Samec vs. Samička a porod

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Skyppi
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: Ne Lis 13, 2011 20:43
Místo/Bydliště: Tachov

Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Skyppi » Čt Bře 14, 2013 22:01

Zdravím,
podle vážení máme březí samičku ze 480g jsme dnes na 650g.
Vůbec nevím kdy očekávat mimča, bifluju tady každej topic abych se dozvěděl víc (jsme prvorodiče) .
Tak se teda zeptám:

Samec musí po porodu ven z klece? Někde tu píšou že nemusí, že může samičce pomáhat a starat se o mimča.

Po porodu kdy můžeme k mimčům, vážit atd. ??

Kdy jim dát novou podestýlku?? aby jsme nenarušily novorozenecké klima.

B-komplex a kočičí mléko. Povinnost nebo doporučení?? Pokud samec zůstane v kleci misky na jídlo zvlášť (pro každýho jinej styl stravy, obzvlášť pro samici) nebo se rozdělí o jednu misku?

Disable adblock

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod genca » Pá Bře 15, 2013 7:53

Napíšu, jak to dělám já :wink: . Samec zůstává se samičkou, pokud ji hned obskočí znova, tak příště oddělit, aby měla pauzu, pak se vrací až po odstavu mimin. Mláďata můžete brát do ruky prakticky hned, já je nacházím zpravidla už suché, jinak bych asi počkala až oschnou a potom. Samici to nijak nevadí, jen si je pak zkontroluje, jestli jsou to ty její :D .
Kočičí mléko nepřidáváme, myslím, že se to využívá jen při dokrmování osiřelých mimin, samičce se sice dá nasypat na granulky, ale nevidím důvod to dělat, když je vše ok. B komplex se dává když nechce samice dost jíst, nebo obecně jakákoliv činčila, takže taky ne nutnost. V případě využití by B komplex mohl i sameček, to mléko bych mu asi radši nedávala, ale pokud je budeš mít spolu, tak tomu nezabráníš... :wink:

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod genca » Pá Bře 15, 2013 7:54

Jo a ještě - sameček s péčí o miminka opravdu pomáhá. A čištění je možné i okamžitě, to nijak nevadí, jinak prostě až je potřeba. :)
Přeji pěkná a zdravá miminka. :D

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod martej » Pá Bře 15, 2013 9:08

Já osobně bych ve vašem případě příkrm samičce dávala, protože jste ji dali příliš brzo do chovu. Je malinká ( samičky mohou do chovu od váhy 550 g). Je potřeba ji teď i hlídat, kdyby měla problém při porodu, abyste mohli zasáhnout. Já samečka odděluji od samičky, až když zabřezne potřetí za sebou, ale Vám bych doporučila samečka oddělit již teď, aby samička znova nezabřezla a mohla se po mláďatech odpočinout a nabrat váhu. Jako přikrm bych ji dávala směs vloček, otrub, sušeného mléka a roboranu H (10 polevkových lžic vloček, 5 lžic otrub, 5 lžic sušeného mléka, 1 čajová lžička roboranu). Tuto směs přidávejte každý den ke granulím (cca 1 čajovou lžičku). Do napáječky ji můžete dát vitaminy: například je dobrý Multi C mulgat (http://www.svetkrmiv.cz/vitaminy-a-mine ... gat-10ml-7).

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Wulfina » Pá Bře 15, 2013 10:05

Za prvé, chudák samička... v takto malé váze o ní po porodu můžeš i přijít. Samice by měla mít aspoň 550g, než zabřezne... Takhle riskuješ její i miminků život...

Co se týče samce, každý dělá jinak. Mě se osvědčilo samce nechat u porodu a hned, jak jsou všechna mimí venku, tak samce vzít a dát ho do menší klece a tu klec i sním dát k samici do klece. Samice tak bude mít klid na sebeočištění, očištění miminek a zároveň se vyhneš tomu, aby ti samice hned po porodu zabřezla - samice jsou po porodu unavené a většinou se otravnému sexuchtivému samci neubrání a je zaděláno na další mimí. Několikátá březost za sebou je pro samici velmi vyčerpávající a podepisuje se to i na dalších miminkách. Jsou samice, které nemejí problém samce odehnat, ale prvorodičky většinou neví co mají dělat (kor ta tvá je ještě maličká) a může se lehce stát, že ti do toho vlítne znova.

Po porodu tak 2 dny vyčistit, aby samice byla s mimí v čistém. Dál hned po porodu mimí zvážit a pak vážit denně, přibližně ve stejnou hodinu, abys věděl, jak mimí přibíraj. Pokud by nepřibírali, tak dokrmovat.

B-komplex můžeš dát matce po porodu do napáječky-ale není to nutné.
Kočičí mlíko (prášek) míchám s vločkama a má ho tam samička k dispozici, není to na škodu. miminka, když pak poznávají svět, tak ho ochutnávají a můžeš to brát, jako "přirozené" dokrmování.

Pokud je samec odstaven, každý má svojí misku, samici můžeš na denní dávce přilepšit.
Pokud je samec se samicí, dáváš o něco více než je denní dávka.

http://chsvertuamor.webnode.cz/poznamky ... ov-mladat/

Skyppi
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: Ne Lis 13, 2011 20:43
Místo/Bydliště: Tachov

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Skyppi » Pá Bře 15, 2013 15:49

To je právě to že každej napíše něco jiného, když jsme samičku přivezli tak jsme jí vážily měl 400g po prozkoumání internetu jsem se někde dočetl že od 450g může k samcovi. Tak jsme je začali seznamovat. A ejhle během 4 měsíců se skamarádili až tak že budou mimča. Tak teď zkoumáme co dál..

Samec se stará už teď, jen se člověk přiblíží ke kleci už cvakají zuby ;-)

Škoda jen že jsme nevysledovali kdy zabřezla. Jelikož těch zmiňovaných 480g měla někdy v prosinci když jsme si poprvé mysleli že jsme v tom. A ono nic.. 14dní zpět jsme se znovu zvážili a právě že stále přibíráme.. tak se nám to povedlo..

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Wulfina » Pá Bře 15, 2013 19:55

Všichni činčiláři (i zahraniční) i někteří veterináři se shodli na tom, že opravdu v 550g minimálně smí samice k samcovi. Je to pro její bezpečí.
Samo, že množitel hodí k samici samce hned, jak to jde. A je mu fuk, zda mu samice vydrží jeden porod nebo 2...
Myslím, že zrovna v tomto jsme činčiláři v celku jednotní... Když už zkoumám internet, tak najedu na weby činčilářů a nejdřív koukám, ptám se a pak dělám...

Teď se spíš modlete, aby to samice přežila...

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod tarja666 » So Bře 16, 2013 3:03

že by samice mohla k samci od 450g jsem také nikde neviděla. Dříve možná 500g, ale těch 550g se teď píše snad téměř všude. Navíc pokud měla samice jen 400 a už jste začali seznamovat, tak je to pěkně nezodpovědné, jelikož mohla zabřeznout hned - to už se nám také stalo, ale samice již samozřejmě měla přes zmiňovaných 550g.
Možná příště lépe opravdu vše zjistit a teprve pak jednat. Přeji, aby samička vše v pořádku zvládla.

Skyppi
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: Ne Lis 13, 2011 20:43
Místo/Bydliště: Tachov

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Skyppi » So Bře 16, 2013 6:50

tarja666 napsal:že by samice mohla k samci od 450g jsem také nikde neviděla. Dříve možná 500g, ale těch 550g se teď píše snad téměř všude. Navíc pokud měla samice jen 400 a už jste začali seznamovat, tak je to pěkně nezodpovědné, jelikož mohla zabřeznout hned - to už se nám také stalo, ale samice již samozřejmě měla přes zmiňovaných 550g.
Možná příště lépe opravdu vše zjistit a teprve pak jednat. Přeji, aby samička vše v pořádku zvládla.


Ale 400g měla když jsme ji přivezli, seznamování právě začlo v 450g

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod chovamcoumim » So Bře 16, 2013 9:22

Tak hlavně aby to mimi a mamina zvládli,my jsme měli před dvěma roky štěstí,dovezla jsem si samičku měla šest měsíců a váhu na svůj věk v poho,ale už byla březí což jsem nevěděla,až v osmi měsících porodila malé a to byl pořádný šok,takže jsme si ji už březí dovezli,pár dní před porodem měla chudinka 550gr,naštěstí bydlela a stále bydlí s kamarádkou a svojim mimkem no teď už je to velká holka,ale bohužel se narodila slepá,ale nijak jí to nevadí.A k samci bych jí nedala,myslím tu těhuli co jsme si dovezli.Já bych samce po porodu oddělila,sice budou smutnit,ale pro záchranu samičky je to nutné,kdyby zabřezla znova tak by jí to mohlo stát život.Tak držím pěstičky [-o<

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod martej » So Bře 16, 2013 10:39

Taky bych ji před porodem oddělila - když dáte samečka do malé klícky, tak tam bude hrozně dlouho. Je lepší ho teď oddělit, aby byl sám, protože než se samička dá dohromady, tak to může klidně trvat i půl roku. přeji ať vše dobře dopadne ;-)

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Kacka » So Bře 16, 2013 17:43

Zdravím, jsem na tom úplně stejně jako Skyppi, samičku jsme dali k samečkovi, když měla 480g, nyní má 630 a čekám každým dnem, kdy porodí. Že by samička měla mít víc vím, jen když jsme ji brali od chovatelky, tak měla sotva 300g, museli být předčasně odstavení od mámy, tak pomalu rostla. Na těch 480g se dostala až tak v roce a půl a to ještě začala pořádně běhat a jíst, jak jsme je pouštěli spolu běhat (ale hlídali jsme je, aby k ničemu nedošlo, jen spolu byli venku a v kleci každý ve své). Chovatelka mi říkala, že bude menší a můžeme je dát k sobě už tak v těch 480g....

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Wulfina » So Bře 16, 2013 19:07

V tom případě to nebyla chovatelka, ale množitelka, když kecá takový hlouposti... :roll:

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Kacka » So Bře 16, 2013 20:30

no tak teď mi asi nezbývá nic jiného, než doufat, že to Cloe zvládne [-o<

Skyppi
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: Ne Lis 13, 2011 20:43
Místo/Bydliště: Tachov

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Skyppi » So Bře 16, 2013 21:17

Máme připravený B-komplex tak jim dopřejeme.. + tableta na 1l vody. Tak nějak by to mělo být žejo?

A dnes jsme si domů přivezli další páreček. Paní říkala že je samička březí. Ale samička má 577g a to má prý 27.3. porodit, ale přijde mi to jako kravina z toho důvodu, že Princezna má mnohem víc. Dokonce se jako těhule chová.

(Ono s paní bývalou chovatelkou to bude asi jinak - když jako mlsku dávala každý týden plátek sušeného slazeného ananasu)..

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Wulfina » Ne Bře 17, 2013 9:24

Ale až porodí.. během březosti se B-komplex nedoporučuje dávat...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod martej » Ne Bře 17, 2013 10:15

Proto je lepší si vybírat, jakou činčilku si poříditě domů. Pokud chcete mít miminka, měla byste si rozmyslet, jakou činčilku dáte do chovu, aby se Vám rodila silná, životaschopná miminka. A hlavně nechápu, jak Vám někdo může prodat páreček, ve kterém je samička těhotná a už v posledním stadiu těhotenství #-o Je to velmi nebezpečné a samička může v tuto dobu potratit.
Jinak pokud Vám činčilky normálně jedí a nemají problém s přijímáním potravy, tak je zbytečné dávat b-komplex. Jediný v čem pomůže, tak že se jí zvýší chuť k jídlu. Já osobně bych jim dala komplexní minerály a sem tam jim něčím přilepšila - a hlavně odstavila samce, když mají obě malé váhy.

Skyppi
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: Ne Lis 13, 2011 20:43
Místo/Bydliště: Tachov

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Skyppi » Po Bře 18, 2013 9:19

Tak a je to...

Dnes ráno byli Skyppi a Princezna zalezlí oba v domečku. A linuly se tam odsud nějaké další zvuky. A ejhle máme 2 zdravá miminka :D Mají se k světu Váží po 42g :D

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Kacka » Po Bře 18, 2013 19:37

gratuluji a zároveň doufám,že na tom budeme podobně :-)

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Kacka » Út Bře 19, 2013 18:56

Chci se ještě zeptat...je pravidlem, že samička před porodem něco zhubne a je protivná na samce? Naše Cloe pořád přibírá a teď je to tak 10 gramů denně (+- nějaký gram), dnes má 654g a na samce taky nijak nevyjíždí. Tak nevím pořád, kdy mám očekávat miminka. A pořád mám dilema jestli po porodu dát samce pryč nebo ne :-/

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod minlub » Stř Bře 20, 2013 7:50

Pravidlem to není. Často se chovají úplně normálně a ráno najdeš miminka. Některé před porodem uberou, některé mi příbírali až do porodu.
Jestli se jedná o tu samičku, co šla k samečkovi s nižší váhou a věkem, oddělila bych samečka aby si odpočinula a nezabřezla znovu. I když se váhově bude zdát v pořádku, důsledky toho, že neměla dostatek živin pro svůj růst se mohou objevit při dalších vrzích.

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Kacka » Ne Bře 31, 2013 14:17

Tak už i já hlásím nové přírůstky. Dnes dopoledne se nám narodila dvě krásná miminka, pohlaví ještě nevíme, maminka si je hlídá a skoro nám je ani neukáže, ale už se nám podařilo zjistit, že mají 46g a 52g a mají se čile k světu. Cloe je šikulka, krásně to zvládla, tak snad vše bude v pohodě, když byla menší... :D

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod minlub » Út Dub 02, 2013 7:37

Gratuluju :D Hlavně první dny hlídej váhu miminek, i maminky. První tři dny může váha miminek klesnout nebo stát, ale po 3 dnech už by měli začít nabírat. Mamince přilepši, aby měla dostatek mléka a bylo výživné.

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Kacka » Út Dub 02, 2013 15:20

Tak prckové jsou na světe dva dny a už mají 52g a 57g, jestli to takhle půjde dál, tak to budou za chvíli pěkní cvalíci :-) Ale jsem hrozně ráda, měla jsem strach z toho, jak to bude probíhat a zatím mi dělají s mamčou jenom radost :-)

Skyppi
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: Ne Lis 13, 2011 20:43
Místo/Bydliště: Tachov

Re: Samec vs. Samička a porod

Příspěvekod Skyppi » Po Dub 08, 2013 21:25

Skyppi napsal:Máme připravený B-komplex tak jim dopřejeme.. + tableta na 1l vody. Tak nějak by to mělo být žejo?

A dnes jsme si domů přivezli další páreček. Paní říkala že je samička březí. Ale samička má 577g a to má prý 27.3. porodit, ale přijde mi to jako kravina z toho důvodu, že Princezna má mnohem víc. Dokonce se jako těhule chová.

(Ono s paní bývalou chovatelkou to bude asi jinak - když jako mlsku dávala každý týden plátek sušeného slazeného ananasu)..



Tak i druhý páreček nám udělal radost: 5.4.2013 * 2 krásné mláďátka. Samce jsme oddělily mají k sobě opravdu blízko. Úplně je nám jich líto jak si se samičkou podávají packy přes pletivo.

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”