Nadměrné močení

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Mederyx
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Po Lis 24, 2014 18:23

Nadměrné močení

Příspěvekod Mederyx » Po Lis 24, 2014 18:33

Ahoj, mám dosti závažný problém se svým činčilákem. Poslední dobou (asi tři týdny) ve velké míře čůrá, vyměním mu podestýlku a na druhý den jdou vidět mokré (prosáklé) stopy, po 3-4 dnech je to skoro po celé šířce. Nikdy to nedělal, jsou mu 2 roky. Seno mu dávám přírodní od známého z vesnice a krmivo kupuji ve zverimexu krmím ho tím už asi měsíc, takže stravou to nejspíše nebude, ani chování nijak nezměnil. Skoro každý den ho pouštím a je čilý a všude běhá a prozkoumává, nevydává žádné podivné zvuky. Jen je prostě problém s tou podestýlkou ale hlavně s tím zápachem. Nikdy se ještě nestalo, že by na druhý den, měl tak mokrou podestýlku, nevíte čím to může být? Jsem už opravdu zoufalý. :(

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Wulfina » Po Lis 24, 2014 20:56

Můžou to být ledviny, močák, cokoliv, bez veterináře můžem jen hádat...

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Dantha » Út Lis 25, 2014 7:50

Píšete, že měsíc máte krmení ze zveráče a tři týdny jsou problémy. V tom by souvislost být mohla. Čím krmíte? Nicméně pravděpodobně nejlíp zjístíte co zvířeti je, když navštívíte veterináře. Vyšetření moči a krve ukáže jasnou příčinu. P.S. Moje veterinářka mi kdysi říkala, že krev se činčilám odebírá z krku v anestezii, tak doporučuji zvolit veta, co má inhalačku.

Mederyx
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Po Lis 24, 2014 18:23

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Mederyx » Út Lis 25, 2014 15:21


Disable adblock

Mederyx
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Po Lis 24, 2014 18:23

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Mederyx » Út Lis 25, 2014 18:36

Jo a zapoměl jsem dodat, ještě peletkama: od Vitakraft
z te směsi něco vyberu a přimíchám k peletkam, at to má trochu barevnější :)

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Dantha » Stř Lis 26, 2014 9:42

Složení směsky kterou krmíte: kukuřičné vločky, slunečnice bílá, vojtěška, extrudované obiloviny, svatojánský chléb, kukuřice, podzemnice loupaná, hrachové vločky, banány, rozinky, šípky, oves celý, čirok, kardi, pšenice, mrkev, dýně [zdroj: http://www.avicentra.cz/hlodavci/15-zak ... eluxe.html]

No, můj názor na toto krmení, když z toho vyberete a vyhodíte slunečnici, oříšky, kardi a banán, tak v tu chvíli se dá z této směsky vybrat každý den jeden, dva kousky jako pamlsek.

Dýně: slabé diuretikum
Vojtěška: slabé diuretikum
Šípek: slabé diuretikum
atd... Takže pokud toho baští víc, je možné, že potom víc čůrá. Nicméně tuky obsažené v některých složkách směsky nejsou zajisté pro činčily příliš vhodné, zvláště pak při dlouhodobém podávání.

Zkusila bych vysadit směsku a nechat činčilu jen na granulích a senu a když se nezlepší, vzala bych ji k vetovi.

Mederyx
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Po Lis 24, 2014 18:23

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Mederyx » Stř Lis 26, 2014 17:00

Aha, tak to jsem nevěděl :( Mnohokrát děkuji za pomoc.

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Dantha » Stř Lis 26, 2014 19:16

Není zač :-) Já se snažím vždycky nejdřív hledat to nejjednodušší řešení nebo tu nejjednodušší příčinu, ale nejsem veterinář, takže nejsem schopá přesně říct, nakolik může být nadměrné močení způsobené právě výše uvedeným krmením. Proto bych vyzkoušela na chvíli opravdu krmit jen granulky a seno a pokud nedojde ke zlepšení, navštívila bych odborníka :-) (Ještě mě napadla jedna věc a to, jestli není v pokoji u činčilky příliš velké teplo? Já mám teď u činčil okolo 15°C a je to nesrovnatelné, jak málo čůrají oproti létu, kdy je v činčilárce 25°C.)

Dejte vědět, jak je myšákovi, jestli se lepší případně co řekl veterinář :-)

Mederyx
Nový uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: Po Lis 24, 2014 18:23

Re: Nadměrné močení

Příspěvekod Mederyx » Stř Lis 26, 2014 19:37

Panečku, a víte, že je to taky dosti možné, že je v pokoji hodně horko. :D Jelikož jsme se v únoru stěhovali, takže vlastně to je jeho první zima v novém bytě a bydlíme v paneláku, kde jsou stupačky, takže my vůbec netopíme a v bytě máme 23 °C. Takže je to také dosti pravděpodobné :) Asi budu muset v zimě větrat. :lol: Stejně je ale zajímavé, že kolikrát ho mám na rukou tak má studené (skoro ledové) packy. Tak to je mi také záhadou... :)
Ps.: to je ale komplikací... :D

Ale s tím krmením to určitě zkusím a dám vědět :)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”