Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Ne Říj 14, 2012 20:55

Dobrý večer,
nevím, jak bych to popsal, ale pokaždé, (ať ve dne, tak v noci) když přijdu za činčilou, dám jí ruku do klece a např. jí pohladím, začne divně pískat, nepíská dlouho, ale po malých ''dávkách'', prostě pískne, ve zlomku sekundy zase, atd. To se opakuje do doby, než se ho přestanu dotýkat.
Činčila je v pořádku, žádné potíže nemá, je chována tak, jak by být měla, je ochočená, je ''voráchlá'', dovolí si lecos, já jsem jediný, kdo si jí pouští, ale stále na mě ''vrčí''.
Neví někdo, co s tím?:)

Martin Černý

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Ne Říj 14, 2012 21:08

Ahojky,
možná může jít o buď obranný hlas, nebo poplach (poplach může činčila dávat i když cítí něco jiného, než tvůj pach).
Já třeba, když přijdu domů z kanclu, tak jsem samozřejmě navoněná voňavkou, tento pach neznají a tak vydají poplach, až, když se převlíknu do domácího, tak jsou v pohodě...

Mám tu pár zvuků popsaných: http://chsvertuamor.webnode.cz/poznamky ... -cincilek/

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Po Říj 15, 2012 15:59

Tak to mu nevadí, když jsem navoněn, špinavý či něco takového.
Jediné, co mu vadí, je dotyk.
A někdy v noci začne tak řvát, jakoby vlk vyl, že to vzbudí všechny, to láká samičku, či co?:)

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Po Říj 15, 2012 16:04

Teda nikdy sem neslyšela výt činčilu...
Těžko říct...

Disable adblock

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Po Říj 15, 2012 17:04

Vlastně něco takového, podobný zvuk, jakoby přivolával k sobě samičku, nebo já nevím:)
Dělá to pár sekund, pak utichne:)
Ale děje se to jen, když je úplněk :O

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Lenca » Po Říj 15, 2012 20:39

:shock: :shock: vlkodlačí činčila :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: já si myslím,že ten zvuk je poplašný když se bojí, je ten zvuk něco jako gumová pískací hračka? opakuje se to, pak třeba na chvilku přestane a pak zase, zkus se podívat sem na zvuky :http://hlodavci.zviratadoma.cz/cincila-komunikace-zvuky/ a srovnej to s posledním - volání. Nám činčily taky někdy z ničeho nic začnou divně jakoby houkat a dělají to i v noci zničeho nic i ze spaní. Možná se tě činčilka bojí a nechce aby ses ji dotykal, ikdyž by to spíš štěkla...těžko říct,ale já si myslím,že to bude ten poplašný zvuk.Je hodně pronikavý.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod saskie » Út Říj 16, 2012 16:54

Tak jsou činčily, které to zkrátka nemusí a dávají to najevo. Mám teď poměrně krátkou dobu (pár měsíců) novou mladou samičku, a ta si servítky zrovna nebere. Prská na každého. Nebo začně i kvičet. Na mě teda jen výjimečně, nechá se ode mě drbat a tváří se, že se jí to líbí. Ale její povaha je prostě taková nevraživá. Což je normální. Každý má nějakou povahu. O jejím taťuldovi by mohla povyprávět Wulfina :D Pokud to ale začla činčila dělat v podstatě zničeho nic, prostě jí teď něco rozčiluje. Nebo nevím.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Út Říj 16, 2012 17:41

Ona je totiž celej otec :D :D
Sanny je taky takový svůj... Má dny, kdy se drbat nechá a má dny, kdy na sebe nenechá sáhnout...
Holt každej jsme nějakej...

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Út Říj 16, 2012 20:42

Zdravíčko.
Ano, je to pravda, to pískání se rovná pískání gumové hračky např. pro psa, a děje se to dokud na něj nepřestanu sahat.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Stř Říj 17, 2012 9:03

Jo, v tom případě je to poplach...
Chtělo by to činčilu uplácet, aby si začala zvykat... Možná bych trochu umezila dotyk, a začala jí sem tam dávat něco dobrýho a začala ji učit na ruku. Až zjistí, že vaše ruce jsou vlastně docela příjemná hřejivá věc, přijde doteku na chuť...
http://chsvertuamor.webnode.cz/poznamky ... i-cincily/ - jak ochočovat :)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod saskie » Stř Říj 17, 2012 9:32

Tak náš první činčilák se nás bál hodně, měsíc se nám nechtěl ani ukázat. Chce to trpělivost. Při výběhu jsem u něj (u nich) vždy seděla a nechala je po mně skákat, ale vůbec jsem po nich nechňapala, žádné pokusy o hlazení. Chytání a nahánění do klece byl vždycky brůtální mazec. No a po roce nebo dvou už byl úplně v pohodě, když jsem ho šla vzít do rukou, stál na zadních a nechal se úplně v klidu chytit. Ani teď na nějaké mazlení není, ale absolutně nemá strach z ruky nebo držení. To bude dobrý, jen se musí opravdu trpělivě a pomalu, někdy fakt hooodně.

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Stř Říj 17, 2012 13:52

Zdravím. Jelikož čtvrtého ledna už to budou čtyři roky, co ho máme, tak by měl být ochočený.
On je, na ruku mi vleze sám, ale jen když chce. Když přijdu do klece, dám mu ruku do boudičky, tak už začne nadávat :D Po výběhu se nechá chytit, to mu nevadí, to nenadává, jen v té kleci..

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod saskie » Stř Říj 17, 2012 15:39

Jo tak to je jednoduchý. Prostě se mu nelíbí, když mu někdo (kdokoli) narušuje jeho prostor. S tím teda u nás naštěstí moc problém nemám. Ale znám činčily, u kterých stačí překročit pomyslnou zeď, když jsou otevřená dvířka, a už nadávají. Což je pochopitelné. Tak to se nijak nezmění a podle mě má na to činčila právo. Takže bych do klece nešahala, když tam činčila je, ať si vyleze sama. A až když je venku a užívá si výběhu, tak bych jí to tam čistila a dávala jídlo. Přece je nebudem zbytečně rozčilovat nebo stresovat, že jo.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Lenca » Stř Říj 17, 2012 17:12

souhlasím se saskií, lépe to napsat nemohla 8)

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod vera novotna » Stř Říj 17, 2012 20:21

Spongie napsal:Zdravím. Jelikož čtvrtého ledna už to budou čtyři roky, co ho máme, tak by měl být ochočený.
On je, na ruku mi vleze sám, ale jen když chce. Když přijdu do klece, dám mu ruku do boudičky, tak už začne nadávat :D Po výběhu se nechá chytit, to mu nevadí, to nenadává, jen v té kleci..

Dělá to proto, že chce mít ještě trochu rozjímání pro sebe než nastane vypuštění z klece :cry: , o které si určitě velice rád řekne....asi je hold náladový, když bydlí sám. Co mu zkusit dát nějaký mls než začne nadávat a prskat, když už je nutný nezbytný úklid. Pak se určitě bude pokaždé těšit na výběh :wink: . Jak píše saskie : vypustit, honem uklidit a nachystat krmi než začne sám z nudy bez dohledu vymýšlet další ptákoviny :wink: ...taky mám takovou samičku od malička tulačku, která na sebe nenechá sáhnout : to piští jak mimino, ale jak ji dám nějaký mlsík, tak jsem hned kámoška a zase jen do té doby než má jít zpátky domů po výběhu: to pak z uraženosti všechno v kleci přerovnává ze vzteku....a takové to bylo milé hodné nevinné mimčo, ach jo #-o ...

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Čt Říj 18, 2012 17:31

Zdravím.
Čištění klece mu nevadí, klec je obrovská.. 1.5m x 1m x 1m, bývala to skříň. Boudu má úplně nahoře, takže když mu čistím klec, tak jen číhá a někdy seběhne dolů a podívá se, co to tam vlastně dělám.. :) Venku nenadává, a v té kleci, když otevřu, tak je v pohodě, dám ruku do boudičky, taky v pohodě, ale jakmile nastane dotyk na zadní část těla, tak už mi nadává:) Když mu dám pamlsek, jako je například nesolená mandle, tak mu můžu dělat, co chci :) To se nechá, ale když ho neuplatím, tak ani ťuk:)

Při obraně mne nikdy nepočůrával, ani se o to nepokoušel a ještě mě ani jednou nekousl. Když už kousne, tak je to jen stisk, protože ho dlouho držím..

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 18:53

Aha, v tom je ten háček!
Činčila si hlídá záda a pokud první dotek je na záda - zadek, tak se nedivim, že prská... :wink:
Než si na vás činčilák zvykne, tak drbat na hlavičce:
http://vertuamor.rajce.idnes.cz/Cinci_K ... 0_0618.jpg

Až se nechá drbat na hlavě, pod bradou a na packách, tak můžete přejít od hlavičky ke hřbetu...
Většina činčil prská, když se jim sahá na záda nebo na zadek, ale i na ocásek, je to asi to samí, jako, když se koňovi postavíte za za zadek :)

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Čt Říj 18, 2012 19:28

Pod krkem, na hlavě, na packách, na břiše i za hlavou se nechá:)
Když ho drbu pod krkem, respektive pod hlavou zespoda, tak se nechá, hlavu dává nahoru, sklopí uši, zavře oči a nechá si to líbit, a když skončím, tak mě začne olizovat:)

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 19:31

Tak vida, tak pomaloučku přecházet na záda, bude to trvat déle, ale nakonec si zvykne a prskat přestane :)

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Spongie » Čt Říj 18, 2012 19:31

To tedy doufám:)A ocásek mu také nevadí:) Děkuji za pomoc:)

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 19:34

Chce to čas :)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod saskie » Čt Říj 18, 2012 20:18

Tak už se to rozlousklo :lol: :wink:
Jinak k mandlím, pokud vím, jsou hodně tučné. Takže bych s nimi moc často neuplácela. My je nedáváme raději vůbec.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Lenca » Čt Říj 18, 2012 20:59

mandle jsou hlavně "jedovaté" ,sice pro člověka ve velkém množství kvůli amygdalinu,který se pak v těle rozkládá na kyanovodík. Proto bych je vůbec nepodávala činčilce,která má malé tělíčko. Určitě mu udělá radost i jiná mlska, zkus mandli vyměnit za kustovnici čínskou nebo křížalku :)

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Wulfina » Čt Říj 18, 2012 21:14

Prostě ořechy a proslazované ovoce nebrat!
[-X

Avatar uživatele
Alyfin
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 184
Registrován: Čt Kvě 17, 2012 9:17
Místo/Bydliště: Nový Jičín

Re: Činčila při každém dotyku ''vrčí, prská''

Příspěvekod Alyfin » Čt Říj 18, 2012 22:36

Můj činčilák Kimi je naprostý flegmoš. Můžu si s ním dělat cokoliv chci, dokonce si nechá ode mě šahat na zuby. Ale jakmile mu šahnu na zadní nohy a zadek protestuje. Prostě všechno kromě zadku :)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”