Pisek

Diskuze o bydlení, venčení a klecích.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » So Ún 23, 2008 17:18

Ostré hrany můžou mít samotná křemičitá zrna :? .

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Ún 23, 2008 17:27

STYRO napsal:Ostré hrany můžou mít samotná křemičitá zrna :? .
nevim no..sem ho taky používala a myslim, že je lepší jak apetit v kterým jsou viditelny ;-) je to na každým, ale v přírodě to taky nepřebíraj ;-)

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » So Ún 23, 2008 17:56

Martej napsal:...v přírodě to taky nepřebíraj ;-)

Přírodu si bohužel za příklad brát nemůžeme :roll: . Pokusím se vysvětlit:
Příroda nemá žádnej citovej vztah k jednotlivci. Jde jí maximálně o zachování rodu. Pokud uhyne jednotlivá činčila, nebo i celá kolonie, nic se neděje pokud žijou další. Pokud by tedy narazila činčilí kolonie na nevhodný písek a z toho důvodu by třetina populace uhynula, nic se neděje. Buď se zvyšek odstěhuje jinam, nebo jedinci prošlí selekcí budou odolnější anebo celá kolonie uhyne. Žádná tragédie, v susedství jich žije ještě několik :wink: .
Pokud budete mít stejný přístup ke svým činčilám i vy (nevadí že moje činče uhynuly, vždyť kámoška má právě mladé na odstav), klidně to na "přírodu" nechat můžete. A je pravděpodobné že ty přeživší budou mít zvlášť tuhej kořínek. Pokud vám ale záleží na každé jednotlivé, třeba jim do života aktivně zasahovat. Jednou větou: činčily v přírodě nechodí ke zvěrolékaři, tak je tam neberte ani vy :twisted: .

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Ún 23, 2008 18:47

STYRO napsal:
Martej napsal:...v přírodě to taky nepřebíraj ;-)

Přírodu si bohužel za příklad brát nemůžeme :roll: . Pokusím se vysvětlit:
Příroda nemá žádnej citovej vztah k jednotlivci. Jde jí maximálně o zachování rodu. Pokud uhyne jednotlivá činčila, nebo i celá kolonie, nic se neděje pokud žijou další. Pokud by tedy narazila činčilí kolonie na nevhodný písek a z toho důvodu by třetina populace uhynula, nic se neděje. Buď se zvyšek odstěhuje jinam, nebo jedinci prošlí selekcí budou odolnější anebo celá kolonie uhyne. Žádná tragédie, v susedství jich žije ještě několik :wink: .
Pokud budete mít stejný přístup ke svým činčilám i vy (nevadí že moje činče uhynuly, vždyť kámoška má právě mladé na odstav), klidně to na "přírodu" nechat můžete. A je pravděpodobné že ty přeživší budou mít zvlášť tuhej kořínek. Pokud vám ale záleží na každé jednotlivé, třeba jim do života aktivně zasahovat. Jednou větou: činčily v přírodě nechodí ke zvěrolékaři, tak je tam neberte ani vy :twisted: .


To takhle brát nemůžeš proboha. A proč by měla z koupani v písku chcípnout? ten křemičitanovej písek se nema davat proto, že tam jsou opravdu kousky, které jsou ostrré, ale když zajdeš do pískarny, tak uvidíš na první pohled, jaké je maji a jaké ne. Kdyby to bylo pro ně tak hrozně nebezpečné, tak to v zoo davat nebudou ;-)

Disable adblock

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » So Ún 23, 2008 19:24

Já netvrdím že to ohrožuje přímo život, jenom že je to nevhodné. A v ZOO určitě nebudou používat Sandy - 80Kč za kilo, to by dlouho nezvládli. Kromě toho, pokud se jim tam rodí mladé, tak ňáká nemocná činčila je zase rozházet nemusí. K tomu by nám snad řekla víc Tuta.
Chtěl jsem jen podotknout, že tu určité riziko je. Je třeba dobře zvážit všechna pro i proti...

Avatar uživatele
Tea
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Po Lis 05, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Odry

Příspěvekod Tea » So Ún 23, 2008 23:09

Líbí se jim. Dala jsem jim ten světlý přesytý přes sítko a v pohodě. Smíchám jim ho asi ještě s apetitem, vyzkouším, jaké to bude. Chudáci činčilky, pořád nějaké změny. Někdy si říkám, že je to strašné mít doma jakékoliv zvíře- něco se jim stalo nebo je něco bolí nebo se jim něco nelíbí a nemůžou to říct. Chceme pro ně to nejlepší, ale co je nejlepší?

Avatar uživatele
Tea
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Po Lis 05, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Odry

Příspěvekod Tea » So Ún 23, 2008 23:25

nevím ,nevím. řeknu to asi takhle: u nás se zvířata mají skvěle, ale jak tak někdy přemýšlím, možná jim do toho jejich života zasahujeme až příliš. Moc je rozmazlujem. Jak jinak si mám vysvětlit, že třeba náš retrívr býval pořád nemocný, i když jsme mu snesli modré z nebe. Teď naše štěně pyrenejáka má problémy s růstem, i přesto, že má troje prášky, každé za 600kč, jenže každý veterinář nám předepsal něco jiného, pak chovatel...každý jen tvrdí něco jiného. Má pestrou stravu, vitamíny, neexistuje nic, co bychom pro něj neudělali, ale přesto ho packy bolí. A říkám si - co ti hnusní čokli od nějakých veksláků, kteří mají na jídlo maximálně tak sušené hovno s dešťovou vodou, ale stejnak jsou zdraví a nic jim není. myslím, že bychom se nad tím měli zamyslet- možná že tou přílišnou péčí jim škodíme.

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Ne Ún 24, 2008 0:16

Máš pravdu, bohužel ale domácí mazlíčci (kteří jsou skoro členy rodiny) budou kopírovat situaci u lidí. Narodí se postižené mládě. Co s tím? U lidí je to asi jasné (ikdyž úplně taky ne, viz eutanazie), ale co s mazlíčkem? Když nebyly možnosti, nepřežilo. Teď ale jsou, a je tu dilema - za každou cenu udržet naživu a léčit celej život, nebo to nechat na osud?
Další příklad: začneme všichni krmit činče směskami v tom nejhorším slova smyslu. Budou se spokojeně dožívat kupř. 3 let. Problém? Žádnej. Za ty tři roky pár v pohodě vyvede 6 mladých. Ale vysvětlujte konkrétnímu jednotlivci, proč jeho činčila po 3 letech umřela, když tu mohla být v pohodě 10 let.
Závěr? Správné řešení neexistuje. Vždy to bude jen a pouze na rozhodnutí jednotlivce - v našem případě chovatele.
A ještě dodatek: doufám že z mých příspěvků nevyplynulo, že ten kdo dává obyčejnej písek činčilu zabíjí. U mne je situace jasná, moje činčily milují písek určený pro ně a tak nemám co řešit. Pokud by ale měly raději obyčejnej, možná stojí za úvahu podstoupit to promile rizika, že jim nějak ublíží, které je ale vyvážené celkovou pohodou zvířete :wink: .

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Ún 24, 2008 10:18

styro, to už je ale trochu extremní sytuace, ne? :-) Já myslim, že by se člověk měl řídit zdravým selským rozumem a říct si : má tohle činčila v přírodě?? A pak se rozhodnout, jstli ji to dát, či ne. S tím pískem to neni až tak horké..jo některé ostré částečky to může mít, ale to mu nic neudělá, jen to trochu sekne chlup, aby činčile nějakej kousek ublížil, musel by být větší a tomu zabráníš právě tím prosetím ;-) A aby v písku nebyl bordel, srčíš ho na 20 minut do trouby vyhřáte na 2OO ;-)

Avatar uživatele
OkoTygra
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 548
Registrován: Čt Říj 04, 2007 20:51
Místo/Bydliště: Semily-Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OkoTygra » Ne Ún 24, 2008 11:38

já mám už hodně let písek ze Střelče,mají různý druhy zrnitosti,můžu si vybrat,dám do něho fungistop a je vše snad v pořádku,první činčily co jsme měli se v něm koupali třináct let a taky není značkový a nikdy jim nic z písku nebylo(zaťukávám to),jak tu bylo řečeno některé činči jsou jako rodina,tak se rozmazlujou,ale velkochovy je rozmazlit nemůžou v tom množství co jich maj.Každý to dělá po svém,a každý si myslí,že to dělají dobře :wink: Pak záleží na každým znás jak se ke svým miláčkum chovají a jak se u nich mají :wink: je to jen názor ode mě,nikdo to neberte doslova :wink:

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Ne Ún 24, 2008 13:09

Martej napsal:styro, to už je ale trochu extremní situace, ne? :-) Já myslim, že by se člověk měl řídit zdravým selským rozumem a říct si : má tohle činčila v přírodě??...

Máš pravdu, je to extrémní situace, ale všechno kolem činčil tady je extrémní situace. I zbližování, vyšetření bobků, převaření vody...
A své mínění o tom, jak se k tomu staví příroda jsem už vyjádřil výše 8) .
já mám už hodně let písek ze Střelče,mají různý druhy zrnitosti,můžu si vybrat,dám do něho fungistop a je vše snad v pořádku,první činčily co jsme měli se v něm koupali třináct let a taky není značkový a nikdy jim nic z písku nebylo

Netvrdím, že se nemůže použít jinej než speciální písek. Možná právě tento se prodává v balení pro činčily 10x dráž :wink: . Jen si to třeba dobře uvážit. Písek může třeba obsahovat zbytky pentahydrosulfidu dvojvápenatého používaného na jeho čištění, který může činčám škodit :roll: .(JOKE)

Avatar uživatele
OkoTygra
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 548
Registrován: Čt Říj 04, 2007 20:51
Místo/Bydliště: Semily-Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OkoTygra » Ne Ún 24, 2008 14:15

STYRO napsal:
Martej napsal:styro, to už je ale trochu extremní situace, ne? :-) Já myslim, že by se člověk měl řídit zdravým selským rozumem a říct si : má tohle činčila v přírodě??...

Máš pravdu, je to extrémní situace, ale všechno kolem činčil tady je extrémní situace. I zbližování, vyšetření bobků, převaření vody...
A své mínění o tom, jak se k tomu staví příroda jsem už vyjádřil výše 8) .
já mám už hodně let písek ze Střelče,mají různý druhy zrnitosti,můžu si vybrat,dám do něho fungistop a je vše snad v pořádku,první činčily co jsme měli se v něm koupali třináct let a taky není značkový a nikdy jim nic z písku nebylo

Netvrdím, že se nemůže použít jinej než speciální písek. Možná právě tento se prodává v balení pro činčily 10x dráž :wink: . Jen si to třeba dobře uvážit. Písek může třeba obsahovat zbytky pentahydrosulfidu dvojvápenatého používaného na jeho čištění, který může činčám škodit :roll: .(JOKE)
jj,jasně já nemyslel,že tvrdíš,že nejde použít jiný písek,asi jsem to napsal jiným způsobem,ale to neva,ségra má chovatelskou školu a i když není v oboru,když potřebuju tak pomůže,má i možnost kamaráda veterináře,tak bobky,písek a jiný potřebný věci mám zadara a ten písek jim vyhovuje a je podle rozboru v pohodě,jinak bych jim ho nedal :wink: a 50kg mě stojí 120kč,beru ho,když jedem pro písek na stavbu,ale většinou mě ho dají zadarmo přímo v pytli,záleží kdo to vydává,tak není nouze :lol: :lol: :lol: a zatím se v něm koupou,tak jsou spokojený.. :lol: :wink:

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Ne Ún 24, 2008 15:58

Ten vysoko kremicity piesok sa pouziva ako sklarsky piesok a ten dokaze dorezat cincile srst uplne na kratko. Ja by som si mohla ist nazbierat piesok na plaz, kedze byvam asi 5min od mora :-) Ale obavam sa, co vsetko v nom bude :lol:

Avatar uživatele
OkoTygra
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 548
Registrován: Čt Říj 04, 2007 20:51
Místo/Bydliště: Semily-Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OkoTygra » Ne Ún 24, 2008 16:40

Alice napsal:Ten vysoko kremicity piesok sa pouziva ako sklarsky piesok a ten dokaze dorezat cincile srst uplne na kratko. Ja by som si mohla ist nazbierat piesok na plaz, kedze byvam asi 5min od mora :-) Ale obavam sa, co vsetko v nom bude :lol:
ten co beru není sklářský,je na štuk a má taky všelijakou zrnitost,ten co mám zrnka nejsou vidět,tam mají několik desítek druhů písku,ne jenom sklářský o něm nebyla řeč :wink: teda ode mě neeee.Ve Střelči mají moc druhů písku!!! :wink: :lol: :lol:

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Po Ún 25, 2008 8:10

Ja len upozornujem na ten sklarsky, uz som ho videla predavat v obchodoch so zvieratkami.

Avatar uživatele
Míja
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Ún 24, 2008 17:13

Příspěvekod Míja » Po Ún 25, 2008 8:11

Terciolka napsal::( Já písek v kleci nemám, protože zatím nemůžu sehnat doobrou nádobu( všechny jsou z plastu). A když jsem tam měla skleněnou, tak činča na ni shodila keramickou misku a jistě si dokážete představit, jak to dopadlo :roll: .......Naštěstí se jim nic nestalo, protože sem byla u toho............Ctěla bych také tímto upozornit ty, kteří mají keramické misky na patrech, a mají v kleci skleněnou nádobu na písek, ať si misky dobře upevní :!:

my mame 5ti patrovou klec a ve třetím patře krmítka které jsou připevněné na šroubě takže s ním ani nepohnou tato miska se prodává např. v obi ale v dobrém zverimexu by ji měli mít také jako vanu jim pak můžeš dát i skleněnou misku

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Po Ún 25, 2008 20:52

Můžeš vyzkoušet i plastovou nádobu, některé činče to nehryžou, u nás jenom ze začátku. A upevnit misky by nepomohlo, Miška ráda vláči siporex po poličkách :roll: .

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

odpověd

Příspěvekod Lída » Út Ún 26, 2008 12:03

já používám "španělský písek pro činčily" a jsem moc spokojená. někteří chovatelé míchají dva druhy písku.
některý písek je prý tak ostrý, že opravdu "ustřeluje" srst. Pokud člověk nemá výstavní činčily, tak to neřeší, ale pokud někdo chodí třeba po výstavách nebo má vzácnější mutace, tak je pro něj písek dost důležitý.

Avatar uživatele
verca
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 44
Registrován: So Bře 29, 2008 17:05

Příspěvekod verca » Út Dub 08, 2008 18:33

Mi dáváme písek do výběhu a míša je v něm každou chvíli, víc se koupe než běhá.Když jsem nechávala písek v kleci,tak to byla katastrofa,samí hovínka a seno a hlavně byl úplně pročůranej.Když jsme si mišku pořídili byli jí 4-5 měsíců a koupala se jak zběsilá,koupání má nejradši a taky je to vidět,písek po celé místnosťi.Raději kupuji ten jemnější,hrubí se moc neosvědčil.

Disable adblock


Vrátit se na “Bydlení”