uchovneni samic a prodej mladat zkusenych chovatelu v USA

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

uchovneni samic a prodej mladat zkusenych chovatelu v USA

Příspěvekod jasmin » Stř Srp 25, 2010 11:28

Tak jsem si dala praci a zaridila preklad urcitych veci od me zname, ktera se cincilami zabyva jeji rodina a pratele po generace a ma i jmeno ve svete.Od ni jsem sbirala veskere cenne rady a ucila se, jak o cincilu pecovat a i ohledne vseho okolo nich uz pred 12lety, kdy tady jeste cincilu nikdo moc neznal.
Ji verim ohledne chovu a vseho nejvice, ponevadz jsem mela tenkrat moznost videt cincily, ktere mela u sebe a 17lete nebyly vyjimkou a byly hlavne zdrave.Zdrave uz nebyly ty, ktere zachranovala a brala si do adopce, lecila.Od ni jsem mozna ten vzor odkoukala a v mensim jsem s tim zacala tady se zachranovanim cincilek v ohrozeni zivota, tyranych apod.
Poptala jsem, kdy je nejlepsi pripustit samici k chovu, dat k samci, jak casto muze cincila rodit a jak dlouho prestavky a hlavne, kdy prodavat mladata.T
Tak, tady jsou odpovedi, treba vas budou zajimat a hlavne se nektere veci lisi.Je na kazdem, jak si to udela, ale kdybych nevidela na vlastni oci zdrave chovy, tak bych to sem nepsala.
Samice by nemela jit k samci pred dosazenim 12mesicu, 8mesicu je malo.Tamni kozesinovy chovatele vybiraji do chovu velmi peclive pouze hodne kvalitni samice, ktere maji dobrou vahu, 550g je pry dobra startovni vaha,ale nizsi vaha nikdy.!Velmi dulezita je tez velka panevni kostra, aby porod probehnul bez komplikaci, dobra stavba kosti, zubu, musi byt zlutooranzove, ponevadz kazdy porod samici velmi vycerpava a ma vliv na kosti a zuby nejvic.Vybiraji samice podle jejich babicek, prababicek, ktere byly zdrave a dozily se dobreho veku, rodily zdrava a dobre vyvinuta mladata a kde nebyly zdravotni problemy a geneticke vady.Taktez teticky a sestry samic.Nechavaji samici porodit trikrat do roka a pak 3-4roky odpocinout.Nejlepsi cas pro rozeni mladat je leden-brezen.Samice musi mit tez prsni bradavky , jinak nebude mit mleko a nebude moci kojit.O mladata samecky by se mel starat samec a o samicky zase samice, jedine tak pry se nauci spravne socializaci sveho pohlavi a spravnemu chovani cincilek.
Takze. pokud chceme zdrave chovy, tak musime vybirat samice do chovu podle zdravi a jakeho se dozily veku jejich prababicky, babicky a samice v techto liniich, zdrave a svelkou panevni kosti, dobrou vahou a stavbou tela, jinak zdravy chov nikdy nedocilime se slabymi a neznamymi zviraty, hlavne nepripoustet samice ze zverimexu a neznamych chovu.A to nejdulezitejsi, co mi psala a jak to praktikuje ona a jeji pratele cincilari.Mladata neprodavat v zadnem pripade pred 4mesicem!Jak jsem pochopila, tak se kolem 3mesice odstavi a do 4mesice se nechaji kluci s otcem a holky s maminou, aby je naucili potrebne veci pro zivot a jeste posilili.Tady se pak nemuzeme divit, ze je tolik nemocnych cincil a predcasne jich umira.
Poptala jsem ji jeste ohledne toho, zda je cincila diabetik rozeny a jeste nejakych drobnosti, tak cekam na odpoved.

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: uchovneni samic a prodej mladat zkusenych chovatelu v US

Příspěvekod martej » Stř Srp 25, 2010 12:06

Ahoj,
věřim, že si našla opravdu zkušenou chovatelku ale v některých věcech si ji asi špatně rozuměla.

Když začnu od začátku, tak je opravdu dobrá věc vybírat si činčilu i podle prarodičů, protože většinou se vše dědí ob generaci. Ale taky si musíte uvědomit to, že takhle poznáte jen, jak ta činčila asi tak bude vypadat. Nemoci vůbec nemusíte poznat, protože když se na začátku ledna dvoum parum narodí miminka, ty pak za rok dáte na sebe a budou mít opět miminka, tak prarodičům bude přes dva roky a třeba nemoc zubů se u nich vůbec neprojeví. A hlavně tady u nás v čechcáh ta tradice neni tak stara a mnoho chovatelů je vůbec rado, že ví, jaký ma ta činčila rodiče.

Samici je určitě dobré dávat dohromady se samcem, když má 550g, ale ja bych ještě dodala, že bychom ji k němu měli dát po říji, aby měla ještě šanci trochu víc přibrat a samec by měl mít také přes 500 g.

S tím prodejem to je opravdu hloupoust. Myslim, že pani to myslela tak, že necháš mimina do 3 měsíců u maminy a pak je oddělíš a rozdělíš na samce a samice.
Rozhodně nemůžeš nechat do 4 měsíců samečky s tatou, protože kdyby nahodou pohlavně dospěly, tak je tata zabije a naopak mamině tam nemůžeš nechat samičky do 4 měsíců, protože některá mimina jsou schopna pít od maminy do 5 měsíců a ona ti mezitim porodí a totálně se vyčerpá. Nehledě na to, že tak se mimča hrozně fixujou na rodiče a mají pak větší stres při oddělení. A hlavně jestli paní píše, že je nechá třikrát porodit a dost, tak by to s rozdělenym samcem ani nezvládla.

Jinak souhlasím s tim, že bychom měli dávat do chovu jen činčily s dobrou váhou, povahou, kvalitou srsti a zdravé.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Srp 25, 2010 12:20

Kdyz ono se to na dalku spatne preklada a nekdy i chape to prelozene, co prijde.
Bylo tam, ze o samecky se stara samec a o samicky samice, pak z nich budou opravdu dobre cincilky.
Samozrejme, ze nebylo mysleno nechat mladata u maminy do 4mesicu, ve 3 uz se musi odstavit, ale jeste ji poptam, jestli je davaji zvlast, ale asi ano, kluky i holky samostatne.
Jak bylo napsano, tak nejdulezitejsi je ta stavba tela, hlavne velka panevni kost a aby mela samice prsni bradavky.
Ono si tam muzou dovolit jit az do kolena prababicek a podle nich vybirat kvalitni samice pro dalsi chov, ponevadz tam s cincilama zacinali mezi prvnimi, takze uz vedi, jestli nekde takhle pozadu byly zdravotni problemy a pripadne geneticke vady.Bohuzel nekteri kozesinovy chovatele u nas pripousteji i pribuzenske pary a neresi i lethal, jak jsem slysela pred lety na vlastni usi.Proto tam maji zdravejsi chovy, nemocni a spatni jedinci byli pouze s petshopu-zveraky, kde stejne jako u nas o cincilkach v mnoha nevedeli nic a bohuzel, co jsem mela z tamniho zveraku, tak mely vsechny zdravotni problemy a umrely jeste, jako mladata.Nebylo divu, ponevadz cinan,kteremu zverimex patril je mel ve vyloze v kleci, dospela mladata s rodici, sourozenci a krizilo se to tam hlava, nehlava:-( a na cestu pri prodeji cincily nam dal pytlik s orechama a mandlema, ze pry to je pro ne nej:-(.Jesteze jsem si zavcas zjistila pak info, ale bohuzel jeden vlasak jsem mu stihla jeste dat.Stejne umrel druhy den zniceho nic necekane behem par minut.Mluvila jsem na nej, dala mu ten orech a sla se sprchovat.Za chvili jsem se vratila a koukal na me z kury, oci otevreny a vypadal, jako zivej, ale bohuzel uz nezil.Vubec to nechapu dodnes.:-(

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Srp 25, 2010 13:12

Určitě je musejí oddělit, by se jim mohli jinak nakrejt a byla by pohroma. Jestli to nemyslela tak, že pak k samcům da dospělyho samečka a k samicim dospělou samičku. těžko říct, ale toho samce bych k samečkům nedavala ze stejnýho důvodu, jako kdyby byly s otcem. Já vždycky mrňata odstavim a pa je davam rozděleny do školek...teď o prazdninch sem měla 5 klecí se školkama, protože sem se bala dát k 5 měsičnim samicim tříměsični - bala jsem se, že je budou nahanět a budou vystresovany, tak sem měla těch školek vic.

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Srp 25, 2010 13:26

Tak to fakt ted nevim, jak to myslela, musel by s ni clovek mluvit primo.
To nejdulezitejsi je ale jsane, ze se pro kvalitni chov bez nemoci a genetickych vad musi vybirat dobre stavene zdrave samice pres nekolik pokoleni znam chov a s velkou panevni kosti, prsnimi bradavkami, ne mladsi jednoho roku a minimalni vahou 550g, aby brezost a porod probehly bez komplikaci, mela dostatek mleka pro vsechna mladata, aby mohla co nejdele kojit, ponevadz materske mleko je pro mladata a jejich zdravy vyvoj kosti, zubu nejdulezitejsi co nejdele pit.Porod je pro samici velka zatez hlavne ne kosti, zuby.A ze mladata rozhodne neprodavat ani v 8mesicich a ne pred 4mesicem, kdy na odchod do noveho prostredi se musi nejdrive pripravit odstavem mesic predem.A samici nechat urcite odpocinout po trech porodech oni to delaji 3-4roky

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Srp 25, 2010 13:33

s tím 4 měsícem moc nesouhlasím, myslím, že je dobré je dát do nového domova ve 3 měsich nejdřív 14 dní po odstavu. Po třetím měsici si začinají dělat nějaké navyky a je dobré aby byly u nového majitele a učili se jak lést na ruku, mazlit se a učit se co směji a co ne.

Jinak dobře stavěna samice může mít taky problémy s porodem. Je tu jen menší riziko, ale nikdy nebudeš mít 100% jistotu, že bude porod u kvalitní 650 g samice v pořádku a že ti pak odkojí všechny mladé.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Srp 25, 2010 14:28

Jo, tohle psala take v tom smyslu, ze ani tak nemas 100%jistotu, ale jisty predpoklad a daleko mensi riziko.
Nevim, nechci se prit, kdy je pro mlade lepsi je dat do noveho domova, asi to ma kazdy jinak, muzu jen soudit podle toho, jak dloho se cincilami zabyva a je to jeji zpusob a ten nechci zpochybnovat.Osobne si myslim, ze ve 3mesicich uz je to O.K. a melo by to stacit, ale rozhodne bych je nedavala ja osobne driv.A take neni dobre je ihned po odstavu od matky rovnou prodavat, ale nejdrive odstavit od rodicu a nechat jeste odtavene aspon 3tydny, aby ten prechod a stres byly pozvolne.

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”