Problémy se zuby

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Pá Dub 29, 2011 20:29

to je mi moc líto,udělala jsi co jsi mohla :cry:

Disable adblock

Avatar uživatele
lulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: Stř Pro 03, 2008 21:21
Místo/Bydliště: Kraslice-Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lulka » Pá Dub 29, 2011 20:54

Je mi to moc líto,držte se!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry:
Bylo to asi to nejlepší řešení,teď už se nebude více trápit.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Dub 29, 2011 21:05

Take je mi to moc lito:-(.Bohuzel promorenost temito problemy je u nas opravdu silena.V nejvetsi mire muzeme podekovat, hlavne cincilky mnozitelum, kteri je mnozili dal i s temito vadami hlavne pro kozich, nebo zisk z prodeje mladat,pripousteli prilis mlade samice a mladata od matek odstavovali a prodavali predcasne, ve zverimexech diky absenci sena a pelet, vetvi atd.
Je mi to moc lito, ale take jsem si tim prosla dvakrat a je to fakt sileny, zvlast proto, ze klinika, kde se timto zabyvaji, jako Brno, Praha je daleko.Pokud mu prerustaly i koreny, jen bys mu rucnim krmenim prodlouzila zivot maximalne o rok, ale hlavne by ho to bolelo, takze mozna tohle bylo opravdu nejlepsi reseni.Zuby se resit daji castejsimi zakroky, ale koreny jsou bohuzel konecna, pokud se nezastavi a prorostou

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Pá Dub 29, 2011 21:09

:cry: jé, to je nám líto. Držte se...
Snad se najdou i jiné činčilky, které vám prázdné místečko v srdíčkách zaplní... :x

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Dub 29, 2011 21:18

U anonyma to bohuzel take nevidim pozitivne:-(, ale drzim palce
Pokud to neni geneticky dane, tak uz jsem to tady psala je vyborna prevence davat denne jeden kousek ususene karotky.Nuti je zvykat, je to vlastne po ususeni takovy zvykacka,takze zabranuje prirozenym zpusobem prerustani korenu.Nejlepsi je davat uz od mladate a samozrejme seno.O te cerstve trave jsem to slysela tez od jedne veterinarky, ale zase se bojim davat cerstvou travu, aby se cincila nenadmula, neni kralik

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Milan » Čt Lis 03, 2011 23:54

Tak jsem tady vždycky četl vaše příspěvky o potížích se zuby a kořeny a říkal jsem si, jak je dobře, že nám se takové potíže vyhýbají. To platilo až do včerejška.
Matýskovi se na dolní části tváře udělala boulička, takže jsme hned druhý den vyrazili do Brna na Palackého. Přijali nás, mrkli do tlamičky a tam na nás zírala obrovská stolička, která mu jako kel rostla dopředu. Vzali ho na rentgen. Z rentgenu vyčetli, že ostatní stoličky sice nemá nijak zvlášť velké, ale že mají nepravidelnou délku, takže se správně neobrušují. Ovšem co je nejhorší, na stoličkách mu přerůstají kořeny. Podle doktora Jekla mu stoličky přerostly proto, že ho ty přerůstající kořeny bolely a on na stoličky nekousal. Stoličky samotné mu zbrousili do rovna a na kořeny dali analgetické kapky, které bude brát doživotně. A na rovinu nám řekli, abysme nečekali, že se dožije nějak zvláště vysokého věku.
Matýsek byl včera po narkóze celý rozespalý, ale večer když se probral, tak se hned vrhnul na misku s granulemi. To mě dost překvapilo, protože jak jsem četl, bývá to boj s kašičkami. Dnes už byl viditelně lepší, hodně se tlačil ven z klece a strašně nechtěl jít zpátky. Pojedl tvrdý chleba, něco granulí a přilepšili jsme mu rozinkou. Tak s jídlem to snad bude dobré.
Za čtrnáct dnů máme přijet znova na kontrolu a podle ní určí, jak často a jestli budeme jezdit obrušovat. Budeme doufat v zázrak. Přece jen je mu teprve dva a půl roku a nic si na tom světě ještě neužil.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Příspěvekod chovamcoumim » Pá Lis 04, 2011 8:05

Tak držíme palečky aby to dobře probíhalo,my máme podobný problém,samička má taky ¨dva a půl roku,před měsícem jsme byli brousit,ještě měsíc bude kojit a potom jdeme zase na kontrolu,zatím se drží jí všechno i přibírá,ale jde vidět,že jí bolí kořen,který ji tlačí na slzný kanálek,ale nemůže brát léky od bolesti jelikož kojí,tak jí aspoň vytíráme tlamičku tantum verde a včera jsme byli na veterině,už jsme objednaní a pak bude taky brát doživotně léky od bolesti,je to hrozné,je to naše první samička máme jí od mimi a je naprosto úžasná,tak si nedovedu představit,že tady s náma nebude a taky jak uvidíme,že už to nezvláda tak ji necháme odejít,ale to je snad ještě daleko.Zatím je čilá,děla blbiny a o mimi se krásně stará.Další mimi už mít nebude,a kdybychom věděli že má problémy se zuby tak by ani žádné neměla,mimi si necháme,neprodali bychom jí snad bude mít lepší osud než maminka a nebude mít problémy se zoubky,tak nám držte palečky.

Miri
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: Po Ún 07, 2011 21:59

Příspěvekod Miri » Pá Lis 04, 2011 8:59

když to tady tak čtu napadá mě jestli by nebylo dobré nechat jim zkontrolovat zuby i preventivně.Zažili jsme to už dvakrát,že na zuby umřeli a teď se moc bojím,protože ty naše myšáky máme moc rádi.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Lis 04, 2011 10:13

Tak to je mi MIlane lito:-(.Je to sila, postizene jsou cim dale mladsi cincilky, defakto mladata jeste:-(.U nas jsou proste ty chovy diky lidem, kteri si je krizili, jak chteli a nic o tom nevedeli, nebo vedeli, ale bylo jim to jedno, hlavne vidina zisku silene promorene:-(.
Preventivni kontrola by byla opravdu dobra asi u kazde cincilky,zvlast, pokud clovek uvazuje mit ji v chovu.Kolem toho 1roku, v roce uz by mela byt dospela a ledacos uz je mozne poznat.Jako preventivni kontrola bobku, koprolka jednou rocne by tohle smysl melo take urcite.
Jestli Ti muzu poradit, davej mu tu susenou karotku.Tim, ze ji museji zvykat, tak to pomaha, jako prevence na ty koreny.Poradne omyt a oskrabat karotku, nakrajet na platky a ususit.Davam jeden, dva kousky denne.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Lis 04, 2011 10:15

chovamcoumim napsal:Tak držíme palečky aby to dobře probíhalo,my máme podobný problém,samička má taky ¨dva a půl roku,před měsícem jsme byli brousit,ještě měsíc bude kojit a potom jdeme zase na kontrolu,zatím se drží jí všechno i přibírá,ale jde vidět,že jí bolí kořen,který ji tlačí na slzný kanálek,ale nemůže brát léky od bolesti jelikož kojí,tak jí aspoň vytíráme tlamičku tantum verde a včera jsme byli na veterině,už jsme objednaní a pak bude taky brát doživotně léky od bolesti,je to hrozné,je to naše první samička máme jí od mimi a je naprosto úžasná,tak si nedovedu představit,že tady s náma nebude a taky jak uvidíme,že už to nezvláda tak ji necháme odejít,ale to je snad ještě daleko.Zatím je čilá,děla blbiny a o mimi se krásně stará.Další mimi už mít nebude,a kdybychom věděli že má problémy se zuby tak by ani žádné neměla,mimi si necháme,neprodali bychom jí snad bude mít lepší osud než maminka a nebude mít problémy se zoubky,tak nám držte palečky.

Tak, to je take strasne a je mi to moc lito.Kdyby byli tak, jako Ty zodpovedni vsichni chovatele, tak tady tolik cincil s timto problemem nebude.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Pá Lis 04, 2011 11:34

S tou preventivní prohlídkou zubů to vůbec není od věci. Oni často baští a vypadají, jakože nic, ale pak, když už to člověk pozná, je to zbytečně v hodně pokročilém stavu. Třeba ten Miky, kterého jsme tu jen tak tak stihli zachránit, kdyby se to řešilo dříve, nemusel to mít teď tak hrozné. Přibližně dva tři týdny zpátky jsme byli tentokrát u Lietavcové a celé mi to řádně vysvětlila. Měl diagonálně zuby měkčí a tedy proti sobě měkký a tvrdý, tudíž ten tvrdší přerůstající likvidoval ten protilehlý měkčí, až ho dokonce vyhloubil do dásně. Zkrátka přerůstající zuby byly obroušeny, ale ty druhé byly přebroušené těmi přerostlými příliš. Za necelé dva týdny jdeme na kontrolu opět, to bude zas děs. A s mikroškem Flíčkou (3 až 4 měsíce) jsem tam byla preventivně, protože předchozí majitelé nechali nakrýt dceru s otcem, bráška Flíčky musel být kvůli zubům uspán, no a jediné, čím se projevovala Flíčka jinak je její "prasečí" ocásek, ale doktorka i jí už trošičku upravila zoubky a její babičce, která šla jen jako podpora (vypadá naprosto zdravě), též měla drobnou úpravu. Neříkám, že se můsí činčily stále tahat na veterinu, to by nesly špatně, ale když v tom cca jednom roce člověk činči vezme za pořádným :!: vetem, může tak činče i sobě ušetřit spoustu trápení a bude mít jistotu, že zuby a vůbec vše je ok. Už je to tu díky nevhodným chovům opravdu velice častý problém, ty zoubky. A jedna preventivní prohlídka u ale opravdu jedině kvalitního veta přes činči nikoho nezabije. (Aspoň doufám, že to činču neohrozí, když se bude převážet rozumně.)

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Milan » Pá Lis 04, 2011 14:36

jasmin napsal:U nas jsou proste ty chovy diky lidem, kteri si je krizili, jak chteli a nic o tom nevedeli, nebo vedeli, ale bylo jim to jedno, hlavne vidina zisku silene promorene:-(.
denne.


Nejhorší na tom je, že zrovna pro Matýska jely naše dospělé děti do Zbýšova na farmu paní Žaludové. Měli jsme od ní i naši první činčilku Ferdu, který za celý svůj desetiletý život byl jen jednou u veterináře s průjmem, když kdesi vyštrachal a snědl kousek žluklého ořechu. Díky dobrým zkušenostem se k ní rozjely, že i tentokrát to bude stejné.

jasmin napsal:Jestli Ti muzu poradit, davej mu tu susenou karotku.Tim, ze ji museji zvykat, tak to pomaha, jako prevence na ty koreny.Poradne omyt a oskrabat karotku, nakrajet na platky a ususit.Davam jeden, dva kousky denne.


Karotku dáváme, právě zde jsem se před časem dočetl, že díky žvýkání je dobrá na zuby. Matýsek ji jedl taky, ale po nějaké době ji už nechtěl. Možná ho už tenkrát ty kořeny bolely. Jenže to nás nenapadlo, mysleli jsme, že mu prostě přestala chutnat.

Avatar uživatele
Milan
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: Pá Dub 06, 2007 12:18
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Milan » Pá Lis 04, 2011 14:46

chovamcoumim napsal:Tak držíme palečky aby to dobře probíhalo.


Asi si budeme držet palečky navzájem. Nikdo nechce o činčilku přijít, vždycky je to ta nejhodnější nejpřítulnější a nejlepší. Nejhorší na tom je ta bezmoc, že s tím nemůžeš nic dělat. Člověk by zaplatil jakýkoliv lék, kdyby pomohl, ten ale bohužel není. :(

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Lis 04, 2011 15:26

Co Ti nato mam rici.Ja jsem tez mela od kozesinoveho chovatele cincilku s temito problemy a nebyla jsem jedina.Jednem lidem pred lety chtel prodat dokonce i bily parek, samicku se samickou, ze se stejne pry nespari.Kdyby pani nebyla znala, tak koupi a bude dalsi problem:-(.Proto bych ani od nich nebrala.Nekterym to muze byt jedno, jde jen o kvalitu kozesiny, nebo v tom mnozstvi umrti a problemy neresi a nepoznaji, nevim.
U me jsou zarukou spise chovatele mazlickari, kteri nemaji chov jen na zisk a peclive vybiraji jedince.Jak vim od te zahranicni zname, musi se ale vedet predci do nekolika generaci, aby byla jistota zdraveho chovu, coz je u nas zatim jeste v pocatcich.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Po Dub 09, 2012 11:00

Ahojte, zdravím. Pročítala jsem témata, protože i já mám zase problém. S Amy jsme byli minulé pondělí na Hůrce, má problémy s nejzadnější stoličkou - tam se dělá háček, Dr. litavcová uvažovala o odstranění stličky, ale vzhledem k tomu, že je blízko krkavice, má strach aby do ní nezajela. Normálně Amy tak čtvrtý den po zákroku začala baštit seno, lístečky a pak granule. Už jsme prodělali dva zákroky. Teď nic. Dávala jsem antibiotika, dnes jsme skončili,dokrmovala jsem přesnídávkou s granuleme a trochou hroznového cukru. Protože nebyly bobky tak si není ani chuť, d včerejška jsem začla míchat na prach rozemleté granulky RODICARE s mlékem ATB. Dostává 3 dávky, ráno než jdu do práce, odpoledne jak se vrátím a večer po běhání na spaní. Dnes už byly aspoň malé bobky, no nic moc, ale aspoň něco. Granule má nadrcené nahrubo v misce, seno, lístky. Jinak psychika je celkem v poho - vyskočí, koupe se, poskočí si, s přítelem Žolim se navzájem ošňupou. Říkám přítelem, protože očividně se nenechá obskočit - to prskne a navíc "obskočí" dominantně jeho. Co mám ještě udělat? je to moje čtvrtá činča, už mi jedna taky umřela na zuby, ale byla poloviční, takže pořád spoléhám na to, že jsme váhově na tom dobře. Jsem z toho dost vyřízená [-o< moc si přeju aby se už chytila. Týden se mi jeví jako dlouhý....
Děkuji všem předem za rady.

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod lustici » Po Dub 09, 2012 11:16

Jitka Řeháková napsal:Ahojte, zdravím. Pročítala jsem témata, protože i já mám zase problém. S Amy jsme byli minulé pondělí na Hůrce, má problémy s nejzadnější stoličkou - tam se dělá háček, Dr. litavcová uvažovala o odstranění stličky, ale vzhledem k tomu, že je blízko krkavice, má strach aby do ní nezajela. Normálně Amy tak čtvrtý den po zákroku začala baštit seno, lístečky a pak granule. Už jsme prodělali dva zákroky. Teď nic. Dávala jsem antibiotika, dnes jsme skončili,dokrmovala jsem přesnídávkou s granuleme a trochou hroznového cukru. Protože nebyly bobky tak si není ani chuť, d včerejška jsem začla míchat na prach rozemleté granulky RODICARE s mlékem ATB. Dostává 3 dávky, ráno než jdu do práce, odpoledne jak se vrátím a večer po běhání na spaní. Dnes už byly aspoň malé bobky, no nic moc, ale aspoň něco. Granule má nadrcené nahrubo v misce, seno, lístky. Jinak psychika je celkem v poho - vyskočí, koupe se, poskočí si, s přítelem Žolim se navzájem ošňupou. Říkám přítelem, protože očividně se nenechá obskočit - to prskne a navíc "obskočí" dominantně jeho. Co mám ještě udělat? je to moje čtvrtá činča, už mi jedna taky umřela na zuby, ale byla poloviční, takže pořád spoléhám na to, že jsme váhově na tom dobře. Jsem z toho dost vyřízená [-o< moc si přeju aby se už chytila. Týden se mi jeví jako dlouhý....
Děkuji všem předem za rady.


Nechci být skeptik, ale já osobně mám za sebou tři nepodařené pokusy se zuby - stoličky,
přerůstající kořeny a jedenkrát pozdě odhalený váček pod stoličkou,
pokud je to pouze jeden zub (stolička), tak poslední doporučení,
které jsem od vet. slyšela je odstranit obě protilehlé stoličky (horní i dolní)
postiženou, aby se to neopakovalo a zdravou protilehlou, protože by se neměla o co obrušovat.
Jinak určitě by taková činča neměla být použita v chovu (mít mláďata),
pouze jako mazlíček, chůva odstavených mláďat nebo k jiné samičce,
i z toho důvodu, že má zdravotní problémy se nenechá "obskočit" od samečka.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Po Dub 09, 2012 11:26

No to já si myslím taky, nejdřív jsem se těšila na mladé, ale to než byly ty problémy. Taj´ky si myslím, že jí tam pracuje v hlavičce moudré nějaké podvědomí. Žoli si celkem zvykl, nemá s tím problémy, už se nestaví ani ze zadu, ví co by ho čekalo, tak radši přiběhne ke mně a "vypovíde se" :wink: , já ho pohladím no a tak je smířený. Spíš mi dělá starost Amy a nevím jak dlouho míchat granule s ATB mlékem - asi podle bobků - pokud budou volnější, tak asi míchat dál jenom s vodou?
Má někdo zkušenost?

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod lustici » Po Dub 09, 2012 11:34

ATB by neměli dostávat déle než 10 dní,
protože jim to zlikviduje i všechny přirozené mikroorganismy
a potom mají různé další problémy s tím související...
Pokud nebobkuje, tak buď má malý příjem potravy nebo zácpu,
zkuste něco proti zácpě, ale pokud budete chtít nějaký zákrok,
tak by to mělo být co nejdřív, dokud je činča v dobrém fyzickém stavu,
vážíte ji? Jestli se snižuje hmotnost, tak to není dobré.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Po Dub 09, 2012 11:48

Po zákroku jsme, jenom jestli má někdo zkušenost jak dlouho dávat mix ATB mléka s práškem z granul. Váhu si drží, apatická taky není, jenom nečalala sama baštit, takže dokrmuju. A vzhledem k tomu, že jsme týden užívali antibiotika, mixuji prášek z granulí RODICARE se zakysaným mlékem ATB.

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod lustici » Po Dub 09, 2012 11:57

ATB - je označení antibiotik, jestli dobře chápu?
Problém vidím v tom, že nezačala sama baštit,
protože když nepřijímá "tvrdou" stravu (granule),
tak nedochází k mechanismu obrušování stoliček
a přerůstání se s velkou pravděpodobností bude opakovat.
Tak to bylo u mě, kdy byla postižená jedna strana váčkem,
první zákrok byl 7.12. a 3.1. měla znovu stoličky přerostlé,
rovněž jsem celou dobu dokrmovala RODICARE 3x denně.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod Jitka Řeháková » Po Dub 09, 2012 13:12

No přehodila jsem to - správně je STB nebo-li acido mléko, do kterého míchám, prášek z granulek Rodicare. Spíš jsem chtěla vědět jak dlouho je vhodné takhle dokrmovat - acido mléko -, už o tom někdo psal, že to tak dělal, ale kdy mám skončit, abych se nedostala např. do průjmových potíží. Jinak děkuji.

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod lustici » Po Dub 09, 2012 17:56

Tak to nevím,
ale zvážila bych spíš, jestli neodstěhovat samečka, aby měla samička klid,
pokud to dobře dopadne, tak bych samečka nechala vyastrovat, aby spolu mohli i nadále bydlet,
protože je samozřejmě naprosto nepřípustné, aby samička měla mláďata,
z důvodu genetiky - zuby jsou dost velký problém a taková zvířata se nemnoží!!!
Co byste s takovými mláďaty potom chtěla dělat?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod martej » Po Dub 09, 2012 19:44

Kde jste byly na veterině? Já osobně bych acodifilní mléko vůbec nedávala. Ty malé bobky mohou být i z toho, že moc nepije. Zkusila bych rodicare kaši naředit jablkem a koukala, jestli vůbec pije. Dostala nějaké prášky proti bolesti? A jak píše lustici, pokud po zákroku nezačne jíst, mohou jí zuby přerůst a stačí jen tyden:-( Jak je dlouho po zákroku??
Já bych samečka určitě taky oddělila, už tak je vysílena a těhotenství by ji taky moc nepomohlo, je to další nápor na organizmus. Veterináři se schodují na tom, že přerostlé zuby nejsou gen. vadou, ale i tak by to mohla být pro ní zátěž, kdyby otěhotněla.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod jasmin » Po Dub 09, 2012 21:26

Take jsem to slysela, ze problemy zubu nejsou genetika, ale nektere problemy, jako vadne postaveni apod.byt muzou a jsou.
Znama v zahranici, ktera se cincilami zabyva uz vice, nez 20let by cincilu s temito problemy do chovu nikdy nedala a ani to v zadnem pripade nedoporucuje.
A jak psala Martej,pokud by samicka jeste pri techto problemech, kdy je vysilena po zakroku atd.zabrezla a stat se to opravdu muze, tak to pro ni bude takova obrovska zatez, ze by nemusela prezit vubec, nehlede nato, ze mimina by nemela ani silu krmit, nemela by pravdepodobne ani mleko a pokud by to s ni spatne dopadlo, kdo se bude starat o mimi?Nazor, ze ona samce na sebe ted nepusti je opravdu trosku naivni, ponevadz prirode se porucit neda a klidne se mu to podarit muze, staci, ze bude zeslabla a prestane vzdorovat, nebo bude v riji.Ja bych to neriskovala ani omylem a samecka dala vykastrovat, aby mohli zustat spolu a byla v klidu.

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Re: Problémy se zuby

Příspěvekod lustici » Út Dub 10, 2012 16:01

Určitě by bylo dobré zmínit i to, že problémy se zuby se objevují nejčastěji u zvířat až po 10. měsíci života, ale projeví se to většinou do 2 let věku zvířete...
Pro mě z toho plyne ponaučení, že jako ideální je zařazovat do chovu mláďata od starších činčil, které nikdy problémy neměli a k tomu správně krmit a hlavně zajistit vždy dostatek kvalitního sena...
Od známé chovatelky jsem byla odrazována od používání ytog tvárnic, rý jsou příliš tvrdé a činčilám o to rychleji rostou řezáky, proto používám sépiové kosti (přírodní zdroj)
a na stoličky buď domácí sučenou mrkev (plátky) nebo granulát "Zlatá mrkev" od Ovatoru.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”