nova chovatelka:)

Diskuze o bydlení, venčení a klecích.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Host

nova chovatelka:)

Příspěvekod Host » Pá Zář 26, 2008 9:17

Nazdarek, vcera jsem dostala roztomileho cincilaka. Co byste mi do zacatku poradili? Vim, ze je nachylny na pruvan, tak nevetram a zaviram dvere. Nejsem zvykla na velke teplo v mistnosti, neni mu zima? Jaka by mela byt pro nej teplota? Uz jsem ho i poustela po byte a nevim, zda mu nemuze uskodit, kdyz okusuje listy od kytek. Samozrejme jedovate jsou v jeho nedohlednu. Diky za info, helca

Disable adblock

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Pá Zář 26, 2008 10:02

Ideální teplota je kolem 20-22 °C.Ale snesou i trošku méně.Kytky bych ho okusovat nenechala,i když nejsou jedovaté.Činčila pochází z And a tam bys moc čerstvé potravy nenašla,jejich zažívací trakt není moc přizpůsobení na příjem čerstvé potravy.Základem krmiva je seno,speciální granule pro činčily (NIKDY NE !!! pro králíky či jiné hlodavce) a voda.V kleci by nemělo taky chybět něco na okus (větvičky z ovocných stromů,které nenesou plody s peckou),siporex nebo sépiová kost.Občas můžou nějakej ten pamlsek,to je jasný. :wink: Třeba rozinka,sušené jablíčko,suš. šípek,sušená růžová poupátka.Prodávají se i mlsky speciálně pro činčilky

Host

Příspěvekod Host » Pá Zář 26, 2008 10:11

Díky moc za info. Já jsem se bála, aby mi nemrzl, to těch 20 stupňů je optimální i pro mě:) S těma kytkama to bude těžký, mám jich plný byt a obzvlášť jedna ho velmi přitahuje ... no asi si na ní koupím nějakou stoličku a posadím ji na to. Dnes jdu do zverimexu dokoupit to, co zvířátku chybí a snad se mu bude u mě líbit.

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Pá Zář 26, 2008 10:30

U nás se docela osvědčila kočičí tráva.Mám jí zasazenou v květináči a oni jí při výběhu chodí devastovat.Jsou spokojený,protože se vždycky jakoby nedívám a oni jakoby škodí.Kočičí tráva jim neublíží,takže spokojenost je na obou stranách. :wink:

Disable adblock

Host

Příspěvekod Host » Pá Zář 26, 2008 10:38

takže dnes kromě zverimexu navštívím i květinářství:) Trochu mi vadí, že jsem alergická na sušené věci - seno, stelivo, tak snad to nějak zvládnem. Nebo je možné mu koupit jinou podestýlku? No už se těším domů, to jsem chtěla jít dneska na cvičení...

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Pá Zář 26, 2008 11:15

Kočičí trávu maj i ve zverimexu. :wink: Jinak pokud jsi alergická na piliny,zkus koupit Jonáše,to jsou dřevěné válečky.Ale s s tím senem fakt nevím.To činčilka potřebuje zcela určitě. :wink:

Avatar uživatele
Zorka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 298
Registrován: Út Kvě 06, 2008 16:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zorka » Pá Zář 26, 2008 11:43

Ale Jonáš má tu nevýhodu, že docela práší. Naše činčila z něj nejspíš chytla plíseň, tak já bych ho tolik nedoporučovala. Nám se nejvíc jako podestýlka osvědčila kukuřičná drť (ta hrubější), ale nevim, jestli by ti taky nemohla způsobit nějakou alerg.reakci...

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Pá Zář 26, 2008 11:45

Mě teda fakt nepráší,tak nevím.

Avatar uživatele
Zorka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 298
Registrován: Út Kvě 06, 2008 16:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zorka » Pá Zář 26, 2008 11:48

Tak to netuším, ale my když jsme ho nasypali do klece a po týdnu jsem klec čistila, tak jsem si všimla, že na dně je docela dost prachu z těch granulí a bylo docela i usazený na misce a na pletivu, které máme na podestýlce, aby si činčila v podestýlce nešlapala.

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Pá Zář 26, 2008 11:55

Já Jonáše,teda záchůdek ve kterém je měním 1x za 2-3dny
:wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: nova chovatelka:)

Příspěvekod martej » Pá Zář 26, 2008 12:02

helca napsal:Nazdarek, vcera jsem dostala roztomileho cincilaka. Co byste mi do zacatku poradili? Vim, ze je nachylny na pruvan, tak nevetram a zaviram dvere. Nejsem zvykla na velke teplo v mistnosti, neni mu zima? Jaka by mela byt pro nej teplota? Uz jsem ho i poustela po byte a nevim, zda mu nemuze uskodit, kdyz okusuje listy od kytek. Samozrejme jedovate jsou v jeho nedohlednu. Diky za info, helca


Ahojky, idelní teplota pro činčilku je okolo 16 °C, ale dobře snaší teplo i okolo 21 °C. Teplota by však neměla překročit nidky 25 °C, aby se čičnilka nepřehřála. Na to dát bacha, protože maji velmi rychlý metabolismus.
Na kytky rozhodně pozor, činčila by něla žrát ani ty kytky, který ji neuškodií. Sem tam zelené může, ale nesmí se to přehánět, aby se nenadmula. Taky při pouštění bacha na kabely, otevřeny okno.
Jinak pokud jsi alergická na seno. Zkus se poohlídnout ve zverimexex po lisovaném senu. Jsou to valečky (větší granule) sena. Podstýlku můžeš použít jakoukoli přírodní - mě se osvědčila kukuřičná drť - nepráší a segra na ni alergická nebyla.
Jinak ke žrádlu taky potřebují kvalitní granule, rozhodně né směsky ze zverimexu.

Host

Příspěvekod Host » Pá Zář 26, 2008 12:03

no uvidíme, co činčilák bude mít rád. A já ho dnes měla u postele, ale normálně bude bydlet v obýváku, tak tu jeho podestýlku snad moc neucítím a měnit to budu častěji. Jsem koukala, že je pěknej hraboš, ráno to měl skoro celé mimo klec:)

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Pá Zář 26, 2008 23:20

Jde to taky i bez podstýlky, vypadá to asi takhle:

Obrázek

Toto byla první verze, současná je trochu upravená: čurací kout je s kočkolitem ohrazen lištami, aby ho neroznášeli, miska s granulemi je nerezová zavěšená na pletivu. Výhodou je snadné čištění, stačí zamést dno. Pokud se občas netrefí do záchodku, nevadí, laminovaná dřevotříska to znese. Stačí omýt.

Host

Příspěvekod Host » Po Zář 29, 2008 8:26

Je to je krasny. Domaci vyroba? Muj cincilacek je zatim plachy, spi v umyvarce, tak jsem mu ji nechala otevrenou, at ma klid. Jen ted nevim, slysela jsem, ze se ma koupat denne 2 hodiny, tak jestli to ted nezanedbava, nebo je zase moc cistej...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Po Zář 29, 2008 15:55

nemusí se mejt dvě hodiny:-) každá činčila se myje dle potřeby...ty dvě hodiny jsou jen, když písek vyndáváš....tak ho tam třeba nechat na dvě hodiny....ale jinak je to jedno :-)

Disable adblock


Vrátit se na “Bydlení”