Karanténa

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Karanténa

Příspěvekod martej » So Črc 17, 2010 1:03

Je velmi důležitou, ale často podceňovanou součástí chovu. Karanténou nechráníte pouze svoje stále činčily, ale také novou činčilku, která byla vhozena do nového prostředí. I my, když přijdeme do nového, musíme se nejprve rozkoukat, než se sžijeme s novými lidmi a prostředím (samozřejmě existují i výjimky, kteří čas na aklimatizaci nepotřebují), a tak musíme zacházet i s činčilou. Karanténou chráníme naše činčily před případnými nemoci (každá činčilka může mít v sobě bakterie, které se přemnoží až když je činčila ve stresu a to se může projevit až za tři týdny po příjezdu) a nově příchozí činčilku před případnými stresy.

Karanténa by měla trvat nejméně jeden měsíc. Klec s činčilou by měla být v chladnější místnosti (teplota okolo 19 °C) nejlépe někde, kde bude mít činčilka přes den klid. Činčila by neměla v této době přijít do styku s jinými zvířaty a neměla by být ani pouštěna. Po celou dobu, činčilku sledujeme – kolik toho sežere a vypije, jaký má trus, jestli není apatická a další případné projevy nemoci. Pokud po dobu 3 týdnů neobjeví žádné příznaky nemoci, necháme činčile udělat koprologické vyšetření (vyšetření trusu = po 3 dny sbíráme z klece 3- 5 bobků denně do igelitového sáčku – každý den boby zakapeme trochou vody, aby bobky nevyschly).

Pokud vyšetření dopadne v pořádku a činčilka je zdravá, můžeme začít činčilku seznamovat s prostředím, kde bude žít. S každou činčilou musíme zacházet, podle toho jaké jsou povahy. Pokud se nás činčilka nebojí, vezme si v pohodě pamlsek z ruky a leze nám po rukou, máme vyhráno. Tuto činčilku necháme týden zavřenou v novém prostředí a vytahujeme ji z klece pouze, aby nám skočila na ruku či na klec. Poté můžeme nechat činčilku volně běhat po místnosti a trénovat vracení do klece: )

Pokud ale máme nerváka, musíme s ním zacházet velmi opatrně, pomalu a na činčilku netlačit. Opravdu je velmi důležité postupovat po krůčkách a nic neuspěchat. U bojácných činčil dodržujeme pravidlo, že dokud se nás činčilka bojí, nepouštíme ji z klece, protože naháněním ji po místnosti, aby se vrátila do klece, se dostaneme o několik kroků zpět a činčila se nás bude bát ještě víc.

První týden je dobré činčilám do vody přidávat b-komplex (1 prášek b-komplexu na 1l vody) a probiotika, které zlepší činčilám trávení a zabrání u stresových činčil nebezpečí zácpy. Pokud je činčila ve špatném stavu, je dobré navštívit veterináře.

Disable adblock

Avatar uživatele
sllimer
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Ne Ún 22, 2015 21:06

Re: Karanténa

Příspěvekod sllimer » Út Bře 03, 2015 0:22

chtel bych se zeptat na karantenu. mam doma 5 dni cincilku od chovatelky. prvni den byla takova vystrasena ale od druheho dne je cila skace kouse vse co ma v kleci, hlavne kdyz chce jit ven tak vydava takovy ten zvuk kdyz neco chce a nebo kouse pletivo, proste lita po cele kleci jak utržena z řetezu :D prvni den delala vsude bobky ale ted uz dela bobky jen v kleci venku jen ojedinele. kdyz ji beru ven z kleca at muze litat po pokoji tak bud otevru dvirka at sama vyleze nebo at mi vleze na ruku. jinak venku po pokoji skace lita i pres me i moje sestry lita a obcas vydava zvuky ze je stastna spokojena. ji peletky namichane s mrkvi a vlockami a asi vojteskou. davam ji od oka asi 30g a do druheho dne to skoro vse sni. a k tomu trochu sena a taky ho z 2/3 az 3/4 sni zbytek shodi na zem. pije sice malo malo ale to snad nevadi. je stara 2 mesice a par dni.
mel bych ji dat do karanteny? dyz je tak ziva. jak bych ji mel naucit aby mi i venku vlezla na ruku ? obcas vleze kdyz chce dat na postel. na zavolani raguje tak na 40%.

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Karanténa

Příspěvekod Dantha » Út Bře 03, 2015 14:34

Karanténa se dělá proto, aby se nenakazila ostatní zvířata doma nebo případně nekontaminovalo prostředí, v případě, že by zvíře nebylo zdravé. V průběhu karantény tedy není vhodné činčilu poštět z klece ven, je dobré si mýt ruce, nepožívat stejné náčiní na čistění v karanténní kleci a v klecích ostatních. V průběhu karantény případně před jejím ukončením doporučuji udělat kontrolní koprologii.

Nicméně, pochopila jsem z příspěvku, že máte doma jen jednu činčilku.. Ve chvíli je doma pouze jediná činčila je dle mého karanténa vlastně zbytečná. Když necháte udělat cca za tři týdny koprologii, určitě nic nezkazíte, ale vzhledem k tomu, že už stejně zvířátko pouštíte po bytě proběhnout, myslím že by ho bylo škoda teď na měsíc zase zavřít, zvláště když už si přivyká...

Co se týče skákání na ruku a chození na zavolání... tak můje zkušenost: činčila příjde kdy ona sama chce a skočí na ruku když chce ona :-) Tedy můžete zkusit učit tyhle věci na pamlsky ale více méně je to o činčilí dobré vůli, že se uvolí "poslouchat".

Avatar uživatele
sllimer
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Ne Ún 22, 2015 21:06

Re: Karanténa

Příspěvekod sllimer » Stř Bře 04, 2015 23:12

ano mam jen jednu cincilu. jsem uplny zacatecnik a tak jsem se ptal. v budoucnu si chci pořidit jeste samecka.ale u toho budu postupovat jak je napsano.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”