píchnutí vosou

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
chovatel1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 139
Registrován: So Ún 20, 2010 21:06
Místo/Bydliště: Okolí Českých Budějovic
Kontaktovat uživatele:

píchnutí vosou

Příspěvekod chovatel1 » Stř Zář 21, 2011 20:34

Dobrý den. Při výběhu činčila našla živou vosu (ani nevím jak se tam dostala, protože okno bylo zavřené), a chtěla asi do ní kousnout. Našel jsem činčilu na koberci, jak tam leží a očička má přivřená, sotva se držela na nohou. Teď už vypadá líp a já zjišťoval, co se mohlo stát. Na koberci jsem našel vosu. Činčilku jsem prohlížel a našel jsem místo, kam ji píchla. Vosa ji píchla do dolního rtu. Ten samozdřejmě natekl a činčila nemůže otevřít tlamu - nemůže jíst, pít (prostě nic s tou tlamičkou). Nevím co s ní sedí smutně vkleci a já nevím jak jí pomoci. Nevíte jak dlouho bude trvat než jí to splaskne? Aby neumžela na žízeň, či nedostatek jídla. Prosím poraďte. Snažila se uskostlivě pískat (aspoň to tak vypadalo), ale opravdu jí to nejde, tlamičku dokáže otevřít je na pár milimetrů a zuby má pro jistotu asi zaťaté, jak to tak vypadá. Prosím tedy o radu.

Disable adblock

Avatar uživatele
AnnaVV
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 509
Registrován: Stř Kvě 04, 2011 12:28
Místo/Bydliště: okr. České Budějovice

Příspěvekod AnnaVV » Stř Zář 21, 2011 20:42

nemám s tím zkušenost.ale určitě bych došla k veterináři

Avatar uživatele
chovatel1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 139
Registrován: So Ún 20, 2010 21:06
Místo/Bydliště: Okolí Českých Budějovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod chovatel1 » Stř Zář 21, 2011 20:48

tedkom už nemůžu je moc pozdě. Nikde v okolí nemám veterináře zaměřeného na činčily. Je tu jenom jeden, ale ten je zaměřený na všechny hlodavce. Ale tedkom už mám smůlu a dostal bych se k němu až asi za 17 hodin. Má poměrně krátké "uřední hodiny" a dřív ho nezastihnu, protože jinak prostě není k sehnání. Proto se ptám tady, protože to je docela dlouhá doba než by jsem se tam dostal.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Stř Zář 21, 2011 20:53

S tím jsem se nesetkala, ale napadlo mě to zchladit ledem nebo něčím a nebo potřít heřmánkovým odvarem.

Disable adblock

Avatar uživatele
AnnaVV
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 509
Registrován: Stř Kvě 04, 2011 12:28
Místo/Bydliště: okr. České Budějovice

Příspěvekod AnnaVV » Stř Zář 21, 2011 21:04

já nevím tim ledem aby se činčilka nepodchladila

Avatar uživatele
chovatel1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 139
Registrován: So Ún 20, 2010 21:06
Místo/Bydliště: Okolí Českých Budějovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod chovatel1 » Stř Zář 21, 2011 21:08

ten led radši zkoušet nechci a heřmánek mi nemáme, ale díky za rady. Trochu jsem jí to potřel jablečným octem, protože ten desinfikuje a v jedné knířce jsem se dočetl, že zabraňuje i otokům. Činčila už je poměrně živá, ale ta tlamička je problém.

Avatar uživatele
AnnaVV
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 509
Registrován: Stř Kvě 04, 2011 12:28
Místo/Bydliště: okr. České Budějovice

Příspěvekod AnnaVV » Stř Zář 21, 2011 21:09

zkuste to tady třeba tam zítra ráno hned zavolat a domluvit se tam.
http://www.veterinarniosetrovna.cz/

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Zář 21, 2011 21:16

Bylo by potřeba zajít co nejdříve k veterináři. Nejen že to může více otéct, ale mohlo jí tam zůstat kousek žihadla když vosa neuletěla.
Nemáte tam někoho (nemusí být přes hlodavce) kdo dělá pohotovost? Je potřeba jí kontrolovat a pokud nemůže pít, dát jí trochu vody s béčkem stříkačkou, hlídat váhu.
To je Barborka??

Avatar uživatele
chovatel1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 139
Registrován: So Ún 20, 2010 21:06
Místo/Bydliště: Okolí Českých Budějovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod chovatel1 » Stř Zář 21, 2011 21:16

já zajdu k tomu u nás. Já mám dopoledne školu a rodiče jsou stejně do 15 hodin v práci, takže to už tam veterinář ve vodňanech bude, tak pokud se s tím nevypořádá sama, tak ji tam vezmu.

Avatar uživatele
AnnaVV
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 509
Registrován: Stř Kvě 04, 2011 12:28
Místo/Bydliště: okr. České Budějovice

Příspěvekod AnnaVV » Stř Zář 21, 2011 21:22

nevím jak je to u činčilek jestli je to možný ji dát injekci proti otoku.to jsme měli u naší fenky měla celý čumáček oteklý tak jí vet dal injekci a bylo to v pohodě

Avatar uživatele
AnnaVV
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 509
Registrován: Stř Kvě 04, 2011 12:28
Místo/Bydliště: okr. České Budějovice

Příspěvekod AnnaVV » Stř Zář 21, 2011 21:27

poslala jsem vám email

Avatar uživatele
chovatel1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 139
Registrován: So Ún 20, 2010 21:06
Místo/Bydliště: Okolí Českých Budějovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod chovatel1 » Stř Zář 21, 2011 21:27

nikoho tady u nás na pohovotosti nemáme. Musíme počkat. Vypadá to, že se to nezhoršuje. Neuletěla, protože se Šíle povedlo tu vosu pochroumat. Ta vosa mě potom taky ještě píchla. A je to šíla.na tom rtu má tokové bíle malé kolečko a kolem to má takový fialový.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Stř Zář 21, 2011 21:29

No hele tak bacha na boreliozu, švagr a moje máma museli po štípnutí vosou vyhledat doktora, protože po týdnu se jim udělal flek jak koláč. Vosy jsou letos nějaký divný.

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Stř Zář 21, 2011 22:19

Pokud máte doma prášek na alergii pro lidi tak rozpustit čtvrtičku ve vodě a dostat do činčily pomáhá to .

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Zář 21, 2011 22:41

Urcite sikovneho veta, muze mit sok a i lide muzou mit po vosim,nebo vcelim pichnuti problemy, ci dokonce umrit vzacne.Pokud nebude moci jist, musis ji dat tekute krmivo.
Boreliozu prenaseji fakt uz i vosy?Zatim jen vsechen krev sajici hmyz i komari, hovada, ale ze uz i vosy?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Zář 22, 2011 7:39

k veterináři bych určitě zašla, píchne ji injekci a ono to splaskne.činčilce bych potřela místo calciovkou a nebo třeba octem.Prášek na alergii by pomohl, ale nevim, jak ho dávkovat.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Čt Zář 22, 2011 7:58

jasmin napsal:Urcite sikovneho veta, muze mit sok a i lide muzou mit po vosim,nebo vcelim pichnuti problemy, ci dokonce umrit vzacne.Pokud nebude moci jist, musis ji dat tekute krmivo.
Boreliozu prenaseji fakt uz i vosy?Zatim jen vsechen krev sajici hmyz i komari, hovada, ale ze uz i vosy?

http://hobby.idnes.cz/s-koncicim-letem- ... ahrada_mce
Tady píšou, že vosy boreliozu asi nepřenášej. Mámě dělali po 3 týdnech odběry krve, výsledky zatím nevím, jestli se to potvrdilo. Nicméně hned jak přišla k doktorovi, dostala ATB.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Zář 22, 2011 11:17

No, me kazdej rok pichne neco nekde a i od obycejneho hovada jsem mela uplnou bouly na ruce.A hlavne, borelka je prenosna take na zvirata,stejne, jako na lidi

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mefoxinka » Čt Zář 22, 2011 12:47

na stipnuti hodne pomáhá i Aloe Vera,splaskává po ní otok
teoreticky by jí mohla
známá měla Boreilozu prý od pokousání mravenci :?

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Zář 22, 2011 14:43

Fakt?Tak to jsem asi jasna, nebot kazdy rok me pokouse u vody hafo mravencu a ja myslela, jak je to spis zdrave:-(.Proto mam mozna ty chronicke migreny

Avatar uživatele
chovatel1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 139
Registrován: So Ún 20, 2010 21:06
Místo/Bydliště: Okolí Českých Budějovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod chovatel1 » Čt Zář 22, 2011 19:13

octem sem jí to potřel skoro hned potom co ji vosa píchla. K veterináři jsem s ní nakonec nešel. Šíle to dorána splasklo, tak že už mohla jíst seno (granule však ještě ne). Když jsem se ve 14:00 vrátil ze školy, tak už byla v pořádku. Nateklý to už nemá, normálně jí i pije. Vše v poho. Dostala se z toho sama. Jenom na tom rtu má ještě takový bílel flek kolem toho místa bodnutí, ale to je asi normální. Děkuji za vaše rady a nápady a adminy prosím o uzamčení tohoto tématu.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Zář 22, 2011 22:18

Tak snad to bude dobry.Pokud by se u vas ale, koho bodla take ta vosa objevily problemy a museli se dat antb.tak pak by bylo potreba nechat vysetrit i cincilu, ikdyz nevim, jak by to delali, z krve, ale na to musi spec.vetove, ktere jsem jmenovala pres cincily, ponevadz boreliosa je prenosna i na zvirata.Snad to ale bude vpohode

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Pá Zář 23, 2011 7:26

Já myslím, že už je to moc přehnaný. Po píchnutí včelou hned letět k doktorovi, jen proto, že jedna z mnoha může být přenašeč. To bysme museli fakt už žít v izolaci a nic nedělat :roll: Pokud je čnčilka v pořádku, tak bych to neřešila.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Zář 23, 2011 23:25

Ja to nemyslela po kazdem pichnuti, ale kdyz tady bylo psano, ze nekdo dostal borelku z vosiho pichnuti, tak pokud by meli i ty lidi problem a objevila se u nich borelka, tak by to pak mela i ta cincila, ponevadz ta vosa, jak jsem pochopila pichla i nekoho z lidi tam a udelal se jim nejaky flek.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”