činčilák+činčila

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Hanka

činčilák+činčila

Příspěvekod Hanka » Stř Bře 30, 2005 11:05

Ahoj, také přemýšlíme o koupi jednoho přírůstku (spíše tedy jedné přírůstkyně). Poté, co už máme "vyřešený" problém s dostatečně velkou klecí k bydlení začínám tak nějak pochybovat. Bojím se, že po (doufám, že úspěšném) seznámení a dovršení času dospělosti budou mít při každé možnosti mikroše :D
Proto se chci zeptat vás zkušenějších, jak chráníte činčilí slečnu před činčilákem a jak poznám, že se blíží čas páření. Vím, že je činča svolná po 30 dnech a těhotenství trvá zhruba 111 dní - ale potřebovala bych praktické rady, čeho se vyvarovat, kdy je pouštět dohromady, kdy (zhruba kolem kolikátého dne) zase ne - zkrátka vás prosím o nějaký popis svých zkušeností. Nechci, abych doma měla za chvíli činčilákov!!!
Moc vám děkuju¨- pokud budete mít někdo nějakou literaturu, můžete uvést, v knihovně jsem totiž nic pořádného nesehnala.

Děkuju za odpověď a zdravím... Hanka

Disable adblock

LídaK

Příspěvekod LídaK » Pá Dub 01, 2005 1:16

ahoj Hanko,

zkus www.cincily.cz Je tam sekce o rozmnožování, fotky činči v říji a mimo ni. Ale souhlasila bych s Evou na Pandoře, že uhlídat se to moc nedá.
Ptala ses na inzeráty, řekla bych, že lépe se najde nový majitel, když uděláš i web s fotkama a nějakým povídáním o mrňatech (třeba jen jedna stránka). ale je asi těžké poznat, jestli ten, kdo se ti ozve, je ten pravý a činča se u něj bude mít dobře celá léta.

Ale dopředu bych zvážila, jestli budu mít možnost oddělit mláďata opačného pohlaví od sebe navzájem a od rodičů, pokud se ve dvou měsících zájemce nenajde. Také se může stát, že mládě se nenarodí úplně zdravé, nebo se zraní a ty už ho neprodáš.

Jak jsem z toho rozhodování vyšla já, to víš :-) Mláďata jsou krásná, ale za dva měsíce je musíš dát pryč. A tak nějak jsem si řekla, že nechtěných činčil je i tak dost, a kdo chce nějakému mrněti pomoct, může si vzít činču z velkochovu a mít dobrý pocit z toho, že ji zachránil. Nevím, jestli to dává smysl :-)

Tak příjemné rozhodování :-)
L

akrubek

Volba

Příspěvekod akrubek » Stř Dub 27, 2005 15:33

No my jsme si pořídili Montýska hlavně proto,aby Julča nebyla sama,ale předem jsme počítali s prťousema...což o to,znám zatím dost lidiček,co by si prtě vzali a vím,že by šlo do dobrých rukou,ale taky mám strach,hlavně až to přijde a prťousi se naroděj, tak se budu hoodně dlouho bát,aby všechno bylo,jak má....pokud mladý nechceš, tak si zkus pořídit druhou samičku a máš vystaráno... 8)

Pavla STEJSKALOVÁ

Příspěvekod Pavla STEJSKALOVÁ » Čt Kvě 05, 2005 10:36

To se urcite uhlídat nedá ,ale vzdyt je to neco nádherného kdyz mají malí tak proc se toho bát . Já holkám taky scháním zenicha a hlavne je snimi legrace. :P :lol:

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Čt Kvě 05, 2005 10:50

Pavlo, ty jsi docela odvážná, máš dvě samičky, scháníš ženicha, to bude pak dvakrát víc mladých. Hodláš založit činčilí chovnou stanici? :wink: Nebojíš se toho trochu?

akrubek

Příspěvekod akrubek » Čt Kvě 05, 2005 11:00

No Pavlo,to jsi fakt dobrá...souhlásím,že je krásný,mít malinký,ale co pak s nima? Já si je nechat nemůžu a jen tak někomu je taky nedám...no ale těším se na ně hihi :lol:

Pavla STEJSKALOVÁ

Příspěvekod Pavla STEJSKALOVÁ » Čt Kvě 05, 2005 11:11

Ne nebojím se mám je ráda a klidne si zarídím chovnou stanici ,stejne mi vsichni ríkají ze unás to vypadá jak v zologické. Kdy je místo tak proc si neporídit dalsí :P :wink:

Ivana

malí

Příspěvekod Ivana » So Črc 09, 2005 11:36

Já, abych pravdu řekla, nepřemýšlím nad mláďatama. Mám 2 kluky a jsem spokojená. Mít pořád mladé a snažit se je udat, by mě nebavilo. Bylo by mi těch malých líto. Každý člověk není stejný, činčilky žijí poměrně dlouho a nemyslím si, že všude s nimi vydrží. Mělo by to být vzácné zvířátko a né se snažit za každou cenu je dávat do každé domácnosti. Určitě je hodně zvědavých lidí, co si je pořídí a pak neví, co s něma. To by mě štvalo nejvíc. Už tak jich je mnoho v chovných stanicích, teď se rozmnožují i doma. Kdo je bude kupovat v těch stanicích?..začne být větší nabídka a menší poptávka. Omlouvám se, řekla jsem jen svůj názor.

bagi

Příspěvekod bagi » So Črc 09, 2005 16:49

mozna ze je to ale prave ta dobra cesta.pochybuju ze velkochovna stanice se i pri sebevetsi snaze budu moci cincilam venovat tak,jako zajmovy chovatel.koupi cinci na farme ji tak vlastne podporim.vpodstate tim rikam, mate zdrave kvalitni cinci, proto je beru o vas.

velkochovy ziji zejmena z prodeje na kozichy,takze zasadni problem je vysvetlit lidem, ze nosenim kozichu z krasnyho zvirete ten dotycny nejen ze nebude vypadat lip,ale vzbudi odpor u lidi nechovajicich se na urovni stredoveku...
zapad se zda, ze to castecne pochopil, bohuzel vice lidi zije na rozvijejicim se vychodnim trhu....

Ivana

Příspěvekod Ivana » Ne Črc 10, 2005 23:43

Bagi určitě máš taky pravdu. Ale četla jsem si v sekci prodej, jak se jich někteří zbavuji, buď, že pánička přestali bavit, tak ho nějaký jeho známy prodává. Další, chce prodat mladé a k tomu znova březí samičku i se samcem, atd. To je šílený. To nejsou chovatele. Někdy, když to čtu, nechce se mi tady už chodit...... Každý neumí chovat činčily!

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Črc 11, 2005 9:07

Ivana napsal:Bagi určitě máš taky pravdu. Ale četla jsem si v sekci prodej, jak se jich někteří zbavuji, buď, že pánička přestali bavit, tak ho nějaký jeho známy prodává. Další, chce prodat mladé a k tomu znova březí samičku i se samcem, atd. To je šílený. To nejsou chovatele. Někdy, když to čtu, nechce se mi tady už chodit...... Každý neumí chovat činčily!


Souhlasím, ale domnívám se, že lidé, co dají inzerát na prodej nechtěných činčil sem do diskuze, se řadí k těm zodpovědnějším. Pořád ještě je spousta těch, co zvířátka raději umoří nebo vypustí ven. Tihle mají snahu je umístit, dali si práci s hledáním kam inzerát vložit i se samotným psaním. Proto bych je já osobně nerada vyděsila kritikou. Ať dávají inzeráty, vždyť to je správný způsob, jak nechtěným myšákům pomoci.
Tím neříkám, že je správné zvíře odložit, když člověka přestane bavit. Říkám tím, že je v takovém případě správné takovému nechtěnému zvířátku najít domov, ve kterém bude vítáno.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Črc 11, 2005 9:58

Ano, podle mě je to chvályhodné, že když někdo zjistí, že na zvířátko nestačí, nebo mu nemůže poskytnout plnohodnotný domov, raději ho zkusí udat někde mezi lidmi, co mají zkušenosti. Je to lepší než činču trápit nevhodnými podmínkami nebo se jí zbavit jinak, než nabídnout mezi skupinou zasvěcených.

Ivana

Příspěvekod Ivana » Po Črc 11, 2005 10:14

Ivo taky souhlasím, přemýšlela jsem nad tím, někdy je v člověkovi tolik vzteku, že Svůj názor zdělí a nepřemýšlí nad důsledky. Ale je fakt, že spíš je udat tady, než co píšeš ty. :cry: Zkusili to s chovem a snad budou moudřejší. Určitě je pravda, že někteří nemají o chovu ani páru /co se týče krmení, rozmnožování/, především chyba těch zverimexu, nemají žádné znalosti o chovu, když těm prodavačům poradíte, tak jsou zlí a bezcitní. Víš, že je to pořád o tom samém, nemá cenu to dál rozebírat. Ono se tady dá psát o všem, však to znáš, každý má na všechno jiný pohled, ať je to strava, bydlení atd.

Všímám si, že někdy je to tady s těma názorama na nože, každý chce mít Svou pravdu. Není člověka, co by nedělal nějakou chybu. Někdy je zde nedýchatelno. :wink:

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Črc 11, 2005 10:29

Ivano, já nechtěla znevažovat Tvůj názor :lol: Jestli jsi měla pocit, že je můj příspěvek proti Tobě, tak se omlouvám :) Hlavně jsem chtěla uklidnit případné inzerenty, že jejich nabídky činčilek sem patří :lol: Aby se nebáli je sem napsat, hlavu jim nikdo neutrhne.
Taky už mi pár věcí tady na diskuzi vytočilo, ale časem jsem přišla na to, že je dobře, když o tom lidé píší. Jedině tak se s tím dá totiž něco dělat. Tvářit se, že je vše v pořádku a že všechna zvířátka mají prima domov nikomu nepomůže.

bagi

Příspěvekod bagi » Po Črc 11, 2005 15:11

Ivana napsal:Všímám si, že někdy je to tady s těma názorama na nože, každý chce mít Svou pravdu. Není člověka, co by nedělal nějakou chybu. Někdy je zde nedýchatelno. :wink:


mas pravdu,sam jsem byl akterem jednoho sporu zde,ke kteremu nemuselo dojit.prizpevky do internet. diskusi, prave proto ze zde chybi vizuelni kontakt, jsou casto misto vecne argumentace zamenovany za osobni utok.mozna proto lepe cist prizpevek dvakrat a svoji reakci na nej nekdy i vecekrat... :D

to, ze si nekdo koupi zvire,ktere ho za pul roku omrzi, bych omluvil u maleho ditete.jenze za ty deti maji nest odpovednost rodice.jenze pro radu lidi zvire neni nic vic nez hracka ve vysi jeho ceny.

Ivana

Příspěvekod Ivana » Po Črc 11, 2005 18:20

Vidím že řada z Vás to řeší stejně. Čte příspěvky víckrát a přemýšlí, jak odpovědět. A když už to pošle, jaká bude reakce. :lol:
Ivo, vidím, že už si se zde, co tu chodíš uklidnila a bereš to všechno s nadhledem. Já si řeknu budu klidná a stejnak pěním... :D Fakt je ten, že spousta z nás je v chovu dobrá, ale každý má Svůj způsob. Taky se ráda poučím od druhých.
Bagi naspoń se naučíme rychlejc číst. Ještě, že to nečtou naše činčilky, by nás některé pokousaly :D
Mimochodem slyšela jsem, že se Andy znova zasídlovaly činčilami a nezdařilo se to. Pro tu dnešní generaci činčil jsou to asi drsné podmínky. :(

k.a.cz.a

Příspěvekod k.a.cz.a » Út Srp 09, 2005 15:27

Zdravím. Mám ročního činčiláčka standart a chtěla bych mu pořídit kámošku black velvet. Chci se vás zeptat, jak stará musí být samička, aby mohla za činčilákem do klece? Může to být úplný mláďátko? Za jak dlouho se dá asi tak čekat, že dvojce zplodí činčilátka? Moc díky za odpověď.

anča

Příspěvekod anča » Út Srp 09, 2005 16:13

Tak ve 2-3 měsících může jít k činčilákovi.Samička je asi tak dospělá 12měsících a je schopna mít mladé.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Út Srp 09, 2005 16:49

Dovolím si nesouhlasit. Činčilák neví, že je ve dvou měsících samička na mláďata moc malá a bude se aktivně snažit, aby zabřezla. Takže k činčilákovi do klece ji lze dát až v dospělosti. Do té doby je možné nechat je spolu běhat mimo klec, ale musí být pod neustálým dohledem - prostě samička nesmí předčasně zabřeznout.

Milan

Příspěvekod Milan » Stř Srp 10, 2005 1:38

k.a.cz.a napsal:Zdravím. Mám ročního činčiláčka standart a chtěla bych mu pořídit kámošku black velvet.

Myslím, že se zabřeznutím black velvet budeš mít potíže. S některými mutacemi se je nepodaří nikdy zkřížit.

Avatar uživatele
camilla
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1721
Registrován: Pá Srp 26, 2005 21:08
Místo/Bydliště: Žatec (Ústecký kraj)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod camilla » Ne Zář 11, 2005 19:10

u nás to taky začalo jen jednou činčilkou.Pak jsme k ní koupili činčiláka, ale bílá a bílá by se neměly množit kvůli letálnímu faktoru. Tak jsme si pořídili ještě samečka standart. No a už jsou miminka na světě!! a je to opravdu nádherná podívaná, není nic hezčího pro toho, kdo má doma činčilky. Ale tomu bílýmu - chicovi - asi bylo smutno, pořád koukal přes pletivo, jak se ti čtyři mají, a tak jsme mu pořídili kamarádku - brown velvet 4měsíční Amálku. zatím si na sebe zvykají přes klec, ale myslím, že budou krásný pár a budou mít krásný miminka - a už se na ně moc těším... :lol:

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”