Chov na činčilách pod 500 g

Zamknutá témata a zbytečné hádky.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Zář 25, 2011 19:03

my ji tu nic nepodsouvame, my nesouhlasíme s tim, že dává do chovu malé samice, které díky tomu mohou zemřít. Ať klidně prodává co chce, je to její věc,

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Ne Zář 25, 2011 19:13

Vážně ne?
chovcincil napsal:A kde je jistota že u majitele na mazlíka zůstane?že časem zvíře neprodá bez informací nebo bude stejného smýšlení jako vy a pořídí mu protějšek???

chovcincil napsal:Ale mláďata odchováváte a prodáváte dále do chovů.

...a od toho odvíjející se debata.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Zář 25, 2011 19:15

Terezka napsal:Dejte mi odpověď na otázku, jaký je rozdíl mezi tím, když Wulfina prodá mláďata na mazlíky s tím, že nejsou vhodní do chovu a mezi tím, když množitel-šlechtitel prodá činčilu s příznakem, že není vhodná do chovu. Každou takovou činčilu navzdory varování dotyčný může nechat připustit.
Proč jí tu podsouváte, že prodává malé činči "jako vhodné na chov"?


Rozdíl je patrný.
Většinou chovatel prodává činčilu na mazlíka proto, že nevyrostla (což se stane i po velkých rodičích) nebo má jiné vady nevhodné pro chov (mládě roste pomaleji, prasečí ocásek, rypáček atd.). Neodchovává úmyslně takové činčily.
Jediný, kdo zmínil že prodává činčily do chovu byl chovcincil :!: my se snad bavíme o váze vhodné pro chov, aby se neohrozil život rodičky.

Avatar uživatele
Ivanka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Ne Črc 24, 2005 23:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivanka » Ne Zář 25, 2011 19:37

a nejste teda vy, kdo selektujete vhodné jedince, spíš šlechtitelé?

(jak to probíhá v přírodě? skupina si vyselektuje jen ty, kteří jsou "v normě" a ti rodí? já mám spíš pocit, že samec obskočí co nejvíc samic, ta, která je slabá, nezabřezne/potratí/uhyne, ale žádnou selekci spíš nikdo stejně nedělá...)
jinak jak to tu čtu, jsem moc ráda, že jsem člověk a nikdo mě neodděluje od chlapa, protože nejsem vhodná do chovu :lol:

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Zář 25, 2011 19:41

ano v přírodě tito jedinci uhynou, ale pokud si člověk, který o sobě tvrdí, že činčily bezmezně miluje, tak je umýslně neohrozíš ? Nebo se mýlím ?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Zář 25, 2011 19:54

Ivanko, to co mám doma už má od přírody hodně daleko. A myslím, že většině chovatelů by se nelíbilo dát do klece plno samic a samce- ať uhyne co má a množí se co to zvládne. Nejen z pohledu finančního, ale hlavně z citového protože i když se je snažíme "šlechtit", jsou to pořád členové rodiny. A to pominu to, že právě nízké váhy jsou většinou následek nevhodného křížení.
A pokud by ti lékař zakázal mít ze zdravotního důvodu děti (a těchto párů přibývá), taky by jste se taky nějak chránili a ne na to skočili ať si příroda poradí :D
Bohužel vhodnou antikoncepci pro činčilky ještě nevynalezli kromě kastrace.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Zář 25, 2011 20:58

Reňaaa napsal:
chovcincil napsal:
Reňaaa napsal:Wulfino, tak to se omlouvám, vyznělo mi to tak...myslela jsem, že dáváš k sobě činčily s nevhodnou váhou pro chov. :oops:


pochopila jsi správně,dává....


Tak já už to vůbec nechápu :shock: :shock: Jednou píše, že nedává, ted zase jakože dává...jsem z toho v lese. Jinak Chovečinčil, napsal si to dobře, spoléhat se "na příroda si to zařídí" je blbost.

Tak ja uz jsem se do toho nechtela motat vubec, aby to nebylo jeste horsi, ale musim.Neni to Wulfino schvalne, nejsem proti Tobe zaujata, ikdyz mame zvlaste co se psu tyce rozdilne nazory, ale tady nestacim zirat asi nejen ja.Jednou pises, ze na samicich s mensi vahou nechovas a mas je jen, jako mazliky a vzapeti to popres s tim, ze to neresis a priroda si poradi.Nezlob se na me, ale pokud mas tento nazor ohledne chovu cincil, pak to uplatnuj i u psu, priroda si poradi.Jestli riskujes, ze Ti zabrezne samice s nizkou vahou a jeste ke vsemu, ktera na tom nebyla nejlpi a uz byla od nejakeho kozesnika zhuntovana, nebo ze zveraku, tak je to silene nezodpovedne.Ona Ti i pres upozorneni veta porodila 4x, nebo 4mladata, uz nevim, ale ikdyz se zadari a odrodej, tak nebude dlouho trvat a kolem 6-7roku zacnou mit zdravotni problemy, hlavne se zubama, srdicko apod.vycerpanim, ponevadz se to stat nemelo.
A odvolavat se na prirodu?Jednou je mas u sebe a mas za ne zodpovednost, nejsou v prirode, ale u Tebe, navic v prirode maji vice prostoru samice k uniku apod., v kleci ne, ale hlavne u zdomestikovanych cincil za ne mame zodpovednost my lide.A pridam se k holkam,i me psala ma kamaradka z Ameriky, ktera se cincilam venuje po generace a je opravdu hodne dobra, ze mladata muzou mit jen velmi silne a velke samice, hlavne musi mit velkou a sirokou panev, aby porod nebyl problemovy a vetsi vahu.Ona je nechava rodit jen maximalne 4x za zivot s prestavkami, nejdrive prvni porod mezi 1-2rokem,posledni maximlane tusim v 6letech.Proto nikdy,ve svem chovu vlastnm, ujimala se i jinych cincil, nechtenych nemela zadny zdravotni problem, ponevadz navic pary, ktere parovala, tak u nich znala predky do nekolika pokoleni, aby byla jistota zdravi, hlavne zubu, srdce aj.genetickych.
Takze svym cincilam vpodstate ublizujes, at se Ti to libi, nebo ne a prznis chov.Ikdybys mela veta u sebe doma, tak, kdyz problem nastane, tak ta cincila bude trpet a prezit nemusi, ani s vetem, to Ti nevadi?Abych pravdu rekla, me se uz nelibilo a hodne moc nelibilo, jak by jsi byvala dala radeji utratit svoji cincilku, ktera mela neco s nohou, nez bys zkusila amputaci a pritom jsi psala srdceryvne, jak ji milujes, ale ze to je take priroda.Takhle si vazne lasku k cincilma nepredtavuju ani omylem.Je to to same, jako nedavno jedna dotacna, ktera nechala uspat cincilu kvuli resitelnemu problemu s okem, jen zajit k vetovi, ktereho jsme ji doporucili, ale to jsem odbocila.
O Martine pises, ze se chova, jak nejvetsi borkyne, ale ona aspon pravidla spravneho a zdraveho odchovu dodrzuje.Apropo, nechovas Ty se take povysene ohledne kynologie a chovu psu?Tady neuznavas a neberes nazory jine, jen Ty jsi nejlepsi kynolog pod sluncem a rozumis tomu, druzi, vcetne Rudy Desenskeho jsou uplni pitomci.
JInak,co se tyce prodeje samic a cincil nevhodnych do chovu se mi take nelibi, ale na druhou stranu chapu, ze pokud nekdo zaklada chov, ze by je nemel asi uz kam dat a venovat se jim a tak je urcite lepsi, kdyz pujdou do laskyplneho domova, jako mazlici.Pokud si s tim ten dotycny da praci a najde cincilce opravdu dobry domov a ne, ze mu bude jedno, komu a kam ji proda, jen aby se ji zbavil a dostal zaplaceno, pak je vse O.K.Absolutne ale odsuzuju lidi, kteri se zbavuji zvirat a jedno kam, at uz cincil, nebo psu a jinych zvirat.Treba napriklad nekteri chovatele psu se zbavuji fen, ktere uz nemuzou rodit vzhledem k veku a je jim to jedno komu.Hlavne ta fenka si uz na sebe za celou dobu jen tema stenatama a porodama davno stacila vydelat a moralni slusnost by mela byt ji nechat dozit tam, kde je.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Ne Zář 25, 2011 21:11

Jo, Ino, tak na tebe jsem čekala s otevřenou náručí :-D

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Zář 25, 2011 21:38

Hele, ja nic proti Tobe jinak nemam, ale nektere Tve hlasky me proste fakt nadzvedavaji ze zeme.
Neni tajemstvim, ze uz tak jsou u nas promorene chovy diky nevhodnemu krizeni mnozitelu a nekterych jinych chovatelu, zveraku apod. a pak si tady klidne reknes, ze v tom pojedes i Ty, at si priroda poradi.Celou dobu tady nekteri opravdu zodpovedni chovatele usiluji o ozdraveni chovu a pak jim to jini, jako Ty kazi.Prevazne diky tomu jsem se uz nemohla par let odhodlat poridit dalsi cincilku k te svoji, nebot zde najit chov, ktery by znal linie predku a jejich zdravi jeste neni, nebo je v zacatcich, tak proc to chces dal kazit a ohrozovat navic samice a o kterych tvrdis, ze je milujes?Kdybys ty cincily opravdu milovala, tak Te ani nenapadne je sebemin potencilane ohrozit a vystavit moznemu utrpeni.Me umrely mimo Krejzinky, ktera umrela v Brne po zakroku par dni vsech jinych 6 cincilek, ktere jsem opravdu milovala primo pred ocima a ja jim nedokazal pomoci, takze vim, co to je a umi se do toho vcitit jen ten, kdo ty zvirata opravdu miluje a ne jen slovickari.Pokud je milujes, jak tvrdis, tak je nebudes parovat, ale nechas samice spolu zvlast, ktere vahy vhodne nemaji a stavbu tela.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Zář 25, 2011 21:44

A take se mi proste nelibi Tva casta arogance, s jakou jednas.Kolikrat ses na neco ptala i v minulosti a kdyz jsme Ti neco radili, co se Tobe ovsem nelibilo, nebo jsi mela jiny nazor, tak jsi zacala byt fest arogantni a ze se nas o zadne nazory neprosis apod.Opravdu bys v tomhle mela ubrat.
Ja jsem treba take cholerik a take nemusim vsem sednout, ale kdyz uz vypenim, tak to ma aspon fakt duvod, ktery se tyka toho, ze nekdo cincile, cincilam skodi a nekdy i umyslne a neda si ani rict, nebo lze apod.To ted neber osobne

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Ne Zář 25, 2011 22:10

Mě by zajímalo, jak si z písmenek vyčetla aroganci :D

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Příspěvekod Reňaaa » Po Zář 26, 2011 7:24

Tohle téma nemá smysl, Wulfina bude kecat pořád svou i když ji tady budeme psát, že prostě malé činčily nesmí mít mládé.

Jasmin já se včera nestačila divit, co jsem od Wulfiny četla...Wulfino pokud rozumíš kynologii, tak se věnuj kynologii, ale na chov činčil se raději vykašli, protože nevíš základní pojmy, čekám kdy příjdeš s tím, že akvárium je velmi dobré na ubytování činčil, činčilám ubližuješ jen proto, že si chceš dokázat, že seš nějaká chovatelka? Prostě pokud činčila není vhodná mít mladé, tak je prostě mít nebude, příjde mi to jako by si na každou cenu chtěla aby se ti rodila činčilátka a je ti jedno, za jakou cenu.

Jinak pro pár chytráků, nemůžete srovnávat činčily v přírodě a naše domácí, v přírodě většinou slabší jedinec nepřežije a nedožije se dospělosti, zatímco my je dokrmujeme a to je už rozdíl mezi tím, co máme doma a těma, kteříma jsou v přírodě, tam platí nejsilnější přežije, kdežto o domácích se to říct nedá.

Pacinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 365
Registrován: Čt Zář 18, 2008 14:51
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pacinka » Po Zář 26, 2011 9:51

Wulfina napsal:Tak dejme tomu, ale co teda, když chováš 2 samice nebo 2 samce? Tak jsi jen držitel činčily? Snad jsi též chovatel, no ne?


Co si tak vzpomínám, tak chovatel je ten, kdo má minimálně jeden pár, na kterém odchovává mláďata. Pakliže máš např. dva samce, jsi oficiálně "držitel"... :)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Zář 26, 2011 14:24

No, ja myslim, ze ani v te kynologii neni nikdo nej, kazdy ma sve metody.Ja si budu stat za svymi nazory a hlavne tim, ze pitobulove by se nemeli cvicit na obranu proti cloveku a ze mollos plemena se na ni cvicit muzou, ale narozdil od sluzebnich plemen, kde to je vicemene nutnost, pokud je clovek chce mit na hlidani, tak mollos plemena to maji v sobe a nemusi.A takovy nej vzor co se tyce chovu a pece o psy je pro me jiz zesnula Ilona Sehnerova, ktera mela take i stredoasiatku

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Zář 26, 2011 14:38

Značně OT ](*,)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Zář 26, 2011 14:43

Reňaaa napsal:Tohle téma nemá smysl, Wulfina bude kecat pořád svou i když ji tady budeme psát, že prostě malé činčily nesmí mít mládé.

Jasmin já se včera nestačila divit, co jsem od Wulfiny četla...Wulfino pokud rozumíš kynologii, tak se věnuj kynologii, ale na chov činčil se raději vykašli, protože nevíš základní pojmy, čekám kdy příjdeš s tím, že akvárium je velmi dobré na ubytování činčil, činčilám ubližuješ jen proto, že si chceš dokázat, že seš nějaká chovatelka? Prostě pokud činčila není vhodná mít mladé, tak je prostě mít nebude, příjde mi to jako by si na každou cenu chtěla aby se ti rodila činčilátka a je ti jedno, za jakou cenu.

Jinak pro pár chytráků, nemůžete srovnávat činčily v přírodě a naše domácí, v přírodě většinou slabší jedinec nepřežije a nedožije se dospělosti, zatímco my je dokrmujeme a to je už rozdíl mezi tím, co máme doma a těma, kteříma jsou v přírodě, tam platí nejsilnější přežije, kdežto o domácích se to říct nedá.

Pokud to tak je, jak pises Reno, tak pak by to silne pripominalo jednu slecinku, vsichni dobre budou vedet jskou, ktera se pred nekolika lety tez chtela za kazdou cenu asi proslavit a dokazat nam tady i pres varovani, ze i z paru dvou white, kde hrozi lethal faktor se muze narodit mlade a nezemre a pripustit i samici, kdyz ji da rovnou ve 2mesicich k samcovi.Ja porad jen doufam, ze tady jde o nedorozumneni a wulfina nedava do paru samice s nizkou vahou a nenecha je rodit, ponevadz, pokud nekdo ohrozuje zdravi jakehokoliv zvirete i pres varovani a nenecha si poradit, tak pak s takovym clovekem koncim a nikdy nebude muj kamos, ponevadz to je jen o sobeckosti neco dokazovat za jakoukoliv cenu.A samozrejme, ze nelze srovnavat domestikovane cincily a cincily volne zijici.Za domestikovane ma zodpovednost majitel, panicek, chovatel.

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Po Zář 26, 2011 17:05

jasmin napsal:No, ja myslim, ze ani v te kynologii neni nikdo nej, kazdy ma sve metody.Ja si budu stat za svymi nazory a hlavne tim, ze pitobulove by se nemeli cvicit na obranu proti cloveku a ze mollos plemena se na ni cvicit muzou, ale narozdil od sluzebnich plemen, kde to je vicemene nutnost, pokud je clovek chce mit na hlidani, tak mollos plemena to maji v sobe a nemusi.A takovy nej vzor co se tyce chovu a pece o psy je pro me jiz zesnula Ilona Sehnerova, ktera mela take i stredoasiatku



V tomhle s tebou Ino nesouhlasím ;) piti jsou na obrany super :) znam jich hodně a jsou milí a hodní :)) stejně tak znám mollosy kteří jsou hodní a nic pustili by dovnitř každého ;)

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 26, 2011 18:54

Kami, kašli na to s Inou, jako lajkem se o kynologii nemá cenu hádat, má svoji pravdu, praxi žádnou... :wink:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 26, 2011 20:19

"Tento web vznikl hlavně proto, aby poskytnul informace každému, kdo se chystá pořídit činčilu, chce se dozvědět víc o svém svěřenci, nebo hledá pomoc. Tady na stránkách nemám nikde vystaveny své zkušenosti či rady. Je to hlavně proto, že u tak zvláštního zvířátka, jako je činčila, není subjektivní názor vždy na místě. Každý chovatel má na danou věc svůj recept. Proto je ideální, když jsou znalosti z chovu sdíleny mnoha lidmi."

Hm, škoda, že už to není pravda...

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mefoxinka » Po Zář 26, 2011 20:30

nejsem žádný odborník,na to mám "myšky " relativně krátce,ale objektivně mohu říct že pro každé zvířatko chované v zajetí platí nějaká pravidla dle kterých by bylo dobré se zařídit.dle mého je jedním z nich váha a zatim všude jsem našla u činčilek limit právě těch 500. tak zřejmě na tom něco bude.ted nemyslim jak "kvalitní"bude narozené miminko z činčilek pod touto váhou,ale spíš to že tím pravděpodobně snížim délku života činčilky i toho mimíska.protože na volno by se vůbec nenarodil.

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Po Zář 26, 2011 21:15

Vzhledem k opakovanému závažnému porušování pravidel fóra, uděluji po poradě s administrátorem a moderátory BAN uživatelce Wulfina a to po dobu jednoho měsíce.

Téma zamykám.

Disable adblock


Vrátit se na “Archiv”