Soužití dvou činčil

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

evulka25
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: So Pro 18, 2010 12:23
Místo/Bydliště: Hodonín

Soužití dvou činčil

Příspěvekod evulka25 » So Pro 18, 2010 12:29

Ahojte,
chtěla bych se zeptat. Mám skoro 6-ti letou činčilu Bedřišku a chtěli bychom ji pořídit kamarádku nebo i samečka. Máte někdo nějakou zkušenost, když činča byla tak dlouho sama jestli se s novým přírustkem snese??

Děkuju za odpovědi.

Eva

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » So Pro 18, 2010 12:53

Určitě snese,jen seznamování bývá občas horší.Je to dle povahy činčilek.
Přečti si témata,dost se o tom tam píše.
Ke starší samičce je lepší samička hned po odstavu,tak 2-3 měsíce.Lépe se budou seznamovat než starší samičky.
Pokud chceš páreček,tak staršího samečka,tak kolem roku aby už mohli k sobě.Pokud chceš mladého,musíš počítat s klecí na nějaký čas než sameček doroste aby měl váhu a mohl k samičce.

evulka25
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: So Pro 18, 2010 12:23
Místo/Bydliště: Hodonín

Příspěvekod evulka25 » So Pro 18, 2010 12:59

děkuju za radu

boruvka311
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1179
Registrován: Po Srp 07, 2006 13:04
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj- Ostrava, F-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod boruvka311 » So Pro 18, 2010 13:52

Pro jistotu bych volila samicku. Tva samicka asi mlade jeste nemela a v tomhle veku uz bych je osobne neriskovala :wink:

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » So Pro 18, 2010 14:34

Já jsem k 3,5-letému samečkovi,který jinou činčilku viděl možná tak svoji maminu, přidala samičku,ta je ještě malá,takže s ním není v kleci,ale samec to ze začatku težce nesl :D hrozně žarlil a přes klec na ní štěkal. Ted ji už tak měsíc ignoruje. Tak doufám,že až z ní bude dospělá samice,tak to bude o něčem jiném :)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Pro 18, 2010 14:52

Rozhodne ji neporizuj uz samecka, jak pise boruvka, mohlo by to byt uz dost riskantni.Ja osobne bych uz ani 6letou samicku nepripoustela,ikdyby uz mimca mela.U te Tve navic hrozi, ze pokud nemela do teto doby mlade, tak jim srusta panev a porod by byl bud komplikovany s nejvetsi pravdepodobnosti, nebo by ho take nemusela vubec prezit.Samice nema mit prvni mladata driv,nez po 1roce, teprve nejdrive v 1roce muze zabreznout a musi vazit aspon 550g, nebo nejdele do 2,5let prvni.Pak uz to je velke riziko.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Pro 18, 2010 19:18

Samičku bych taktež nepřipouštěla, takže ji koupit vykastrovaného samce a nebo samičku. Ta samička by měla být starší, ne pubertaka malého, protože by se nemuseli snýst.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » So Pro 18, 2010 20:16

Jj,to jsem nedodala :oops: .Pokud neměla ještě miminka tak už samečka ne :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Pro 18, 2010 20:48

Ja mam zase naopak zkusenosti, ze starsi samice prijme lepe mlade po odstavu, ponevadz si ho usmerni a bude brat, jako proste mlade.Starsi samici uz bude brat jako konkurentku a obe muzou byt dominantni vuci sobe.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » So Pro 18, 2010 20:52

jasmin napsal:Ja mam zase naopak zkusenosti, ze starsi samice prijme lepe mlade po odstavu, ponevadz si ho usmerni a bude brat, jako proste mlade.Starsi samici uz bude brat jako konkurentku a obe muzou byt dominantni vuci sobe.


Souhlasím.Taky mám lepší zkušenosti s mladší ke starší.Dvě starší se mi poprali.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Pro 18, 2010 21:28

to oni se snesnou, ale později se vice hadaj, protože pubertak otravuje:-)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Pro 18, 2010 22:06

ale je tady porad vetsi sance, ze mlade nenapadne, jako sobe rovnou samici.Tam by to seznamovani asi trvalo dyl.

evulka25
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: So Pro 18, 2010 12:23
Místo/Bydliště: Hodonín

Příspěvekod evulka25 » So Pro 18, 2010 22:07

všem děkuju za rady a doporučení. Já jsem přemýšlela o tom vykastrovaném samečkovi, ale zas by mě ho bylo líto, dát ho na operaci jen kvůli Bedřišce. Tak asi mladou samičku :-) tak se už těším na nový přírustek do rodiny, jen nějakou musím najít a nejlépe z jižní Moravy

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » So Pro 18, 2010 22:11

http://www.chovatele-cincil.ic.cz/
http://portal.cincila.eu/page.php?2
seznam chovatelů dle krajů,pokud nebudou mít můžeš si i zamluvit :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Pro 19, 2010 10:54

Není pravidlo, že ti dospěla samice nebude napadat mládě....na to pozor. Z mých zkušeností musím říct, že to zaleží opravdu jen na povaze činčile. Některým činčilám to trvá déle. Například minulý týden jsem dávala k paru další samičku..seznamovala jsem je 3 hodiny. Dále jsem dávala pár dohromady : samičku k samečkovi - tady na nic nečekali, čichli k sobě a hupsli do koupelny a byl klid :-) A když jsem seznamovala před měsícem trojici, tak sem je seznamovala týden.

Seznamování není o věku, je to o povaze a musime si uvědomit, že musíme koukat na budoucí soužití obou činčil a pokud je činčile 6 let, tak to je jako kdyby ji bylo cca 30 let a když k ní dáte pubertáka a nebo miminko, tak ho příjme, ale pak se budou častěji hádat, protože starší samička ma ráda svůj klid ;-)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Pro 19, 2010 12:17

No, ja jsem s tim problem nikdy nemela, tak nemuzu posoudit.Spis bych se bala tech dvou dospelych samic, ponevadz by si obe mohly zacit merit sily a u kamaradky jsme to udelaly.Tenkrat si prese me vzala do adopce starsi samicku k te sve asi priblizne stare a hadaly se porad, porad si ujasnovaly pozici.Ale individualni to muze byt samozrejme.Ja bych osobne ale radeji ke starsi riskla dat malou, ponevadz se v te strasi podle me projevi materske skryte pudy

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Pro 19, 2010 12:49

Jak říkam, za dobu co chovam, si myslím, že je lepší dávat ke starší samici, starší samičku. Malý puberťák později vždy vše narušuje. A pokud je člověk seznami, je už vše v pohodě.

Pokud se kamaradky činčily neseznamili, není to tím, že by se neměla dava starší samička k jiné, ale tim, že obě byly příliš dominantní a tak nenašly společnou řeč.
Dva dominantní lidé se taky neshodnou ;-)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Pro 19, 2010 12:57

Nojo, to je tezky.Kazdy mame jine zkusenosti a ja Ti ty Tve neberu:-).Me uz rukama proslo take hodne cincil, takze moje postrehy jsou zase takoveto.
Asi musim poznat nejprve povahu dane cincily a pak dle toho porizovat dalsi.U sve Mysi vim, ze by starsi nesla tezce, ze spis by prijmula mlade.Na strasi by zarlila a brala ji jako konkurentku, hodne jsem si ji rozmazlila a je zvykla jen na me a mou lasku a peci.I tak, kdybych poridila mlade, tak budu muset vzdy uprednostnovat ve vsem Mysu, jak je zvykla, aby to nenesla tezce a nezarlila a nebyla ve stresu.Ona vzdy musi zustat na prvnim miste.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Pro 19, 2010 17:59

Martej napsal:Například minulý týden jsem dávala k paru další samičku..seznamovala jsem je 3 hodiny. Dále jsem dávala pár dohromady : samičku k samečkovi - tady na nic nečekali, čichli k sobě a hupsli do koupelny a byl klid :-) A když jsem seznamovala před měsícem trojici, tak sem je seznamovala týden.


Jak dáváš do páru další samičku?Nejdřív seznámit samičky a pak dát samce nebo najednou?Dáváš je do přepravky?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Pro 19, 2010 20:00

minlub napsal:Jak dáváš do páru další samičku?Nejdřív seznámit samičky a pak dát samce nebo najednou?Dáváš je do přepravky?


Já nejsem moc trpěliva, takže ja nejprve dám novou samičku do menší klece, do klece těch dvou a po týdnu je všechny nacpu do přepravky a hlidam :-)
Jinak musim říct, že jsem zkoušela nejprve seznamit dvě a pak tam přidat třetí, ale většinou se ty dvě spojili proti chudince třetí a nemělo to moc dobrý efekt. Lepší je všechny činčilky dát do přenosky a hlidat a když dělají neplechu tak hrkat.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Pro 19, 2010 20:14

Přepravkou seznamuji pokaždé.Jen teď chci přidat do rodinky ještě jednu holku a nemůžu se odhodlat jak to udělat :D

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Pro 19, 2010 20:21

všechny je šoupnout do přenosky :-) Je to nejlepší metoda:-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Pro 19, 2010 20:24

už se na to chystám,ale větší strach mám co budou dělat až zabřeznou :shock:

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Soužití dvou činčil

Příspěvekod Kobylatko » Po Led 27, 2014 15:49

Ahojky co to znamená u činčil když mladší samice naskakuje na starší?Je to to samo jako u psů nebo osmáků degu že si vyjasňují postavení,kdo je nadřízený a kdo podřízený? :D

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Soužití dvou činčil

Příspěvekod minlub » Po Led 27, 2014 16:50

Přesně tak, ukazují si dominanci.

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”