Strava - vaše otazky a zkušenosti

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

zmatek ve stravě

Příspěvekod VeronikaL. » Út Led 04, 2005 10:41

Ahoj,
u� u� jsem chtěla napsat, �e se trochu zmen�uje můj zmatek ve stravě pro činčily (hlavně díky Valkyrien a Lídě) a pocit, �e jejich vý�iva je tak slo�itá, �e je téměř nad lidské síly ji zvládnout, ale teď tady čtu o tom vitaminu C a mám zmatek znova...
�ípky mají ale taky vitamin C a prý činčilám posilují srdce (?).
Ale děkuju za rady, budu se sna�it odstranit nechtěné prohře�ky v podobě hrachu a čočky, u� vím, co s jablky a Stomaranem. Vodu dávám normální kupovanou, a 1x za měsíc podle rady z knihy německé veterinářky přidávám vitaminy a minerály do vody. Ten AQUA-DRINK jsem myslím u� někde ve Zvěrimexu viděla, mo�ná ho zkusím někdy činčilkám dávat.

Disable adblock

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Út Led 04, 2005 12:08

Já bych neviděla problém v �ípku, ale spí� ve vitamínových tabletách. Pokud ostatní vitamíny v granulích jsou a C ne, tak je zřejmě zbytečné ho dávat uměle ve vitamínových preparátech. Ale to u� tu stejně bylo řečeno o vitamínech obecně.

Maru�ka

Příspěvekod Maru�ka » Stř Led 05, 2005 12:46

Nevím jestli moje činčilky mají správnou stravu, ale Bubo se�ere na co příde, nejvíc jí chutná to co zrovna jím já, vleze mi a� do pusy a zkou�í to ze v�ech stran. Kdy� to nejde zepředu, tak to půjde zezhora, leze mi po hlavě a sklouzne dolů, je to vynalézavé zvíře. No a �mudla u� si po týdnu taky zvykla, ta u� by mlsala jen a jen rozinky, kdy� jí dám kukuřici, tak si ji nevezme a čeká na něco jiného. �mudle jsou 4 měsíce a nějak moc �ere, kolik má dostat takové mládě granulí? Ona je schopná se�rat i plnou misku. Sna�ím se jí redukovat jídlo na jednu a půl l�íce denně, mám jí dávat víc? Bubák dostává l�ící na den, té je rok a půl.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

strava

Příspěvekod Ina » Stř Led 05, 2005 15:48

Maru�ka napsal:Nevím jestli moje činčilky mají správnou stravu, ale Bubo se�ere na co příde, nejvíc jí chutná to co zrovna jím já, vleze mi a� do pusy a zkou�í to ze v�ech stran. Kdy� to nejde zepředu, tak to půjde zezhora, leze mi po hlavě a sklouzne dolů, je to vynalézavé zvíře. No a �mudla u� si po týdnu taky zvykla, ta u� by mlsala jen a jen rozinky, kdy� jí dám kukuřici, tak si ji nevezme a čeká na něco jiného. �mudle jsou 4 měsíce a nějak moc �ere, kolik má dostat takové mládě granulí? Ona je schopná se�rat i plnou misku. Sna�ím se jí redukovat jídlo na jednu a půl l�íce denně, mám jí dávat víc? Bubák dostává l�ící na den, té je rok a půl.

Poradne si precti o spravne strave, nechce se mi to uz znova psat, psala o tom i Walkyrien. Kukurice, rozinky nejsou vhodne, tedy urcite ne ani jeden kousek denne a rozinky by mely byt nesirene v biokvalite bez konzervantu a ne konzervovane v oleji, na ty pozor. Tuky a cukry zkratka postupne cincilu zabiji. Granule od Vitacraftu jsou dle posledniho zjisteni nejzdravejsi, ne rozhodne zadne pamlsky denne a granule pro jine hlodavce, ci kraliky uz vubec ne. Take by nemely dostavat moc casto vojtesku.

Disable adblock

Maru�ka

Re: strava

Příspěvekod Maru�ka » Čt Led 06, 2005 8:15

Poradne si precti o spravne strave, nechce se mi to uz znova psat, psala o tom i Walkyrien. Kukurice, rozinky nejsou vhodne, tedy urcite ne ani jeden kousek denne a rozinky by mely byt nesirene v biokvalite bez konzervantu a ne konzervovane v oleji, na ty pozor. Tuky a cukry zkratka postupne cincilu zabiji. Granule od Vitacraftu jsou dle posledniho zjisteni nejzdravejsi, ne rozhodne zadne pamlsky denne a granule pro jine hlodavce, ci kraliky uz vubec ne. Take by nemely dostavat moc casto vojtesku.[/quote]

Já samozřejmě nekrmím moje holky samýma mlskama. Dávám jim plnohodnotné granule pro činčily! Ne� jsem si činčilu pořídila, tak jsem si o ní něco přečetla, tak�e vím, �e se jim to nemá dávat, ale zase na druhou stranu, kdy� jí chci ochočit, tak ji sem tam musim nějakou tu mlsku dát, aby věděla, �e to je dobře. Není to tak, �e je krmím jen rozinkama :roll: Vojtě�ku jim nedávám, dám jim luční seno z první seče, to mají nejraději. V létě jim dám občas list pampeli�ky. Nejraději mají listy su�ené pampeli�ky a to pak mají jako pamlsek. Jiné granule ne� pro činčily bych jim stejně nedala, proto�e se o ně bojím! Jen jsem chtěla vědět kolik mů�e granulek denně to mládě.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Re: strava

Příspěvekod Iva » Čt Led 06, 2005 8:52

Maru�ka napsal:Jen jsem chtěla vědět kolik mů�e granulek denně to mládě.


Tu�ím, �e u� to tu psala Valkyrien, �e činčily se nepřejídají. Já dávám Mrňousovi od jeho dvou měsíců granulí tolik, kolik chce. Má je v kleci k dispozici neustále, stejně jako Lumpík. Nestalo se mi, �e by se některý z nich přecpával. Z počátku Mrňous ba�til v podstatě pořád, teď u� mívá i přestávky :lol: Je mu 4,5 měsíce a má 445g, chovatel říkal, �e to bude macek, prý podle velkých no�iček :lol: Kdy� ho vezmu do ruky, připadá mi akorát. Ani oplácaný, ani samá kost.

Maru�ka

Příspěvekod Maru�ka » Čt Led 06, 2005 9:10

Díky za radu.�mudla by slupla plnou misku a je�tě by to vyjedla Bubá�ovi. No tak já ji budu dávat co sní, ale budu na to dávat pozor :wink:

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Čt Led 06, 2005 14:42

Ja davam dospelym tak jednu polevkovou lzici pro oba, vic stejne nesnedi, ale mladatum to chce dat vic, asi se nemusi hledet na mnozstvi, ponevadz je to pro ne zakladni potrava a te se nemaji tendenci prezirat. Horsi by to bylo s necim, co jim chutna, jako pamlsky od Vitacraftu. Verim, ze by zbastily naraz krabicku, ale byl by to jejich konec. Z toho Vitacraft coctejlu davam jen jeden kousek denne, ikdyz pisou lzicku, dve. No je to jasny, chtej co nejvic prodat.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Seno

Příspěvekod VeronikaL. » Po Led 10, 2005 10:28

Ahoj,
prosím o radu. Měla bych mo�nost odebírat z venkova "domácí" seno, ale chtěla bych se domluvit, co v něm nesmí být. Na�la jsem kapradí, ocún, pryskyřičník. Je něco dal�ího, na co si dávat v seně pozor? (Jestli to u� tady někde je, tak se omlouvám - nemám čas hledat).
Díky moc za odpověď

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Led 10, 2005 11:23

Teď narychlo mne napadá, �e by tam nemělo být moc vojtě�ky nebo jetele - obsahují bílkoviny a tudí� ve vět�ím mno�ství by to nebylo pro činči dobré.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Po Led 10, 2005 13:28

ten praskyricnik, ocun, kapradi a dal uz nevim. Urcite toho jetele a vojtesky by nemelo moc obsahovat, asi je lepsi seno, kde jsou jen klasy a trava dobre ususena, cista. V sene mam take zmatky a nepoznam vubec ty jedovate veci. Navic by to seno nemelo byt z podzimni zatvy a melo by byt dobre ususene a take na skladovani zalezi hodne, aby nemely moznost do nej lezt mysi, kocky, apod. kvuli parazitum a bakteriím.Radeji kupujeme alpske v obchode, ale i tam dat pozor, aby bylo vonave a dobre.

XXX

Re: Seno

Příspěvekod XXX » Po Led 10, 2005 17:11

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 20:12, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

ocún

Příspěvekod VeronikaL. » Po Led 10, 2005 17:51

Ahoj Valkyrien,
děkuju za pomoc.
na�la jsem, �e ocún je Colchicum autumnale a předpokládám, �e je jedovatý. Ale bude asi taky specifický a hnedtak někde neroste, ta kamarádka, co jsem s ní seno předjednávala, říkala, �e tam nic takového nikde neroste.

XXX

Příspěvekod XXX » Po Led 10, 2005 18:14

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 20:12, celkem upraveno 1 x.

Kateřina

Příspěvekod Kateřina » Čt Led 20, 2005 14:16

Máte někdo zku�enosti s granulemi od firmy Anima? Kupovala jsem je v Dr.Poodle a stály 25,-.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

granule Anima

Příspěvekod VeronikaL. » Čt Led 20, 2005 17:09

Granule ANIMA jsem viděla ve Zvěrimexu a poněkud mě odradilo, �e nemají uvedené slo�ení, z tohoto důvodu bych je asi nekupovala (kdy� nevím, z čeho jsou). O granulích tady v diskusi samostatné téma, tak se tam podívej.
Nejvíce byly doporučovány granule Vitacraft, dále myslím Apetit CH, a Prestige.
Já sama dávám činčilám nejčastěji Vitacraft, někdy granule Darwin (kde ale asi bude nějaká ta slunečnice apod.) nebo Grannum, ze kterého vybírám obarvené kousky "čehosi". Vitacraft má prý nejlep�í slo�ení, někdo si stě�uje, �e mu ho činčily nechtějí jíst, ty moje ho na�těstí mají rády.

Hanka G.

Příspěvekod Hanka G. » Po Ún 07, 2005 13:28

Ahoj všichni.
Dáváte činčile dýňová semínka??Já teda pro jistotu radši ne, ale když o tom tak přemýšlim, tak dýně snad nemá olejnatá semena jako třeba slunečnice, ne? Dávat nebo nedávat?

simonko

Příspěvekod simonko » Po Ún 07, 2005 14:38

chcem sa vas spytat, co poviete na slane tycinky. moja zofka ich ma strasne rada. volakde som tu uz cital, ze aj cincila by mala prijimat sol, ako kazde zviera. takze? 8)

Radka.S

Příspěvekod Radka.S » Po Ún 07, 2005 19:58

Teeda, nezlobte se na me, vy tady rozebirate tak striktne stravu a pak davate cincilkam slany tycinky??? :D

LídaK

Příspěvekod LídaK » Po Ún 07, 2005 21:22

Dýňová semínka jsem měla v rukou už několikrát a taky nevím :-)

Simonko, činčilám může přebytek soli způsobit křece.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Út Ún 08, 2005 12:00

proc jim davat dynova seminka a porad na nich neco zkouset? Me by to teda za to riziko nestalo, zustavam u osvedceneho mala. Ty tycinky me uz prijdou jako uplny nesmysl, byt v malem mnozstvi, protoze obsahuji konzervanty a buhvico jeste navic, jsou to potraviny pro lidi a i pro nas to nevidim, jako moc zdrave.Nedelejte z cincilek prosim pokusna zvirata:-(

simonko

Příspěvekod simonko » Stř Ún 09, 2005 8:39

fajn, som zaciatocnik, s cincilkami mam skusenosti asi len par mesiacov. od tyciniek teda upustam, ostavam pri klasike. :oops: vdaka za radu.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Sůl

Příspěvekod VeronikaL. » Stř Ún 09, 2005 17:16

Slané tyčinky mi připomněly debatu o doplňcích výživy- solné kolečko. Nějak jsem si z těch názorů v tématu Doplňky výživy moc nevybrala - jestli se tedy má sůl dávat, nebo ne, a představa křečí mě vyděsila natolik, že jsem činčilám žádné kolečko nedala - tj. od té doby, co je mám, žádnou sůl neměly.
Vadí to moc?

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Stř Ún 09, 2005 17:26

Já taky žádné solné kolečko nedávám, nějak tomu nevěřím. Občas dám Honzíkovi kousek chleba, tam je sůl také, to mi přijde lepší než nějaké kolečko. Nevim, třeba má někdo jiný názor a zkušenosti.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Sůl

Příspěvekod VeronikaL. » Stř Ún 09, 2005 17:49

Vidíš, to by mohlo být řešení. Neuvědomila jsem si, že sůl je také v chlebu. Ten činčilám občas dávám - milují ho. Takže, pokud to nikdo nevyvrátí, si přestanu dělat starosti se solí a s kolečky.

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”