Začínající chovatel

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Reznatko
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: Po Lis 14, 2011 23:17

Začínající chovatel

Příspěvekod Reznatko » Stř Lis 23, 2011 0:50

Zdravím,
jsem začínající chovatel a doma mám několik činčil. Přesněji osm. Najde se tu někdo, kdo by mi pomohl v začátcích a zodpověděl mi moje dotazy. Na začátek chovu mám myslím dostačující zázemí. Doma mám velkou skřiňoklec, která je rozdělena na dvě části a dvě klece. Určitě bych chtěl momentální počet činčil rozšířit na zhruba dvacet, ale k tomu bych právě potřeboval Vaší pomoct, aby jste mi pomohl při výběru dalších činčil. Jedná se mi hlavně o to, aby činčily byli kvalitní a mohl bych na nich začít stavět svůj chov. Do chovu jdu s tím, že bych chtěl mít do budoucna minimálně dva páry, které by mi dávali činčily mutace Extra Dark Ebony.

Najde se tu někdo, kdo mi pomůže a provede mě začátky chovu. Začátky jsou vždy těžké a já bych se chtěl vyhnout začátečnickým chybám proto Vás žádám o pomoc.

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Lis 23, 2011 9:33

Nejprve byste si měl načíst nějaké informace o mutacích. Měl byste se zamyslet nad tím, jestli chcete chovat a nebo je mít jen pro radost. Pokud budete chtít chovat, je zapotřebí se zamyslet nad tím, co chcete chovat. A poté to jde samo. Nikdo Vám nemůže diktovat, jaké mutace si koupit, je to o vašem vkusu. Jen se budete muset rozhodnout, jestli si zaplatit za kvalitu a nebo jestli vám jen stačí mít doma mutaci.

chovcincil
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: Pá Srp 19, 2011 9:28

Příspěvekod chovcincil » Pá Lis 25, 2011 13:10

Pokud se zakládá chov,který by měl být kvalitní,určitě nakupovat činčilky ze známějších a dobrých chovů,sice jsou dražší ale také s nimi nebývají prolbémy.Nakopoval bych tam,kde jsou k vidění rodiče,nechal bys si poslat více fotek,po velkých rodičích,zjistit váhu,původ rodičů.....ne z kdejaké inzerce,kde většinou ani neví rodiče nebo mají příbuzné u sebe :cry:

Avatar uživatele
Patrik
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Bře 08, 2011 19:17
Místo/Bydliště: Ostrava-Poruba

Zvážení chovu ve velkém

Příspěvekod Patrik » So Lis 26, 2011 20:40

Ahoj, bylo by dobré ZVÁŽIT chov činčil v ekonomicky,nestabilní době... Je u nás už dost chovu a chovných farem. Vše souvisí s poptávkou,která ač činčilky jsou roztomilá zvířatka tak z mnohá důvodů,nejsou přijímáná jako třeba pejsci. Mnoho lidí začalo chovat činčilky kvůli finančnímu prospěchu ve velkém,a pak po čase zjístili,že není takový zájem o ně. Činči se lehce přemnožily a chovatel měl velkej problém se o ně postarat,včetně jejich potomků. Nakonec to končí smutně pro činčilky:-( Zkus to v malém množství a zjísti si kolik chovatelů je v kraji, kde je chceš chovat, včetně poptávky na internetu. Už kvůli nim,aby v budoucnu netrpěly! Činčilky mají city a ty určitě taky...

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Lis 28, 2011 11:49

Tady naprosto souhlasim s Patrikem.Bohuzel mnoho cincil konci opravdu hodne hnusne svuj zivot, v tom "lepsim"pripade utracena, zabita, v tech horsich vyhozena do polenice, ci ven i s mladaty:-(, ci utopena, hozena dravcum, psum, apod.
Dnes je opravdu situace chovat cincily, pokud je nekdo chce chovat jen na ziska ztratova, neni zajem a to ani o barevne mutace.Pokud nekdo chce chovat jen pro radost a s laskou k cincilkam, tak staci jeden, dva pary maximalne, ale i i tak je potreba hodne mista, vice kleci, pokud se vcas nestaci umistit mladata do dobrych domovu a pocitat take s moznosti kastrace samce, kdyz o mladata nebude zajem a dotycny je nebude chtit prodat kamkoliv, na cokoliv a treba i do zveraku, coz by nikdy mazlickar neudelal.

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Příspěvekod Reňaaa » Po Lis 28, 2011 13:30

Pokud začínáš, tak nevím jestli je nejlepší nápad si nakoupit tolik činčil...první si zjisti info a hlavně popřemýšlej jestli ty činčily budeš mít kam dát - klece, prostor,...a to nemyslím základní chov, ale i mláďata, protože se může stát, že hned je neprodáš a budou u tebe déle než by si počítala ;)

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mefoxinka » Po Lis 28, 2011 13:58

s láskou jde chovat tolik činčilech kolik človíček má chut,prostor penízky a tak dál
řekla bych že je to každého věc
je tolik barevných mutací a je těžké si vybrat jeden max dva páry
to jeden vybírá a vybírá a najednou jich má . . . :D
a přesto myslím že stále chová s láskou,pokud jim dá to co potřebují a stará se o ně včetně případných bolístek

chovcincil
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: Pá Srp 19, 2011 9:28

Příspěvekod chovcincil » Út Lis 29, 2011 11:15

jasmin napsal:Pokud nekdo chce chovat jen pro radost a s laskou k cincilkam, tak staci jeden, dva pary maximalne,

tak to jste přestřelila to že mám více párů neznamená že k nim nemám stejný vztah jako když byl jeden a nechovám je s láskou :!:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Lis 29, 2011 14:15

chovcincil napsal:
jasmin napsal:Pokud nekdo chce chovat jen pro radost a s laskou k cincilkam, tak staci jeden, dva pary maximalne,

tak to jste přestřelila to že mám více párů neznamená že k nim nemám stejný vztah jako když byl jeden a nechovám je s láskou :!:

Nic takového jasmin netvrdí, ale není novinka, že si vše překrucujete a vykládáte zcestně a nepravdivě.

chovcincil
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: Pá Srp 19, 2011 9:28

Příspěvekod chovcincil » Út Lis 29, 2011 14:55

myslím že věta co napsala je opravdu dost jasná i bez komentáře :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Lis 29, 2011 16:37

Samozrejme, je videt, ze asi pouze sasa me pochopila:-).
Samozrejme, ze jsem to napsala k danemu tematu, kdyz dotycny chce zacinat teprve, tak ze urcite zpocatku staci jeden, dva pary a ze nekdy je lepsi kvalita, nez kvantita.Taktez, ze pri vyssim poctu cinil uz se jim clovek nemuze, ikdyby chtel individulane venovat tak, jako mensimu poctu, takze asi tak to bylo mysleno.Ne, ze kdyz jich ma nekdo vic, ze je nemusi mit nutne rad.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Út Lis 29, 2011 18:03

já to pochopila uplně stejně jako sása, když někdo čte pořádně a celé věty, tak to pochopí tak,jak to bylo myšleno :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Lis 29, 2011 23:04

rika se, ze potrefena husa nejvic kejha:-).Uz jsem tak nejak zvykla, ze kdyz neco napisu, tak jsem hned tercem kritiky:-), ale i s tim se da zit:-)

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínající chovatel

Příspěvekod mefoxinka » Stř Lis 30, 2011 8:36

[quote="Reznatko"]Zdravím,
jsem začínající chovatel a doma mám několik činčil. Přesněji osm.


tak sem to asi taky špatně pochopila ale v návaznosti na autora tématu,který už jich 8 má, ten jeden max dva páry vyzněl divně :wink:

Pacinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 365
Registrován: Čt Zář 18, 2008 14:51
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pacinka » Stř Lis 30, 2011 20:24

Začínat by se mělo pomalu, s méně páry.. Otázkou je, proč chceš chovat a proč chceš mít dvacet činčil. Za sebe můžu říct, že mám jen jeden pár, který má občas mladé - a to vlastně vždy barevné mutace - a nedá se říct, že by se jim snadno hledal domov. Spíš naopak, je čím dál tím těžší jim dobrý domov najít. Je potřeba to dobře promyslet, není to nic, na čem by člověk vydělal - navíc to chce opravdu hodně času a prostoru - zvlášť v takovém množství. Lépe se člověk věnuje mláďatům od jednoho, dvou párů - může nabídnout socializovaná a vymazlená mimi. Při více vrzích naráz a více zvířatech si to dost dobře neumím představit...

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Lis 30, 2011 22:34

Tleskam, to je presne moje rec a byla i ta myslenka v komentari:-)

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

odpověd

Příspěvekod Lída » Čt Pro 01, 2011 7:04

Určitě je dobré si zjistit opravdu co činčilky potřebují a hlavně si uvědomit, kolikati let se dožívají. V případě že onemocníte - jestli vám doma někdo pomůže. Je výborné, když máte i doma oporu a rodina vás podpoří.

U činčilek je to jako u jiného zvířete. Je těžké u mláďatka odhadnout, jaké bude až bude velké. Někdy se může stát, že koupíte činčilku ve velkém chovu a bude nádherná a velká a určitě se může stát, že koupíte drahou mutaci a po výborných rodičích a nebude jako rodiče. Já to srovnávám, že je to jakou u lidí... Je dobré si nechat poradit. I vy časem poznáte, když se mimiško narodí, zda je zdatné, anebo ho raději preventivně vidíte jako mazlíčka. To se ale propracujete časem.

Určitě si nemyslím, že chovatelé, kteří mají více činčil se jim nevěnují nebo mají splašené činčilky........
A to z toho důvodu, že můžete mít doma jednu nebo dvě, ale pokud je plaché povahy, tak je mrzutá ze zvuků atd. a naopak pokud máte klidné povahy, tak si můžete dělat co chcete a přizpůsobí se.

V chovu je výhoda, že činčilky mají svůj řád, klid a pohodu... vidím to pokaždé, když k nim příjdu a ony ještě chtějí spinkat. Jako by mi říkaly - co tu chceš?
Pokud má činčila v chovu vše co potřebuje - stravu, pití, klid a pohodu a hlavně lásku chovatele - pak opravdu nezáleží jestli chováte jednu nebo čtyřicet....

Já mám činčil dost, ale je to z důvodu, že chci vidět své odchovy a bohužel větší část chovu jsou ty, které neprodávám, ale zůstávají doma. Je dobré mít více místa. Pak si můžete dovolit mít mutace co se vám líbí bez omezení a nemusíte párovat.......

Já to taky tak řeším... mám páry, pak mám zvlášť samičky a samce, nebo třeba dvě samičky spolu... pokud chci, tak připustím páry, pokud ne, tak mám samičky spolu.....
Ale to je na úvaze každého chovatele.

Nejcennější rady máte rady přímo od chovatelů - ať už ohledně bydlení, stravy, odchovů atd. Vemte více názorů a sami si pak vyberte zlatou střední cestu.
Tak jak píšou jiní tady - čtěte, studujte mutace... začínejte pomalu, protože některé vzácné mutace - Violet, Sapphire a jiní za to stojí - není lehké je chovat, abyste měli kvalitu - ale na to časem přijdete

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Čt Pro 01, 2011 11:59

Jen bych dodala, ze kdyz ma clovek hodne cincil, stravu a klid jim zaridit muze, ale pochybuji, ze maji cincily dostatek pohybu - vybeh. Sama bojuji s tim, aby se kazdy den cincily radne probehly. Mam jich 10, ale je to sedm ruznych skupinek, kterezto jsou venceny zvlast. A samozrejme by chtely behat vic. Tak ctyri behaci skupinky se daji s klidnym svedomim zvladnout, respektive stihnout, ale vic uz muze znamenat celkem omezovani cincilek. Taky bych jich mela nejradeji 50 nebo klidne 200 a urcite bych vsechny milovala, ale dostatecnou peci by proste nikdy mit nemohly.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Pro 01, 2011 12:20

To si take myslim, ze pri velkem poctu cincil sice maji vseho dostatek,rada chovatelu ma i velke voliery, ale urcite neni moznost je poustet kazdy den, nebo i casto a venovat se jim individulane s vybehem a poustenim, jako jedne, nebo par cincilkam, neda se to proste dle meho zvladnout absolutne casove.
Ale to je o tom, co clovek vlastne chce, jestli mit hlavne chov a dobre chovy jsou u nas opravdu potreba, hlavne zodpovedni chovatele, ne mnozitele, nebo mit par cincilek jako spolecnika a mazlicka a to se da asi fakt jen maximalne u 6cincil ta individualita, co jsem tak i slysela.Pokud nema nekdo jen mistnosti, kde ma cincily zvlast a muze je poustet po etapach, tak nevim.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Pro 01, 2011 12:27

Ono,kdyz maji cinci aspon velikanske voliery vybavene vevnitr bohate na vyblbnuti, tak kdyz si zvyknou, ven treba vubec ani nemusi, nebo jen obcas, ale bohuzel ty, ktere jsou chovane jenom v chovnych klecich a ven se nikdy nedostanou opravdu trpi.To hlavne na tech farmach apod.Sama jsem videla cincilu od kozesinoveho chovatele pred nekolika lety po 7 letech v takove kleci chovne.Byla tak tlusta, opravdu tlusta, ze se ani hybat nemohla, tukove fakdy vsude i na nohach, neschopnost pohybu vyskocit i 10cm vysoko.Mela i nemocne srdce, snad ten tuk i tam.Tenkrat me ji tady pomahala zachranovat jedna Nemka a vezli ji do Nemecka do cinciliho azylu.Veterinar tamni se zdesil,jak na tom byla a zarucene to pry bylo z toho maleho prostoru, kde byla nekolik let zavrena a jen rodila.Treba ta nemka rikala, ze u nich jsou normy u chovatelu na jednu cincilu rozmery klece aspon metr na vysku a 75 myslim sirku.Ten chovatel se ji bal tam vubec pustit do chovu, ponevadz vedel, ze by neco vyslechnul.

Pacinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 365
Registrován: Čt Zář 18, 2008 14:51
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pacinka » Pá Pro 02, 2011 8:55

Já se nechci nikoho dotknout, ale pokud má člověk jen pár činčil, je to rozdíl, než když jich má desítky. Pár činčilám se člověk stíhá věnovat, pouštět je. Nevím, jak se tohle děje např. při třiceti, padesáti činčilách. Nikdo mi nenamluví, že všichni denně běhají, že jsou všichni socializovaný atd. To by ten člověk nedělal totiž vůbec nic jinýho a den by musel mít asi šedesát hodin minimálně :D

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Pro 02, 2011 23:49

Mam stejny nazor.Pri takovento vetsim poctu to spis uz bude jen kvuli chovu.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Pro 03, 2011 9:38

každý den neběhají, ale socializované je mám ;-)

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Příspěvekod chovamcoumim » So Pro 03, 2011 11:56

Já mám 60 činčil a pouštím je denně,mám na to čas jsem doma tak to není takový problém,mají dost velké skříňoklece tak běhaj venku jen 15 min,ale stačí jím to a pak spí.Běhání mám rozdělené na části,takže 26 běhání za den tolik jich mám v klecích.Jou krásně zvyklí jak jdou ven p sobě,je pravda,že některé musím naháně,domů se smi nedosanou,jelikož mám i kleckz na sobě.Teď dostaly 4 holky novou skříňoklec,větší tak jsou rády jen ji mám na vyysoko tak je usím chytat.Takže mi výběh za den zabere tak 7-8 hodin a u toho jim uklízím tak je to ok.Ví že mě někdo může odsuzovat že běhají tak málo,ale při takovém počtu už to jinak ani nejde,jinak by na to i den byl málo

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » So Pro 03, 2011 12:13

Náhodou to máš skvěle zařízený. Já ač mám kluky jen dva, tak je nepouštím každý den. Klec mají slušnou, ani se ven moc nehrnou. Každý den se několikrát chovají, popoběhnou po gauči ale výběh jako takový mají jednou za pár dnů.

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”