S rodokmenem nebo bez?

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Raduska » Po Črc 01, 2013 22:07

Ahoj, chci se zeptat možná hloupě, omlouvám se, nechci působit jako dement, ale chci v tom mít jasno.
Když si chce člověk koupit činčilu jako mazlíka, jaký je rozdíl koupit si činčilu z chovatelské stanice (tedy s rodokmenem) nebo od "normálního" chovatele? Jaké to má výhody/nevýhody? Když mi člověk nabízí činčilu s "výpisem" předků, ale rodokmen to prý není, to je co?
Já jsem chovatel psů, a u psů tomu rozumím, tam to má jasná pravidla a psi v chovu musí splňovat určitá zdravotní, výkonostní, povahová a exteriérová kritéria, ale u činčil mi to není jasný.

Je lepší si koupit tu samou barvu za 500,- jen s "výpisem" nebo dát víc jak jednou tolik a koupit činčilku v CHS? #-o

Díky za odpovědi

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Po Črc 01, 2013 22:22

Ahojky, ikdyž chceš činčilu na mazlíka, tak bys měla znát její rodokmen, už kvůli křížení v rodině - dědičná křížení nebývají dobrá (brácha s nevlastní ségrou, nevlastní bratr se svou matkou - fuj...)

Sepsala sem sem, proč je lepší ChS a né "rádobychovatel nebo zverimex" :wink:
http://chsvertuamor.webnode.cz/kdo-je-t ... mnozitele/

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Lenca » Po Črc 01, 2013 22:22

u činčil se dělá rodokmen,nebo spíš lépe řečeno výpis předků,aby byl přehled,odkud činčila pochází a nedošlo pak třeba k sourozeneckému křížení, v této malé republice se to muže stát. Né každý výpis předků vede,ale je to lepší.Ten,kdo ho vede, si většinou dává i pozor koho dává do chovu aby tam nebyly ruzné nemoci,aby byla vhodná hmotnost atd. Rozhodne si nemyslím,že CHS mají dražší činčily než chovatelé,co nejsou zaregistrovani. Viděla jsem standarty z CHS od 200,- , ve zverimexu je mají za 1200,-. Každý si svého mazlíčka nějak cení, pokud je to potomek od činčily,co vyhrála nějake vystavy, cena bude vyšší. Záleží na mutaci, standarti byvaji levnější. Já si třeba pokud to mužu říct, kupovala vždy činčilu okolo 1000,- a přijde mi to jako přijatelná cena a zároven už to nejsou malé peníze,tak si jich vážím mimo to,že jsem si je zamilovala.Za poslední 3 roky ale ceny činčil klesly mi přijde. Hodně lidí chce mimča prodat,tak je nabídne levně.

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Schecke » Čt Črc 04, 2013 22:38

Wulfina: ten článek je dobrý, budu odkazovat :) Dělala jsem něco podobného: Zverimex vs. chovatel:
http://mimazlicci.blog.cz/1305/ne-zverimexum

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Čt Črc 04, 2013 23:08

Klidně odkazuj :)
Jojo, na tvůj článek jsem také koukala, hodlám také něco spáchat - činčila ze zveráku nebo od chovatele, mám fotky z Hornbachu, které hodlám použít... Protože to je otřesný... :roll:

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Raduska » Pá Črc 05, 2013 9:37

Wulfina napsal:Klidně odkazuj :)
Jojo, na tvůj článek jsem také koukala, hodlám také něco spáchat - činčila ze zveráku nebo od chovatele, mám fotky z Hornbachu, které hodlám použít... Protože to je otřesný... :roll:

Já jsem zrovna včera viděla ve zverimexu v Táboře krásnou činčilu (asi White mosaic) v kleci a přímo nad ní v několika dalších klecích byli nejrůznější papoušci, kanárci atd. Strašně pištěli a úplně mi tý činčily bylo líto. Mně ten řev vadil a to jsem tam byla chvíli, natož když ona to poslouchá celej den. Neměla ani domeček, kam by se před ostrým denním světlem schovala. Nejradši bych ji koupila, abych ji vysvobodila, ale stejně by to nic neřešilo a nahradila by ji brzy nová. Je fakt krásná, mají ji asi za 1300,-. Já toto nemůžu vidět :roll:

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » So Črc 06, 2013 13:03

Na mazlíka nepotřebuješ výpis předků!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nezaručuje ti to kvalitu ani nic jako u psů, je to pouze informativní papír, aby jsi věděla jaké a odkud má tvá činčilka předky.
Což je důležité pro další chov.
Určitě by výpis předků neměl mít vliv na cenu činčily!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cenu by měla určovat mutace, geny a hlavně kvalita činčilky.
Ale samozřejmě když máš činčilku od chovatele s výpisem předků máš nějakou záruku, že víš odkud pochází a co můžeš od činčilky čekat :-)
Nejde o cenu papíru, určitě bych nekupovala činčilu od někoho, kdo prodává podezřele levno, třeba za 300-500,- barevnou činčilku, svědčí to o tom, že to je člověk, který činčilám nerozumí a neví jaké mají hodnoty.Většinou je to někdo kdo činčilku dostane a namnoží a pak to prodává přes net jak králika :-)
Přece jen je lepší vybírat činčilu srdcem a od někoho kdo tomu rozumí, než podle ceny! :-)
Přece jen je to živý tvor, který vám bude dělat společnost X let na to je třeba myslet na prvním místě....

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Črc 06, 2013 14:16

Já jsem dostala výpis předků a chovatele ve zverimexu k white mosaic činče a je mi to na dvě věci - stejně s ní jezdím na korekci zubů :roll:

arziska
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 374
Registrován: Út Zář 16, 2008 19:08
Místo/Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod arziska » So Črc 06, 2013 17:27

Do zverimexu dá činčilu pouze množitel, ne chovatel, takže ty zuby mě vůbec nepřekvapují. Může to potkat kohokoliv z nás i u činčily z prověřeného chovu, ale zuby jsou většinou záležitost genetiky a každý rozumný chovatel takové zvíře vyřadí z chovu. Nebo na něm množí a pak mimča nosí do zverimexu i s výpisem předků... :?

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » Ne Črc 07, 2013 1:53

Výpis předků bohužel nezaručí zdraví zvířete :-(
zase je to o lidech........

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Ne Črc 07, 2013 7:44

Nezaručí, ale díky registracím - kontrolováním rodokmenů už přijdeš na spoustu věcí :)

arziska
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 374
Registrován: Út Zář 16, 2008 19:08
Místo/Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod arziska » Ne Črc 07, 2013 9:28

Nepřijdeš, v čem ta kontrola spočívá? Max. že sedí mutace, a to ještě je o důvěře, že fotka zvířete odpovídá skutečnosti. Takže momentálně je úplně jedno, jestli má činčila nějaké PP, protože je to stejně jenom "jako". Spousta vážených chovatelů-šlechtitelů, kteří vozí zvířata ze zahraničí a snaží se u nás ten chov někam posunout kašlou na nějaké registrace svých chovných stanic i zvířat,proč asi.....

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Ne Črc 07, 2013 11:00

Zjistíš, já třeba zjistila, když sem si brala Vikyho (věděla jsem, že je od p. Švehlový, věděla sem datum narození a to jest vše), tak sem pátrala, podle toho, co má p. Švehlová na stránkách a Monika koukala na rodokmen a dozvěděla sme se, že Vikyn byl z příbuzenského křížení + že linie po matce umírala na zuby, tj. byly tam problémy :) Stačí se naučit číst z rodokmenu a pátrat :)

arziska
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 374
Registrován: Út Zář 16, 2008 19:08
Místo/Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod arziska » Ne Črc 07, 2013 11:25

A jsme opět u toho, že rodokmen nic nezaručí. Je to o lidech. A určitě se nepletu když napíšu, že to byla první a poslední činčila, kterou od MVDr. Švehlové máš.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Ne Črc 07, 2013 12:26

Bohužel nepleteš...

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Ne Črc 07, 2013 12:28

ps: dyť sem psala, že nezaručí... :wink: Ale také sem psala, že díky rodokmenu si schopná toho docela fůru dohledat :)

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » Ne Črc 07, 2013 21:12

Tak pátrat podle interntových stránek.. :roll:
to jsme zase u těch doměnek a úsudků a ne u faktů...
nenapdlo Vás někdy, že ne každý chovatel si dává všechno na stránky???? :-)
Wulfi a jak jsi se dopátrala že celá linie umírala na zuby?????
Výpis předků je dobrá orientační věc, důležitá pro další chov, registrace chovných stanic s tím moc nesouvisí, to je zase uplně jiná kapitola :-)
Samozřejmě výpis předků dává i chovatel z neregistrované stanice!!!!!!!!!!!! :-)
Proto to není jako u psů s papíry!
Chovatel nepotřebuje být registrovaný pod žádným spolkem na to, aby mohl napsat jaké má doma v kleci zvířata.
A je jedno jestli ten "papír" napíše registrovaný chovatel nebo neregistrovaný, výsledek je stejný.
A registrace zvířat???Kolik že jich teď máme??? :-)

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Ne Črc 07, 2013 21:13

Jak? pídila se po chovatelých, kteří byli uvedeni pod myškama v rodokmenu :)

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » Ne Črc 07, 2013 21:30

ale tak i tak jak jsi se mohla dopídit k celé linii,která umírala na zuby??

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Raduska » Po Črc 08, 2013 10:23

Já jsem asi blbá, ale já tomu u těch činčilách chovatelů prostě nerozumím....!

My máme chovatelskou stanici psů (CHS), máme mezinárodně chráněnej název stanice a prostě chováme psy s průkazem původu (rodokmene). Když chci mít štěňata, je to děsnýho papírování, na klub dám žádost o krytí. Oba rodiče musí splňovat určitá kritéria, zdravotní, exteriér atd... žádost mi klub schválí, po narození mi klub pošle pro štěňata rodokmen. Kdo nemá CHS, chová bez "papírů" a pro nás je prostě jen množitel.

A u činčil je to teda jak? Tady mi může dát rodokmen i "chovatel" co vůbec nemá CHS? Takže "chovatel" co nemá registrovanou CHS mi dává jen cár papíru, něco jako kdybych si já doma sama vytiskla na počítači rodokmen? Přijde mi, že v tom je bordel.

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Raduska » Po Črc 08, 2013 10:27

Chci tím říct, že mi připadá, že u činčil si každej tiskne rodokmen jak chce, čemuž nerozumím. Prostě já jako chovatel psů chápu tak, že by měl mít chovatelskou stanici. U nás rodokmen znamená ROVNÍTKO k chovatelský stanici.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » Po Črc 08, 2013 11:46

přesně tak :-)
nefunguje to jako u psů
chvatel registrovaný či ne, dává cár papíru který tiskne sám doma :-D
je to pouze orientační výpis předků, aby další chovatel věděl jestli zvířata nejsou vzájemně příbuzná.
Ale myslím, že třeba u králiků je to podobné.
V zahraničí je to taky tak,chovatel dává pouze výpis předků, jen s tím rozdílem, že tam se hodnotí kvalita na vystavách, kde berou chovatelé pouze SVÉ ODCHOVY a hodnotí je posuzovatelé, kteří jsou stále ti stejní pro celou evropu na barevné mutace a hodnotí naráz posuzovatelé z několika zemí, takže když pak dostane nějaké hodnocení činčila, tak kupec ví jakou kupuje kvalitu, nebo jaký má daný chovatel chov.
Hodnocení je všude stejné, podle stejných pravidel a stejní posuzovetelé z jedné organizace pro celou evropu!
Akorát tu to máme tak nějak různaké :-)

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Raduska » Po Črc 08, 2013 11:57

Hm, to je ale hroznej bordel. To pak podle mě ty činčilí rodokmeny postrádají smysl. Protože tam jde i o to, že když si "chovatel" nazve činčilu jak chce (tj. činčila nemá v názvu CHS), stejnak se ví prd, odkud je, čí je příbuzná a tak. to se týká dalších pokolení. i těch před. U psů se můžu podívat na 3 a víc pokolení dozadu, vše lze perfektně dohledat, nedá se to zfalšovat. To přece má smysl, jak kvůli dědičnosti barvy, tak i zdraví atd. Tohle je fakt divný.

To to tady nikdo z těch větších chovatelů nechce dát nějak do pořádku?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Po Črc 08, 2013 12:27

Je to asi tak, jako bys srovnávala vývojovou křivku s dinosaurama až do dnešní doby...
Chovatelský systém u činčil je teprv v plenkách...
Nicméně si myslím, že začáít s rodokmenama je dobrá cesta...

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Po Črc 08, 2013 12:28

ps: do pořádku se to začala dávat snad před rokem.. chce to čas, nejde to dělat hned... :wink:

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”