boule_abces na krku

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Po Ún 11, 2013 9:11

Ahoj činčiláři, máme doma nemocnou činčilku Saphirku, je jí 1 rok a 10 měsíců, váží 572g.

Ze dne na den se jí udělala boule na krku, vypadalo to jako struma, doktorka předepsala antibiotika Marbocyl a léky na bolest Meloxivet a po třech dnech to operativně pod narkózou rozřízla, vyčistila a ránu nechala odkrytou, s přišitím kůže k okrajům, aby se jí rána velikosti pětikoruny nezavřela.

Stanovisko lékařky bylo, že je to absces neznámého původu, že nezjistila příčinu a neví co to mohlo způsobit, řekla, že:

• Kůže na krku po oholení nebyla porušená ani poraněná, nedošlo tedy k vniknutí cizího tělesa z venku
• V tlamičce nic zapíchnutého neměla
• Zuby a kořeny jsou v pořádku
• Pokuď by byla tříska zapíchnutá v jícnu, bylo by to špatné, na rentgenu se dřevo nepozná a operovat se to nedá.
• Event. Mohlo dojít k poranění nárazem a vytvoření hematomu, který začal hnisat.
• Nebo prý může jít o nádor, v nejhorší variantě rakovina.


…….. a tak máme doma činčilku s rozříznutým krkem, stále jí to hnisá a dokrmujeme rodicarem ………. činčiláři poraďte prosím, setkal jste se někdo u Vašich činčilek s něčím podobným ? léčili jste činčilku na abces ? prosím o vaše názory na novpavlina@seznam.cz

http://www.youtube.com/watch?v=8FWYYF2U7uI&list=UUfv7CeSX2WtmgEezzJntISQ&index=1

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod martej » Po Ún 11, 2013 9:23

Ahoj,
pokud je to tříska v jicnu, tak to je špatné :-( měla jsem to u svého prvnního ebonka :-( Nešlo mu pomoci, ale on byl apaticky a už to vzdával. Co jsem koukala, tak safirka je celkem čilá a dokonce jedla i větvičku? Není tedy zbytečný jí dokrmovat? Já osobně bych ji dala granulky a přilepšila jí nějakyma těma zdravýma směskama, pokud jí ;-) Pokud totiž nebude jíst třeba i dva dny, tak ji mohou ty zuby opravdu přerůst. Já osobně si myslím, že si něco do toho krku zapíchla, zanesla si tam nepořádek, rána se zacelila a pak to začalo hnisat. Byly jste na hůrce? Máte jí to čistit a nebo každý den docházíte na veterinu?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Wulfina » Po Ún 11, 2013 9:32

Napiš Zrzce - petra.honakova@gmail.com
Ta léčila abces (sice né tak veliký za krkem činčiláčka...), třeba ti k tomu řekne více...
Taky měl činčiláček ránu otevřenou a denně mu to vyplachovala tuším řepíkem, aby se to vyplavovalo a nehnisalo....
Napiš jí, určitě ti řekne víc :)

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Po Ún 11, 2013 9:43

děkuji, Zrzce napíšu, jinak dokrmujeme, protože Sáfa moc nejí, občas do něčeho kousne, ale hned to zahodí, přes víkend jsme dokrmovali, protože to tak chtěla Lietavcová a protože je Saw březí, v kleci má misky s peletama i mlskama a senem. Teď jsme v práci, takže to už bude muset zvládnout sama a začít jíst. Operace byla v pátek, dnes večer jedem na veterinu na čištění.
V ráně má zaschlý starý i čerstvý hnis, pořád se škrábe, ale zatím je čilá a komunikuje s námi.
Doktorka nechtěla, aby jsme ránu vyplachovali a čistili, tak uvidíme dneska večer, co na ní řekne ….

Disable adblock

Avatar uživatele
Zrzka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 114
Registrován: Út Bře 22, 2011 22:36
Místo/Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Zrzka » Po Ún 11, 2013 10:25

ahoj, teda koukám na video a můj Oskárek to měl dvakrát menší, ale taky to vypadalo hnusně... a je to divný, ale byla jsem i u Lietavcový, ale asi až po týdnu, neb jsem byla na veterině tady u nás (díky těm opravdu fakt nepříjemným sestrám u Lietavcový, který bych někam nakopala) a ta mi radila čistit, čistit a čistit - takže jsem to tak 5x denně uchošťourama namočenýma v řepíku čistila od hnisu a strupů, aby to bylo otevřený - zahojilo se to až za tři týdny, ale z toho měl 14 dní atb... já totiž hned jak jsem to zjistila, tak jsem mu začala dávat Sumetrolim a i když jsem se bála to víc otevřít, tak jsem to mačkala a čistila... druhý den jsem mastila k nám na veterinu, tam mi doktorka řekla, že je to stejný jako u lidí - držet otevřené a čistit a čistit a čistit... Oskárek teda baštil normálně, i když trochu pohubnul, ale ten Sumetrolim není tak náročný jako Marbocyl - s tím už mám taky zkušenost a hubli mi po tom, ale je to silnější atb, tak při této ráně je to asi třeba... ale taky bych dokrmovala, protože jinak začne moc hubnout a to je blbý....
Držím moc palce a teda i když to vypadá ošklivě, tak pokud je to jen kožní absces, tak prý to není strašný... mělo by se to zahojit, akorát to bude dlouho trvat...

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Po Ún 11, 2013 11:53

Díky, snad to i u nás dopadne dobře a Sáfa, bude zas zdravá jako Oskárek :) předpokládám, že tomu se to od té doby nevrátilo.
Jo vypadá to hrozně, zvířátko má rozřízlý krček a bojíš se jí pochovat, abys jí neublížila, naštěstí to vypadá, že to Saw zatím snáší dobře.
Co se týká sester u Lietavcové, ano, také jsem kdysi zažila jejich arogantní chování, teď tam jsou ale nějaké mladé holčiny.

Avatar uživatele
Zrzka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 114
Registrován: Út Bře 22, 2011 22:36
Místo/Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Zrzka » Po Ún 11, 2013 12:01

No, mně bylo řečeno, že jak je to zhnisané, tak nic necítí, že je to mrtvý masíčko a až se začne růžovět, tak je to dobrý - a ono se to pak i začalo samo od krajů pod kůží zatahovat... ale trvalo to... ty tři týdny byly strašně dlouhý...
Já mám špatnou zkušenost právě s těmahle mladýma... to, že se nedovolám doktorce, že mě hodlají objednávat až někdy za týden, arogantní, nepříjemný, neskutečný... prostě bachařky... je tam jedna fajn, ale já mám štěstí na ty kozy okolo... bohužel... a to to mám k nim 100 km...
Držím moc palce a každopádně bych i dokrmovala po ránu tak 2 ml, aby večer měla hlad a baštila sama, ale po tom Marbocylu ztrácí chuť k jídlu a hubnou... Ale zas je třeba, aby nedostala infekci do celýho tělíčka... Takže, holky, držte se, a dej vědět, jak jsi dopadla u doktorky - já ji mám ráda, ale ty sestryyyyy - brrrrrrrrr....

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Terezka » Po Ún 11, 2013 14:41

My jsme léčili absces 2x. Ferda ho měl na tváři, taková koule. Doktorka jej rozřízla a měli jsme ho vyplachovat stříkačkou s roztokem betadine. Rána se nesměla zavřít. Zkoušeli jsme i homeopatika proti zánětům.

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Po Ún 11, 2013 15:04

aha, takže zjišťuji, že i činčiky můžou mít abces, myslela jsem si, že je to výsada potkánků a morčátek.

Děkuji za info, gratuluji Ferdovi, že to zvládl a vám, že jste ho vyléčila.
U nás je rána rozřízlá a přišitá několika stehy k okrajům, aby se nezavřela.
Zatím, jsme nesměli vyplachovat, ale dneska jdeme večer na kontrolu, tak si promluvím s lékařkou, zajímalo by mě jen v jakém poměru jste ředili Betadin ?
A co jste dávali za homeopatika ?
Také bych se chtěla zeptat, jak dlouho jste absces léčili a a co bylo příčinou jeho vzniku ?

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Terezka » Po Ún 11, 2013 15:20

Děkuju. Úplně úspěšné to nebylo, ale prodloužili jsme mu krásný život. Bylo na něm vidět, že i přes ty nesnáze ma radost ze života. Dávali jsme homeopatikum Hepar sulfur 15CH jednu kuličku rozpuštěnou v převařené trošce vody. Jestli to pomůže, je otázka, rozhodně to nemůže uškodit. Betadine v poměru 1:10

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Po Ún 11, 2013 15:26

ach jó, tak to mě mrzí, každopádně se na to homeopatikum doktorky zeptám, každý postřeh, rada, názor je pro mě teď důležitá, Saw, nesmí skončit v kolonce beznadějných případů ....

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod genca » Po Ún 11, 2013 16:16

My jsme léčili absces pod okem, díky tomu, kde byl, se to nedalo ani rozříznout, takže jsme čekali, až praskne - praskl do oka, hnis jsem vymačkala a dobrý, pár dní jsem ještě vymačkávala to, co se tam dělalo znovu, měla jsem nějakou mastičku taky, ale i když to vypadalo dost hnusně a určitě to Netku muselo bolet, tak žrala a byla normálně čilá. A vyléčily jsme se bez následků, takže vám to přeji taky. :wink:

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Po Ún 11, 2013 16:36

děkujeme za podporu :wink:

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Terezka » Po Ún 11, 2013 20:31

Konečně jsem se podívala na video, z mobilu jsem nemohla. Je to pěkná díra, ale Ferdík měl na tváři podobnou. Jednou udělala doktorka to samé, aby se to vyčistilo a nezarůstalo, tak to taky bylo otevřené a přišité, ale zabralo to.
Činčilka je čiperná, tak snad to bude brzy v pořádku. Držím palce, ať se to zahojí.

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Ne Bře 24, 2013 12:34

..... pro všechny, kteří nám drželi pěstičky máme skvělou zprávu, Saphirky krček je uzdravený :)
Léčba trvala měsíc a půl, změnili jsme veterinářku, protože jsme Sáfu utratit nechtěli ..... a díky přístupu a léčbě doktorky Terky se povedlo a krček už nás netrápí :) všem děkujeme za podporu a cenné rady :D
P3240067.JPG


P3240053.JPG

Avatar uživatele
Zrzka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 114
Registrován: Út Bře 22, 2011 22:36
Místo/Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Zrzka » Ne Bře 24, 2013 12:53

Jééé, to je paráda, zrovna jsem včera večer na vás myslela, jak jste na tom... Jsem moc ráda, že to dopadlo dobře, i když to vypadalo tak ošklivě... Trpělivost růže přináší... Hurááááá... Moc gratuluju a doufám, že se ti už Safince nestane...

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod Wulfina » Ne Bře 24, 2013 13:30

Nádhera!!!
Mám velikou radost! =D> :lol: >:*B

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod martej » Ne Bře 24, 2013 14:01

Super, jste opravdu šikovní ;-)) Koukám, že i pacina je lepší ;-)

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Ne Bře 24, 2013 14:05

holky děkujeme, nebýt Vás, chovatelů z tohoto fóra, už by Saphirka asik nebyla mezi námi, děkujeme za Terku, děkujeme za povzbudivé mejlíky a za to, že jste bojovali s námi :D Sáfa Vám všem posílá pusinku :D

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod minlub » Po Bře 25, 2013 9:09

To jsem ráda, že se z toho dostala. Vypadalo to opravdu strašně, ještě že jste šli k jinému veterináři. Držím palce ať se zahojí i prstík :)

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: boule_abces na krku

Příspěvekod NNikisek » Po Bře 25, 2013 19:23

děkujeme :) jj vypadala ze začátku jako robocop :D naštěstí i nožka se hojí a Sáfa řádí jako černá ruka dál :lol: ona je snad křížená z veverkou :lol:

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”