Neudrží moč

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Neudrží moč

Příspěvekod Janetka » Út Lis 08, 2011 19:33

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Právě jsem přišla z práce a moje pětiměsíční činčilka sedí na jednom místě, je apatická a neustále z ní "teče" - asi moč. Pamlsky jen nakousne a nechá stranou. Může být nastydlá? Může to být stravou? Předem moc děkuji za rady.

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Lis 08, 2011 20:06

Může mít nějaký zánět. Buď močového měchýře nebo dělohy. Zhubla? Žere?
Určitě bych s ní zašla co nejdříve na veterinu, pokud je to zánět, budou potřeba ATB.

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janetka » Út Lis 08, 2011 21:22

Právě jsem se vrátila z veteriny. Když jsme tam dorazili, činčilka obživla. Vůbec na ní nebylo vidět, že by měla nějaký problém. Doktorka mi řekla, že to může být epilepsie, která ale u činčil není dost dobře průkazná. Anebo by to mohla být psychika. Je ve výběhu se samičkou (matkou), možná začaly boje o teritorium - prý se takhle může chovat kvůli psychickému nátlaku. "Ještě živou" jsme ji přivezli, teď zase leží na jednom místě. Pravděpodobně bude nutné samičky oddělit. Ještě jako možnost řekla (kdyby se to stalo někomu dalšímu), že mohla činčilka utržit pád, že pomočování může být mozkového původu.
Co se týká potravy, tak cestou začala přežvykovat seno, ve výběhu ale jídlo odmítá...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Lis 08, 2011 21:48

pokud z činčily něco vyteka, tak to není normální a nemůže to být způsobeno psychyckým terorem a nebo padem. Pokud by ji druhá samička šikanovala, tak by lílatli chlupy. Máš spolu dvě samičky? Raději to u obou zkontroluj. Jakou barvu má tekutina, která z činčily vyteka?? A odkud jsi? :-)

Disable adblock

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janetka » Út Lis 08, 2011 22:00

Jsem z Ústí nad Labem.
Doktorka se mi přiznala, že není odborník na činčily. Neustále srovnávala její projevy s projevy koček a psů :)

Vytéká moč. Zapáchá stejně jako jindy. Bobky má lepkavé, jinak normální. U doktorky ale nic neteklo:( Činčila byla veselá, hravá. Teď zase leží na jednom místě a vypadá, že se chystá umřít.

Samičky už jsem oddělila. Mám dvoupatrový výběh s malým otvorem, ten jsem zabednila a čekám... Činča byla úplně v pořádku - nevím, co jí doma může vadit...

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Stř Lis 09, 2011 8:37

Páni. Na epilepsii bych to neviděla. Psychický ráz, asi to souvisí, s psychikou souvisí všechno, ale pochybuji, že by šlo jen o to. To, že obživla, to se mi také stalo u Sněženky. Doma se skoro nehýbala, když jsme přijeli na veterinu, tvářila se, že je vše ok. Ale opravdu nebylo. Jestli doktorka činčily neumí, nezbývá, než vyrazit jinam. Tohle se mi nezdá jako prkotina, ze které se samička brzy vylíže sama. Samozřejmě já bych jela hned za Lietavcovou na Hůrku, ale já to mám jednoduché, když jsem z Prahy. Mohl by to být ten zánět, jak tu zaznělo. Každopádně držím palce.

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janetka » Stř Lis 09, 2011 9:50

Celou noc se nehýbala, sedí na jednom místě. Je apatická, nechce jíst ani pít. Když ji vyndáme, komunikuje, mírně pobíhá... Vypadá, jako by jí začala vadit klec. Pořád je zespodu mokrá. Klec jsem v uplnynulých dvou týdnech ničím nedezinfikovala, nevím, jestli by jí vadily nějaké výpary - nic se od jejího narození nezměnilo...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Lis 09, 2011 10:19

já osobně bych opravdu zajela k jinému vetovi, zkus odepsat v okoli činčiláře, jestli o nějakém neví.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Jiného veta

Příspěvekod Jitka Řeháková » Stř Lis 09, 2011 13:56

Jiného veta a to šupem. Pokud to není něco čemu by člověk porozuměl - ospalík u očka, hned Veta než bude pozdě.

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

Příspěvekod lara » Stř Lis 09, 2011 16:15

přijde mi to dost podoné tomu co zažila s činčou kamarádka ... pokusím se jí sehnat aby sem napsala své zkušenosti. jinak její činča byla nastydlá a také pořád čůrala ... bylo to způsobeno nevhodně umístěnou klecí a průvanem a hlavně také tím že měla klec hned na zemi .... dostala nějaké vitamíny na podporu imunity a chodili na injekce ....teď je činča o.k.
jinak doporučuju také najít nějakého lepšíhi veta v okolí. píšete že činča moc nejí a co pití , pije?

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janetka » Stř Lis 09, 2011 17:52

Momentálně jsem v práci a budu až do osmi hodin:( Ale byla jsem na skok doma - na kontrole - takže: vůbec nejedla ani nepila. Sedí na jednom místě, zachmuřená. Oči má jakoby zapadlé, jejich okolí má zčervenalé.
Hledala jsem dalšího veterináře - po telefonu mi řekl, že je to nejspíš stresem. Že ji mám na hodinu vyvenčit - sledovat, jestli se hýbe, kdyby se nehýbala, znamená to, že ji něco bolí, bude-li v pohodě, vrátit do klece a odstranit stresor. Ale co je stresorem, to mi nikdo neřekne:( Ale tenhle veterinář mi dal číslo na odborníka na činčily, ten tedy bude k dispozici až zítra, tak uvidíme.
Jinak moc děkuju za rady, kolegyně v práci mě umrtvila, když mi řekla, že by s hlodavcem na veterinu nejela, že je to moc malý pro lékaře, když umře, tak umře. Takže děkuju za zájem vás všech, co na můj příspěvek reagujete.

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

Příspěvekod lara » Stř Lis 09, 2011 19:54

držíme palečky!! Pokud nejí tak je to špatné ale horší je to že nepije!! Určitě to chce ji zavodnit.jinak odborníci na činči jsou doktorka lietavcová v Praze a doktorka Švehlová ,,, bohužel nemám číslo ani na jednu ale někdo tady je určitě mít bude a určitě poskytne :-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Lis 09, 2011 20:05

Mě to připadá na zánět močového měchýře, taky to naše činčilka měla. Byla smutná a čůrala kde mohla. Moč smrděla. Je potřeba hned nasadit antibiotika, pokud je tomu tak. Stresem by tohle nedělala.
Pokud nežere a nepije, je to velmi rizikové. váha jim klesá velmi rychle a může umřít. Kontrolovala bych váhu a pokud bude extrémně hubnout, je potřeba začít krmit. Pokud v napáječce nic neubylo, dej jí určitě několikrát denně pár mililitrů vody s rozpuštěným B- komplexem a troškou Glukopuru.
A co nejdříve k veterináři co činčilkám trochu rozumí. Držím palce.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Lis 09, 2011 23:01

Me uplne sokuji ty nazory veterinaru.Pokud to neni vet pres cincilky, tak vubec nema cenu k takovym chodit, nebo Ti ji ve finale jeste odrovna, coz by nebylo prvne:-(
Pokud mas moznost, zajed do Prahy, pokud Ti tady nekdo, kdo mel dobrou zkusenost neporadi veterinare pobliz.To by snad takove jejich uvahy nenapdalo ani me, jako laika a troufam si rict, ze vim o jejich nemocech a symptomech vic, nez tihle veterinari.Neni divu, pokud je pres psy, kocky, kazdy ma svoji specializaci a jinym nerozumi.Pak ma ale rict narovinu, nerozumim temto zviratum, bezte tam a tam.
V Praze je vyborna veterinarka pres cincily Lietavcova na Hurce, tady mas telefon, byt Tebou tam jedu:251614378.Pak jeste Chalikova, ale ta je jinde, na tu kontakt nemam.
Podle me je to nejaky zanet, jako prase a pokud se to nebude resit okamzite a cincilky musi dostat specialni antibiotika pro jejich zazivani, tak bude pozde.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Lis 09, 2011 23:06

Take by mohly trosku pomoci brusinky-cranberry susene.Ale jen nekonzervovane, suche plody, nebo stava cista z nich 100%.V cizine jsem ji tenkrat na radu tamnni chovatelky davala holkam preventivne dvakrat do mesice asi decku do napajecky misto vody a mohly se po ni utlouct.Vzdy se u napajecky skrtlily doslova, ktera tam bude prvni:-).Musi to byt ale cista stava z brusinec kanadskych cranberry, nebo ty susene plody, vypadaji, jako rozinky, ale nesmi byt slazene, ani v nicem konzervovane, jen ciste ususene plody, tak jeden kousek obden.

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janetka » Čt Lis 10, 2011 12:05

Děkuju moc za kontakt - pražskou veterinářku už máme objednanou na sobotu. Dost nám po telefonu poradili, prý pořídit instatní seno a dokrmovat pětkrát denně, aby to do té soboty vydržela...

Činčila už nemočí, vypadá to spíš na nějaký otřes - hlavní problém je v příjmu potravy. Něco jí v krku vadí, pořád se hladí pod krčkem a evidentně má hlad, ale nemůže buď polykat, nebo kousat. Něco má s tlamičkou. Pravděpodobně to pomočování pramenilo ze šoku a bolesti. Může to být nervová soustava - jestli nějak nešikovně spadla...

Koupili jsme jí nový domeček, vůbec jsme jí udělali změny - vypadala nadšeně, místama hopsala, ale strašně zhubla. Cítila jsem to, když jsem ji měla v ruce. Co mě překvapilo - vůbec nic nekouše. Druhá činčila začala nový domeček hned ohlodávat, tahle nekouše nic. Jak teď závidím všem, co nemůžou spát, protože jim činčila hlodá, na co přijde :(

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

činčilka

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Lis 10, 2011 12:36

Chování je zvláštní. Asi víc močila, protože nebaštila a o to víc pila. To může být ten problém. Já jsem při problémech dokrmovala i granulema ¨trochu namočenýma ve vodě - udělala jsem takovou kašičku a činčilka ji baštila i ze lžičky. Určitě dokrmujte a hodně často, bude přijímat méně, ale při častějším dokrmování do ní aspoň něco dostanete. Určitě písněte jak je bobečkovi....držím palce aby to zvládala.

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janetka » Čt Lis 10, 2011 13:29

Večer jsme objednaní k veterinářce do Teplic. Prý sama chová činčily. Je velice ochotná, řekla, že nás vezme kdykoli. Jinak gůglím to instatní seno Rodicare. Místní veterináři ho vůbec nemají, někteří ho dokonce vůbec neznají, ale jeden (co o něm tedy slyšel poprvé) mi ho objednal a zítra si pro něj jdu. Máte někdo zkušenosti s pastou pro králíky Fibroplax (nebo tak nějak)? To mi doporučil do doby, než budu mít Rodicare.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Lis 10, 2011 13:39

To je probiotikum na srovnání střevní mikroflóry a osídlení střev. Používala jsem Probican, to je něco podobného. Je zde riziko, že se činčila nadme, ale mě se to nikdy nestalo a zkušenosti mám dobré. Přímo pro činčily je výborný Biolapis nebo Protexin Profesional.
Ale k tomu je nutné krmit, než ti přijde Rodicare, rozdrť granulky, smíchej s vodou a aspoň něco do ní musíš dostat.
Jestli nežere, hodně hubne, je riziko že umře vysílením nebo se jí střeva, jak jsou prázdná, zaplynují.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Čt Lis 10, 2011 13:49

Rodicare je nej! Ale pokud ho ještě nemáte, tak aspoň rozmočit granule. Prázdný žaludek je u činčil brzy konečná. Sobota je za dlouho, ale Lietavcová určitě pomůže nejlépe.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

rozmočit granule

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Lis 10, 2011 14:06

Jak jsem psala, rozmočit granule, udělat kašičku, za každou cenu do ní něco i když po troškách dostat. Myslím si, že to půjde, určitě má hlad, zkus ze lžičky jestli si vezme - je to menší násilí než injekční stříkačka BEZ JEHLY, ale zkoušej furt pryč. Držím palce :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Lis 10, 2011 22:35

Podle toho, co pises, muze mit i problemy se zubama, nebo korenama, zarazenou trisku v tlamicce a na tohle je nejlepsi a pro Tebe nejbilz ta Lietavcova v Praze, pak Jekl v Brne, ale Prahu mas bliz.Urcite bych jela tam.Ikdyz ta veterinarka z Teplic ma zkusenosti s cincilama, tak nemusi byt dobra na problemy zubu, korenu, mit zkusenosti a praxi v tomto a mit inhalacni narkosu isufloran.Podle toho, co pises je na tom cincila zle a je treba, aby neco jedla.Rozdrt granule a smichej treba se stavou z jablicka, nebo vodou a prislad troskou glukopuru

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Lis 10, 2011 22:39

Psala že je do Prahy objednaná na sobotu.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Lis 10, 2011 22:42

Jo, ja vim, ale pak psala o nejake veterinarce v Teplicich:-)
Hlavne, at to dobre dopadne.

Avatar uživatele
Janetka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 50
Registrován: Út Srp 11, 2009 21:54
Místo/Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janetka » Pá Lis 11, 2011 8:42

Ahoj, tak mám dobré zprávy (ale nerada bych něco zakřikla).
Paní doktorka nám píchla ATB a B-neuron, údajně jí to mělo i povzbudit chuť k jídlu. Činčilka někdy kolem jedenácté v noci poprvé začala sama kousat granule. Pořád má okolo očí červené stopy a z jednoho očička jí sem tam teče. Od té "vody" má jakoby zdeformovanou půlku tlamičky. Ale kosti prý má v pořádku. Do tlamičky si podívat nenechala. Pořád jsme objednaní na ten zítřek. Včera jsem dokrmovala, uvidím, jestli to bude nutné i dneska. Žere a pije, to je myslím dobré znamení. Jediné, co mi vadí, je, že nevím, proč tahle situace nastala a co jí vlastně je :( V noci jí postupně bylo dobře a ráno kromě očí nejevila známky problému.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”