Jak to je s AVC, VC, SC a mutacemi mezi sebou a dedicnosti?

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

m.odra3
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: Út Srp 14, 2012 9:44
Místo/Bydliště: Brandýsek, Kladno

Jak to je s AVC, VC, SC a mutacemi mezi sebou a dedicnosti?

Příspěvekod m.odra3 » Út Srp 14, 2012 11:57

Hezky den vsem, prosim o pomoc, ktera rozhodne ve vyberu cincilky.

odmalinka mame doma standart samecka a mamka pak od znamych dostala samicku black velvet s bilym briskem.
jako prvorozena se jim narodila samicka Eny, ktera je takova tmavsi standart...no a ted jsem se prestehovala a prave te Eny bych chtela poridit samecka, barevneho. Libi se nam bud cokoladovy, nebo cely cerni...ale kazdy chovatel jako-be je mel oznacene jinak. Barvu si vybereme na fotkach, ktery nam padne do oka, ale jsme zmatena s oznaceni za jmenem :

co to znamena AVC? VC? SC? a jaky vyznam to pro mne ma?? Take jak zjistim, ze to zdedil dalsi narozeny prcek?? Zaroven nekteri z chovatelu pisi o vysetreni cincil = koprologie...co to znamena?

Take jsem si vsimla neco o problematice krizeni mutaci mezi s sebou. Mam v tom docela chaos. Chapu ze spolu nesmim dat dohromady dve stejne barvy..tedy cerny s cernym a bily s bilym...ale maji na to vliv i rodice? tedy pokud bychom meli samecka extra dark s rodici dark Tan a extra dark...a samicku standart s rodici standart a black velvet...nevadi, ze se tam opakuje cerna?

a take...jaka je moznost/pravdepodobnost...ze se narodi z toho i jina barva nez jen cerna a seda? muze se to zdedit ob generaci a narodit se Tan?

Take jsem uz videla oznaceni extra dark ebony violet...to je nejaka divoka barva ne?

Prosim, klidne mi to napiste jak malemu diteti. Mam v tom takovy gulas, ze to potrebuji hodne vysvetlit. Dekuji moc a moc.

Reindlova Misa

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak to je s AVC, VC, SC a mutacemi mezi sebou a dedicnos

Příspěvekod martej » Út Srp 14, 2012 13:19

Dobrý den,
křížení činčil není tak těžké, když do toho člověk chvíli kouká :-)) Existují dvě skupiny barevných mutací - Dominantní mutace a Recesivní mutace. Dělí se podle toho, jak dál dědí gen.
U dominantních mutací je gen barvy natolik silný, že stačí, aby k rozmnožení konkrétní barvy, byl té barvy jenom jeden z rodičů. Například se Vám bude líbit bílá barva a budete chtít bílá miminka a tak na standardní samičku dáte bílého samečka a budou se rodit jak bílá, tak standardní miminka. Do dominantních mutací patří Bílá barva (Wilson White), Beige, Ebony, Black Velvet, Stanard.

Naopak u recesivních mutací je gen na tolik slabý, že je zapotřebí, aby určitý gen měli oba rodiče. Tudíž pokud by se Vám například líbila mutace violet a dali byste violetího chlapečka na vaši Eny, rodili by se Vám pouze standardní mutace, ale s tím rozdílem, že budou nositeli violet genu. Do recesivních mutací patří Afro Violet, Deutsch Violet a Sapphire.

Avc, Vc, Sc, jsou zkratky po pojmenování, že činčila je nositel genu u recesivních mutací. Tudíž Avc, neboli Vc je zkratka pro nositele afro Violet genu, DVc je nositel genu deutsch violet a sc je nositel safírového genu. Poté se používá BDC, což je zkratka pro nositele dvou genů a to safírového a afro violetího, neboli Sc/Vc= BDc. Dále se taky používá označení Ec - ebony nositel. toto označení je chybné, protože ebony gen je dominantní, ale značí se tím, že určitá činčila jednoho z rodičů ebony a není jisté, jestli konkrétní činčila je či není ebonek.

Mezi sebou můžete křížit jakékoli mutace až na dvě mutace - Wilson White a Black Velvet, tyto mutace způsobují takzvaný lethal faktor a to znamená, že pokud se tyto geny zkříží, plod je neslučitelný se životem. Na tom by nic nebylo, ale díky tomu, že nevíte kdy a v jakém stadiu plod uhyne, nevíte co se může stát a můžete ohrozit matku na životě. Protože plod může vyvolat potrat i ostatních miminek, může uhnívat rovnou v děloze matky a tak matku otravit. Je to velké riziko a proto se nikdy nekříží bílá mutace s bílou a velvetí mutace s velvetí.

Označení extra dark ebony violet je označení křížence genů Afro violet + ebony . Dark znamená, že je to tmavý Ebony Violet.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak to je s AVC, VC, SC a mutacemi mezi sebou a dedicnos

Příspěvekod minlub » Út Srp 14, 2012 13:58

m.odra3 napsal:co to znamena AVC? VC? SC? a jaky vyznam to pro mne ma?? Take jak zjistim, ze to zdedil dalsi narozeny prcek?? Zaroven nekteri z chovatelu pisi o vysetreni
cincil = koprologie...co to znamena?

Take jsem si vsimla neco o problematice krizeni mutaci mezi s sebou. Mam v tom docela chaos. Chapu ze spolu nesmim dat dohromady dve stejne barvy..tedy cerny s cernym a bily s bilym...ale maji na to vliv i rodice? tedy pokud bychom meli samecka extra dark s rodici dark Tan a extra dark...a samicku standart s rodici standart a black velvet...nevadi, ze se tam opakuje cerna?

a take...jaka je moznost/pravdepodobnost...ze se narodi z toho i jina barva nez jen cerna a seda? muze se to zdedit ob generaci a narodit se Tan?
Take jsem uz videla oznaceni extra dark ebony violet...to je nejaka divoka barva ne?

Prosim, klidne mi to napiste jak malemu diteti. Mam v tom takovy gulas, ze to potrebuji hodne vysvetlit. Dekuji moc a moc.
Reindlova Misa

Dobrý den,

pokud máte standardní samičku, geny AVC (neboli VC, VT, AVC), SC (neboli ST) pro Vás nemají význam. Je to označení pro nositele recesivní mutace (violet, safír) a aby se Vám tato mutace narodila, musela by Vaše samička mít stejný gen.
Spíše bych k Vaší samičce sháněla bez genů, protože ty navyšují cenu činčilky.

Koprologie je rozbor trusu činčil na parazity, většina chovatelů jí dělá v chovech pravidelně.

Nesmí se křít bílá s bílou a Velvet s Velvetem, zde nejde o černou mutaci jako např. Ebony, ale pouze o Velveta. Pokud je Vaše samička opravdu Standard, nemusíte si dělat hlavu a můžete jí sehnat jakoukoliv barevnou mutaci, i když je po velvetovi (pokud velvet není, dále se to nedědí).

Mutace Tan=Beige Ebony je zkřížení dominatních barev Beige a Ebony (rozlišují se různé stupně jako u Ebony Light-Medium-Dark-Extra Dark), nedědí se ob generaci. Takže když má černá činčilka rodiče Beige Ebony (Tan) a nedáte jí béžový protějšek, béžová se Vám po ní nenarodí.

Mutaci možných miminek po rodičích co si vyberete si můžete zjistit http://www.silverfallchinchilla.com/gen ... lator.aspx

Extra Dark Ebony Violet je černofialová činčila, vznikne když zkřížíte Extra Dark Ebony AVC (violet gen) s např. Violet mutací (či AVC). Má v sobě extra tmavou ebony barvu a violet barvu.

Obrázek

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”