Leží a nehýbe se- teskní?

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

bububububu
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: Ne Srp 26, 2012 18:34

Leží a nehýbe se- teskní?

Příspěvekod bububububu » Ne Srp 26, 2012 18:38

Dobrý den, dostala jsem na starost činčilu.Sousedi odjeli na dovolenou do zahraničí a já jim ho mám chodit ob den krmit. Odjeli v pátek po obědě a byla jsem tam dneska s děckama ve 12 hodin a on ležel a asi teda spal, kluci ho hladili a ani se nehl - dýchal. Teď mi to nedalo, tak se na něj jdu kouknout a on tam furt nelží na tom samém místě, oči otevřené a dýchá, ale nereaguje, jídla se ani nedotkl, zavolala jsem děcka, ať ho zkusí vzít, tak ho vzali, přendali na jiné místo a on nic, dál leží jak mrtvolka. Uklidňuje mě jen trošku, že teda dýchá, ale i tak, mám z toho blbej pocit. Monča mi psala instrukce, že kolik mu mám dát krmení a že má sračku, ale toho si prej nemám všímat, tak se bojím, jestli mu něco není nebo jen teskní, já fakt nevím, ale jestli takhle bude ležet a nebude jíst a pít.
Volala jsem veterináři a on řekl, že to může být stesk, ale pokud bude ležet a nesní nic do zítra, tak s ním mám jet k veterinářce, co se specializuje na takto maé hlodavce. Nemáte s tímto někdo zkušenost? :(

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Leží a nehýbe se- teskní?

Příspěvekod Lenca » Ne Srp 26, 2012 19:25

:shock: pokud má činčilka průjem a jen leží a je apatická,tak není něco v pořádku a mělo by se s ní něco dělat. Pokud má průjem delší dobu a nebere na to nic, muže být pořadně dehydratovaná.Rozhodně bych jela za veterinářem,co rozumí činčilkam.Činčilka muže mit bolesti a neni ji dobře.Osobně si myslím,že činčilky neteskní po paničkach, nejsou na nich tak zavislé.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Leží a nehýbe se- teskní?

Příspěvekod martej » Ne Srp 26, 2012 19:43

Určitě hned na veterinu. Pokud má činčila průjem, tak to normální není. Rozhodně by se mělo udělat koprologické vyšetření ( vyšetření trusu) i kvůli dětem. Veterinář by činčilce měl dát něco na povzbuzení, na zastavení průjmu a na zavodnění.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Leží a nehýbe se- teskní?

Příspěvekod vera novotna » Ne Srp 26, 2012 20:51

S činčilou je potřeba ihned zajet k pohotovostnímu veterináři, pokud možno k odborníkovi na hlodavce a hlavně na činčily, jestliže je dehydrovaný po dlouhodobě trvajícím průjmu. Určitě má zvýšenou teplotu a potřebuje povzbuzující vitamínovou injekci a podkožní injekční dávku tekutiny proti dehydrataci s tlumícími dávkami léku proti bolestem zažívání a sebou vzít na rozbor průjmem změklé bobky. Teď se musí hlídat a hlavně dostat do něj co nejvíc tekutiny např.oslazenou vodu s medem nebo glukopurem či s ovocným sirupem : jablečným, jahodovým anebo malinovým nejlépe pomocí injekční stříkačky bez jehly opatrně pomalu do strany tlamičky a počkat dokud činčila hlt nepolkne. Z krmení zůstává jen samotné seno a ovesné vločky míchané s dietními granulemi se sušenou mrkví pro činčily : žádné směsky, které obsahují olejnaté burské oříšky, slunečnicová semena apod., protože zatěžují játra! [-X Přes den činčila spí, je klidnější a navečer kdy u ní začíná noční aktivita je ji potřeba donutit ke krmení třeba podávání sousta do tlamky a nezapomenout také na ranní krmení. Pokud je vysílena delší dobu z průjmu, je nutno ji krmit hustší kaší z výše uvedeného krmení. Jen seno by si měla činčila vzít sama a měla by mít dostatečný pohyb ve výběhu pod dozorem, pokud nemá teplotu : pozná se to zběžně podle teplých uší a čumáčku a jakoby skleněných očí. Jinak nutně potřebuje dodání vitamínů ať už formou nasušených bylinek nebo rychlého zakoupení tablet ve zwerimexu od firmy Vitakraft Calci Fit a podle velikosti a věku ji dát půlku nebo celou rozmělněnou a zamíchanou tabletu do misky s krmením. Je nutno ji zvážit a hlídat váhu v případě hubnutí. Důležitá je výměna vzduchu v místnosti, kdy je činčila zavřená v kleci a kde bydlí. Jestliže je klec větší, tak je lepší dát pro povzbuzení psychiky činčily koupelnu s pískem a pravidelně suchý prosít od bobků nebo popř. počůraný a znečištěný raději vyměnit. Jinak činčilka spíš teskní po společnosti a zabaví různými hračkami : okusováním jabloňových větví, sépiové kosti, hlodacího kamene pro hlodavce, závěsného konopného provazu nebo plyšáčkem bez možností okusování našitých očí, čumáku, různých umělých vlásků, silonových chlupů apod. K tomuto zdravotnímu stavu přispívá i pokojová a venkovní teplota, proto měla majitelka činčily před dovolenou už dávno zajít na veterinární prohlídku a ušetřit Vám jako pečovatelce spoustu starostí s nemalou péčí a nebrat zdraví činčily na lehkou váhu. :( Tady jsou ve hře už hodiny ne dny nebo týdny života činčilky :!: :!: :!: :!: :!:

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”