čoko ...až se u nás bude chovat tohle, to bude paráda..!

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Bře 21, 2011 10:43

lustici napsal:-sice jsme cv ČR, ale koupit si "odpad" od našich zahraničních kolegů a považovat to u nás za "naprosto úžasný" je naprosto nehorázná BLBOST !
Takhle nebudeme nikdy na světové, bohužel ani na evropské úrovni, již teď za zahrniční konkurencí hodně pokulháváme :!:


V ČR jsou trochu jiné normy než v zahraničí a to že skvrny na uších jsou někde považovány za vadu ještě neznamená že to vada opravdu je :wink: každá země má trochu jiný vkus či smýšlení tak nevím proč by jsme se ve všem měli opičit.
Jako nehorázná BLBOST jak píšete, mi připadá tvrdit že kupujeme "odpad" a považujeme to za naprosto úžasný. Tímto jste urazila většinu chovatelů zde 8)
Posuzujete pouze podle fotek a ráda bych věděla kolik činčil mutace Chocolatte jste před výstavou viděla na živo či pouze teoretizujete.

Navíc chov u nás je v začátcích,Amerika,Holandsko a zahraničí chová mnohem déle.Před pár lety u nás bylo umění sehnat něco jiného než Standarda a u nich už se chovali BD- a za pár let máme být na evropské úrovni???
A kde je psáno že zrovna "evropská úroveň" je to nejlepší co nás může potkat?

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Po Bře 21, 2011 11:17

Lustici,
pokud vím, tak činčily chováte teprve dva roky a proto myslím, že říkat tady dlouholetým chovatelům, který se o něco snaží a mají chovný plán, jaký si kupují v zahraničí odpad, je celkem hodně odvážné a troufám si říct, že i sprosté. Z vašich příspěvků lze vidět, že ještě s chovem nemáte zkušenosti a tak by možná neuškodilo ubrat plyn a trochu se zamyslet nad tím, jak to máte vy v chovu, porovnat, než hanět ostatní.

Teď k jednotlivým problémům:

- U beige mutací jsou fleky na uších přirozený jev, který není vada! Pokud na výstavě někdo vyhodil činčilu s fleky na uších, nebylo to kvůli flekům, ale třeba kvůli přezrálosti kožky a nebo nějaké vadě.

- Když jsem koukla na Vaše činčily, tak souhlasím s tím, že Sirius Black je Tov light ebony, neboli light ebony velvet. Když si vezmete znaky velveta tak váš má všechny -typická velveti maska = tmavé obočí, kruhy kolem uší, chlupaté zadní nohy, proužky na nohách a kabátek = tmavý hřbet. Dle mého názoru není co řešit. je to velvet.

Naopak Lighting tov není. Jde to poznat už na první pohled. Velveti moc nebývají costina typu. Nemá chlupatý nohy, masku, kabát. Jediné co vidím, tak jsou typické světlounké oči a ztráta aguti znaku.

- Jinak Tomáš a Romana mají krásné čoko a věřte, že jsou tmavy, jak to jen jde ;-) Záleží hodně na fotce - vždy se fotka vyvede jinak, protože fotíte za jiných podmínek, v jiném prostředí.

Avatar uživatele
ColdCase
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Út Zář 07, 2010 10:58
Místo/Bydliště: Dojcland
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ColdCase » Po Bře 21, 2011 12:43

Bry den vam vsem,

kratce se zapojim na okraji do diskuze:

U nas v nemecku, a nikde jinde teda taky ne, nejsou fleky na usich bezovych mutaci VADA!!!! Nevim kde to pani vzala, ktera tu rozpoutala tudle ***** diskuzi, ale muzu potvrdit 10000% ze nikdy nikde pigmentove fleky v usich cincil nejsou a nebyly a nebudou povazovani za vadu.

Joo, jsou lide, kterym se libi bez fleku, a zas znam lide ktere jsou prave z tech fleku uneseni. Je to jen o vkuse. Taky se nemusi ukazat u kazde cincily bezove varianty, to je asi jako u zrzavych lidi: nekteri jsou posety pihama vsude, nekteri je maji jen u nosu/na nose, a nekteri vubec. To je proste nalada prirody a parti to k bezovemu genu jako prevazne svitive rude oci k blondatem cincilam.

A nez budete zahranicnim cincilam nadavat do odpadu, zamette si nejdriv pred svym prahem :wink: koukala sem na vase stranky, a ani jednu vasi cincilu bych do chovu nepustila ani na navstevu.

Myslim ze se behem dne prihasi jeste par chovatelu s "odpadama", kterym se to take nebude libit co tu vypoustite za dokonale nesmysly.

Preji hezky den a uspesne chovani polskych cokolad bez fleku, TOV-cincil ktere NEJSOU velveti, a velvet-nositelu :lol:


PS: rekla bych, nez zacnete napadat tady cleny fora at se nauci genetiku, mela by jste byt dobrym prikladem a zacit u sebe, nez zacnete shazovat a poucovat jine!

Coldcase (Péta z nemecka ktera drepi na halde odpadu a ceka kdo si co veme :lol: :lol: :lol: )

Avatar uživatele
ColdCase
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Út Zář 07, 2010 10:58
Místo/Bydliště: Dojcland
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ColdCase » Po Bře 21, 2011 12:47

jejda..aby tomu nekdo nerozumel spatne: od 3. odstavce se obracim primo na pani co dskuzi rozpoutala a urazila tady mnoho z vas/nas ostatnich. sorry :roll:

CC

Disable adblock

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Genetický základ barev u činčil

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 13:58

Každý jedinec má ve své genetické výbavě pro daný znak (gen) vždy dvě alely. Jednu zdědí po otci, druhou po matce. Alely, které kódují určitý znak, se píšou stejným písmenem (např. "B" pro béžovou barvu, "f" pro fialovou apod., viz tabulka alel).

Každá alela sice s sebou přináší určitou informaci, navenek se však projeví až vzájemná kombinace obou alel (viz tabulka barev). Jedna alela totiž může ve svém projevu potlačit alelu druhou. Ta, která je potlačená, je alela recesivní a označuje se malým písmenem (např. "m" pro modrou mutaci), ta, která potlačuje, je dominantní a označuje se velkým písmenem (např. "W" jako Wilsonova bílá). Některé alely jsou neúplně recesivní, což znamená, že se navenek částečně projeví i v kombinaci s alelou jiné barvy.

U barevných mutací, které jsou kódované dominantní alelou, se může vyskytnou tzv. letální faktor (Wilsonova bílá, black velvet). Pokud by se zkřížili dva jedinci jedné mutace, všichni jejich potomci, kteří po obou rodičích zdědí tuto dominantní alelu (tedy "W" nebo "V"), uhynou ještě před narozením nebo těsně po porodu, protože kombinace těchto alel kromě barvy způsobí i poruchu v organismu, která se neslučuje se životem.
MVDr. Dominika Švehlová

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Po Bře 21, 2011 14:04

Já mám extra tmavou čokoládu,ale fakt záleží na fotce,občas jsou na fotkách světlejší a občas jsou taky o dost tmavší,než ve skutečnosti jsou. Nevím,jestli jste extra tmavou fakt hořce tmavě hnědou čoko viděla,já teda ještě ne.

Nevim,zda se v zahraničí považuje bílý ocásek nebo pigment na uších jako nepřípustná vada,slyšel jsem že ne ,já se zaměřuju spíš na jiné vlastnosti činčilek,hlavně aby měli hezkej kožich a tvar těla,každopádně zrovna bílý ocas u čokolád se mi moc líbí a pigment mi nevadí.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Bře 21, 2011 14:35

Když už kopírujete ze stránek MVDr. Švehlové citace tak by jste si měla dočíst zbytek. A ne si vzít co se hodí.
S křížením mutace black velvet to bude nachlup stejné. "Bleček" vzniká křížením "blečka" a standarda:
Opět budeme mít 50% potomků standardních šedých ("ss") a 50% black velvet ("Vs").

Chceme-li křížit dva black velvety mezi sebou, dopadne to jako u bílých činčil:
Takže opět: 50% potomků budou black velvet ("Vs"), 25% standardi ("ss") a 25% nepřežije, protože kombinace dvou alel V má za následek letální faktor ("VV").


U potomků Standard po Black Velvet a Standard jsou alely ss- kde máte ten gen velvet?

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

genetika

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 14:43

...ale standarda jste sem prvně dala teď Vy...
o těch tu není doteď ani zmíňka... a vůbec bych je sem nepletla...
Co tedy vznikne z Ex. dark ebony a Wilson white?
-první moje otázka, na kterou Vy mi odpovídáte co..?
Co vznikne z Homo beige a Brown velvet?
-druhá otázka, na kterou mi odpovídáte..?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: genetika

Příspěvekod martej » Po Bře 21, 2011 15:08

Nějak jsem nepochopila Váš přispevěk, ten jak jste zkopirovala od pani Švehlové. Psala jste, že tov a velvet je něco jiného a že se i přenáší. Tak by možná chtělo na to reagovat ;-)

Jinak z Extra dark ebonka a Wilson White se vám může narodit Standard, White Ebonek a hetero ebonek - od light po extra dark.
U braun Velveta a homo beige se vám narodí - Homo beige, Homo beige Velvet a hetero beige a Braun Velvet. ..... opět nechápu co jste timto příspevkem chtěla říct.

Zatím mi příjde, jak když tu chcete pošpinit chovy v čr, protože máte nejlepší a ostatní jsou ubohý chovatele, kteří vám nesahají ani po paty.
Naposledy upravil(a) martej dne Po Bře 21, 2011 15:19, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Bře 21, 2011 15:09

víte moc dobře jak to bylo myšleno a pokud jste to nepochopila genetikou se pouze oháníte ale převést si křížení ss a Vs na ty mutace co jste uvedla už Vám dělá problémy. Pokud tu genetiku tak máte v malíčku neměl by to pro Vás být problém ne? Tady šlo o Velvet mutaci a její dědičnost a toto byl základní příklad ze stránek Dr. Švehlové- že po velvet a jiné mutaci máte jak velvety tak čisté nevelvety.
V tom případě bych to být Vámi nerozebírala.

Několik lidí Vám již řeklo že ty mutace co jste uvedla že máte na stránkách jsou jiné než tvrdíte ale když myslíte že máte pravdu hádat se nebudu zjistíte to na miminech pokud dané mutace jste vůbec schopná poznat.

To mi jako chcete tvrdit že po Homo Beige a Brown Velvet se budou rodit jen TOV Beige a nic jiného? Že se nemůže narodit Homo Beige? V tom případě jak chovatelé tak kalkulačky jsou vedle a Vy máte pravdu :lol: :lol:

Avatar uživatele
ColdCase
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Út Zář 07, 2010 10:58
Místo/Bydliště: Dojcland
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ColdCase » Po Bře 21, 2011 15:13

K tem standardum: kdyz tvrdite ze velvet-gen se NOSI, musi ho tim padem nosit podle vas i standadi po blecich. Geneticky kod je SS a ne SSv. Proc teda?

Vsadim se o celej muj chov i s klecma, ze kdyz kazdej chovatel na svete k sobe da standard x standard (tata nebo mama Black) ze nevychova ani JEDEN znova Velveta.


1. odpoved: vsechno od bili do cerny krome VELVETU (a beige,vio,safir,bd,lowe,californian rez. white, goldbar..atd..)

2. odpoved: vsechno bezovy, jak heterozygotni tak homozigotni, s a bez velveta.

3. odpoved: to vi kazdej zacatecnik :lol:

CC 8)

Avatar uživatele
ColdCase
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Út Zář 07, 2010 10:58
Místo/Bydliště: Dojcland
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ColdCase » Po Bře 21, 2011 15:15

pardon, ne SS ale S a ne SSv ale Sv :lol: preklepy

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

O.K. Vy se mi líbíte

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 15:19

- tak s Vámi se mi tu líbí...

to že na mě tady všichni útočí, že moje Homo beige samice není TOV
by se dalo i geneticky dopátrat - to byla druhá otázka
kdy rodiče jsou Homo beige (po homo beige a homo beige) a Brown velvet (po Homobeige a Black velvet)
- tak závěr - mohu oslavovat, že není TOV, ale pouze Homo beige?
Obrázek

ale daleko horší je intervence o Dark ebony samce
Obrázek
(takhle ke mě přišel s PP) kdy na mě ze všech stran srší - je ebony TOV, je to velvet atd. proto ta první otázka
kdy rodiče jsou Ex.dark ebony (po ex.dark ebony a ex.dark ebony) a Wilson white (po pink white a standard)
- tak zavěr - může to být ebony TOV nebo velvet?

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: O.K. Vy se mi líbíte

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 15:24

lustici napsal:- tak s Vámi se mi tu líbí...

to že na mě tady všichni útočí, že moje Homo beige samice není TOV
by se dalo i geneticky dopátrat - to byla druhá otázka
kdy rodiče jsou Homo beige (po homo beige a homo beige) a Brown velvet (po Homobeige a Black velvet)
- tak závěr - mohu oslavovat, že není TOV, ale pouze Homo beige?
Obrázek

ale daleko horší je intervence o Dark ebony samce
Obrázek
(takhle ke mě přišel s PP) kdy na mě ze všech stran srší - je ebony TOV, je to velvet atd. proto ta první otázka
kdy rodiče jsou Ex.dark ebony (po ex.dark ebony a ex.dark ebony) a Wilson white (po pink white a standard)
- tak zavěr - může to být ebony TOV nebo velvet?


bylo určeno martej

Avatar uživatele
ColdCase
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Út Zář 07, 2010 10:58
Místo/Bydliště: Dojcland
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ColdCase » Po Bře 21, 2011 15:25

Bry den,

Tak bych doporucovala se podivat na rodice a TAM hledat chybu (velveta)...prave na bili a cerny se pro mnoho lidem spatne poznava. Tady mate vysvetleni. Jine totiz neexistuje. Co jsou platne PP kdyz chovatel TAM napsie (omylem ci schvalne) blbost? Fakt je, ze na fotce vsichni vidime EBONA VELVETA. A to znamena, ze jeden z rodicu 100% JE velvet.

CC

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: O.K. Vy se mi líbíte

Příspěvekod minlub » Po Bře 21, 2011 15:25

lustici napsal:tak závěr - mohu oslavovat, že není TOV, ale pouze Homo beige?

(takhle ke mě přišel s PP) kdy na mě ze všech stran srší - je ebony TOV, je to velvet atd. proto ta první otázka
kdy rodiče jsou Ex.dark ebony (po ex.dark ebony a ex.dark ebony) a Wilson white (po pink white a standard)
- tak zavěr - může to být ebony TOV nebo velvet?


1) když chcete oslavovat můžete :wink:
2) a kde máte jistotu že jeden z rodičů EDE není EDE Velvet? Viděla jste někdy EDE Velvet? Uhlově černá činčila na které z tohoto důvodu není ani maska vidět a pozná to zkušený chovatel jen podle nohou? A i v rodokmenech jsou chyby :wink:

Avatar uživatele
ColdCase
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Út Zář 07, 2010 10:58
Místo/Bydliště: Dojcland
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ColdCase » Po Bře 21, 2011 15:27

"...prave na cerny a bili se to mnoha lidem spatne poznava..."-ted by to melo znit uz cesky nebo? Pisu moc rychle a chyb si vsimam az pak, sorry :wink:

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 15:32

pro minlub a ColdCase

- tak fajn - ví to každý začátečník i kalkulačka,
takže kde se mi doma objevil ebony velvet...? !
poslala jsem vám kompletní rodokmen a aha...
- vše od bílé po černou (bez barviček) kromě VELVETa
a jací byli rodiče? Že se to na černých špatně poznává - možná dokonce z CC dobře známého chovu (činčily z Peček) a původ..? Třeba se tu přeme o potomka z domácího chovu... (myslím, že ex.dark ebony bude možná přímo od Vás)

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 15:36

pro CC
EDE se jemnoval Maty, bohužel jména prarodičů nemám :cry:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Po Bře 21, 2011 15:38

nemá cenu tu cokoli řešit.....stejně si melete svou...pošlete fotky rodičů. určitě je mate a nebo napište jitce..

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 15:43

obě informace jsou od Jitky

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Bře 21, 2011 15:44

Klidně jeden z rodičů může být TOV. Špatně se to poznává a každý může udělat chybu.
Já si koupila od známé chovatelky EDE po rodičích EDE- a podle miminek jsem zjistila že je TOV EDE.
Nebo http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=9957 - paní řeší samičku kterou původně měla v chovu Jitka a taky nevěděla že je TOV a prodala jí jako EDE.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Po Bře 21, 2011 15:44

pošlete fotky rodičů. z výpisu rodokmenu nepoznáme, jak činčila vypada.

Avatar uživatele
ColdCase
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Út Zář 07, 2010 10:58
Místo/Bydliště: Dojcland
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ColdCase » Po Bře 21, 2011 15:48

opakuji: jeden z rodicu je 100% velvet, PROTO se vam "obevil" doma ebony velvet. Pane boze to je zazrak, to je div, to je panecku neuveritelny, ale sakra MOZNY. Naky PP jsou k **** kdyz tam jsou zapsani rodice se spatnyma nazvama, at nechtene nebo chtene, to nehraje roli. Jen to je logicky vysvetleni PROC se u vas obevil ebony velvet. Staci ze chovatel/-ka nepozna velveta nebo zapomene za barvou dopsat TOV.

Z meho chovu do cech extra dark ebon velvet nikdy nesel, tak prosim brzdime s "obvinenim".
Jedina extra dark ebona velveta co se me kdy narodila je tady Aleesha, tu stale mam. Jinak jsem prodala jedne zname Ebona Velveta, ale NE EXTRA DARK.

Zabejvam se 11 let prevazne s velvetama a snad vim jak to chodi nebo? Jak se dedi a jak ne.

Nevim proc porad zatloukate fakta, ktere vidi i slepej..k cemu to je? Ebon Velvet a tecka. K nemu nedavat velveta. Tecka. Spis budte rada ze vam tady lidi reknou co mate doma, a predejdete omylnemu pareni 2 velvetu mezi sebou.

CC sedici na halde odpadku... :wink:

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

rodiče

Příspěvekod lustici » Po Bře 21, 2011 15:52

martej napsal:pošlete fotky rodičů. z výpisu rodokmenu nepoznáme, jak činčila vypada.


odesláno na týž mail jako včera

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”