Nová činčila k té co už je doma

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Nová činčila k té co už je doma

Příspěvekod veribu » Po Pro 13, 2010 11:42

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli nemáte nějaké typy ohledně toho, jak seznamovat nové činčiy..Měli sme dvě holky, které spolu byly od mala, ale jedna nám bohužel nedávno umřela a tak jsme se rozhodli pořídit té co zůstala kamarádku. Naší Rozárce jsou dva roky a sama byla něco přes měsíc (museli sme počkat, než dorazí výsledky, jestli není taky nemocná) a tak je to už přes týden, co jsme ji dovezli druhou, je jí 5 měsíců (ale velikostně tam moc rozdíl není), poradili nám, že si mají na sebe alespoň 14 dní zvykat, tak to teď máme tak, že u Rozarčinýho domku je přistrčný ten té druhé a mají tam z pletiva okýnko, kterým se můžou očuchat..Včera sme chtěli udělat další krok, obě sme je pustili..nejdřív od sebe odskakovaly, ale pak za ní Rozárka začala běhat a najednou měla v tlapce malinký trs chlupů té druhé..je to normální?Asi né co?No každopádně nás to docela vyděilo a teď nevíme jak teda postupovat...Poraďt někdo, prosím.

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Pro 13, 2010 13:11

Kazdopadne by se mela dodrzet karantena aspon 3nedele a pak dat na rozbor bakteriologicky a koprologii bobky pro jistotu, takze ted by spolu nemely byt v kontaktu, muze byt treba nemocna ta nova cincilka, nebo se u ni premnozit stresem girardie.
Nech je zatim oddelene a to, ze mela v papulce trs chlupu, pokud se vylozene nepreou nic neznamena.Pak ale sblizovat postupne, nejlepsi je dat tu starsi do klece k te nove, aby si nebranila sve teritorium a nebrala ji jako vetrelce ve sve kleci.Pak je osvedcene tez je dat obe na nejaky cas, hodku treba do prepravky, aby se tam seznamily a pokud by se zacaly rvat, tak prepravkou zatrast.Projdi si tady o tom temata, je tady toho dost.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Pro 13, 2010 13:32

Ten už je karanténa zbytečná když byli spolu.Už to nech tak jak to je a začni pomalu seznamovat.Strč je dopoledne (to jsou unavené po noci) do přepravky a nech je tam spolu i několik hodin.Pokud se začnou rvát s přepravkou zatřes.Mě se osvědčilo s přepravkou chvíli chodit aby si mysleli že se s nimi cestuje,spíš se začnou k sobě tulit.
Pokud to bude v pořádku dej je spolu po nějaké době do klece-musí být vydesinfikovaná a vyčistěná aby ani jedna necítila že je doma a neměla navrch.Je potřeba je určitě pár dní hlídat,můžou se začít prát až v noci.
Počítej s tím že se budou v kleci honit,občas budou lítat chlupy (pouští je na obranu) a budou na sebe prskat a čůrat ale nesmí to jít do krve.Pokud u nějaké najdeš kousanec,odděl je,pár dní počkej a zkus to znovu.Mezitím je můžeš nechat spolu běhat.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Příspěvekod veribu » Po Pro 13, 2010 21:07

Oj, to je na mě takovej dost drastickej zákrok (1 přepravka), fakt mám strach, že nezasáhneme včas a něco se zbytečně stane..ale díky moc za info, uvážim to a snad na to i dojde, teď plánujeme dát tu starou k té nové do bejváku (jsou tam dvě oddělené chodbičky propojené jen vchodem, tak ten bysme zatarasili pletivem...). Doufala sem, že to bude v poho, dělali sme to pro tu starší, aby se jí nestýskalo.. Omlovám se, jsem tu nováček - kde najdu ty diskuse na tohle téma? A ještě, je nějaká šetrná dezinfekce, nebo je to jedno?

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Pro 13, 2010 21:18

Na tom není nic drastického,eliminuješ boje a případné kousance.Když je dáš do přepravky jsou obě v neznámém prostředí a spíše se začnou tulit než v kleci kde to znají.je to nejdoporučovanější metoda.
témata najdeš v sekci bydlení nebo zadej nahoře do Hledej hledané slovo např. seznamování,vyjede ti nabídka témat.
Já používám Savo a nechám ho vyprchat.Ale jsou i dražší desinfekce na klece,ale název nevím třeba někdo poradí.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Pro 13, 2010 21:19

Nejlepsi desinfekce je pouze horkou parou, pokud mas ten pristroj na paru.
Savem bych to nedelala, toho se bojim, kdyz tak peroxidem vodiku 10%, muzes ho sehnat i v kadernictvi a akorat uz nevim, v kolika mnozstvi vody se redi, tez to tady nekde je, ale asi pred 5lety, nevim, kde.
Nebo ocet.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Pro 13, 2010 21:21

Kdybys to delala savem, tak to musis pak vse poradne oplachnout a do dreva bych se bala, ze se to savo proste dostane.Ja si pred lety koupila ten pristroj do ruky na horkou paru, ted uz se da sehnat vsude a levne a s nim vse vzdy vystrikam, kdyz je treba.Je to rychle a bezpecne.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Pro 13, 2010 21:25

Savo ti za určitou dobu vyprchá takže není škodlivé.už se to tu párkrát probíralo,např. http://diskuze.cincila.com/viewtopic.ph ... light=savo
Pára je dobrá,také to s ní dělám ale někdy to musíš pořádně vydrbat,rádi čůrají na poličky a na to je nejlepší savo nebo roztok octa.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Příspěvekod veribu » Út Pro 14, 2010 8:55

No jo, s tím neznámým prostředím pro obě je to asi pravda, protože my sme je vypustili po kuchni jak to vždycky děláme, ale tam už to ta starší asi bere taky jako svoje teritorium...chjoo, tak dneska něco zkusíme. A s tím čištěním..tu věcičku na páru nemám, ale odbarvuju si vlasy, takže možná ten peroxid:o) Díky moc za rady.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Pro 14, 2010 21:01

Tak ja bych sla stejne spis do octa, nebo peroxidu.K savu nemam duveru uz pro ten smrad, ktery je docela toxicky ho dychat.
A karantena by se jeste mohla dodrzet, ikdyz spolu chvili behaly.Pokud si vzajemne nepozrely bobek, tak by nemel byt porblem.To by spolu musely byt v jedne kleci nejakou dobu, aby to bylo nebezpecne z hlediska infekce, nebo bakterie.A take zalezi na odolnosti kazdeho jedince.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Pro 14, 2010 21:36

neni pravdou, že činčily musí pozřít bobky, aby něco chytily. Je opravdu dobré dodržet karantenu, prootže u některých nemocí stačí jen chvilka.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Pro 14, 2010 21:46

U nekterych ano, ale fakt zalezi take na odolnosti.Tenkrat moje samicka dostala straslivy prujem a Vincentek s ni byl v kleci a pak v prepravce, vezla jsem je na veterinu oba.A ona nakonec skoncila hospitalizovana tam a injekcich antibiotik a on byl uplne vporadku i pak a to byl s tim vsim v kontaktu tesnem.
Ale urcite jsem pro dodrzeni karanteny u vsech novych zvirat.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Pro 14, 2010 21:47

Karanténa samozřejmě,to bez diskuzí.ale pokud jí nedodrželi,běhali spolu atd. je zbytečná.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Pro 14, 2010 22:39

Ja bych ji jeste dala.Ikdyz spolu behali, tak ale nebyli ve spolecne kleci, kde jsou bobky a napajecka spolecna a daleko vetsi moznost uzsiho kontaktu.Ja bych ji jeste dala, aspon 14dni a hlavne dala na ten rozbor bobany obou, nez bych je dala spolecne.To je ale muj nazor.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Pro 15, 2010 9:29

Mají domky u sebe a z pletiva okýnko,to bych pochopila že mají klece těsně vedle sebe.To si určitě už pár bobků vyměnily.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Pro 15, 2010 9:33

Z mé zkušenosti můžu říct, že například giardie se přenášejí i bez kontaktu. Jednou sem si dovezla činčilku, která je měla a musela jsem díky tomu přelečit celý chov. Takže od té doby dodržuju karantenu a všechno v pohodě.
Já osobně bych v karanténě taky nepokračovala, je už pozdě a jestli veterinář něco zjistí, bude se muset přelečovat i druha.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Příspěvekod veribu » Stř Pro 15, 2010 10:18

No jo, karanténu jsme nějak zazdili...ale snad to bude v tomhle ohledu v poho, tam odkud jí máme jich mají spoustu a i když k nim nemají žádný vztah, tak o to, aby jim nic nebylo vážně dbají..

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Pro 15, 2010 10:41

veribu napsal:No jo, karanténu jsme nějak zazdili...ale snad to bude v tomhle ohledu v poho, tam odkud jí máme jich mají spoustu a i když k nim nemají žádný vztah, tak o to, aby jim nic nebylo vážně dbají..


do činčily nevidiš a i sebeopatrnější a dobrý chovatel ti nezaručí, že právě tuta činčila je na 100 % zdrava. Některé nemoce u činčil propuknou až po stresu. Takže činčila může být 4 roky v pohodě a pak jí kvůli stěhování převezeš jinam a projevi se třeba již zmiňované giardie.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Pro 15, 2010 13:32

Ja nechci ted kecat, ale mam pocit, ze mi vet rikal, ze girardie muze chytit pouze, kdyz je oslabena ta druha a ze by musela pozrit neco kontaminovaneho z klece, kde je trus, nebo jeji bobek.Ale, ze i tak, pokud ma dobrou imunitu by to chytit nemusela.
Nevim, co to bylo tenkrat, jak ta Skypinka mela uplne vodnaty a strasne to smrdelo a Vincentek byl s ni v kleci, prepravce, pozrel i z toho seno, ktere bylo urcite kontaminovane tim a nic.Bobky mel krasne.A myslim si, ze jsem tam prinesla neco od morcatka ze zveraku, ktere jsem koupila a tenkrat je pustila vsechny vecer spolu.Morce ale prujem nemelo, jenze pak jsem ho dala pryc, nasla jsem mu hodnou slecnu, ktera ho moc chtela a fakt se starala vzorne a asi do 3dnu se tohle objevilo.Mozna bylo prenasec.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Pro 15, 2010 13:59

Giardie můžou mít v sobě,jakýkoliv stres,změna je přemnoží a je problém.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Příspěvekod veribu » Po Led 10, 2011 19:18

Tak sem tu po delší době zas a bohužel se u nás nic moc nezměnilo - holky jsou pořád od sebe. pže to vypadá, že se vážně nějak nemaj rády...ale chystámě další pokus, tak uvidíme. Kdyby měl ještě někdo třeba typ na nový trik na seznamování tak šup sem s ním..začínáme bejt bezradní:o(Diky

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Led 10, 2011 19:55

zkusila jsi přepravku a pak do vyčištěné klece?dám jim tam písek,2 misky a nějaké mlsky aby se zabavili něčím jiným a zvykly si.
Někdo si ale nesedne,já teď seznamuju 3 a bez úspěchu,holky se hádají jak koně :cry:

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Příspěvekod veribu » Čt Led 13, 2011 16:44

No já když je zkusím dát do jinýho prostředí tak sebou hned mlátěj (třeba ta přepravka, zkoušeli sme to s jednou a druhou sme tam ani nedali pže to bylo děsný..)ale hlavně..Dneska už tekla krev :cry: Pustila jsem ráno tu starší běhat a začaly se sebou bojovat přes to okýnko a najednou měla ta nová celou pacičku od krve..je v pohodě, normálně běhá, ale byl to hroznej pohled. To mě zas pěkně odradilo je k sobě vůbec přibližovat, sme prostě všichni doma strašný měkejši a nemáme na to to zkusit, kor po dnešku...už uvažujeme o tom kam by se v našem bytě dal dát druhý výběh...ach jo, měly to bejt kámošky :(

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Led 13, 2011 16:50

Ono přes okýnko snadno teče krev,jdou po pletivu a omylem se zakousnou do té druhé. mám zkušenost že pokud teče krev,většinou se neseznámí a už to nezkouším- musí si sednout a když ne nic s tím nenaděláš.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Příspěvekod veribu » Čt Led 13, 2011 16:56

Kurňa, to mě tak štve..ale když to vážně jinak nepůjde..furt lepší než aby si něco udělaly..

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”