Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod ajtik » Stř Pro 12, 2012 20:24

Tak já jim mrkev sušenou dávám každý den a do granulí jim přidávám jak kuličky tak další věci seno mají směs lístků,bodláků a dlouhé trávy a stejně se problém s kořeny projevil bohužel zastavit se to nedalo.

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » Stř Pro 12, 2012 23:48

Bohuzel se to asi muze stat.A o jakou slo cincilku, nebyla to nejaka zachranena, ktera mohla byt nevhodne a spatne predtim krmena, nebo od chovatele primo?
Ja bych se priklanela k tomu, ze ne vsechny pripady jsou geneticke, ale nektere asi ano a urcite bych cincilu s temito problemy nepripustila dal.
Je to divne, ponevadz jsem se s tim setkala i drive, kdy jsem sama mela cincily od kozesinoveho chovatele a tam tyhle problemy byly tez, i jini lide, kteri od nej meli cincilku, tak se to u nekterych projevilo.
Bud zacnou nejdrive zuby a pokud se nato neprijde vcas a neresi se to vcas u Jekla, nebo Lietavcove, tak pak samozrejme zacnou tim, jak cincila spatne kouse, nebo nemuze kousat vubec problemy i s korenama.Jindy zase muzou byt zuby v naprostem poradku a jsou jen koreny.Nektere takto postizene cincili vetsinou vydrzeli asi rok na krmeni strikackou a analgetickych kapkach, ponevadz to slo rychle.Jine zase jsou bez viditelnych problemu schopne sami bastit, ponevadz se to nezhorsuje a ziji jeste dost dlouho.
Kazdopadne je strasne, ze zubnimi problemy je u nas postizeno 80%cincil, coz je kazda druha.:-(
Pamatuji se ale nato, jak alice, ktera sem kdysi chodila psala, ze ona tyhle problemy v Norsku ve svem chovu nikdy nemela a ze je to geneticke z velke vetsiny.Muze se ale jednat jen o zuby, ktere krive rostou, mozna ne ty koreny.Ikdyz me i ta ma znama psala, ze tyhle cincilky nemaji mit dal mladata.Urcite bych si neriskla takovou cincilu dat do chovu dal, ale nechala ji dozit a vykastrovat, pokud by byla v paru zvykla.

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod silva » So Pro 15, 2012 20:37

Ne, že bych četla všechny příspěvky - jen jsem to prolítla.
Fouskovi začaly růst kořeny zubů v necelých 8 letech, NIKDY předtím neměl problémy se zubama, žádné přerůstání, vadný zkus, prostě nic a najednou - kořeny.
Logicky vzato - pokud se toto objevilo v 8 letech, asi nebyla vadná strava, to by byly problémy dřív. Tenkrát mi Dr. Jekl řekl, že je to přešlechtěním činčil, také geneticky - právě v důsledku toho šlechtění.
Žádná ze současných činčil problémy se zubama nemá - nerada bych to zakřikla :D .

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » So Pro 15, 2012 21:42

Snad se Ti to uz vyhne.U jedne moji milovane samicky, uz jsem o ni psala, zachranila jsem ji pred usmrcenim v 6 letech u koz.chovatele se tyto problemy objevily tenkrat pred 10 lety hned po roce.To jsem nevedela o Brne, v te dobe tam asi stejne jeste tihle odbornici nebyli, nevedela jsem, co s tim a kam s tim jit.Takze si vytrpela opravdu sve neodbornymi zasahy u zdejsich vetu a trpela dost dlouho:-(.
Proto, kdyz uz dnes o tech dobrych vetech, kteri se timto zabyvaji na spickove urovni vime a kazdy ma moznost tam s cincilou zajet, tak nekteri nato kaslou a experimentuji jinde a cincila nato nakonec doplati, ponevadz ji nejenze nepomuzou, ale jeste spatnou diagnozou a nevhodnym zasahem ublizi.
Verim, ze to je zcasti nevhodnou stravou, nedostatkem latek a vitaminu v krmivu, zvlaste, cim krmi v mnoha zverimexech s absenci sena, susenych doplnku stravy a take to silene mnozeni, kdy je dotycnym uplne jedno, ze cincila zabrezne se svym mladetem, nebo sourozencem, rodicem, predcasne zabreznuti samic s nizkou vahou a nevhodna, nebo nedostatecna strava v brezosti a po porodu, kdy ma byt zvyseny prisun vapniku a jinych latek, predcasny odstav mladat od matky a kratka doba piti materskeho mleka, kde jsou pro mladata nejcennejsi ziviny, ktere je startuji szrave do zivota, pokud to mleko piji co nejdele a neustale mnozeni na samicich bez prestavek.Uz jsem to tady psala mockrat.
Je otresne, ze k tomu dochazi v rade zverimexu, kde maji zavrene v kavarku sourozence, kteri se mezi sebou spari, ci rodice s mladaty a nastane ten samy problem a uz to jede ve velkem dal.Tezko tady nekdo uz da dohromady tohle mnozeni, ktere napachalo nejvetsi zlo na cincilach a pak v tom pokracuji doma jeste lide, kteri si takovou cincilu i se sourozencem, nebo nakrytou koupi v tom zveraku a je zadelano.
Pokud by bylo na me, tak bych byla razantne proti tomu, aby cincily a zvirata ze zverimexu vubec, byla dale pripustena do chovu, ponevadz nezname minulost a prostredi, ze ktereho se tam dostalo a ruku na srdce, zadny chovatel, ktery chova zaroven s laskou a srdcem sve zvire a to zadne nikdy do zverimexu neda.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”