ZUBY

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Monika71
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Út Led 23, 2007 13:42

ZUBY

Příspěvekod Monika71 » Stř Led 24, 2007 14:39

Ahoj Terezko. Mám doma malou "chlupatici" Bublinku. Nejsou jí ještě ani 3 roky a už s ní lítám po veterinách. Není to moje první činča, tak nejsem zase tak úplný začátečník :lol: .
Přečetla jsem si celou diskuzi o Ferďasovi a jeho loňských problémech se zubama. Jak se mu vede??? Podařilo se ho rozkrmit, uzdravit a přivést na původní váhu???

Bublinka nás taky dost zlobí. Nejprve problémy s očima - chronické záněty spojivek, nedříve v jednom, pak v druhém oku. To se po delším časovém úseku opakuje. Léčíme ji s pí doktorkou Chylíkovou antibiotikovou mastičkou a borovou vodou.
A loni, tak asi začátkem listopadu jsem si všimla, že nějak hodně a zvláštně pomlaskává, když něco snědla, tak si tak zvláštně protahovala tlamičku (nevím, jak to popsat). Měli jsme doma pěknou baculku a teď nemá ani 1/2 kila. Váha kolísá, ale zatím mi pod 400 g nespadla (aspoň podle naší kuchyňské váhy).
Stále se mi o ni stará pí doktorka Chylíková. Postupně jí dává injekce na podporu trávení a lepší funkci jater. Malá drží, ani nepípá, za což jsem ji obdivovala :P . Pí doktorka jí pokaždé prohlídne tlamičku takovým tím "svítícím kukátkem" a zatím na nic špatnýho nepřišla. Pokaždé jí prohmatá i bříško - a nic.
Jenže Bubla nám pomalu přestávala jíst (i přes ty injekce). Zbaštila jenom to měkoučký a granule, tvrdý chleba, ani seno - nic z toho nevzala do tlamičky. Tak jsem na radu jednodo činčiláře začala to tvrdé mlít v elektrickém kafomlínku. Z většiny je takový hrubší prášek a pár kousků jí tam zůstane větších. Nevěřila bys, jak se po tý misce vrhla, málem mi ji vyrazila z ruky a až na ty veliký kousky všechno snědla (vlastně spíše vylízala). Má snahu jíst i ty větší kousky (chleba, jablečnou křížalu...), ale tak, že si kus vezme do tlamičky, usadí se na poličce nebo koberci (nebo kde právě je) a nechá sousto pomalu měknout slinama. Když je dostatečně měkké, tak to s velikým úsilím sní. A když má v tlamičce veliký kus, který musí rozdrtit zubama, vydá tak žalostný a bolavý zvuk - je mi jí holky hrozně líto, ale nevím, jak jí to ještě více usnadnit. Už několikrát jsem vzala do ruky chlebovou kůrku, když ji pustila. Ten kousek, který byl v tlamičce, byl úplně mokrý. Brada je taky trochu zacuchaná a ztvrdlá od slin.

Na radu pí doktorky jí dávám občas odvar z řepíku, jinak čistou vodu. Zdá se, že pije normálně. Ještě jsem ji nezkoušela dát na váhu, co jsem jí nasadila rozemletý jídelníček :)), ale snad trošku přibrala, protože se vždycky na misku vrhne, jako by týden nejedla... Chuť ji zatím ještě neopustila.... Celkově je čilá, běhá, skáče, řádí, zlobí :))), v očičkách má schovaný malinkatý rarášky....., jenom ty zuby. I bobky, co mi teď jí má už skoro v pořádku. Vím, že hned podotkneš, že jsem měla zkusit rentgen, ale s doktornou jsme to chtěly nechat až jako poslední eventualitu. No a protože má tento týden dovolenou, jsem k ní objednaná na příští týden - tak drž palce, ať se ze snímku něco vyzjistí a Buble pomůže. Jenom mám strach, když Bubla vlastně teď vůbec nepoužívá zudy (na kůrku, větvičku, granule ...), jak dlouho trvá, než jí zuby začnou přerůstat a nastane další problém. Snad jsem napsala všechno podstatný a důležitý. Proto se nediv, že jsem se hned v úvodu ptala, jak se daří Ferďasovi :))) :P :wink: Už je dobrej??

Moc díky za radu a přechozí diskuzi, ve které jsem se dozvěděla pár zajímavých věcí. Hezký den a pozdravuj Ferdu Monika

Disable adblock

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Stř Led 24, 2007 14:53

Moniko, koukni na SZ! Silva

Avatar uživatele
catherine
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 409
Registrován: Út Led 31, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catherine » Stř Led 24, 2007 15:13

Moni sorry ale podla mna ten rontgen treba a hned, lebo sa neodstranila pricina tych zubov, to ze papa je super, ale sama si uznala, ze nic nehloda a cinca je hlodavec.

Monika71
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Út Led 23, 2007 13:42

Příspěvekod Monika71 » Stř Led 24, 2007 15:22

Ahoj, už jsem to psala Silvě, jsem objednaná na rentgen na příští týden (tento týden má pí doktorka dovču). Snad se do tý doby nic závažnýho nestane, nerada bych na rentgen hledala někoho jinýho, tato doktorka ji léčí od začátku a zatím jsem neměla důvod jí nevěřit :) . Má u ní v kartě všechno - způsob léčby, váhu, léky ...... . Jak budu vědět víc, hned dám vědět, jak pokračujeme.
Náš problém se velice podobá tomu Terezčinýmu , proto jsem oslovila hlavně ji.
Doufám, že se Vy ostatní nezlobíte \:D/ =D> . Velice ráda si vyslechu všechny rady (kterých není nikdy dost :)) ).
Monika

Disable adblock

Avatar uživatele
catherine
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 409
Registrován: Út Led 31, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catherine » Stř Led 24, 2007 15:57

tak to som rada, ze idete na ten rontgen 8) vsetko bude dobre, neboj :wink:

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Stř Led 24, 2007 18:43

Ahoj Moniko!
Jsem ráda, že sis přečetla náš příběh. Vždycky do tématu dopíšu nějakou změnu, ale žádné další změny se nedějí. Ferdíček má pořád váhu 450 g, občas trochu víc. Už měl 500, ale nějak to zase shodil. Už baští normálně, už i hlodá - siporex, chleba, ale jen to, co je k jídlu, nábytek, kabely a knihy ne. Má zvláštní chuťě, hlavně na lidské jídlo a pořád se nám hrne do talíře, popadla ho nějaká žravá.
Užili jsme si hodně nervů a s doktorkou Chylíkovou máme ty nejlepší zkušenosti, třeba si na nás ještě pamatuje, ani jsem se jí pak neozvala emailem, jak se nám daří. Ona má takový krásný přístup, zvířátko správně uchopí, nijak netrpí a ještě se mu zvládne podívat do tlamičky bez narkozy pomocí otoskopu. Všude jinde Ferdíka mučili, až chlupy lítaly. Ona si s Ferdíkem vždycky tak hezky povídá. Věřím, že pomůže i tvojí činče, držíme palečky.
Jaké mixované směsky jsme připravovali, o tom jsem už dlouze psala. Hlavně jsem to musela sladit hroznovým cukrem a muselo to být lehce teplé, jinak by to Ferdyšek nepapal. Bylo to hrozný, jen taková kost a kůže, myslela jsem, že má před sebou poslední dny. Jezdili jsme tam snad i dvakrát do týdne, protože pořád nechtěl papat, ale zoubky nepřerůstaly, takže asi jedl občas něco tajně, nebo ty kašičky stačily, protože doktorka říkala, že zuby můžou bez obrušování působit problém už po týdnu. A zkracovat stoličky v narkoze každý týden nejen leze do peněz, ale hlavně zvířátko vysiluje. Naštěstí v tomhle ohledu to bylo dobrý.
Říkala, že to má Ferdík psychický, že prostě jíst nechce a že ho nemáme zase až tak rozmazlovat, protože by si na to zvyknul. Jenže když je člověk zoufalej, zkouší všechno. Doufám, že činče dáváš i rozmixované jablíčko, to je tam taky důležitý.
Ani nevíš, jak se mi ulevilo, když jsem snad po několika měsících viděla první tuhý malý bobeček. Pořád měl chudinka opatlanej zadeček a špinavou bradičku. Vím přesně, co asi prožíváš, prostě jsme tam pořád jezdili, že nejí a vždycky v autě začal pacholek jíst granule. Hodně nám pomohla změna granulí, dostali jsme od Janči Witte Molen a ty mu moc chutnají. Taky taková tajná zbraň při výběhu byla takové ty malé dropsy-bonbonky pro potkany. Značku už nevím, ale když si tohle Ferdík dal, tak měl chuť k jídlu. Ať si každý říká, že je to nezdravé, nám to dalo naději. Tolik se mi pokaždé ulevilo, když něco spapal. Té kašičky snědl vždycky tak jen dvě až tři malinké lžičky(tak třetina kávové) a víc nechtěl, ale pro mě to bylo aspoň něco. Kolikrát si pak ještě jakoby vytíral tlamičku pacičkama.
Řapíkový čaj na hojení ranek v tlamičce jsme měli taky, jestli to pomohlo, nevím, ale aspoň že to pil, miláček malej.
Je sice pořád kost a kůže, ale těch 450 g už není tak smrtelných jako těch 320, co měl v době nejhorší. Pohledn na váhu s klesající hmotností je jeden z nejsmutnějších pohledů, zvířátko strádá, hladoví.

Věřím tomu, že doktorka vám pomůže, protože je moc šikovná a činčilky má ráda a ony to také vědí. Moc moc vám držíme palečky, uzdravte se a čekáme na další zprávy, hlavně na ty dobré!

Monika71
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Út Led 23, 2007 13:42

Příspěvekod Monika71 » Stř Led 24, 2007 20:30

Ahoj Terezko,
moc děkuju za milá slova. Je dobře, že Ferdík je už dobrej (v rámci možností :wink: ).
Zrovna před chvílí jsem Buble vyčesávala kožíšek - máš ji vidět, malou parádnici, drží, ještě se mi natáčí, kde jsem náhodou zapomněla pročísnout - a zjistila jsem, že má pěkně slepenou celou bradu, uslintanou a ztvrdlou. Jde to pěkně blbě rozčesávat, ale jde to. A Bubla drží :lol: .
A ještě, když jsi se zmiňovala o bobkách - Bubla měla hrozný, když nemohla jíst, ale teď, když jí dávám ty rozemletý granule, tak je má skoro normální :))
Začínám bejt pěkně nervozní, co nám příští týden řekne pí doktorka a hlavně, co nám ukáže ten tentgen. Protože fakt nic nehryže, nemá si jak brousit zubiska - no prostě, držte palce :)) Jooo a budu paní doktorku pozdravovat od Ferďase.
Monika a Bubla

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Stř Led 24, 2007 23:00

Činčilky jsou pěkně tvrdohlavá zvířátka, jestli zoubky jsou ok, mohla mít nějaké poranění tlamičky, tak prostě nechce papat. Jsou to mršky, a když se jim věnuje zvýšená pozornost, tak toho akorát zneužívají. Doufám, že brzy přijde bod, kdy ti začne Bubla přibývat na váze. Aspoň že ty bobečky máte, Ferdík měl jen takovou mazlavou hmotu, která zasychala v chlupech do takových drobků, byl chudinka opatlanej a vybavení klece taky.
Taky mu doktorka prohmatávala bříško, když jsme nemohli v kleci najít žádný bobeček k posouzení, tak mu prohmátla bříško a hned věděla, že jsou aspoň nějaký na cestě a v jaký konzistenci. Je šikovná ;-)
Takže jí teda pozdravujte, chodili jsme za ní nějak od června, tak třeba si nás vybaví. Ferdík je taková prskavka :)

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Čt Led 25, 2007 19:25

Lucinka takové štěstí nemá :cry: Včerejší rentgen potvrdil naše obavy - kořeny zubů rostou v horní i dolní čelisti, některé už dosahují 0,5 cm. Dostala analgetika - kapky, pokud zaberou a bude jíst, má šanci pár měsíců, pokud ne, tak se rozhodnu příští týden, ale trápit hlady ji nenechám. Zatím ji dokrmuji ovesnou kaší a pšeničnými klíčky. Ptala jsem se, čím je tento problém způsoben - růst kořenů zubů není ovlivněn geneticky ani barvou činčily, prostě se neví, proč se to stává. Pan doktor chová činčily taky a řeší úplně stejný problém. Bohužel na veterinu přijde malý počet činčil s růstem kořenů zubů, takže se neprovádí žádný výzkum apod. Tak nám prosím držte palce, ať tu ještě nějaký čásek je.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Čt Led 25, 2007 21:26

Chudinka malinká, držíme palečky, aby se to aspoň nezhoršovalo.
Já bych neměla to srdce nechat činču uspat, starala bych se o ni do poslední chvilky. Kéž by každý příběh měl šťastný konec :cry:

Avatar uživatele
Denča Bártková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 953
Registrován: Čt Říj 19, 2006 20:11
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Denča Bártková » Čt Led 25, 2007 21:39

tak to jsou špatné zprávy.. :( božátko.. :cry:

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Čt Led 25, 2007 21:42

Terezka napsal:Já bych neměla to srdce nechat činču uspat, starala bych se o ni do poslední chvilky. Kéž by každý příběh měl šťastný konec :cry:

Nechci to přivolávat, ale myslíš že bys to zvládla? Vzpomeň si na příběh té kočičky. Pokud by jenom činčilka nemohla jíst, tak by se to zvládat dalo, ale pokud jí budou kořeny vrůstat do živého a bude mít obrovské bolesti, tak nevím nevím.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Čt Led 25, 2007 21:56

Tak to nepřivolávejme!

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Čt Led 25, 2007 22:50

Děkuju.

Avatar uživatele
lwici
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1462
Registrován: So Črc 29, 2006 16:45
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwici » Čt Led 25, 2007 22:50

silva napsal:Lucinka takové štěstí nemá :cry: Včerejší rentgen potvrdil naše obavy - kořeny zubů rostou v horní i dolní čelisti, některé už dosahují 0,5 cm. Dostala analgetika - kapky, pokud zaberou a bude jíst, má šanci pár měsíců, pokud ne, tak se rozhodnu příští týden, ale trápit hlady ji nenechám. Zatím ji dokrmuji ovesnou kaší a pšeničnými klíčky. Ptala jsem se, čím je tento problém způsoben - růst kořenů zubů není ovlivněn geneticky ani barvou činčily, prostě se neví, proč se to stává. Pan doktor chová činčily taky a řeší úplně stejný problém. Bohužel na veterinu přijde malý počet činčil s růstem kořenů zubů, takže se neprovádí žádný výzkum apod. Tak nám prosím držte palce, ať tu ještě nějaký čásek je.


Moc, moc, moc držíme palečky aby to dobře dopadlo.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » So Led 27, 2007 10:53

Moc všem marodům držíme tlapky. Prošli jsme si tím a proto vím, že to není lehké :cry: Budeme na vás myslet a doufat, že vše dopadne co nejlíp v rámci možností.

Monika71
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Út Led 23, 2007 13:42

Příspěvekod Monika71 » So Led 27, 2007 13:57

Silvo, je mi to moc líto. Myslím na vás obě. Není to lehké rozhodování (sama nevím, jak bych se zachovala já). Pěkně jsem si teď pobrečela... :cry: .
Nás ten rentgen čeká příští týden.
Ono nejhorší je, že Bubla je strašně živá, čiloučká, kdyby mohla, tak baští, až se jí dělají boule za ušima, ale když si vezme veliké sousto nebo něco hodně tvrdého, tak je vidět, že ji to pěkně bolí. Už pomalu začíná při kousání dávat hlavičku na stranu, jak si pomáhá, aby ji to tolik nebolelo.
BOHUŽEL nemohu napsat, že všechno bude dobrý, tak píšu aspoň - HLAVU VZHURU :cry: Podrbej ji za mně.
Monika

Avatar uživatele
catherine
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 409
Registrován: Út Led 31, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catherine » So Led 27, 2007 16:22

Silva to je mi moc luto, vela sil a trpezlivosti prajem aj tebe aj cincilke :wink:

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » So Led 27, 2007 17:01

Děkuju všem, co nám držíte palce. Do instantní kaše jsem začala přidávat glukopur, na radu Jany dostanou holky do klece petku s teplou vodou, obalenou v ručníku, aby Lucka nevydávala energii na teplo. Lucinka spala v domečku a já k ní chtěla dát Rozárku, aby jí bylo tepleji (normálně spí na hromadě spolu) a Lucka se asi lekla nebo nevím, co, ale Rézinku prostě rafla,kolem nosu, viděla jsem jen chomáč chlupů :( Takže Lucka spí v domečku v jednom patře a uražená Rézinka ve druhém domečku o patro níž. Snad se zase skamarádí. Večer rozemelu na kafemlýnku granulky, třeba si dá.

Avatar uživatele
Radka.o
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 750
Registrován: Čt Kvě 11, 2006 12:26
Místo/Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radka.o » So Led 27, 2007 20:08

Silvi, držíme všichni palečky ať se to obrátí k lepšímu...

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Ne Led 28, 2007 15:42

http://fotogalerie.cincila.com/displayi ... at=0&pos=0

Tak tady by měla být fotka Lucky, jak se krmí. (Je i v galerii.) Denní dávka je 15 ml ovesné kaše, občas do ní přidám rozemletá vojtěšková kolečka, 3 hrozinky a kousek jablíčka. Rozárka jakoby vycítila, že Lucce není dobře, zatlačila ji do rohu v domečku a sama spí u vchodu, aby Lucka byla v teple.

Avatar uživatele
Radka.o
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 750
Registrován: Čt Kvě 11, 2006 12:26
Místo/Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radka.o » Ne Led 28, 2007 16:18

neměla to být spíš tato fotečka :P ?
Obrázek

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Ne Led 28, 2007 16:27

Jj, na té co se zobrazuje teď se krmí někdo jinej :lol: .
Pozn: pokud chcete vkládat fotky nebo odkazy na ně, najděte si tu fotku přímo v galerii. Pokud si ji zobrazíte třeba jako "poslední přidaná fotka", tak se bude měnit podle aktuální situace. Je to vidět taky podle odkazu, kde musí být něco jako "http://fotogalerie.cincila.com/albums/userpics/xxxxx/jmeno.jpg" a ne "http://fotogalerie.cincila.com/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0".

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Ne Led 28, 2007 18:37

Radko, dík! Měla. Netušila jsem, že se zobrazí něco jiného :oops: Tak - jdem zase na to: Dlabala myšička kašičku...

Avatar uživatele
Radka.o
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 750
Registrován: Čt Kvě 11, 2006 12:26
Místo/Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radka.o » Ne Led 28, 2007 19:31

silva napsal:Radko, dík! Měla. Netušila jsem, že se zobrazí něco jiného :oops: Tak - jdem zase na to: Dlabala myšička kašičku...

aby jí to nezachutnalo natolik že pak nebude baštit obyč granulky :lol:

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”