Seznámení samiček

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Seznámení samiček

Příspěvekod Chuckova Veverka » Po Srp 31, 2009 19:25

Ahoj. Před týdnem jsem si pořidila k 3-leté samičce Madlence 3-měsíční samičku Ťapku.
Klece jsem dala vedle sebe, aby se mohli očichat. Dala jsem jim dětský pudr do písku a vykoupala je v něm, aby Madla necítila z Ťapky ostatní činče, s kterýma bydlela. Dnes jsem je dala společne do vyčištěné klece po osmácích. No totálně se dorvaly. Střídavě na sebe útočily. Madla nemá ani škrábanec a Ťapka má pokousaný ouško a čumáček. Když jsem vytahovala Ťapku z klece, tak se držela pevně pletiva, byla uplně vyklepaná.
Je to normální, aby se takhle pokousaly až do krve? Mám je vůbec ještě zkoušet dávat dohromady, nebo mám počkat až bude Ťapka větší?
Vím, že to chce trpělivost, ale kdybyste viděli Ťapku jak z toho byla špatná. :cry:

Disable adblock

Avatar uživatele
kanya212
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: Po Srp 03, 2009 17:08
Místo/Bydliště: Puchov

Příspěvekod kanya212 » Po Srp 31, 2009 20:06

ahoj, ja som tiez k swojem dala nowu samicku a sprawila som to w prenoske, ked som ich dala do klietky, lietali chlpy. Tak som na noc wytiahla z klietky ,,staru'' cincilku a dala tam nowu, nech si to tam ona oznackuje. Na celu noc. Rano som ,,nowu" dala k ,,starej" do prenosky asi na hodinu a potom wypustila do klietky. A su kamosky.
PS- ja ich mam priblizne rownako stare, mozno ked ty mas wacsi wekowy rozdiel, mozno to bude trwat dlhsie. Nech ti poradia skusenejsi, mne sa to podarilo za dwa necele dni ich skamaratit...wela stastia ;)

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Po Srp 31, 2009 20:19

Za 1. si měla nechat aspon chvilku karanténu kvuli pripadnym nemocem :)
Za 2. seznamování potřebuje čas :) neboj se oni si zvyknou neboj skus je dát do malé přepravkyx a kdybys se rvaly skus s ni zatřepat ;) měly by tam byt alespon 8 hodin a nebo skus klec v kleci to mi pomohlo asi nejvíc tu agresivnější strč do malé a druhou nech behat ve velké kleci :)

Avatar uživatele
kanya212
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: Po Srp 03, 2009 17:08
Místo/Bydliště: Puchov

Příspěvekod kanya212 » Po Srp 31, 2009 20:23

Kamila - karantena sa da predist nawstewou u zwerolekara


Staci dat sprawit kompletnu prehliadku.
Zubky, krwicka, wizualna kontrola. ALE POZOR daj aby si nawstiwila dobreho lekara..

Disable adblock

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Po Srp 31, 2009 20:27

Každej vet mi doporučil karantenu nevim proč bych zdravou činčilu tahala po doktorech ještě na odber krve kterej ti normální vet ani neudělá protože se bojí aby ji ji nevzal moc ale to je jedno nikoho nekritizuju :wink:

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chuckova Veverka » Po Srp 31, 2009 20:49

Díky za rady.

Avatar uživatele
kanya212
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: Po Srp 03, 2009 17:08
Místo/Bydliště: Puchov

Příspěvekod kanya212 » Po Srp 31, 2009 22:24

ked nemas kam dat cincilku, je dobre dat ju skontrolowat lekarowi, a to nie je len moj nazor. Aj ked das cincilu do karanteny, zuby sa newyliecia...
Mne to poradil chowatel osobne. Takze ;) myslim si ze ma asi prawdu kedze chowa cincily roky rokuce...

Avatar uživatele
kanya212
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: Po Srp 03, 2009 17:08
Místo/Bydliště: Puchov

Příspěvekod kanya212 » Po Srp 31, 2009 22:25

PS - odkial wies ze cincila je zdrawa? ;)

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Re: Seznámení samiček

Příspěvekod Milan » Po Srp 31, 2009 23:01

Chuckova Veverka napsal:Ahoj. Před týdnem jsem si pořidila k 3-leté samičce Madlence 3-měsíční samičku Ťapku.
Klece jsem dala vedle sebe, aby se mohli očichat. Dala jsem jim dětský pudr do písku a vykoupala je v něm, aby Madla necítila z Ťapky ostatní činče, s kterýma bydlela. Dnes jsem je dala společne do vyčištěné klece po osmácích. No totálně se dorvaly. Střídavě na sebe útočily. Madla nemá ani škrábanec a Ťapka má pokousaný ouško a čumáček. Když jsem vytahovala Ťapku z klece, tak se držela pevně pletiva, byla uplně vyklepaná.
Je to normální, aby se takhle pokousaly až do krve? Mám je vůbec ještě zkoušet dávat dohromady, nebo mám počkat až bude Ťapka větší?
Vím, že to chce trpělivost, ale kdybyste viděli Ťapku jak z toho byla špatná. :cry:

To seznamování chce trpělivost a hlavně nikam nechvátat. Promiň, že to tak napíšu, ale udělalas několik zásadních chyb. My také seznamujeme, a to už tři týdny. Prvních čtrnáct dnů jsme kluky zásadně spolu nepouštěli, jen jsme je při střídavém výběhu nechávali vzájemně se oňuchávat přes klec. Teprve až po těch čtrnácti dnech, kdy už na sebe tolik neprskali a proběhla nějaká ta karanténa, jsme se je pod přísným dozorem a v místech, kde starší nemůže ty mladší nikam zahnat, odvážili společně vypustit. Pomalu si na sebe zvykají a na střídačku se prohánějí mezi sebou, jednou ostřeji, jindy jen tak lehce. Do společné klece ale zatím nemáme odvahu je dát. Tomu necháme ještě tak dva - tři týdny čas až uvidíme, že ze strany nejstarší Báry nehrozí nebezpečí.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Zář 01, 2009 8:38

kanya212 napsal:ked nemas kam dat cincilku, je dobre dat ju skontrolowat lekarowi, a to nie je len moj nazor. Aj ked das cincilu do karanteny, zuby sa newyliecia...
Mne to poradil chowatel osobne. Takze ;) myslim si ze ma asi prawdu kedze chowa cincily roky rokuce...


to je blbost. do činčilky nevidi ani veterinář. Karanténa se hlavně dělá, aby se samotná činčilka aklimatizovala. přijde do novýho prostředí...nové bakterie, nový hluk, noví lidé. Už tak je to pro činčilky stres a tak si potřebují spamatovat. Za další sou vnitřní paraziti...giardie, kokcidie a bakterie. Ty člověk pouhým okem nezjistí a většinou se tyto věci rozjedou po stresu, takže i kdyby veterinář udělal hned bakterologické vyšetření (které většinou trvá déle), tak nemusí nic zjistit. A braní krve bych nedovolila, protože činčilám se většinou bere krev ulomením nehtu (myslim, že jen v brně zvladají vybrat krev bez lamani) Takže ja bych ji radějí nechala v karanténě.

Chuckova Veverka napsal:Ahoj. Před týdnem jsem si pořidila k 3-leté samičce Madlence 3-měsíční samičku Ťapku.
Klece jsem dala vedle sebe, aby se mohli očichat. Dala jsem jim dětský pudr do písku a vykoupala je v něm, aby Madla necítila z Ťapky ostatní činče, s kterýma bydlela. Dnes jsem je dala společne do vyčištěné klece po osmácích. No totálně se dorvaly. Střídavě na sebe útočily. Madla nemá ani škrábanec a Ťapka má pokousaný ouško a čumáček. Když jsem vytahovala Ťapku z klece, tak se držela pevně pletiva, byla uplně vyklepaná.
Je to normální, aby se takhle pokousaly až do krve? Mám je vůbec ještě zkoušet dávat dohromady, nebo mám počkat až bude Ťapka větší?
Vím, že to chce trpělivost, ale kdybyste viděli Ťapku jak z toho byla špatná. :cry:


nejlepší je, pokud máš menší klec, která se ti vejde do větší, tak dej Madlenku do ty menší a Tapku nech na volno, po týdnu vem přenosku a dej obě holky do ní, když se začnou poštuchovat, tak zatřes pěnoskou a nebo do i bouchni. Nejlepší je tohle začít dělat rano a o vikendu, aby je člověk mohl hlidat:-) U nás to pomohlo vždy ;-)

Avatar uživatele
kanya212
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: Po Srp 03, 2009 17:08
Místo/Bydliště: Puchov

Příspěvekod kanya212 » Út Zář 01, 2009 9:10

martej- ty si chowatelka, chowatelia to robia inak. Mazlikowia to robia inak. Karantena by mala byt, ale pokial nemoze, tak co si ma kupit klietku za 1000? Ja ked som mala akekolwek zwiera, wzdy tyzden po kupe som s nim isla k weterinarowi. Je to istota. A co sa tyka cincil - newiem ako sa bere krw, myslela som ze tak, ako zajacowi. Kazdy clowek by si mal dat swoje zwieratko skontrolowat lekarowi. Nemam iba cincily, mam tych zwierat podstatne wiac a dari sa im, takze si myslim ze som robila sprawne.
Na aklimatizaciu netreba mesiac. Treba wydenzifikowat klietku a nechat ju nech ju objawuje a oznackuje. Preco sa moje cincilky skamaratili za dwa dni???

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Zář 01, 2009 9:17

to, že se ti zkamaradili nemá s aklimatizací nic společného. činčilky sou rádi ve společnosti a tak sou za to vděčné. Jinak s tou kleci, nemusíš si kupovat klec za 1 000, ale sou i jiné možnosti - bazary, vlastní výroba, ale prostě pokud á člověk víc jak jednu činčilku, tak musí počítat s tím, že ji bude muset třeba rozdělit a tak by si měl nějakou menší pořídit - stačí i třeba 50 cm vysoka- je to klec na přechodnou dobu.

Avatar uživatele
kanya212
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: Po Srp 03, 2009 17:08
Místo/Bydliště: Puchov

Příspěvekod kanya212 » Út Zář 01, 2009 9:44

no mojej sa w takej klietke wobec nepacilo a preto som nerobila karantenu, lebo som sa isla zblaznit co tam ona wywadzala. Newiem ake ma ta klietka rozmery, ale cez pol metra na wysku. Nerobilo mi dobre sa na nu pozerat ako tam stale skakala, bala som sa ze si ublizi... Raz som citala ze cincila z nerwozity ukusla labku... ja som to sprawila tak, aby im bolo dobre. Mozno som sprawila chybu, ale radsej chybu ako by som mala ublizit cincile...

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Út Zář 01, 2009 11:37

Karanténa je nutností.Jak řekla Martina,stresem se můžou rozmnožit např.Giardie,činčilka začne za týden průjmovat a kdyby se to stalo právě té tvé,mohla by jsi přijít o obě:(. Těch případů,kdy se tohle stalo na foru je tu několik,bohužel tu jsou i případy,kdy činčilka začala průjmovat když již byla v kleci s ostatními - nedodržela se karanténa a zemřelo několik činčilek. Myslím si,že taková preventivní 4.týdenní karanténa opravdu neuškodí. Po karanténě udělat koprologii ,jestli je vše v pořádku a pak dát činčilku do klece k ostatním je podle mě ideální řešení ;).

Avatar uživatele
kanya212
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: Po Srp 03, 2009 17:08
Místo/Bydliště: Puchov

Příspěvekod kanya212 » Út Zář 01, 2009 13:32

ano mate prawdu, ale niekedy nie je na wyber. Tak snad moje budu w poriadku a ja som sa dohodla s osobou u ktorej som Lady kupowala a powedala ze nawstewa u lekara je dobry napad
Tak drzte palce :wink:

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chuckova Veverka » Út Zář 01, 2009 20:40

Tak fajn. Nechám Ťapku ještě min. 3týdny v klícce. Akorát nevím jestli to má ještě smysl. Ale jistota je jistota.
Samozřejmě jako správný chovatel mám klícek víc, akorát byly dělaný pro osmáky, takže pro činču docela nepohodlný. Už si, ale zvykla, vždycky ji večer na dvě hodky pustím, tak se výřádí.

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chuckova Veverka » Ne Zář 20, 2009 19:04

Tak už jsou to 4 týdny co jsme si dovezli Ťapku domů, tak začínáme se seznamováním. Ťapku jme dali do velké klece a Madlu do malé klece, malou klec jsme dali do velké klece, tak doufám, že si dá Madla říct. Tak nám držte palečky.

ziggyA
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Stř Črv 10, 2009 6:58
Místo/Bydliště: Frýdek-Místek

Příspěvekod ziggyA » Stř Zář 23, 2009 20:42

tak co jak to dopadlo?

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chuckova Veverka » Čt Zář 24, 2009 16:53

Tak zatím jsou pořád odděleně. Madla v malé kleci a Ťapka ve velké kleci. Chceme je takhle nechat tak týden, aby se pořádně očichali a seznámily.
Vždycky ráno přistihnu Ťapku jak stojí u klece a očichávají se, ale po chvilce Ťapka vystřelí jako torpédo nahoru na patro, jako by se lekla. Nevím jestli do ní Madla ťufla nebo se na ni škaredě podívala. :shock:
Zítra bych je chtěla zkusit dát do jedné klece, která je vyčiťená, takže si nebudou hájit svý teritorium. Jsu zvědavá. Tak nám držte palečky.

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chuckova Veverka » Po Zář 28, 2009 20:53

Tak seznámení nedopadlo dobře. Ťapka na Madlu prskala a Madla na Ťapku výhružně skřípala, vrzala zubama. Tak ještě zkusíme dát Madlu na týden do malé klece, kterou dáme do velké klece kde bude Ťapka, tak uvidíme jestli si dá říct.

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Stř Zář 30, 2009 4:34

Jesse napsal:Karanténa je nutností.Jak řekla Martina,stresem se můžou rozmnožit např.Giardie,činčilka začne za týden průjmovat a kdyby se to stalo právě té tvé,mohla by jsi přijít o obě...

Podle mne má karanténa význam jenom u činčil, které přicházejí z neznámých podmínek (zverimex, nezodpovědný chovatel atd.). Pokud ale budu brát činču např. od Martej, tak dát ji do karantény je jako vyhlásit, že nemá zdravý chov. Jistě, nemoc se může zaktivizovat stresem, ale tomu by se stejně nemuselo zabránit karanténou. Stres by měla i při seznamování po karanténě, a pokud přepukne nemoc pak, stejně se nedá nic nělat. Netvrdím že karanténa nemůže být, ale její smysl bych spíš viděl, pokud se přidává činča k většímu chovu než když jde jen o seznámení dvou.

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chuckova Veverka » Ne Říj 04, 2009 10:07

Tak se blýská na lepší časy. \:D/ Dneska ráno jsem přistihla Ťapku jak sedí u klece Madly a vzájemně se oňufávají. Jednu chvíli jedna z činčil začala vydávat kontaktní zvuk. Myslím si, že to byla Ťapka, ale nejsem si tím na 100% jista. Chvíli měla Ťapka vraženej čumáček vevnitř v pletivu a navzájem se s Madlou jemně okusovali. Mám z toho velkou radost.
Do čtvrtka je ješte nechám takhle a pak je strčím do jedné klece. Tak snad si dá konečne Madla říct. [-o<

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Milan » Ne Říj 04, 2009 11:16

Já bych ještě předtím, než je dáš do jedné klece, zkusil společný výběh na nějakém menším prostoru. My jsme kluky společně pouštěli v okolí klece, které je asi 3x3 metry velké. Klec je přece jen teritorium a stávající slečna by nemusela chtít se o něj dělit. Alespoň u nás to tak bylo, při společném výběhu byli kluci OK, ale do klece mohli ještě až za další tři dny, protože v ní je Barča dost tvrdě proháněl. Teprve po těch třech dnech je přijal i v kleci a nechal v klidu.

Avatar uživatele
Chuck
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 221
Registrován: Út Ún 20, 2007 16:36
Místo/Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Chuck » Ne Říj 04, 2009 12:12

No uvidime. Mensi prostor na vybeh by byl snad jedine zachode. Jinak jsou vsechny mistnosti prilis velky s moznosti se ve strachu nekam schovat a pul hodiny nevylezt. Mam z toho jejich kamaradeni taky radost ale musime pomalu. Naposledy jsme to zkouseli nedavno. Chudak Tapka se priblizeni k Madle tak bala, ze pustila moc i trus ve velkym. Mel jsem ruku jak politou. Nechapal jsem, kde se toho ve ctvrtkilovym zviratku tolik vzalo. :wink:

Avatar uživatele
Chuckova Veverka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 296
Registrován: Pá Kvě 11, 2007 22:40
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chuckova Veverka » Ne Říj 04, 2009 12:20

Ale já je nechci dávat do klece, kde činče pobývají. Mám klec, v které kdysi bejvali akorat osmáci.

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”