Par dotazu

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Mathyass

Par dotazu

Příspěvekod Mathyass » Čt Zář 02, 2004 8:55

... je tu nejak mrtvo ne ? Denne cca 1 prispevek nebo zadny ...

tak to tu musim trochu ozivit :D

Mam par otazecek.

Jak poznate ze je cinca najedena ? Dokaze se "prezrat" ?

- mam totiz sotka pouze chvili a prvnich par dni skoro nezral a nepil. Ted uz se u nas asi zabydlel a uklidnil se a zacal zase naopak zrat jak protrzenej. Dneska rano jsem nasel misku uplne vymetenou a kdyz jsem mu dal dalsi granuli z ruky tak ji slupl jak malinu, tak hold nevim - ma hlad ? nebo se precpava ? Tezko rict. Nerad bych aby mel hlad a na druhou strnau vim ze jsou cincy nachylne na obezitu.
Na druhou stranu zase nutno rici z eho nechavam denne tak 2 h a vic probehnout po pokoji ....

Druha otazka se tyka volneho pusteni. �otek se pri volnem pusteni chova zahadne. Nektery den pobiha jak zbesilej od vseho se odrazi apod. SKoro se nezastavi (jenom treba odpocine ve stinupod zidli a maze dal). Ale jiny den zase treba beham jen ze stinu do stinu a nic. Skoro neblbne, proste jen se rozbehne odrazi treba ode zdi a sup rychle zase do stinu. COz nechapu protoze porad se chovam stejne, chodim po pokoji obcas na nej promluvim, proste bezny pohyb (zadne rychle pohyby aby se nelekal, prece jenom je u nas jeste kratce).

Treti vec - obcas mi nekam zaleze - i prese vsechny ochrany za skrin se mu obcas podari je nejak prekonat a za skrin zaleze, pri naslednem "loveni" a vyhaneni z poza skrine na me tak divne "steka" pritelkyne to vtipne ale trefne prirovnala ke zvuku ktery vydavaly kdysi za mych mladylet prodavani mončičáci. Tipuju ze to bude asi nejaka forma vyhrozovani apod. (nejsem sadista, tak si nemyslete ze ho nejak tyram ..ciste jenom jsem tam sramotil z metrem abych ho odtama dostal). Normalne bych pockal az treba vyleze sam ale on tam proste jednoduse byl uz asi pul hodiny bez hnuti a prislo mi ze spi. Na spani ma ale prece herdek :D domecek. DO domecku mu dokonce ani nechodime, nijak ho nezvedame, bereme to tak z ekdyz je tam tak na nej nikdo nemuze, pripada mi z eto chape a o to vic mi neni jasne proc s etreba snazi usnout za tou skrini.

Asi jsem na nej moc rychlej (za tyden bych chtel aby byl ochoceny jao nekolialety jedinec), ale zase na druhou stranu cim je kazde mlade mladsi tims e lepe uci tak bych nerad neco prosvihl.

Jakekoli rady nebo informace jak se chova vas mazel uvitam.

Disable adblock

Hanka

Příspěvekod Hanka » Čt Zář 02, 2004 10:22

Stručně řečeno-chová se úplně stejně. Do domečku chodí spát, jen kdy� je přes den zavřený - jinak pochrupuje pod skříní, na skříni, na posteli, pod postelí... Kdy� mi připadá, �e se nějak dlouho nevynořuje zpoza skříně, tak ho zavolám-a aby se ukázal je�tě dříve, zarachotím granulema. To se v�dy odněkud přiřítí jako blesk. �e Ti "mončičákuje", tak to se nám stávalo taky-je�tě asi před půl rokem, kdy� nás pořád je�tě neznal a nevěřil nám.Teď to občas slýcháme v noci-musíme na něho začít mluvit a uklidnit ho, aby se nebál. Zkrátka se je�tě bojí a bát ¨nějakou chvíli bude. Jen ho nikde nenahánějte násilím-jen v nejnutněj�ích případech, pak si k vám moc velkou důvěru nevypěstuje-ale to určitě ví�. Taky jsme pro něj museli �áhnout násilím, abysme vůbec mohli někam odjet-jako naschvál utekl těsně před odjezdem a měl tu nejlep�í náladu na hraní. Teď u� víme, jak na něj-díky bohu, �e tak miluje jídlo...

Lucka

Příspěvekod Lucka » Čt Zář 02, 2004 11:05

já si taky myslim, �e se chová úplně normálně :-) Ná� Pikou� se chová taky tak, kdy� je pu�těný, zajde se do klece maximálně vyčůrat, nebo sezobnout jednu granuli, ale jinak se tam nezdr�uje, nedejbo�e v domečku, venku je přeci tolik jiných míst na spaní :-) A občas je veselý a třeba teď nedávno mě potě�il, kdy� jsem vařila, tak ka�dou chvíli při�el, opřel se mi o nohy, nebo o linku a koukal nahoru, co dělám, nebo spí� chtěl něco dobrýho k snědku :-) skoro jak pejsek ale jindy o něm skoro nevím, je někde zalezlý, běhá jen podél zdí pod lavicí, nebo je v předsíni v botníku....asi i činčily mají svoje nálady :-)
A taky mončičákuje, teď u� teda skoro ne, ale kdy� jsme ho přinesli, tak jakmile se k němu někdo přiblí�il, tak začal pískat, pak si tak nějak navykl a teď občas takhle zapíská v noci, asi se něčeho lekne, nebo má nějaký zlý sen :-) Tak�e si myslím, �e tvůj činčilák se chová naprosto normálně :-)

Mathyass

Tak to je fajn

Příspěvekod Mathyass » Čt Zář 02, 2004 11:12

... uz jsem si myslel ze mam nejakou naladovou potvurku ...clovek mu nic spatneho neudela porad ho nejak hycka a on zalezel a nemluvi se mnou ... a kdy jsem ho cirou nahodou uz chtel zavrit a on si za skrini chrupkal tak na me zacne takhle kricet. :D

Tak ted uz vim ... mno kazdopadne je fakt ze ted uz jsem mu skrin zamezil a vetsinou on tak kazde cca pul hodiny pres klec projde takze staci pockat a pak ho zavrit jak si de na svacnu nebo tak ...

samozrejme ze pak odmenou ma bud kousinek chleba nebo sipek nebo jablicko nebo jinej pamlsek

Disable adblock

Avatar uživatele
Vaclav
ADMINISTRÁTOR
ADMINISTRÁTOR
Příspěvky: 278
Registrován: Po Kvě 24, 2004 1:46
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vaclav » Čt Zář 02, 2004 11:31

Ale jiny den zase treba beham jen ze stinu do stinu a nic.


vsiml jsem si, ze Rozarka vcera taky moc nevyvadela. nekam si zalezla a byla potichu, mozna tim uplnkem.

LídaK

Příspěvekod LídaK » Čt Zář 02, 2004 18:55

ahoj,
já mám jen vyčtené tipy. Mláďata by prý měla běhat míň ne� dospělé činči. Obecně se radí tak půl hodiny denně, po té době u� bývají unavená (zřejmě v praxi = usnou za skříní). Nahánění a vy��ouchávání je pro ně stresující ("�těkají" kdy� se bojí). Zvlá�� v létě by se měly pou�tět později večer, kdy je chladněji ne� přes den. Ve velkých vedrech by se volné pou�tění mělo omezit na minimum, aby se tou zvý�enou aktivitou nepřehřály. Nevím, co jsi myslel tím "ve stínu" (jestli nyněj�í úplněk, nebo slunce), ale přes den by měly mít klid, mláďata se prý snadno dají zblbnout, ale přetáčení jejich času jim prý nedělá dobře.
Činčila se prý pře�rat mů�e snadno. Denní dávka granulí pro dospělou činču je asi jedna l�íce s kopečkem.

Kuki (ta z velkochovu) je jestě plachá, z ruky si granuli vezme, ale chytit by se nedala, ani na ruku nevleze (Lima u� ano), tak�e holky je�tě nepou�tíme. Plánujeme pro pobíhání nejspí� koupelnu - �ádné schovávačky, nic k okousání, malý prostor. Mo�ná předsíň, ale tam je toho na okousání u� hodně.

Hanka

Příspěvekod Hanka » Čt Zář 02, 2004 19:35

�e prý byly včera činčilky zalezlé??? Nemů�u souhlasit-ten ná� �miksa měl přímo ďábelskou náladu-pořád se tlačil ke dveřím-alespoň 5x nám utekl na chodbu, zavrtával se mi do kabelky pro něco k snědku, večer, kdy� jsme ho konečně zavřeli a chystali se do postele (běhal snad 5 hodin) začal zběsile lomcovat s dvířkama od klece a domáhal se pu�tění... V noci jsem ho ka�dou chvilku sly�ela poskakovat po kleci... Opravdu si nemyslím, �e by měl včera nějaký útlumový den... :)

LídaK

Příspěvekod LídaK » Pá Zář 03, 2004 20:58

http://www.chinchillas-unlimited.co.uk/ ... opic=18137

tady je povídání o výběhu pro nové nebo mladé činčily
L.

Mathyass

Coze ?

Příspěvekod Mathyass » Pá Zář 03, 2004 22:38

mno nechtelo se mi to doslova louskat tak jsem to svoji prumernou englishtinou prosurfoval a to mysli jako vazne ze do 6 mesicu stari je chce poustet ven na 5 minut ??? a v chladnych dnech max 30 minut ?

No ja teda nevim ale chtel bych videt chinchilu v prirode jak pul roku sedela nekde na miste a jedla a jedla ....

mno mozna sem to prelouskal blbe ...

Avatar uživatele
Vaclav
ADMINISTRÁTOR
ADMINISTRÁTOR
Příspěvky: 278
Registrován: Po Kvě 24, 2004 1:46
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vaclav » So Zář 04, 2004 7:07

to bych asi bral s rezervou, cincila si beha, jak je ji to prijemny

LídaK

Příspěvekod LídaK » So Zář 04, 2004 9:18

:-) jo přelouskal jsi to dobre. Nevím, proč je tak přísná, ale hodně lidí se tam shoduje, �e činči nechávají běhat půl hodiny a� hodinu. Asi to zále�í na zázemí, jaké člověk má. Já je půl dne po celém bytě nemů�u nechat lítat ani náhodou, tak�e jim poskytnu maximum, co mi podmínky dovolí. Beru to tak, �e činča nemusí spát za skříní, klidně mů�e odpočívat po běhání v domečku v kleci. :-) Ale jestli to vá� re�im dne dovoluje, máte �těstí... :-)

Lucka

Příspěvekod Lucka » Po Zář 06, 2004 6:55

jo jo, i já pou�tím Pikou�e denně asi tak na hodinku, občas dvě a pak a� si odpočívá v domečku, �e jo :-) Občas se stane, �e nejsme doma a to ho pak nepustim.....a to je na mě na�tvanej....zrovna dneska na mě byl na�tvaný, proto�e si posunul domeček a �ebříček a ten �ebříček mu zatarasil vchod....vůbec nevim, jak dlouho tam byl, ale okýnkem u� se bohu�el neprotáhne, tak tam jen seděl a koukal a jakmile jsem tam strčila ruce, tak na mě začal prskat a nadávat.....tak snad ho to do odpoledne přejde.....

Valkyrien

Příspěvekod Valkyrien » Po Zář 06, 2004 20:58

ja nechavam moje behat po kupelni, tam sa to lepsie cisti:-) tak hodinka staci lebo potom su unavene.

LídaK

Příspěvekod LídaK » Po Zář 06, 2004 23:48

Valkyrien napsal:ja nechavam moje behat po kupelni, tam sa to lepsie cisti:-) tak hodinka staci lebo potom su unavene.


A pou�tí� najednou v�ech pět? :o Nebo se musejí během týdne vystřídat? :-)

XXX

Příspěvekod XXX » Út Zář 07, 2004 14:00

Nie naraz iked mam kupelnu dost velku.Zacali by sa tam nahanat a mohli by si ublizit narazom do steny alebo sa smyknut.Chodia najprv 3 a potom dalsie dve.Kto s kym, to je jedno lebo vsetkych 5 sa dobre spolu znasa.Behat chodia vsetky kazdy den :D

Avatar uživatele
Ivanka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Ne Črc 24, 2005 23:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivanka » Stř Pro 28, 2005 11:53

Já pouštím denně minimálně na hodinu (dle odkazu na anglické stránky je 5 minut vážně moc málo...), někdy vydrží Miki běhat třeba i 4 hodiny. Únava je na něm znát někdy již po 10 minutách, někdy ani po 2 hodinách...když už se mu nechce běhat nebo má hlad, sedne si ke dveřím, kterýma ho pouštíme zpět do pokoje s klecí a čeká, až ho vpustíme!

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”