Nemocná činčila, poraďte...

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » So Kvě 05, 2012 12:01

Ahoj všichni příznivci činčil, potřebovala bych radu...
Mám 1,5 let starou činču, která poslední dobou méně jí, je pohublejší a začalo jí téct z oček. Koukla jsem jí to tlamky a zjistila, že má na jednom předním zubu háček, tak jsem hned zavolala na veterinu a objednala se s činčou na broušení.
Včera jsme tam byli a podle RTG jí zjistili, že má nejen přední zoubek špatný, ale bohužel jí i špatně rostou stoličky a taky má zarůstání kořenů :( Stoličky i přední zoubek zbrousili a dali nám na týden léky na bolest (v injekční stříkačce, přímo do tlamky).
Paní vet nám řekla, že by činča měla jíst hlavně seno a granule jen 2-3x týdně, aby si právě obrušovala ty stoličky, jenže jak k tomu činču přimět?... :roll:
Dnes ráno jsem jí dávala ty léky, ale ani nevím, zda je spolkla nebo ne, hrozně se vzpírala a já se bála abych jí stříkačkou v tlamce nějak neporanila :( ve čtvrtek jdeme na kontrolu a prý pak léky vysadíme a uvidíme, zda bude papat i bez nich, a když ne bude je muset brát už asi pořád :cry:
Sem tam si dá granulku nebo když jí dám jablíčko, taky ho spapá, ale jinak nic moc :( Nevím jestli třeba dokmovat nebo ne, aby mi dál nehubla a neumřela. Zase nechci aby si zvykla na dokrmování a pak mi nic tvrdého nebude chtít jíst...
Taky mi připadá, že se poslední asi 2 dny nějak víc drbe...
Nevím si rady, ale pohled na ni je hrozný a chtěla bych jí nějak pomoct...
Nemáte nějakou radu prosím?

Disable adblock

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod lustici » So Kvě 05, 2012 12:21

...poslala jsem SZ...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod minlub » So Kvě 05, 2012 13:17

Tento názor veterináře se tu už jednou probíral viewtopic.php?f=6&t=12213
Jsem toho názoru, že granulky by se omezovat neměli. Tím, že jí vezmeš granulky spíš bude hubnout než že zbaští víc sena. Pokud to má geneticky dané, bude mít problémy i kdyby byla pouze na senu. A seno neobsahuje vše, co by měla mít. Na žvýkání je dobrá sušená mrkvička, můžeš pořídit i seno s různými bylinkami, aby více chutnalo.
O zubech je tu bohužel hodně, snad ti něco pomůže:
viewtopic.php?f=8&t=462
viewtopic.php?f=8&t=6893
viewtopic.php?f=8&t=10918
viewtopic.php?f=8&t=11270
viewtopic.php?f=8&t=11392
Ze začátku jí to bude bolet, tak by bylo třeba jí pár dní dokrmovat, pokud nežere sama. To poznáš jak ubývá v misce a hlavně na váze, tu musíš hlídat.
Dokrmování:
viewtopic.php?f=8&t=13314

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Lenca » So Kvě 05, 2012 15:25

po broušení je ty zoubky bolí a nechtějí papat sami a je dobré je v prvních dnech dokrmit Rodicarem, ten je moc chutný,tak at nemaji prazdny žaludek.Měmu Alfonskovi vetka obrousila pouze jednu stranu a to jen malinkato, nebylo potřeba hodně brousit, žadne hačky,nic. a už i takhle ho to pak bolelo, šlo to videt že nechce papat tvrdy.ale za dva dny už papal.

Disable adblock

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » So Kvě 05, 2012 15:32

Granulky má v misce pořád a dostatek sena taky. úbytek v misce půjde těžko sledovat, protože bydlí s kamarádkou, takže nepoznám kolik toho která snědla, ale budu vážit a uvidím. Mám objednaný Rodicare, který snad začátkem týdne příjde a taky asi zajdu koupit tu nemléčnou kaši, kdyby bylo třeba. Sem tam si granulku schroupe, to se hned běžím dívat, jestli i sní celou nebo tak, ale seno moc nechce... :( Asi ji zoubky bolí no...
Zítra musím nějak líp podat ten lék na bolest, připadá mi, že jí půlka s tlamky vytekla ven :?

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Lenca » So Kvě 05, 2012 16:11

a co je to za lek? my měli meloxivet a ten je sladkej a sam si pro něj přišel a když mu bylo už lip a viděl střikačku tak si za ní běžel a kousal ji,protože toho chtel ještě víc :D

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » So Kvě 05, 2012 16:53

LenkaKarlovyVary napsal:a co je to za lek? my měli meloxivet a ten je sladkej a sam si pro něj přišel a když mu bylo už lip a viděl střikačku tak si za ní běžel a kousal ji,protože toho chtel ještě víc :D

Jmenuje se to Rheumocan.
Mě právě trápí, že ona si i vezme sama granuli a sní ji, ale připadá mi že jí málo... I když je fakt že přes den moc nejedla nikdy... Jsem z toho nervozní, pořád se chodím koukat ke kleci, jestli náhodou nebaští a tím ji určitě stresuju...

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Lenca » So Kvě 05, 2012 17:44

aha,já byla ráda za meloxivet, po kastraci a broušeni.Daval se max 0,2ml, takze to byly 2 kapky a to vůbec problem nebyl do něj dostat,obzvlast když mu chutnal.Tak spíš rada pro příště když by bylo (doufejme,že ne [-o< ) potřeba znovu brousit,tak se zeptat na meloxivet.Ona se rozpapá,držím palce aby se rozpapala :wink: já taky pořád byla nalepena na kleci a kontrolovala kolik toho snědl,chápu,že máš starost.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod chovamcoumim » So Kvě 05, 2012 19:49

My dostali taky reumocan není tak sladký,ale veme si sama nemusím jí do toho nutit,ale raději bych první dny krmila,mi samička raději jedla kaši z mističky než ze stříkačky to ji nejelo a miska byla vyjezená :lol: ,tak držím palečky ať jí to přebolí a začne sama jíst i tvrdé granulky

Avatar uživatele
katerina.kat
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: Ne Dub 01, 2012 19:28
Místo/Bydliště: Havlíčkův brod

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod katerina.kat » So Kvě 05, 2012 20:22

Hlavně nesmí ubírat. Je potřeba jí pravidelně vážit. Též bych prvních pár dní než opadne bolest dokrmovala. Obilninová nemléčná kaše je výborná....

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Stř Kvě 09, 2012 22:22

Tak se po pár dnech opět hlásím se zprávou o mojí činče...
Činča se snaží sama papat granule, což jsem strašně ráda, mlsky si taky vezme, ale seno nic moc... Vybere si sušené lístečky, ale jinak ho moc nejí :( Sušenou mrkev taky nechce a o větvičky taky nejeví zájem :(
Váha se drží pořád stejná, ale činča vypadá posmutněle...
Zítra jdeme na kontrolu na veterinu, tak se zkusím zeptat na ten meloxivet, třeba mi ho bude líp přijímat a bude jí líp... [-o<

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Stř Kvě 09, 2012 22:35

Ještě jsem se chtěla zeptat jestli někdo náhodou nevíte, na kolik vyjdou léky proti bolesti... :roll: Minule jsem byla ráda, že si Zoe můžu z ordinace odnést a zapoměla jsem si vzít účet... #-o Četla jsem v nějaké diskuzi, že RTG je drahý a inhalační narkoza celkem taky, já platila 1350,-
Chci se připravit na to, že by Zoe musela brát léky proti bolesti pořád, tak ať vím, kolik by to mohlo stát..
Děkuji moc :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod martej » Stř Kvě 09, 2012 23:22

metacam je drahý, ale meloxivet stojí do dvou stovek, celá ta lahvička.....oba jsou dobré a osvědčené :-) Já myslíím, že ji to chudinku bolí a proto si vybírá ty měkkčí části, ale důležitý je, že se snaží papat sama, to je dobré znamení. [-o<

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod saskie » Čt Kvě 10, 2012 10:40

Držím palce s činčilkou. Jinak na veterině na Libuši (ve středu odpoledne je tam totiž Lietavcová), jsem brala meloxivet dvě stříkačky po 5 ml (alespoň se tak tváří :) ), a na účtence je položka meloxivet oral 1,5mg 200 Kč. Tak nevím, jak to mysleli, asi to tak mají v systému, ale účtovat by měli za za každý ml. A pak tu mám položku metacam inj. 5mg 33Kč. Což byla jedna dávka na velkého králíka. Na činču by stačila nejspíš čtvrtina. S meloxivetem mám jen dobré zkušenosti.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Dora » Čt Kvě 10, 2012 12:09

asi záleží na veterináři, opravdu na veterině jsem platila za lahvičku Meloxivetu kolem 200,- a u "obvďáka" veterináře to měli pouze na odměření do stříkačky, nebo celou falšku na objednání a prý za 600,-!!!!!! Proto teď vím, že ne všude je to za stejnou cenu, kor když se to týká veterinářu!!!

Džím palce, at to s činčilkou dopadne dobře!!!
Pokuď pujde s váhou dolu, tak raději dokmujte Rodicerem.A seno zkuste sehnat nějaké voňavé, listečkové!
Ale podle zkušeností, pokuď bolí zuby, tak činčila opravdu jí jen to co je nutné k přežití, někdy ani to ne. :(
Příjem potravy bych rozhodně neomezovala!

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Čt Kvě 10, 2012 19:41

Tak jsme z veteriny doma. Paní vet udělala kontrolu, poslechla srdíčko, zvážila a podívala na očka a do tlamičky a říkala, že kontrola je v pořádku... Bohužel Meloxivet neměla, takže zatím máme zas to samé co předtím, ale zkusím ho objednat u jiného vet, ke kterému chodím se psem. říkala, že hlavně musí být stejné dávkování (1,5mg/ml) ale kdyby to bylo u toho meloxivetu jinak, tak mám zavolat a oni mi to přepočtou :)
Zoe byla z cesty celkem KO, ale dnes mi přišly nové granulky (Apetit, Berkel a New generation), tak jsem je přimíchala k Ovatoru, který dávám a musím říct, že mi Zoe udělala radost a docela s chutí se do nich dala. No a teď už odpočívá přitulená ke svojí kamarádce Teušce :)
Tak uvidíme jak budeme pokračovat dále... [-o<

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod minlub » Čt Kvě 10, 2012 19:46

Tak držím palce, to je dobře :D Hlavně aby žrala....

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod mefoxinka » Čt Kvě 10, 2012 20:48

Držím palce, hlavně aby papala, New generation ke granulkám je dobrá volba.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod martej » Čt Kvě 10, 2012 21:47

Jak jsem už psala, mě osobně se new generation granule nelíbí a přirovnala bych je k pedigree, ale pokud je žere, tak bych ji je teď nechala. Ten meloxivet si můžete objednat i v lékarně sama, ale veterinářka vám musí napsat recept. Já s ním zkušenosti nemám, ale je tu hodně činčilářů, kteří vědí, jaké je dávkování na činču, tak určitě poradí :-)) Co říkala doktorka na to, že se vyhýbá senu a raději si bere jen listečky?

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Dora » Čt Kvě 10, 2012 21:54

já davala činčile 0,5ml ráno a večer :-)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod saskie » Čt Kvě 10, 2012 22:17

Dora napsal:já davala činčile 0,5ml ráno a večer :-)

Nebylo to 0,05 ml?

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Dora » Čt Kvě 10, 2012 22:44

saskie napsal:
Dora napsal:já davala činčile 0,5ml ráno a večer :-)

Nebylo to 0,05 ml?



Ano omlouvám se, máte pravdu 0,05ml !!!!

Koukám na návod a uvádí: jednorázová dávka 0,2 mg/kg hmotnosti zvířete
a dále se pokračuje udržovací dávkou 0,1mg / kg
pokud nedojde ke zlepšení nejpozději za 10 dní lečbu přerušit.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Lenca » Pá Kvě 11, 2012 18:35

i to je moc! :shock: 500g činčile bohatě stačí 0,02ml. 0,05 se dává králíkům.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Lenca » Pá Kvě 11, 2012 18:38

po kastraci jsem dávala 2x denně 0,02ml, ráno a večer. Alespon mi to tak řekla Lietavcová, že na jeho hmostnost tolik,že 0,05 se dává králikům.

Avatar uživatele
katerina.kat
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: Ne Dub 01, 2012 19:28
Místo/Bydliště: Havlíčkův brod

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod katerina.kat » So Kvě 12, 2012 10:41

New generation zkouším na doporučení zde chvíli. Ale můžu říct, že mi všichni začali moc hezky papat a dokonce i přibrali [-o< Měla jsem problémy s tím že jeden čas málo žrali a moc nepřibírali. Po přimíchání generation mi vymetou všechno. [-o< Určitě doporučuju když činčilka nepapá....

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”