Problémy se zuby

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod -LexSan- » Čt Dub 17, 2014 22:58

Dobrý den,
tak se nám měsíc s měsícem sešel a opět jsme byli na zabrušování zubů. Tentokrát to byl lehčí zákrok, prý činčilka neměla ani poraněnou tlamičku. Radovala jsem se proto, když hodinu po přinešení domů sama šla do misky a něco si zobla. I tak samozřejmě přikrmujeme. Jenže mi holka připadá taková přešlá. Hrozně má zmuchlaný kožíšek a jako by ji bolely očka, přivírá se. Jsem si vědoma toho, že pár hodin po zákroku nemůžu chtít zázraky, jenže takhle zničená nebyla ani po dvojnásobném zákroku se zuby před dvěma měsíci. Je to obvyklé? Jak dlouho trvá, než se činčilka dá do pořádku?

Moc děkuji za odpověď

Disable adblock

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Pá Dub 18, 2014 11:43

No my jsme taky štamgasti na Hůrce, někdy to je lepší, někdy to trvá 2 - 3 dny něž se spraví, někdy 4 dny. Většinou po návratu domů nastrouhám jablíčko, dávám namočené oblíbené granule, samozřejmě vykoupání spraví náladu a jinak ji nechávám odpočinout, dávám seno a modlím se aby zase byla OK a doba mezi další korekcí se nám protáhla.

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod -LexSan- » So Dub 26, 2014 9:24

Dobrý den...naše činčilka (7 let) má v posledním (v tomto roce problémy se stoličkami, chodíme na zabrušování cca za 8 týdnů, budeme doufat, že se doba návštěv u veterináře bude prodlužovat). Původní váha, před zabrušováním byla 700 g. Teď jsme na váze 530-540 g a nějak nemůžeme docílit většího přírůstku a lepších bobků. Tuto váhu si drží již 3 měsíce. Přikrmujeme, dokud nám to činčilka dovolí a pak se snaží jíst sama. Je velmi čilá, má zájem o výběh i o jídlo (docela), trochu jsme ji rozmazlili-jídlem i pozorností, tak jen nevíme jestli si v jídle nevybírá k vůli mlsnosti, nebo že nemůže konkrétní zrno či granuli sníst. Poraďte prosím, jestli se máme znepokojovat její malou váhou. Abychom ji zbytečně netrápili jídlem. Nebo máte někdo nějaký lepší přikrmovací systém? (dokrmujeme tekutým senem ,jako dobrůtku kustovnicí čínskou, jednou za tři neděle podáváme ostřopestřec mariánský).
Děkujeme za příspěvky....zdraví Vás činčilky z Hradce Králové :)

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Stř Dub 30, 2014 9:05

naše návštěvy jsou 1 x za 6 týdnů, teď zrovna jsme objednaní. Váha je cca 600, jinak je taky veselá, netrápím se. Pokud nemůže pořádně jíst činčilka, je jasné, že spadne, ale pokud se drží na jedné váze + -, asi bych to v problémech kdy je nutná korekce neřešila. Pokud by pak šla rapidně dolů, vím co mne čeká :cry: má 4 roky, takže se vzájemně užíváme co to jde :wink:

Disable adblock

vierap
Nový uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: So Črv 07, 2014 12:04
Místo/Bydliště: košice

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod vierap » So Črv 07, 2014 15:26

mam 3,5 rocnu cinciliu samicku - v nedelu som bola brusit stolicky (horne boli prerastene smerom von) aj predne zuby (dolne) - dali jej injekciu proti bolesti , a trocha jej poranil dasno pri stolicke a asi aj prednom zube
dost slintala ale nazrala sa pasty zo striekacky este vecer , potom v pondelok rano aj vecer
- od pondelka jej zostalo ze ma vlhke ale len tesne okolo papule - toto neviem preco nechce prestat
- odvtedy je to o krmeni priamo do papule - dokonca ked to vytlacim len do prednej casti papule tak to vypluje , musim dat pastu az dozadu papule - potom to prezuje a prehltne
-mala prestavka bola az v piatok vecer (dalsiu injekciu proti bolesti jej dal vo stvrtok poobede ) - to bola od rana nekrmena - odpila dost vody a preskumala zradlo v miske a asi 1,5ml zradla (2granule rozrobene s vodou, trocha suseneho jablka
- uz pol roka ju krmim supreme science selective (odkedy som bola prvykrat brusit zuby)- dobre z toho priberala ( zo 400 g na 600g - a zhruba 10g prirastky kazdy den
-v marci po bruseni tyzden len brala pasu zo striekacky , granule az po tyzdni - spadla vtedy na 500g a to jej ostalo dva mesiace (pred poslednym brusenim uz mrvila zradlo a tak zase trocha schudla)- od nedele do vcera rana spadla na 400g
-davam jej do pasty probiotikum a v stredu a aj dnes som do pasty pridala 1/4tabletky b-komplex (ten davam pravidelne uz od marca kazdy 3-4 den 1/4 tapletky )
- doobeda dostala znova injekciu proti bolesti, zajtra vecer by som chcela dat tiez (nech vylucim ze nebude zrat od bolesti)
- od dalsieho krmenia v piatok vecer uz som zase davala pastu z 3 granul priamo do papule kazde dve hodiny (davam castejsie mensie davky zradla)- do rana tak mala 18 granul (za kazdym krmenim sa okupala a zaliezla spät do budky a spala)- od rana som jej dala pauzu so zradlom - za chvilu zacnem znova pravidelne - potrebujem aby pribrala
-obcas obhryzala aj kamen - stolicky jej viackrat za den po nakrmeni chytim tlamu a triem ich o seba (pohybujem celustami doboka proti sebe)
- väcsinu casu bola cula, aj ked asi menej ako zvycajne ale zaujimala sa o okolie
- bobky ma este stale male (ale ani vela nezerie )
-asi bola chyba ze injekcie nedostavala hned pravidelne ale len jednu a az ked som ju nevedela dalsie dva dni presvedcit aby saa zrala som isla pichnut dalsiu - ale doteraz tak dlho zradlo neodmietala - tak som ich od veterinara ani nepytala

vierap
Nový uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: So Črv 07, 2014 12:04
Místo/Bydliště: košice

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod vierap » So Črv 07, 2014 18:21

tak som po krmeni cincilku zova prevazila - mala 460g - nie 400g - dost sa vo stvrtok hadzala ked som ju vazila tak to asi zle ukazalo -aj ked sa mi zda dost chuda ked ju chytim
idem kupit susenu mrkvu a vyskusam tu - lebo jablko dnes odmieta
spominala sa tu aj kasa od hami - skusim aj tu
- mozno jej necham cas az do vecera kym ju budem znova krmit - nech jej trocha pretravi - pozbierala som bobky - bolo ich celkom dost a objavili sa uz aj 2 väcsie -to som uz spozorovala aj predtym - najprv boli len niektore väcsie a tak sa postupne bol podiel väcsich väcsi
-vodu zatial dnes nepila - ale to ked ju krmim pastou robi - v nej ma vodu a cura
-pri krmeni poobede boli naznaky ze si chce brat zo striekacky sama a ked som jej dala pred papulu granulu tak sa do nej zahryzla a odhryzala - po krmeni hned zaliezla do budky spat
-len ma stale vrhke okolo papule
-semtam pocujem slabe naznaky ze vrzga zubmi - to robila po predoslych bruseniach viac

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Dantha » So Črv 07, 2014 20:07

Když mi takhle činčilka nechtěla baštit, osvědčila se mi dětská přesnídávka na přibrání. Pak jsem s činčilkou přecházela na rozmočené granule. Dávali jsme taky supreme. Když se zakápnou vodou, tak změknou a udrží si tvar, takže se mi činčila naučila baštit rozmočené graule z ruky. a pak postupně přešla sama na suchou stravu. Proti bolesti je dobrý loxicom (meloxicam) suspenze. Dobře se dávkuje a činčilám vždycky chutnal. a nemusí se jim dělat dirky do kožíšku :-)

vierap
Nový uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: So Črv 07, 2014 12:04
Místo/Bydliště: košice

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod vierap » So Črv 07, 2014 20:50

asi vyskusam vecer najprv odvar z repika - pouzit do pasty namiesto casti vody, dam jej pastu aspon z 5 granul a do rana ju necham zase v klude
a vytriet jej papulu s tantum verde - ak sa jej ta rana este nezahojila a preto stale este nema suchu papulu
uz som kupila jablkove pyre - a chcem ho skusit davat do pasty z granul namiesto vody
ten loxicom (meloxicam) suspenze je na predpis?

vierap
Nový uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: So Črv 07, 2014 12:04
Místo/Bydliště: košice

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod vierap » So Črv 07, 2014 23:57

od rana som ju krmila len o stvrtej poobede - sama len skusila len jablkove pyre ked som to skusala o pol jedenastej vecer
tak som jej urobila pastu z 5 granul - cca 1ml tekutiny do nej som dala caj z repika
pomedzi davania pasty som jej dala trocha jablkoveho pyre a zase pastu - a este som jej dala hryzt do suchej granule (dala som jej to pred papulu aby sa zahryzla
trocha obhryzala kamen este pred krmenim ked som ju dala prebehnut - a zemi som mala polozene suche zradlo - cuchla k nemu a hned isla dalej - to urobila este parkrat ako isla okolo neho- potom trocha odpila z vody
-ked som jej vytierala s tantum verde papulu - pravu stranu drzala v pohode, pri lavej strane sa branila- moze to byt znak ze ranu po bruseni este nema zahojenu? cize jej to budem robit dalej
- teraz ju necham az do rana spat - a idem aj ja trocha pospat :D

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Dantha » Ne Črv 08, 2014 0:41

vierap napsal:ten loxicom (meloxicam) suspenze je na predpis?


Jj, myslím, že je na předpis. je to něco jako "iburofen pro kočky" a pro čičilky se dá velmi dobře použít. Určitě bych se ale poradila s veterinářem, který vám dá správnou kocetraci a spočítá přesné dávkování podle váhy.

vierap
Nový uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: So Črv 07, 2014 12:04
Místo/Bydliště: košice

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod vierap » Ne Črv 08, 2014 6:04

Napiste mi prosim ked davam odvar z repika - nenasla som tu nikde davovanie -ked ju budem krmit kazdych -4- 5 hodin- kolko mozem dat do pasty (namiesto vody)
Aby som jej neuskodila
Vodu teraz nepije , ma ju v pase, tak to do napajacky nema zmysel dat

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Ne Črv 08, 2014 11:10

s léky je nejlepší se poradit s lékařem, my jezdíme na korekce každý měsíc, ve středu nás to zase čeká, já dávám taky ve vodě povolené oblíbené granule, jinak nastrouhám na drobném struhadle jablíčko, zasytí a dodá tekutinu, nechám kolik si vezme. Na bolesti jsem vždycky dostávala tuším malovet - tekuté, sladké, chutnalo jí. Spíš ji nechávám v klidu a obyčejně po 4 dnech mi začíná baštit. To nechám už mírněji povolené granule, dávám 2 x denně po menším množství, nestresuji, nevážím, pustím večer vykoupat, krátce ji nechám proběhnout. Denně seno no a modlím se aby to bylo do příštích korekcí za námi. [-o<

Mišule
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Po Pro 15, 2014 10:46
Místo/Bydliště: Nový Jičín

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Mišule » Čt Pro 10, 2015 7:39

Dobrý den,
nevím, jestli píšu správně (příspěvek jsem dala i na fórum zuby, jelikož jsem si nevšimla, že je zde přímo toto fórum) . Ale potřebovala bych poradit, mám doma dvouletého samečka a začal slintat. Na fóru píšete, že jestli má mokrou bradičku, jedná se pravděpodobně o přerostlé zuby. U něho sleduji mokré koutky u tlamičky a i chloupky, ale nemá to pořád, poprvé jsem si toho všimla před týdnem, poté týden nic a dnes ráno znovu. Co se týče jídla žere normálně, jakmile něčím zašustím, tak hned přiletí. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že má mokré koutky z něčeho jiného než z přerůstání zoubků? Moc děkuji za pomoc.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod jasmin » Pá Pro 11, 2015 0:30

Bohužel, ikdyž se Ti zdá, že baští, tak tam podle toho co popisuješ problém být může a jde o čas.Chtělo by to, aby ho rozhodně viděl odborník přes tyto problémy, mrkni se v sekci doporučovaných veterinářů.Nevím odkud jsi, pokud jsi na trase do Brna, tam je nejlepší zatím klinika a vetové přes tyto problémy, držím palce.Chce se to ale objednat a zavolat tam, aby jsi nejela zbytečně a byl tam buď Dr.Jekl, nebo Hauptman.
Nemusí to být zrovna zuby, může se jednat o kořeny přerůstající a to je bohužel horší problém, se kterým nejde nic dělat, v několika málo případech pokud není rozjetý ho ale lze zastavit, aby se to nezhoršovalo.Důležitá je strava, činčila musí žvýkat, vynikající prevence je sušená karotka, křížalky jablek, seno.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Pro 12, 2015 10:00

Jsem taky pro - nejlépe navštívit dobrého veta, který má odborné znalosti co se týká činčilek.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod jasmin » So Pro 12, 2015 22:30

To, že má zájem o jídlo a baští, může být klamné, poněvadž nepoznáš, že se jí špatně kousá a jí.První takový příznak týkající se zmíněného problému jsi popsala, další jsou pak nápadné žvýkání a dlouho trvá, než zbaští něco, hodně a dlouze žvýká a otevírá tlamičku a drobí, malé, nebo úzké a dlouhé bobky kostrabaté.Určitě jednej hned a vem ji k opravdu odbornému vetovi, který je přes tyhle problémy a činčilám rozumí, jinak pokud ne, tak činčile jen ublíží ještě a nic nevyřeší a přišla bys zbytečně o ni.Odkud jsi?

Mišule
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Po Pro 15, 2014 10:46
Místo/Bydliště: Nový Jičín

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Mišule » Út Pro 15, 2015 18:22

Moc všem děkuji za rady, ještě v pátek jsem volala na veterinu do Brna a hned v sobotu ráno nás vzali (jsem z Nového Jičína). Bohužel měl bobek opravdu přerostlé zadní zoubky a navíc má prorostlé i spodní kořeny. Zoubky máme zbroušené, ale bohužel zatím pořád nepapáme :-( takže třikrát denně dokrmujeme a dostal i analgetika. Zatím je akční, ale začíná mě znepokojovat, že furt nic nechce a navíc má pořád poslintanou pusinky -nevím, jestli to je po zákroku normální. Četla jsem zde, že se dá pusinka vytírat tantum verde, ale nechci mu ublížit. Budu ráda za každou radu nebo zkušenost, nerada bych o něho přišla.

Mišule
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Po Pro 15, 2014 10:46
Místo/Bydliště: Nový Jičín

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Mišule » Út Pro 15, 2015 18:29

Ještě co se týká žrádla, tak myslím, že skladbu co dostával měl dobrou - papal supreme selective, domácí seno, nedávám uměle vyrobené pamlsky, ale má sušenou mrkev, sušené růžičky, sušené jablíčka a domací větvičky z jabloně, bohužel ani tak jsme tomuto problému nedokázali předejít :-(

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Milan » Čt Pro 17, 2015 11:12

Se zuby jsne si u našeho Matýska užili své. Je normální, že po zákroku nechce jíst a je pár dnů pouze na kašičkách. Příčiny jsou různé, někdy bolavá tlamka po zákroku, někdy, jako v našem případě, zbytek zoubku v tlamičce, který mu obrousili až při kontrole po třech týdnech. Horší jsou přerostlé kořeny. Nevím, co vše Vam řekli, ale nám MVDr Jekl hned nalil čistého vína a řekl nám, že činčily s tímto problémem se dožívají věku 5 - 7 let (u nás to bylo 6) a je to nemoc hodně časově a finančně náročná.

Mišule
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Po Pro 15, 2014 10:46
Místo/Bydliště: Nový Jičín

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Mišule » Čt Pro 17, 2015 12:52

ano, byli jsme upozornění, že bohužel činčilky s tímto problémem se dožívají méně let, ale zatím furt bojujeme a doufáme :-) bohužel každé zvířátko něco stojí a pokud mu to pomůže, tak s tím počítáme :-)

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Milan » Čt Pro 17, 2015 15:32

Člověk, když už nemůže pomoci jinak, tak alespoň doufá. My jsme nakonec na radu doktora Hauptmana nechali Matýska uspat, protože už to bylo neúnosné - váha 380 g. Chudák, sotva se držel na nožičkách. Člověk by rád zaplatil jakkoliv drahý lék, jen kdyby pomohl, ale....
Držím Vám palce, třeba budete mít více štěstí, než my.

Mišule
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Po Pro 15, 2014 10:46
Místo/Bydliště: Nový Jičín

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Mišule » Čt Pro 17, 2015 17:53

To je mi líto :-( Moc děkuji, myslím, že štěstíčko bude potřebné.

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Milan » Čt Pro 17, 2015 22:43

Ještě jsem zapomněl dodat, že hodně důležité je činčilku pravidelně vážit, jakmile klesne váha, znamená to, že se něco děje. V našem případě to vždy byly opět přerůstající stoličky. Važte ho tak jednou týdně, ale jakmile zjistíte, že hubne, važte ho klidně obden, aby jste něco nepromeškala. Po zákroku bude mít zpočátku výkyvy. Ale pokud bude mít zoubky dobré, váha sice třeba jen pomalu, ale poroste. Pokud bude hubnout, moc dlouho nečekejte. Někdy sice může jít jen o výkyv, ale pokud ztratí tak 50g váhy, je to signál, abyste navštívili veterináře.

Mišule
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Po Pro 15, 2014 10:46
Místo/Bydliště: Nový Jičín

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Mišule » Pá Pro 18, 2015 6:18

Moc děkuji za radu. Zatím jsme od zákroku šli s váhou dolů cca o 10g, tak doufám, že nebudeme ještě dál hubnout. Bohužel stále nepapáme a dokrmujeme.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Pá Pro 18, 2015 10:04

Já jezdím s činčilkou Amy na zuby ) broušení zadních stoliček - dělají se tzv. háčky ) jednou za dva měsíze ze Špindlu do Prahy, bezva výlet, a to už 7 roků. Podle zákroku 5-7 dní nekouše granule, krmím tak tři nebo 4 dne kašičkou, potom namočenýma granuleme ( vodu sliju, jsou takové měkčí ale kompaktní ) a tak nejpozději do týdne baští. Nejšťastnější jsem když slyším křupy křup. Teď nás to bude zase čekat :? Má ale dobrou váhu, 580, 560. Taky mám chlapečka, ten je starší, zde mu na 9 rok a s ním dvakrát do roka, tam to není tak velké, ale stejně je to zásah. Taky pojedeme, oba začínají blbě baštit #-o , takže moje vánoce jsou letos veterina na Hůrce v Praze :roll:

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”