Co to může být?

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Co to může být?

Příspěvekod Fidorka » Út Říj 18, 2011 21:34

Dobrý večer,
jen před pár hodinami se mojí činčilce staré jenom 1 rok stalo něco hrozného :(. Při běžném běhání po pokoji (kde jsem ji celou dobu pečlivě hlídala a hrála si s ní) najednou při výskoku spadla na záda a nemohla hýbat zadní částí těla. Chtěla ale nemohla. Pak už se nehýbala vůbec a byla jako kus hadru, jako mrtvá :( . Urychleně jsme zajeli k místnímu veterináři. Už jsme opravdu mysleli, že je po ní. Doktor jí dal injekci a po pár minutách se probrala a začla se hýbat. Ted je v kleci, poskakuje ale je ještě trochu zmatená. Nevíte někdo co to mohlo být a hlavně, bude se to opakovat?

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Říj 18, 2011 21:46

Vyada to na krece, nebo epilepsii.Bohuzel tim trpi nektere cincilky.Cim krmis?Je pres den v klidu nerusene a poustis ji jen vecer, kdyz je vzhuru a aktivni?
Muzes ji dat do piti b-komplex, ale druhy den poradne vyplachnout napajecku a dat cerstvou vodu.
Vsechna potrebna becka, vcetne b12 jsou ale i v prirodni forme a to kustovnice cinska-goji.Koupis v prodejne zdrave vyzivy, takove susene cervene plody.Davej jen jeden kousek maximalne trikrat do tydne.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Říj 18, 2011 22:08

To nic není, určitě jde o křeče z nedostatku vitamínů nebo momentální ho přehřátí. Dej jí do napáječky 1/4 tbl B- komplexu, koupíš v lékárně.
Kdyby se to opakovalo, několik mililitrů rovnou do tlamičky a ev. nechat činčilku vyšetřit zda to nemůže být např. epilepsie.
Toto si přečti a hodně se o tom píše ve starších tématech:
http://diskuze.cincila.com/viewtopic.ph ... =k%F8e%E8e

Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Příspěvekod Fidorka » Út Říj 18, 2011 22:13

Krmení dávám už pár měsíců stejné, je to krmení Herbal Valley od Darwin's(premium). Má v kleci seníček s dostatkem sena. Přes den jsme všichni v práci a ve škole minimálně do 16.00 hod, takže svůj klid má. A proběhnout ji pouštím zásadně večer. Děkuji za radu, hned zítra to koupím. Znamená to ale, že se to příště může opakovat? A může to mít nějaké následky?

Disable adblock

Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Příspěvekod Fidorka » Út Říj 18, 2011 22:14

Děkuji moc. Vypadalo to opravdu hrůzostrašně.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Říj 18, 2011 22:15

Může i nemusí, měla jsem to u činčilek 2x a pak už se to neopakovalo. Mohlo to být jen přemírou běhání, tepla atd. a měla větší výdej než příjem. Ale je dobré mít Béčko vždy preventivně doma a můžeš dávat občas to Goji.

Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Příspěvekod Fidorka » Út Říj 18, 2011 22:23

takže ted když už má po injekci jen do napáječky b-komplex pár dní? porozuměla jsem tomu dobře? a občas prevetivně goji?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Říj 18, 2011 22:30

Ano a ten B-komplex můžeš dát tak 1x měsíčně, podporuje chuť k jídlu.

Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Příspěvekod Fidorka » Út Říj 18, 2011 22:36

Děkuju. Snad to pomůže

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Říj 18, 2011 22:54

držím palce :wink:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Stř Říj 19, 2011 12:35

To musely být krušné chvíle :( Hlavně, že už je v pořádku. Jinak na epilepsii bych to neviděla. Alespoň Chipův záchvat vypadá úplně jinak. Koukala jsem na to krmivo ( http://www.darwin.cz/ ). Nevypadá špatně, ale má jen 11% vlákniny, to se mi zdá opravdu málo, pokud činčila nejí hromadu sena. A zdála se m až moc "směskoidní" na to dávat jen ji, že může hrozit selekce. Dávala bych ji třeba 50 na 50 s nějakými granulemi typu Supreme nebo Vitakraftnebo tak.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Stř Říj 19, 2011 15:00

Já si také nemyslím,že to je epilepsie, křeč možná,ale jako epilepsie mi to nepřijde. Mě napadlo, jestli si jen neskřípla při tom výskoku nerv.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

znám

Příspěvekod Jitka Řeháková » Stř Říj 19, 2011 15:24

taky jsem si to prožila 3 x - Žoli ( kluk ) prohnal Amy, měla jsem ji krátce cca 2 měsíce. Ona nebyla zvyklá běhat ( zveráč asi půl roku ), bylo mi hrozně, když moje krásná kulička byla jak papír. položila jsem ji na seno, vzala poličky, domeček, protože ani na ten nemohla vyskočit. Bulila jsem, Žolimu jsem vynadala, otevřela okno a doufala, že se ochladí a šla pryč.
Po půl hodince jsem jukla a seděla, uši nahoru a pak už se lepšila a lepšila. Ale stejně - jelikož se na mladé necítí, občs ji Žoli prožene, ale už to hlídám.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Příspěvekod Kobylatko » Stř Říj 19, 2011 19:15

Ahoj chtěla bych se zeptat který B-komplex dáváte činčilkám?dívala jsem se na internet a je toho tam více :lol:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Říj 19, 2011 19:27


Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Příspěvekod Fidorka » Stř Říj 19, 2011 21:22

Sena sní Fidorka právě docela dost. Má ho hodně ráda. Přes den má k dispozizi vlastně jenom to. Až na večer jí nasypu trošku krmení. Každopádně děkuji za radu a zkusím se na to víc zaměřit :).

Ano to je přesně ono byla už jako mrtvolka, fakt se ani nepohla :(. Problém je v tom že ona se z toho vzpamatovat nemohla, až po injekci u veterináře. Veterinář není uplný odborník na činčily (k odborníkovi to máme docela daleko) , ale přemýšlel nad tím a říkal jestli snad nepřekousla nějaký kabel nebo jestli to nebyla nějaká reakce na něco pro ni špatného? Je to možné? Vždycky ji poctivě hlídám, ale nemůžu vyloučit že něco nepřekousla rychleji, než jsem k ní stačila doběhnout.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Říj 19, 2011 21:25

Může mít něčeho nedostatek, když dostává trochu krmení až večer. To by měla mít k dispozici v misce po celý den.

Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Příspěvekod Fidorka » Stř Říj 19, 2011 21:35

tak to byla bohužel jedna ze špatných rad..

Samo
Nový uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: Stř Črc 13, 2011 23:04
Místo/Bydliště: Žilina

Příspěvekod Samo » Čt Říj 20, 2011 21:35

Tak to nechápem. Prečo to bola jedna zo zlých rád? Krmivo je potrebné a činčila by ho mala mať po celý deň.

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod genca » Čt Říj 20, 2011 22:24

Já myslím, že jí někdo poradil krmit až navečer a to měla být ta špatná rada :wink:
co se týká mého chovu, též krmím večer a přes den nedosypávám, ale večer dávám granulí dost, aby jim vydržely i přes den.

Avatar uživatele
Schelbinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 237
Registrován: Út Říj 30, 2007 17:03
Místo/Bydliště: Bdín;okr.Rakovník

Příspěvekod Schelbinka » Pá Říj 21, 2011 10:01

Já krmím stejně jako Genca tak dostanou větší porci večer a přes den nedosypávám :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Říj 21, 2011 11:54

Ja teda dosypavam pres den, kdyz tam rano nic uz neni skoro.Museji mit i pres den co bastit.Mam vyzkouseno, ze pres leto a ty hici ji mene, nez ted v zime

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

krmení

Příspěvekod Jitka Řeháková » Pá Říj 21, 2011 16:55

Já taky dávám večer po výběhu hlavní dávku. Baští hned po výběhu, potom v noci a během dne dojídají ten zbytek. Pokud nedojí, je tam toho trošku, vyhodím a dám nové - víc to voní a chutná. Seno samozřejmě taky. Granule mají miš-maš, už vím co jim jede a tak si myslím, že jsou spokojené. Občas sušené jablíčko a goji, bylinky do sena namíchám a stačí. Klacíček na kousání a občas vitamíny - vitafit od vitakraftu.

Fidorka
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Út Říj 18, 2011 21:21

Příspěvekod Fidorka » Ne Říj 23, 2011 14:34

Ano, přesně tu radu jsem měla na mysli :) ...a tou troškou jsem myslela, že jí miska nepřetíká granulkama. Prostě tak akorát...myslela jsem to dobře, ale napsala asi špatně. Moje chyba

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”