Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mládě

Zde pište, pokud se vám narodily mladé činčilky.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mládě

Příspěvekod Raduska » Pá Zář 27, 2013 23:28

Dobý večer, prosím o pomoc, o rady. Před 2 měsíci jsem koupila od chovatele činčilku k mojí samičce a dneska jsem šla holky krmit a všude po kleci chlupy (asi se praly) a z domečku vylezlo mláďátko.

1)jsem nasraná, jak je možné, že jsem si od chovetele koupila těhotnou činčilu??????????????

2)Co mám dělat s mládětem? Postará se matka o všechno????

3)Kdy poznám, co je to za pohlaví?

4)Kdy můžu na činčilu sáhnout - zjistit pohlaví?

5)Pokud to bude kluk, jak dlouho má být u matky, aby mi neoplodnil další činčilu????

Díky, jsem zoufalá...

Disable adblock

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Raduska » So Zář 28, 2013 0:22

Je to holka???
Jinak barevně je bílá, kolem hlavy a kousek ocásku šedá. Váží 46g.

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Raduska » So Zář 28, 2013 0:23

Omlouvám se, nejde mi vložit fotka....

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Raduska » So Zář 28, 2013 0:30

foto
Obrázek

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod martej » So Zář 28, 2013 7:09

Pokud jsou v kleci chlupy, budeš muset holky od sebe oddělit, jinak přijdeš o miminko a ještě se mohou mezi sebou samičky zabít. Maminku s mimčem nech v kleci a samičku bez mláděte odděl do jiné klece. Někdy se těhotenství u samičky nedá poznat a hodně se to stává u jednoho mláděte.
Miminko teď první 4 dny hlídej a pravidelně ho važ. Pokud po třech dnech nezačne přibírat, budeš muset začít dokrmovat a nebo mu najít náhradní mamku. Pohlaví nedokážu z této fotky určit, mám ji hodně rozmazanou, ale tipla bych na samičku.

toto je sameček
Obrázek

toto je samička
Obrázek

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Raduska » So Zář 28, 2013 8:45

Děkuju za odpověď. Já jsem v naprostém šoku, činčila je narozená na konci února, brala jsem si ji v červenci, a porodila včera. Jestli dobře počítám, musela zabřeznout někdy v jejích 4 měsících??? Není to brzo? :shock:

Ničeho jsem si nevšimla, akorát včera, když jsem šla krmit, byly v kleci chlupy a "matka" najednou napadala tu druhou. Nenechala ji slézt dolu na spodek klece - no a z domečku najednou vyšlo mládě. Málem to se mnou švihlo a vydýchávám to doteď. Jen doufám, že je to fakt samička, tu bychom si teoreticky mohli nechat. Ale cítím se dost podvedeně, jak se to může chovateli stát a činčilu jen tak prodat? Co bych dělala, kdybych neměla náhodou náhradní klec, to nevím.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Wulfina » So Zář 28, 2013 8:52

Stát seto může, chovatel o tom nemusel ani vědět...

http://chsvertuamor.webnode.cz/poznamky ... ov-mladat/

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod martej » So Zář 28, 2013 11:29

Raduska napsal:Děkuju za odpověď. Já jsem v naprostém šoku, činčila je narozená na konci února, brala jsem si ji v červenci, a porodila včera. Jestli dobře počítám, musela zabřeznout někdy v jejích 4 měsících??? Není to brzo? :shock:



Spíš bych řekla, že ji měl asi chovatel moc dlouho ve školce i se samečkama. Bohužel v tomhle věku je těžké poznat, jestli je samička těhotná a nebo, jestli přirozeně přibírá :-( spoj se s chovatelem a vyžádej si informace - s kým otěhotněla a jestli není z příbuzenské plemenitby. Chovatel asi nebyl tak zkušený. Zkus miminko znovu nafotit, aby byla fotka ostra ;-)

Taky přilepši samičce - je dobré ji teď zvýšit přísun vápníku, vitamínů a minerálů. Zabřezla příliš brzo a mohlo by se to projevit na jejím zdravotním stavu. Takže je dobré mamině přilepšit třeba mléčnými granulemi, vločkama, kuličkama pro mimiminka, roboranem h pro kožešinova zvířata, sušenými malinovými listy atd. skoro vše najdete tady http://www.zravamrska.eu/?cz_pro-cincily,54

Kristina
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 44
Registrován: Čt Zář 12, 2013 19:35

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Kristina » So Zář 28, 2013 11:34

Já bych tak nenadávala. :) Holt jsi koupila ,,dva v jednom" :wink: Můžeš se zeptat chovatele,jestli nechce mláďátko zpátky....

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Raduska » So Zář 28, 2013 21:04

Děkuji za rady. Pokud by vás něco napadlo, napište mi prosím, budu moc ráda. Mám sice činčilu už 10 let, ale s miminama teda zkušenosti nemám. Musím uznat, že je to hezký pohled, na to mrně, ale rozdýchává to celá rodina. :roll: Musela jsem chvíli přemlouvat, abych si mohla pořídit tu "matku" no a teď jsou z toho hned dvě činčily.

Potřebovala bych nějak přepažit skříňovou klec, tu druhou činčilu mám v separé kleci, ale to je něco tak obrovskýho, že se nedá v místnosti hnout. Proto asi nějak na ty dva měsíce přepažím skříňoklec. Nahoře by byla ta jedna činčila a dole mamina s miminem. Napadá vás, čím to přepažit - jestli jen deskou nebo tam nějak zabudovat i pletivo, aby na sebe viděly a cítily se?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Wulfina » Ne Zář 29, 2013 11:49

Přepažila bych to plnou deskou. Aby na sebe ty dvě nemohly ani přes pletivo - ono pak by holky mohly bejt bez prstíků. A až by se odstavilo mimí, tak bych začla seznamovat znova...

Avatar uživatele
Hanka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: Pá Ún 11, 2011 9:47
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Hanka » Ne Zář 29, 2013 17:28

taky se mi to stalo... samička měla mít půl roku a po měsíci doma mi porodila a ne jedno ale 3 mimina. taky jsem byla v šoku! z chovatele se vyklubal překupník (což již není ojediněné, ba naopak běžné)
taky jsem stresovala a nakoupila všechno možné a nekonec to proběhlo všechno v pořádku :). chce to B-komplex (šumivé tablety - koupíš v lékárně, přečti si dávkování), který dáš do vody do napáječky. podpoří to chuť k jídlu. pak jsou dobré listy jahodníku na tvorbu mlíčka. miminko teď bude mít obrácený rytmus života, tak se mamina moc nevyspí. chce to klid, dostatek vitamínů a samička to zvládne ;) ta moje to taky zvládla ;)... jen miminka šli všichni striktně na mazlíky! bohužel jsem se nedopátrala otce...

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Raduska » Ne Zář 29, 2013 17:43

Tak jsem to právě přepažila pevnou deskou. Činčilí máma zkoumá zmenšenou klec, slyší nad sebou kroky té druhé činčily a miminko nechává dole samotné v domečku - nevadí mu to? Nikde jsem se nedočetla, jestli se mámy hnou nebo nehnou na krok. Nevím, jak moc ho mají zahřívat a jak moc u něj být?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Wulfina » Ne Zář 29, 2013 20:24

některé matky jsou u mimí pomalu 24h denně, některé matky, skoro vůbec, matku, která si mimina nevšímá je potřeba zavřít do malé klece, ba jí došlo, že tam má mimino a musí se starat.
Ale většinou je vše oukej a matka se zvládá starat - uvidíš podle váhy :)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod martej » Po Zář 30, 2013 13:00

Pokud se k mimiku vrací a kojí ho, tak to je v pořádku :-)) Některé samičky nejsou nonstop s miminkem ;-)

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod chovamcoumim » Út Říj 01, 2013 10:03

Tak to se mi taky stalo,že jsem si přivezla samičku od chovatele,otěhotnět musela v pěti měsících,mela jít k samci,a jaké překvapení když jsem jí našla na dně klece i s miminkem,naštěstí měla u sebe samičku která s ní byla v poho a pomáhala jí malou vychovávat,sice se narodila slepá,ale jsou všechny tři v poho a už tři roky obývají klec a naprosto bez hádek.Starost o mimi zvládla v pohodě já zase dávám samičkam jak porodí za odměnu suš.jablíčko a listy pampelišek.U pár samiček se mi stalo,že nechtěly být u mimin ty první dny tak to řeším že dám tak na tři dny dny až týden všechny poličky z klece pryč,nechám jenom domeček na dně klece a pak je vše v poho samička pochopí že se musí starat a pak jak vrátím poličky tak je s mimkem a lítaj po poličkách atd.Některé holky jsou u mimek furt :lol:

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím pomoc!!! - koupená činčila porodila najednou mlád

Příspěvekod Dora » Út Říj 01, 2013 10:43

Pokud miminko přibývá a vypadá čile, tak bych je nechala, některé smičky chodí k miminkum jen na kojení, kor když je to prvorodička.... nechala bych to na přirodě, samička přijde na to sama, že se má o mimi postarat.
Dávat do menší klece mi přijde zbytečné stresování, myslím že některé samičky vyloženě potřebují odpočinek od mimin!Ale to neznamená, že se o ně nepostará s krmením a čištěním zadečku a masírováním bříška... :-)
Některé samičky si dávají záležet,aby u miminka nabyly přistižené a jen zavřete dveře, už jsou u něj :-)
Pokud miminko je v pořádku a čilé, bych je nechala co nejvíce v klidu.

Disable adblock


Vrátit se na “Máme miminka”