Po broušení zoubků, léčba antibiotiky, únava, nechutenství.

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Po broušení zoubků, léčba antibiotiky, únava, nechutenství.

Příspěvekod beautinka » So Črv 11, 2011 21:57

Dnes je to 5 dní, co jsme byli s naší činčou Agátkou na Hůrce na broušení zubů. Před zákrokem jsme dokrmovali ručně, aby vůbec mohla podstoupit anestezii, byla hubeňoučká (na veterině před Hůrkou nás totiž "léčili" úplně na něco jiného, než jsou zuby a Agátka hubla a hubla). Nyní, po asi 10ti dnech dokrmování váží jen 370g (je jí 7 let).
Bohužel jí včera (4 dny po operaci) otekla pusinka a tak dostala na veterině antibiotika (Baytril). Jenže už nechce tolik jíst, musim jí to přímo nutit a bojím se, jestli jí tím neubližuji. Sní okolo 50 ml denně, mícháme osmizrnou kaši od Nesté a Rodicare (osmizrné kaše více). Dnes se mi zdálo, že po 30 ml měla bříško plné, možná trochu nafouklé, nevím.. víc už jsem jí nechtěla nutit. Pořád jen polehává dole v kleci
Máte někdo prosím zkušenosti s tím, že Vaše činčilka po zákroku jedla jak fík, ale po léčbě antibiotiky nechce? Míchám správě tu kaši? Jakou má mít konzistenci?
Paní doktorka je k dispozici až v pondělí a tak Vás prosím, máte někdo podobné zkušenosti?

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Črv 11, 2011 23:48

Ahoj, to je mi lito, ale podobne problemy tady meli lidi s cincilkama po zakroku, projdi si tady temata v nemocech, urcite najdes.Chce to ji dokrmovat pravidelne, musi neco jist.Fik neni dobra volba, je to moc sladke a pro ne nevhodne, dej ji spis Goji-kustovnice cinska, jeden kousek muzes ted obden.Obsahuje becka, doda ji energii a chut k jidlu.
Kde jste byli s ni predtim a na co ji proboha lecili?Ikdyz me to vubec neprekvapuje, nejsi jedina, komu jinde lecili cincilu stylem pokusu a spis jim ublizili.
dala vam pani doktorka kapky analgetika metacam?A v jakem stadiu ma zuby, delala rentgen celisti v jakem stavu jsou i koreny?Drzim palce.
Jo, ostatnim dala Lietavcova, predpokladam, ze jsi byla u ni pastu specialni na dokrmovani Rodicare.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Ne Črv 12, 2011 0:06

Předpokládám, že "jedla jak fík" je přirovnání, ne že ji chovatelka krmila fíky.
Podle mě se může stát, že s antibiotiky činča ztratí chuť jíst, může to být také trvajícími problémy se zuby. Tady je důležité vytrvat, činčilku pravidelně krmit, ať je to již osmizrnná kaše nebo rodicare. 50 ml mi přijde dostatečná denní dávka. Doktorka Lietavcová je skvělá, jestli někdo může pomoct, tak ona. Držím palce a přeju hodně štěstí v dalším boji. Prožila jsem si před pár lety to samé, vleklé problémy se zuby, je to vyčerpávající boj.

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Příspěvekod beautinka » Ne Črv 12, 2011 0:20

Nejdříve jsme byli na Mělníku, dostali jsme pastu na pročistění žaludku, že prý měla v rozboru bobků hodně chlupů, pak jsme dostali několik injekcí, stálo to spoustu peněz. Pak nám ale bylo sděleno, že když to nezabralo, musí nás poslat jinam, kde nám jsou schopni udělat vyšetření zubů, že to nejspíš bude od toho. To už ale chudák Agáta přes týden nejedla, žila jen z těch injekcí.

Tak jsem nás objednala do Prahy k paní doktorce Lietavcové, ta se na to podívala a řekla, že jsou to zuby na 100% a že nechápe, na co jiného se jí snažili léčit. Jenže Agátka byla už tak vysláblá, že nás hned na operaci nevzali, museli jsme dokrmovat, aby malinko přibrala kvůli anestezii.

Po třech dnech dokrmování jsme jeli na zákrok. Paní doktorka udělala rentgeny, Agáta měla zuby v hrozném stavu, které jí rozřezávaly zevnitř tváře, musela hrozně trpět. Takže jí zuby ořezala a dostali jsme domů Rodicare s tím, že to máme ředit s osmizrnou kaší od Nestle. Trochu mě překvapilo, že nám bylo řečeno, že kontrola až za měsíc. Už od začátku jsem se bála infekce, když ty zuby byly tak agresivní a řezaly do tváří.
A taky se tak stalo, 4 dny po zákroku jí otekla hrozně tvář, tak jsem tam volala, ale sestřička mi řekla, že je tam paní doktorka až v pondělí (tedy až za 4 dny!!) a že máme vydržet!! Jenže já jí nechtěla nechat trpět, měla to hrozně oteklé, nechtěla jíst, bylo vidět, že jí to bolí i přes léky na bolest, které jsme dostali na dobu po broušení zoubků.
Takže jsem jí okamžitě vezla na jinou veterinu, kde řekli, že je to jasný zánět a nasadili antibiotika. Dvakrát jsme byli na injekci a dnes dostali domů na rozpuštění do vody.

Jenže ona od té doby, co jí natekla ta pusinka (i když po první injekci antibiotik jí to splasklo) je smutná, nechce sama jíst, musim jí to nutit, pořád jen sedí dole v kleci. A navíc mi přijde, že po té kaši má trochu nafouklé bříško, tak nevim, jestli jí to dál dávat..
Dala jsem jí do klece flašku s teplou vodou, obalila ručníkem a Agátka se tam hned šla uvelebit. Je vidět, že alesoň to, jí trošku potěšilo.
Nevím, co ještě bych pro ní mohla udělat..

Už aby bylo pondělí a paní doktorka Lietavcová byla v práci a nějak nám poradila..

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Ne Črv 12, 2011 0:26

Mrzí mě, že to muselo zajít se zubama tak daleko, že to činčilce rozdrásalo tvář :(. Váha 370 g je dle mého názoru kritická, takže určitě nepolevujte v dokrmování i třeba za použití donucovacích prostředků. Potřebuje papat, aby vydržela aspoň do pondělka, kde se dozvíte, co dál. Poradila bych akorát odvar z řepíku podávat ve stříkačce (bylina, k dostání v lékárně), má protizánětlivé účinky a tlumí bolest, ale pokud to nemáte doma, těžko to teď v noci někde shánět. Do kaše je také možné přimíchat trochu glukopuru do kaše(hroznový cukr, také k dostání v lékárně), má to sladkou chuť a dodá činče energii.

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Příspěvekod beautinka » Ne Črv 12, 2011 0:27

Děkuji za povzbuzení, už jsem z toho všeho docela unavená, táhne se to již třetí týden a stálo nás to jak spoustu nervů, času, peněz (i když ty čert vem, když jí bude lépe!).
Já dnes celý večer projížděla příspěvky ve fóru, ale na chlup stejný případ asi člověk nemá šanci najít, každá činča je obrovský individuál..

Jen mě trochu zklamalo, že když není paní doktorka Lietavcová v práci, není mi NIKDO z kliniky, kde jsme si nechali zákrok udělat, schopný poradit, co dál a sestra dokonce řekne, ať vydržíme!!
Také proto jsem se rozhodla zkusit vložit příspěvek sem, jestli někdo nezažil něco hodně podobného a nemá s tím tedy zkušenost.

P.S.Ten "fík" byl opravdu jen přirovnání, to bych činče nedala, to se jen u nás na Jihu říká, když je vše v nejlepším pořádku.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Ne Črv 12, 2011 0:37

Část našeho příběhu je tady:
http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=1231&start=0
Bylo to dlouhý, drahý, vyčerpávající. Okolnosti nám nepřály, protože jsme neměli, za kým jet, doktorka Lietavcová byla na několik měsíců pryč, doktorka Chylíková taky, do Brna daleko...

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Ne Črv 12, 2011 0:43

Jejda, to je trápení. Škoda, že jste nebyli u Lietvcové dřív. Ale pozdě bycha honit. Jiná veterina, kterou můžu vřele doporučit (vedle Lietavcové), je na Bílé hoře, pani doktorka Chylíková. Třeba tam v neděli bude, nevim. Já měla (mám) problém s hubenym činčilákem. Taky mu pak Lietavcová upravovala zoubky, ale jen maličko. Předtim i potom jsem dokrmovala (rodicare+osmizrná, co nejhustší se stříkačkou dá v pohodě vytlačit). Taky měl období, kdy tu kaši už nechtěl. Ale něco papat musí, jinak moc zeslábne. Teď už teda delší dobu nedokrmuju, papá sám. Otok jsme žádný neměli, ale on s těma zubama fakt nebyl tak špatnej, poraněnej nebyl. Ale jestli si dobře pamatuju, měla jsem mu to vytírat snad heřmánkem, nebo šalvějí? Tak je to u lidí. Tak doufám, že jsem to nespletla. Každopádně já mu tlamičku nevytírala, to by mě asi sežral, ale on to naštěstí nepotřeboval. Strašně moc vám držim palce.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Ne Črv 12, 2011 0:45

Tak jsem našla tu stránku
http://www.veterinarni-ordinace-praha.cz/index.php
ale koukám, že bohužel mají v neděli zavřeno :(

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Ne Črv 12, 2011 0:50

Tak jsem dočetla posledních několik příspěvků, až když jsem odeslala svůj, tak už nebyl moc aktuální :roll:
Jinak ten glukopur, určitě super, taky jsem ho dávala, na to jsem zapomněla. Je to energie a víc jim to chutná. (Později už jsem ho nedávala, aby si moc nevymejšlel a papal sám i granule.)

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Příspěvekod beautinka » Ne Črv 12, 2011 0:59

Já si teď vyčítám, že jsem hned nezavolala do Prahy.
Ale na tu mělnickou veterinu jsem nejdříve volala, že mám činčilu, jestli jsou schopni mi s tímto zvířátkem poradit a paní doktorka byla moc ochotná, že určitě, okamžitě nám udělali rozbor bobků, myslela jsem, že jsme na správném místě. Ale ani po 14ti dnech (když si to teď v hlavě přebírám, opravdu to bylo celých 14 dní) léčby se stav nezlepšil, tak sami na mělnické veterině usoudili, že už na to nestačí a dokonce nám sami sehnali kontakt na paní doktorku Lietavcovou.

Dnes jsme do ní dostali přesně 40 ml kašičky a za chvíli dám ještě dnešní poslední dávku, takže se přiblížíme padesátce. Jen mi dělá starost, že moc nebobkuje.. hned v podnělí vyrazím sehnat probiotika, protože mi i přijde, že má malinko nafouklé bříško. Určitě to dělají ty antibiotika, protože než jsme je začli brát, kašovitou stravu snášela v pohodě a dokonce si sama brala krmení přes klec, chytala si to pacičkama a mohla se po tom utlouci.
Všechno se změnilo těmi antibiotiky, ale ty byly nutností, měla tu tvářičku opravdu moc nateklou..
Budu dál podávat kaši, minimálně 50 ml denně a brzy se ozvu, jak to vypadá.
Děkuji za rady a za podporu. Je mi hned lépe, protože mi přijde, že v tom nejsem s Agátkou úplně sama.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Ne Črv 12, 2011 8:25

Já dávala antibiotika tomu činčilákovi po kastraci a to pulku nějakýho malýho žlutýho prášku po dobu šest dní, pokud si dobře pamatuju. A nic extra to s ním nedělalo. Ale jinak antibiotika jsou fakt silná věc, no.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Ne Črv 12, 2011 12:05

Ferdíkovi se poslední antibiotika stala osudná :cry: . Ale když je zánět, tak to bez atb prostě nejde.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Črv 12, 2011 12:30

Ted jsem si ejste vzpomnela, ze me kamaradka doporucovala v Praze 6 nejakou pani doktorku Vozovou, v tematu doporucovanych veterinaru na ni je kontakt.A pak take ta Chylikova.Ani do Brna nema cenu jezdit o vikendu, maji pohotovost, ale Jekl ji mit nemusi, akorat, ze tam jsou zarizeny na hospitalizace s vyzivama.
Koukam, co popisujes za postup v te prvni veterine je asi klasika u veterinaru, kteri tomoto problemu nerozumi, proto je nutne s temito problemy jet opravdu pouze k doporucovanym vetum, kteri se tim zabyvaji.Me pred lety, kdyz Miminka mela jasne problemy se zuby dali na mistni veterine pastu, ze pry pozira chlupy:-(.
Zkus si najit tu Dr.Vozovou na praze 6, nebo klinika Erika, ted nevim jiste, pry ma take s timto zkusenosti, kamaradka tam chodi, ma moznost hospitalizace a inhalacni narkosu isufloran.

Laďka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 257
Registrován: Pá Dub 02, 2010 18:08
Místo/Bydliště: Hostinné,VČ kraj

Příspěvekod Laďka » Ne Črv 12, 2011 12:38

Chudinka malá.Řepík je fajn.Pokud máš,zkus ji dát i kouset sušeného lístečku,nebo špetku rozdrceného.Je to dobrý i pokud by byla nadmutá.A taky ji můžeš jemně teplou suchou žínkou masírovat bříško.Když měla naše Čipka bříškový potíže,sama už pak bříško nastavovala a fakt to pomohlo.Držíme i s myšulema všecky packy

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Črv 12, 2011 12:52

Jen, aby nemela zaplynovany streva, coz se bohuzel stava pri techto problemech, Mimince museli tankrat ty streva operovat:-(.
Zkus si najit telefon na tu Dr.Vozovou v Praze

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Črv 12, 2011 13:40

Tak jsem to nasla, to bude asi ono.
Vet.klinika Erika Praha 8
telefon:284821784
Nejlepe chtit Dr.vozovou, ma s cincilkama zkusenosti a pry je take dobra, jako Lietavocva a Chylikova a maji tam pohotovost a moznost hospitalizace.Asi bych to resila dnes,aby nebylo pozde.

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Příspěvekod beautinka » Ne Črv 12, 2011 13:56

Prosím Vás, jak přesně poznám, jestli má nadmuté bříško?

Mě paní doktorka říkala, že mám být kladná do té doby, než pojedu po žebrech směrem dolů a ucítím bouly, jako nafouknuté bříško. To Agátka nemá. Spíš se mi zdá, že má bříško zespodu měkoučké a pořád leží, jakoby "rozpláclá".
Já nevím, jestli kvůli tomu bříšku zbytečně nepanikařím.

Má v kleci lahev s teplou vodou, obalenou v ručníku, na tom spinká, to by jí na bříško mělo dělat tedy dobře..

Zkusím zavolat na tu veterinu, na kterou jste mi tady nechli kontakt, snad mi řeknou, co a jak..

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Črv 12, 2011 14:44

Tak to vazne nevim.U Miminky tenkrat poznali problem na sonu myslim az.
Treba by to vydrzela do zitra, ale pokud na te klinice bude dr.Vozova, tak tu chtej hlavne.

Laďka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 257
Registrován: Pá Dub 02, 2010 18:08
Místo/Bydliště: Hostinné,VČ kraj

Příspěvekod Laďka » Ne Črv 12, 2011 15:38

Pokud by byla hodně nadmutá,bude bříško znatelně větší a poměrně tvrdé.Jo je na to dobrá i máta,ale taky dát jen ždibec.

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Příspěvekod beautinka » Ne Črv 12, 2011 16:56

Tak mi bylo řečeno, že přes činčily tam dnes nikdo není.

Agátka dnes běhala po pokoji, koupala se v písku, byla docela čilá, ale nechtěla jsem jí nechat běhat dlouho, přecijen bere antibiotika a měla by být v klidu.

V kleci pořád leží na té nahřáté láhvy a vypadá, že se jí to líbí.

Jediné, co mi dělá starost jsou její bobky. Je jich málo a navíc jsou přímo minuaturní, jsou menší, než má křeček. Paní doktorka Lietavcová říkala, že se jí bobky můžou zmenšit, ale tohle mi přijde už extrémní. Určitě to je z těch antibiotik, ty dělají ve střevech problémy..

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Příspěvekod beautinka » Ne Črv 12, 2011 18:42

Tak Agátka se zase proběhla a vrátila do klece na vyhřátou lahev.

Když jsem jí dávala antibiotika (dnes poprvé v prášku), tak jsem je rozdrtila, odměřila dávku a smíchala s vodou a ananasovým džusem. Vyšlo mi to přesně na 4 ml, doufám, že jsem tím nic nepokazila. Ta doktorka, co nám je dávala (bohhužel né Lietavcová, ta o víkendu vůbec nebyla v práci), říkala, že jí to mám naředit tak do jedné stříkačky, ale nakonec mi to vyšlo na 4. Alespoň jsem do ní dostala více tekutin.

Při posledním krmení, jsem přímíchala do směsi (Rodicare a osmizrná kaše) nastrouhaný kousek jablíčka, kvůli těm malým bobečkům, tím jsem snad nemohla nic zkazit, co myslíte?

Zítra od jedné už by měla být paní doktorka Lietavcová v práci, tak jim tam hned zavolám, co a jak.. jestli je to takhle v pořádku, nebo máme třeba koupit nějaké probiotika.. ty malinké bobečky mě znervózňují. A navíc je jich hrozně málo..

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Črv 12, 2011 22:31

Uz to budete muset holky vydrzet do zitra na pani doktorku, tam bude opet v nej rukach.
probiotika urcite to chtit bude, porad se s ni pak.Drzim palce

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Črv 13, 2011 20:13

Jak to tedy dneska dopadlo u doktorky?

beautinka
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Ún 16, 2011 19:31

Příspěvekod beautinka » Út Črv 14, 2011 15:08

Tak včera jsme navštívili Hůrku a paní doktorku Lietavcovou.

Ujeli jsme kvůli tomu 300 km a bylo nám řečeno, že tu zácpu řešit moc nemusíme, hlavně, že to prý není průjem a že postačí nějaké kapičky pro děti, které jí přidáme do jídla..
To nám ale přeci mohla sdělit i po telefonu, sestřičku jsem upozorňovala, že jsme opravdu z daleka, ale ona trvala na tom, že se musíme objednat a ještě ten den přijet. Nakonec to bylo docela zbytečné :roll:

Když už jsme tam byli, tak se nám tedy paní doktorka podívala do pusy, jestli je vše v pořádku, nezjistila nic zásadního, akorát nám vyměnila antibiotika za jiné, prý lepší. Nechali jsme tam 550.- a to nepočítám náklady na cestu a spoustu reorganizace našeho času.

Celkově naše léčba (když počítám jen ošetření přímo v ordinaci, bez kašiček, Rodicarů, kapiček z lékárny, benzínu) vyšla už něco přes 4000 a to ještě máme jet za týden na kontrolu.. Vzhledem k tomu, že jsem studentka, je to pro mě opravdu hodně peněz a to ještě není úplný konec léčby. A tak Vás prosím, můžete sem napsat (kdo jste si tímto prošli), kolik Vás to celkem vše vyšlo? Já jen abych věděla, kolik peněz si na to ještě vyšetřit.

Jinak Agátka vypadá lépe, občas i sama jeví zájem o jídlo, což nás vždy moc potěší. Ale je pořád taková zamlklá, v kleci jen sedí na teplé lahvy. Když jí ale pouštíme mimo klec, to docela běhá, alespoň nějaká útěcha pro nás.

Děkuji, že jste na nás mysleli a drželi nám palečky, budu Vás zas průběžně informovat.

Radka a Agátka.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”