rovněž vyjádřila, že při zařazování samic do chovu
je nejen hmotnost, ale i věk důležitý !
Byla jsem napadena, kde jsem to vyčetla, tak tedy stačí si otevřít
Průvodce Vladimíra Motyčky pro mladé chovatele
Bydlí s námi ČINČILA
vydanou v roce 1998 nakladatelstvím FRAGMENT

a to na straně 28 - 29 ODCHOV MLÁĎAT
"Činčily pohlavně dospívají mezi 5-6 měsícem,
ale jejich tělesný vývoj není v té době ještě zdaleka ukončen.
Do chovu bychom proto neměli zařazovat zvířata mladší než 9 měsíců."

Pokud se podíváme na hmotnost, tak je uváděna na straně 18
TĚLESNÁ STAVBA ČINČIL
... 500 - 600g ...

Před pořízením činčily bych tuto příručku doporučovala přečíst,
má pouze 31 stran, ale myslím si, že je tam ten pravý základ.

(Za velká písmena se omlouvám, ale je to opis originálu názvu knihy
a kapitol, rovněž tak zank/název nakladatelství.)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Pro 14, 2011 11:21

V tehle knizce se toho moc nedozvis, byla jedna z prvnich, kdyz lidi teprve s cincilama zacinali a prislo mi spis, ze to bylo napsano stylem kozesinoveho chovatele, nevim.Daleko lepsi byla dalsi knizka od nemecke veterinarky, kde se toho dozvis daleko vic a pak ta nejnovejsi, tez od nemky a tam je dokonale vse.Pokud se pamatuju, ona doporucuje dat samici do chovu az v 1 roce.Ted tu knizku nemam u sebe, kdo ji mate, nebo vite, jak se jmenuje, pisnete to sem.

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”