kolaps činčilky

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

kolaps činčilky

Příspěvekod lara » Stř Bře 20, 2013 21:07

volala mi slečna co má ode mne činčilu .... že činčiláčka měla puštěného a po návratu do klece zkolaboval .... tak mi uplakaná volala co má dělat tak sem rychle našla číslo na veterinu tady v praze co má nonstop .....
jediné co sem z ní dostala bylo že při výběhu okusoval zeď která je napuštěná latexovým lakem .....
Na veterině ji řekli že činči mohla utrpět šok či co nebo ji začíná cukrovka ( je to mladý sameček kterému je 5 měsíců ) což se mi nazdá !!! Doktor byl evidentně " odborník" protože slečna byla s činčilkou uvnitř 10 minut dostal infuzi a injekce nejspíš s "béčkem" . Prý slečnu vyzpovídal čím krmí - u mě byl zvyklí že dostával seno+granule+okus+ a sušené mlsky , čerstvé se mi neosvědčilo. Slečna říkala že pokračuje v krmení co sem ji doporučila granule (berkel nebo ovator, ) seno, větve na okus,+ občas sušené mlsky ( jablko,mrkev,nať,goji,pampeliška,heřmánek, šípek atd) takže si myslím že krmení má dobré! Doktor prý byl hroooozně v šoku že mu nedává různé čerstvé ovoce a zeleninu ....... evidentně odborník :-(
jen podotýkám že za těch deset minut co tam byla nechala doktorovi 1500.-
musela sem se podělit protože sem mírně řečeno v šoku ... hned zítra volám doktorce Lietavcové !!!!
mohu znát váš názor prosím?

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod Terezka » Stř Bře 20, 2013 22:22

Tipovala bych na unavu z běhání. Je mladá, třeba se prostě unavila. Ale nevím, jak situace vypadala.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod jasmin » Stř Bře 20, 2013 23:31

Unava, epilepsie,krece, nebo bohuzel ten srdecni selest, ktery ale zjisti vet, ktery s cincilama ma zkusenost a hlavne maji pristroj na tohle, myslim, ze se jmenuje Ekokardiograf.Nejdrive poslechem, pak tohle.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod Lenca » Čt Bře 21, 2013 7:55

Škoda peněz u špatného veta :( určitě at zajede tam,kde už aspon párkrát činčilu v rukou měli a snad se zjistí něco víc, alespon si ji Lietavcová poslechne jestli to neni srdičko třeba to mohlo byt jen z běhání,to tu psalo myslim dost lidí, že po běhání činčilka kolabovala třeba z přehřati. U kterého veta byla? Abychom si dali také pozor a nejezdili tam.

Disable adblock

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod lara » Čt Bře 21, 2013 9:23

zatím nemám žádné nové informace .... čekám u telefonu co bude ....
byla u veterináře v ¨Praze v Hloubětíně kde mají non stop , u jakého konkrétně vyzjistím .....
no, sem zědavá !!!!

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Bře 21, 2013 10:51

Zažila jsem taky u nové činčilky, byla ze Zveráče, dodnes jí říkám barbucha i když se jmenuje Amy. Nebyla zvyklá běhat, skákat, činčilák ji prohnal a nastal taky takový kolaps. Nechala jsem jí na seně, dala pryč poličky, domek, protože padala ze všeho, tak aby si neublížila. ˇčerstvé jablíčko a absolutní klid. Ještě jsem vyvětrala, aby se ochladila. Ne moc, ale trošku. Zvetila se cca za půl hoďky, já se vetila teda podstatně déle. :wink: Potom se to opakovalo ještě jednou, ne v takové míře. Ale jsem opatrná, jakmila se začnou honit, jakoby ji chráním. Až to Žolina přejde, tak se zase láskujou.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod Wulfina » Čt Bře 21, 2013 10:58

Bych volala radši Chylíkovou - nemá protivný sestry a ví, co mluví.. narozdíl oid veterinářky na Hůrce... :roll:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod martej » Čt Bře 21, 2013 11:10

Já bych to tipla nervovy kolaps (činčila neustále padá a motá a vypadá jak opila) - činčily to někdy mívají, je dobré dát do vody bečko a nechat ji v klidu - třeba v přenosce s granulema a senem a po dvou hodinách ji dávat napít vody s bečkem. Do druhého dne by to mělo být v pořádku - pokud ne, zajít k odborníkovi at udělá další vyšetření

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod lara » Čt Bře 21, 2013 12:07

mám další informace, sameček je o.k. :-) ! trochu unavený ale prý dobré. Když sem z ní páčila info co se vlastně všechno stalo a co tomu předcházelo tak sem se dozvěděla že ho měla puštěného na vyběhání cca po týdnu a že jí trochu okousal zeď která byla napuštěná latexovým lakem .... takže to opravdu mohlo být vyčerpání + se do toho mohl trochu přiotrávit ...... chjo ...

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Bře 21, 2013 12:35

Tak hlavně že se to chýlí k dobrému konci a [-X opravdu pozor na to co koušou, "odkšicnout" - to je můj odborný výraz, kšic a jsou pryč. A hlavně sledovat, někdy se zdá že běhání nebere konce, ale já dodržuji pokud jsou čilejší 1/2 hoďku, mezitím uklidím, vyměním krmení. Pokud jsou línější, tak i 3/4 hoďky, ale zbytečně nepřetahuju.

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

Re: kolaps činčilky

Příspěvekod lara » Čt Bře 21, 2013 12:57

no ... to je to ....
slečna si musí dávat pozor a ohlídat si to...
dávala jsem jí odkaz na diskusi, i na konkrétní témata co si má prostudovat tak uvidíme ...
pozitivní je že sameček je o.k. :-)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”